Modern Dünya Klasikleri

X
Filtre
Filtre
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Filtreyi Uygula
Sık kullanılan filtreler
 • Tümü
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Temizle
  • Yazar
  • Yayınevi
  • Fiyat
  • Bir Çöküşün Öyküsü
   34,90 TL
  • Amok Koşucusu
   34,90 TL
  • Altıncı Koğuş
   34,90 TL
  • Dönüşüm
   34,90 TL
  • Mutlu Prens
   34,90 TL
  • Ay Işığı Sokağı
   34,90 TL
   Çok Satan
  • Olağanüstü Bir Gece
   34,90 TL
   Favori
  • Korku
   34,90 TL
  • Babaya Mektup
   34,90 TL
  • Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi
   34,90 TL
  • Satranç
   34,90 TL
   Favori
  • Bir Kuzey Macerası
   34,90 TL
   Yüksek Talep
  • Aya Yolculuk
   44,90 TL
  • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
   34,90 TL
  • Martı
   39,90 TL
   Yüksek Talep
  • Muhteşem Gatsby
   39,90 TL
  • Zacharius Usta
   34,90 TL
   Tükendi
  • Zaman Makinesi
   29,90 TL
   Tükendi
  • Dünyalar Savaşı
   38,90 TL
   Tükendi
  • Martin Eden
   59,90 TL
   Tükendi
  • Üç Hayat
   39,90 TL
   Tükendi
  • Otuz Dokuz Basamak
   19,90 TL
   Tükendi

  Tüm dünyada yankı uyandıran, milyonlarca okurun kitaplığını süsleyen ve ellerden düşmeyen modern dünya klasikleri şimdi Muhiku’da! Edebiyat tutkunları mutlu etmenin en güzel yollarından biri olan modern dünya klasikleri ile sevdiklerinize yalnızca hoş bir sürpriz hazırlamakla kalmayacaksınız. Aynı zamanda onların kişisel ve ruhsal gelişimlerine de katkı sağlayacaksınız.

  Muhiku’nun modern dünya klasikleri arasında farklı bakış açısına ve tarza sahip pek çok yazarın eseri yer alıyor. Her birinin insana, insanlığa ve medeniyete olan yaklaşımı dünyaya farklı pencelerden bakmamızı sağlıyor. Dolayısıyla her bir kitap ufkumuzu genişletiyor ve yaşadığımız olayları ya da durumları farklı şekillerde ele almamıza katkı sağlıyor.

  Modern Dünya Klasikleri Listesi İçinde Yer Alan Kitapların Ortak Özellikleri

  Modern dünya klasiklerini diğer eserlerden farklı kılan pek çok özellik bulunuyor. Ancak bu özelliklerden en önemlisi; okuyucuya her defasında farklı bir şey keşfetme fırsatı vermesidir. Yani okuyucu kitabı her okuyuşunda olay örgüsünde ya da kahramanların özelliklerinde farklı bir noktayı keşfedebilir.

  Bu sebeple okurlar klasikler arasında değerlendirilen bir eseri tek bir defa okumakla yetinmezler ve yetinmemeliler. Eserler farklı zamanlarda ve dönemlerde tekrar ve tekrar okunmalı. Ancak o zaman tam olarak sindirilebilir ve çözümlenebilirler.

  Çünkü yazarlar eserlerinde dönemin sosyal ruhunu yansıtırlar. Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu ele alırsak içinde bulunduğumuz çağı ve yaşanan olayları da daha iyi çözümlememize ve geleceğe dair çıkarımlar yapabilmemize katkı sağlarlar.

  Tüm bunlardan yapacağımız çıkarımlarla modern dünya klasiklerinin ortak özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Her dönemde geçerliliğini korurlar. Çünkü eserler fikri yönden derin olmakla birlikte özgün mesajlar içerirler. Diğer taraftan ise medeniyetin ve insanlığın ruhunu yansıtırlar.
  • Eserler evrensel bir niteliğe sahipler.
  • Türünün en iyisi olarak değerlendirilirler.
  • Zamanın yıkıcı gücüne karşı direnirler ve tarihin tozlu sayfalarında kaybolup gitmezler.
  • Her biri oldukça özel olmakla birlikte herkes tarafından onaylanırlar.
   İlerici bir bakış açısıyla ele alınmışlardır. Bu sebeple gerek yaşadığımız çağa gerek ise yarınlara ışık tutarlar.
  • İnsalığa kılavuz olurlar. Böylece yaşadığımız duyguları tanımlarlar. Hatta adını koyamadığımız duyguları dahi tanımlamamızı sağlarlar.
  • Okurlar kadar genç yazarların kişisel gelişimine de katkı sağlarlar. Genç yazarlar bu eserleri taklit ederler ve gösterdikleri gelişimle özgün eserler ortaya çıkarırlar.
   Klasikler ortaya çıktıları çağın ötesinde yani yenilikçi olmakla birlikte geleneğin de en iyi yorumlanmış halleridir.

  Modern dünya klasiklerinin bu özellikleri gerek kişisel gerek ise kültürel gelişimimize katkı sağlarlar. Bu sebeple kütüphanenizde mutlaka bulunması gereken eserler arasında yer alırlar.

  Dünya Edebiyatında Yankı Uyandırmış Üç Eser ve Konusu

  Edebiyat; olayların, duyguların, düşüncelerin ve hayallerin dil ile estetik bir şekilde ifade edilme sanatı, diye tanımlanıyor. Dolayısıyla edebiyatçılar, yüzyıllardır gerek yaşadıkları çağın, gerek yaşadıkları ruhsal sıkıntıları ve duyguları farklı şekillerde ele almışlardır.

  Ortaya çıkan kimi eserler zamanın etkisiyle silinip gitmişler. Kimisi ise zamana kafa tutarak klasikleşmişler ve sonraki çağlara dahi damga vurmuşlar. Bizde burada zamana kafa tutan, insanlığa ilham vermeye ve insanlığın duygularına tercüman olmaya devam eden üç yazarın eserine değineceğiz.

  Anton Çehov – Altıncı Koğuş

  Rus edebiyatının önemli isimleri arasında yer alan Anton Çehov’un kaleminden dökülen Altıncı Koğuş, yazarın 1892 tarihli kısa öyküsüdür. Ortaya çıktığı ilk zamanlarda dönemin popüler Rus dergilerinden yayımlanmaya başlamış ve büyük bir ilgi görmüş.

  Yaşadığı çağın ve yeni çağın insanlığını etkilemeyi başaran Altıncı Koğuş, sanatın farklı alanlarına da yansımış. Tiyatro sahnelerine ve beyaz perdeye ilham veren bu eser dünya klasikleri filmleri arasında yerini almış.

  Anton Çehov’un bu eserinde ana karakterlerden biri olan Dmitriç paranoyakça bir izlenim yaratır. Çünkü Dmitriç herhangi bir suç işlememesine rağmen sürekli takip edildiğini düşünür. En sonunda ise öyküye adını veren Altıncı Koğuş’ta kendini bulur.

  Dmitriç içinde bulunduğu bu durumdan şikayetçidir. Adaletsizliğe ve yaşadığı zorbalığa boyun eğmez. Gerek sözleriyle gerek ise iğneleyici eleştirileriyle duruma karşı çıkar.

  Ara ara koğuşa uğrayan Dr. Andrey Yefimıç ise mevcut durumu değiştirmek için çaba göstermeyen ancak çok okuyan ve felsefik sorgulamalar yapan yalnız bir insandır. Dmitriç ve Yefimıç sohbet ederler. Bu sohbet her ikisini de hoşnut eder ve devamlılığı artar. Ancak ikilinin konuşmasına tanıklık edenler doktorun da hasta olduğunu düşünürler.

  Gelişen olaylarla birlikte Dr. Andrey Yefimıç da altıncı koğuşa kapatılır. Parasını, mesleğini ve itibarını kaybeden doktor kısa bir süre sonra hayatını kaybeder.

  Franz Kafka – Dönüşüm

  Almanca konuşan Bohemyalı roman ve hikaye yazarı Franz Kafka 20. yüzyıl edebiyatının kilit isimlerinden biri. Postmodernist eserleriyle dünya edebiyatında kendi imzasını yaratan Kafka’nın en önemli eserlerinden biri Dönüşüm’dür.

  1915 yılında yayımlanan Dönüşüm, yazarın uzun öykülerinden biri. Hatta bu eser Kafka’nın en önemli eseri olarak değerlendiriliyor. Diğer taraftan Kafka’nın tarzını da en iyi yansıtan eseri diyebiliriz. Çünkü Kafka bu eserinde gerçekçilik unsurlarını ve fantastik unsurları ustalıkla birleştiriyor.

  Öykünün ana karakteri olan Gregor Samsa bir sabah kocaman bir böcek olarak uyanıyor. Gregor’un dönüşümünün ardıdan evde işler değişir ve Gregor’un kardeşiyle kurduğu bağ dahi zamanla azalır.

  Böylece kitabın başında sempatik gelen karakterin üzerimizde yarattığı etki kitabın sonuna doğru değişir. Olaylar iyice karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar.

  Stefan Zweig – Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

  Avusturyalı roman, oyun, biyografi yazarı ve gazeteci olan Stefan Zweig, Alman dilinin en çok okunan yazarları arasında yer alır. Nitekim Bilinmeyen Bir Kadının Öyküsü de yazarın en çok okunan eserlerinden biri. Yalnızca Alman dilinde değil, farklı dillere çevirisi yapılan bu eser tüm dünyadaki edebiyat tutkunlarını derinden etkilemiş.

  İlk kez 1922’de yayınlanan Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, yazarın uzun öyküleri arasında yerini alıyor. Mektup şeklinde kaleme alınan eser, ünlü bir yazarın hatırlamadığı bir kadından aldığı mektuplardan oluşuyor. Okuyucuya mutlak aşkı sorgulatan yazar, aşkın psikolojik çözümlemesini bir kadının iç dünyasından yola çıkarak kelimelere döküyor.

  Öykü, roman yazarı olan R.’nin imzasız bir mektup almasıyla başlıyor. Oldukça etkileyici bir girişe sahip olan öyküde isimsiz kadının mektubu “Sana, beni hiç tanımamış olan sana,” cümlesiyle mektubuna başlıyor.

  Yer yer romantik satırlarla içimizi ısıtan, yer yer ise trajik olaylara şahit olduğumuz bir eser diyebiliriz.

  Muhiku’nun dünya klasikleri kitap çeşitleri arasında; H.G. Wells, Jules Verne, Oscar Wilde gibi farklı yazarlara ait pek çok eser yer alıyor. Bu eserler arasından sevdiklerinizin sevdikleri türlere ve okuma alışkanlıklarına göre en doğru seçimi yapabilirsiniz.

  Sevdikleriniz için en doğru eseri seçmek için onların okudukları yazarlara ve eserlere dikkat kesilmelisiniz. Ancak modern dünya klasikleri farklı zevk ve ilgi alanlarına sahip kişilerin ortak beğenisini kazandığı için yapacağınız seçim her zevke ve beğeniye hitap edecektir.

  Dolayısıyla birine hediye dünya klasikleri vermeyi düşünüyorsanız bu eserler arasından düşünmeden birini seçebilirsiniz. Eğer yaşça küçük birine bu eserler arasında yer alan bir kitabı hediye etmek istiyorsanız kitabın içeriği konusunda oldukça titiz olmalısınız. Aksi takdirde yaşına ve gelişimine uygun olmayan olaylara ve durumlara şahit olmasına neden olabilirsiniz.

  S: 📚 Modern dünya klasikleri nedir? Diğer türlerden farkı nedir?
  C: Her zevk ve ilgi alanına hitap eden, edebiyatın önemli eserleri arasında değerlendirilen ve otorite olarak kabul edilen eserlere verilen genel bir isimdir. Modern dünya klasikleri arasında genel itibariyle roman, uzun öykü ve öykü türleri yer alır. Bu eserlerin diğerlerinden farkı ortaya çıktıkları dönemin toplumsal ve siyasal olaylara ışık tutarlar. Diğer taraftan okuyucuya her defasında olaylara farklı bir pencereden bakma fırsatı verir.
  S: 📚 Mutlaka okunması gereken modern dünya klasikleri nelerdir?
  C: Dünya klasikleri yazarları arasında yer alan Tolstoy, Dostoyevski, Hugo, Shakespeare, Balzac, Gogol gibi isimlerin eserlerinden birini mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Diğer taraftan 20. yüzyıl yazarları arasında yer alan Franz Kafka, Stefan Zweig, George Orwell gibi modern dünya yazarlarının da klasik eserlerini okumanızı tavsiye ederiz.
  S: 📚 Neden modern dünya klasikleri okumalıyız?
  C: Dünya klasikleri hayatın belli dönemlerinde herkes tarafından okunması gereken önemli eserler bütünüdür. Bu eserler içinde yaşadığımız çağı, olayları, durumları ve duyguları çözümlememize ve anlamlandırmamıza yardımcı olurlar. Ayrıca farklı bir bakış açısı kazanmamızı da sağlayarak ufkumuzu genişletirler.
  S: 📚 Sevdiklerimize modern dünya klasikleri hediye etmenin avantajları nelerdir?
  C: Sevdiklerimize dünya klasikleri armağan ederek kültürel anlamda gelişimlerine destek olabilir, kütüphanelerini zenginleştirebilir, yaşadıkları ana sırtlarını dönmelerine ve ruhsal anlamda rahatlamalarına yardımcı olabiliriz. Böylece onların hayatına her anlamda dokunan bir hediyeyi unutulmaz bir hatıraya dönüştürebiliriz.