Mesafeli Satış Sözleşmesi

Madde 1 – Giriş

1.1 – Satıcı

Satıcı bilgileri şu şekildedir;
Muhiku – MUHİKU HEDİYELİK EŞYA YAZILIM VE GIDA SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
Adres: KOŞUYOLU MAH. CENAB ŞAHABETTİN SOK. NO:43 KADIKÖY / İSTANBUL
Mail: info@muhiku.com
Web: www.muhiku.com
Satıcı, sözleşmede bundan sonra Muhiku olarak anılacaktır.

1.2 – Alıcı

Sipariş aşamasında verilen bilgiler, alıcının bilgilerini oluşturmaktadır. Alıcı kendinden istenen yasal zorunlu bilgileri (iletişim bilgileri, TC kimlik no ve benzeri) doğru olarak girmekle yükümlüdür.Bundan sonra Alıcı hem “Alıcı” hem de “Abone” olarak anılacaktır.

1.3 – Konu

Muhiku.com web sitesi üzerinden yapılan abonelik veya tek seferlik işlemler için uygulanan satış sözleşmesidir. Her alıcı, sipariş aşamasında bu sözleşmeyi onayladığını işaretleyerek siparişini tamamlayabilir. Siparişini tamamlayan her alıcı bu sözleşmeyi kabul etmiş olacaktır.

Madde 2 – Abonelik Sözleşmesi

2.1 – Genel Tanım

Muhiku.com web sitesi üzerinde abonelik yönetimiyle satılan ürünleri kapsamaktadır. Abonelikle alınabilen her ürün için “Satın Al” yerine “Abone Ol” butonu bulunmaktadır. Abonelik işlemiyle alınan her ürün için sözleşmenin 2. Maddesi olan “Abonelik Sözleşmesi” maddesi geçerlidir.

2.2 – Ödeme

Alıcı, ödeme ekranında kredi kartı ile satın almaktadır. Yapılacak her ilk işlem 3D Secure ile gerçekleşmektedir. Alıcılar, kredi kartlarını 3D secure ile onaylamakta ve ödemeyi yapmaktadır.Muhiku.com abonelikleri, alıcının yeni tarih belirlemesi dışında ilk ödemeden 30 gün sonra bir sonraki kutunun ücretini tahsil etmektedir. Kredi kartı bilgilerini girerek aboneliğini başlatan her alıcı, kendi isteğiyle iptal edene kadar aboneliğini devam ettireceğini, her ay abonelik ücretinin kredi kartından otomatik olarak tahsil edileceğine onay verir.

2.3 – Teslimat

Muhiku.com kutu aboneliklerinde teslimat süreleri sitede belirtilmiştir. Muhiku web sitesinin teslimat bilgileri sayfasından abonelik ile alınan kutuların ne zaman teslim edileceğiyle ilgili bilgilere ulaşılabilir. Muhiku’da ödeme gününe göre 5 ile 30 gün arasında teslim süresi değişmektedir.Muhiku, teslim tarihlerini değiştirme hakkına sahiptir. Muhiku, değiştirdiği tüm teslim tarihlerini web sitesi üzerinden duyurmakla yükümlüdür. Muhiku, dilerse kullanıcılarına e-posta yoluyla bilgilendirme yapabilir, sosyal medya hesaplarından da teslimat tarihi değişikliği duyurabilir.

2.4 – İade Şartları ve Cayma Hakkı

Muhiku aboneliğinin hasarlı veya bozuk ürün gelmesi durumunda Muhiku, ürünün değişikliğini taahhüt eder. Kutu içerisinden herhangi bir ürünün tek başına iade edilip karşılığında ücretin istenmesi söz konusu değildir.Alıcı, yasalar uyarınca aboneliğini başlattıktan sonra 14 günlük cayma hakkına sahiptir. Hiçbir sebep göstermeksizin cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkı, aboneliği başlattığı, yani ödemeyi yaptığı andan itibaren 14 (ondört) gün için geçerlidir. Bu sürenin aşılmasından sonra sebep göstermeksizin cayma hakkı kullanılamaz.Eğer ödemeyi yaptıktan sonra başlayan cayma hakkı olan 14 günlük süre içerisinde Muhiku aboneliği tarafına ulaşır ve yine de cayma hakkını kullanmak isterse kutunun eksiksiz, hasarsız, açılmamış ve kullanılmamış olarak gönderilmesi gerekmektedir. Bu durumların yapılması durumunda, yani herhangi bir kullanımı söz konusu olduğunda alıcı cayma hakkından vazgeçmiş olur. Cayma hakkının kullanılması durumunda eğer alıcıya kutu ulaşmışsa, geri gönderim ücreti (kargo vb.) alıcıya aittir.Cayma hakkı ve iade ücretleri, satın alınan ücret üzerinden yapılır. İndirimli dönemde satın alınan ürünlerin iadesi, indirimli fiyat üzerinden yapılmaktadır. Ürünün indirimsiz fiyatı geri talep edilemez.

2.5 – Fiyat Değişikliği

Muhiku, abonelik ürünlerinde fiyat değişikliği yapma hakkını saklı tutar. Muhiku, dilediği takdirde abonelik ücretlerini değiştirebilir, yeni fiyatları mevcut aboneliklere uygulayarak yeni ücretin kredi kartından çekilmesini sağlayabilir. Fiyat değişikliği durumunda abonelerine bildirmeden çekim yapması söz konusu değildir.Muhiku, tüm fiyat değişikliğini kullanıcılara duyurmakla yükümlüdür. Fiyat değişiklikleri Muhiku web sitesinden duyurulacak, gerekirse e-posta yoluya kullanıcıları bilgilendirecektir. Web sitesindeki uyarıları görmeyen, e-postalarını okumayan kullanıcılar bu konuda Muhiku’yu sorumlu tutamaz.

Madde 3 – Perakende Satış

3.1 – Genel Tanım

Abonelik dışındaki tüm işlemleri kapsamaktadır. Alıcı bu satışlarda bir kere ödeme yapar.

3.2 – Ödeme

Ödemeler kredi kartı ya da banka kartıyla yapılmaktadır. Bunların dışında bir ödeme yöntemi kabul edilmemektedir.Ödeme esnasında kredi kartı veya banka kartı bilgileri Muhiku’nun çalıştığı ödeme firması tarafından saklanmaktadır.Kredi kartı ile yapılan ödemelerde kullanıcı 3D secure şifresiyle ödeme yapar. Bu durumda kullanıcılar, kendi şifrelerinin güvenliğinden sorumludur.

3.3 – Teslimat

Abonelik dışındaki ürünlerin teslimatları gerek ürünlerin sayfasında gerek de Muhiku web sitesi teslimat zamanları sayfasında belirtilen sürede yapılacaktır. Muhiku en fazla 30 gün içerisinde siparişin teslimini yapacaktır. Bu sürenin aşılması durumunda alıcı dilerde sipariş iptal edilecek ve ödenilen tutar hesabına geri yatırılacaktır.

3.4 – İade Şartları

CAYMA HAKKI

Alıcı; mal satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, Ürün’ün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim tarihinden itibaren kanunen 14 (ondört) gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde Satıcı’ya yöneltmiş olması gerekmektedir.Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar Satıcı’ya aittir. Cayma hakkı süresinin belirlenmesinde;
 1. Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen Ürünler’de, Alıcı veya Alıcı tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün,
 2. Birden fazla parçadan oluşan Ürünler’de, Alıcı veya Alıcı tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,
 3. Belirli bir süre boyunca Ürünler’in düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, Alıcı veya Alıcı tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün esas alınır.
Cayma hakkının kullanılması için Ürün’ün 13.madde başlığı altında düzenlenen “Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler” hükümleri çerçevesinde kullanılmamış olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde,
 1. Teslim edilen ürünün faturası, (İade edilmek istenen Ürün’ün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri iade faturası kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.)
 2. İade edilecek Ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir.
 3. Satıcı, cayma bildiriminin kendisine ulaşmasından itibaren en geç 14 (ondört) günlük süre içerisinde toplam bedeli Alıcı’ya iade etmekle yükümlüdür. Cayma hakkının kullanılmasından itibaren Alıcı’nın da bahse konu Ürün’ü 10 (on) günlük süre içerisinde malı iade etmesi gerekmektedir.
 4. Alıcı’nın kusurundan kaynaklanan bir nedenle malın değerinde bir azalma olursa veya iade imkansızlaşırsa Alıcı kusuru oranında Satıcı’nın zararlarını tazmin etmekle yükümlüdür.
 5. Cayma hakkının kullanılması nedeniyle Satıcı tarafından düzenlenen kampanya limit tutarının altına düşülmesi halinde kampanya kapsamında faydalanılan indirim miktarı iptal edilir.

CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER

Alıcı aşağıdaki hallerde cayma hakkını kullanamayacaktır:
 1. Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmelerde (Ziynet, altın ve gümüş kategorisindeki ürünler).
 2. Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallarda.
 3. Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek mallarda.
 4. Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların tesliminde.
 5. Tüketici tarafından ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması şartıyla maddi ortamda sunulan kitap, ses veya görüntü kayıtlarına, yazılım programlarına ve bilgisayar sarf malzemelerine (her türlü yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler, bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb.) telefon kontör siparişleri) ilişkin sözleşmelerde.
 6. Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerinde.
 7. Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınlarda.
 8. Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesinde.
 9. Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen ürünlerde.
 10. Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlerde.

Madde 4 – Site Geneli Ödeme

Muhiku üzerinde sadece kredi kartı ve banka kartı ile ödeme alınmaktadır. Başka hiçbir ödeme yöntemi kabul edilmemektedir.Muhiku, ödeme konusunda güvenilir bir üçüncü parti firma ile çalışmaktadır. Çalışılan ödeme firmasının bilgileri, Muhiku web sitesinin Sıkça Sorulan Sorular sayfasında detaylı olarak belirtilmektedir.Muhiku üzerinden yapılan tüm ödemelerin güvenliği, çalışılan üçüncü parti firmanın sorumluluğundadır. Kullanıcıların kendi bilgisayarlarından kaynaklanan kötü niyetli yazılımlar sebebiyle Muhiku sorumlu tutulamaz.Muhiku, kullanıcıların kart güvenliği için elinden gelen tüm imkanı sağlayacaktır. Muhiku web sitesi ile kullanıcı bilgisayarı arasındaki iletişim SSL sertifikası ile şifrelenmiş bir şekilde sağlanacak, HTTPS protokolü ile de güvenliği artacaktır. Ödeme yöntemini sağlayan firmanın BDDK lisanslı olduğunu Muhiku alıcıya garanti eder.

Madde 5 – Hizmete Erişim

Muhiku, 7 gün 24 saat çalışması için tasarlanmıştır. Ancak birçok sebepten dolayı Muhiku’nun çalışması sekteye uğrayabilir. Sunucu kaynaklı problemler, yazılım hataları, internet problemleri ve mücbir sebepler dolayısıyla Muhiku web sitesine erişimde kısa süreli aksaklıklar olabilir.Muhiku, web sitesi bakım ve onarım çalışmalarını genellikle gece 01:00-06:00 arasında yapmaktadır. Ancak bakım ve onarım saatini değiştirme hakkını saklı tutar.

Madde 6 – Kişisel Bilgiler ve Bülten Aboneliği

Muhiku ile paylaşılan tüm kişisel bilgiler, Muhiku tarafından saklanmaktadır. Reklam amaçlı herhangi bir müşterinin bilgisi asla paylaşılmamaktadır.Kişisel Bilgilerin Gizliliği çerçevesinde kullanıcılar hangi bilgilerini paylaştıklarını görebilir, sistem üzerinden rahatça değiştirebilir. Muhiku’nun gizlilik ile ilgili tüm düzenlemeleri Muhiku web sitesinin gizlilik sayfasında açıkça belirtilmiştir.Muhiku, kullanıcıların yaş veya satın alım ortalamalarını, isim veya iletişim bilgisi içermeden sadece istatistik amaçlı kullanabilir.

Madde 7 – Kargo & Kurye Ücretleri

Muhiku, belirli ücretin üstünde satışlarda ücretsiz kargo imkanı sunmaktadır. Bu tutar web sitesinden belirtilmektedir. Bu tutarı Muhiku istediği gibi değiştirebilir.Kargo ücretinin alıcı tarafından ödenmesi durumunda kargo ücreti ödeme ekranında gözükür ve ödeme esnasında ürün bedeline eklenerek tahsil edilir. Bu durumda alıcı, kargo elemanına hiçbir ekstra ödeme yapmaz.Kargo ücretleri konusunda Muhiku’nun hiçbir yaptırımı yoktur, ücretler çalışılan kargo firması tarafından belirlenmektedir.

Madde 8 – Mücbir Sebep

Muhiku, mücbir sebep haliyle doğacak sözleşmenin kısmen ya da tamamının ihlali durumunda sorumlu tutulamaz.Mücbir sebepler, kontrol dışındaki olaylar ve durumları kapsamaktadır. Muhiku, mücbir sebeplerden doğacak koşullarda sözleşme yükümlülüklerinden sorumlu tutulamasa da müşterilerine kendi rızasıyla yardım edecektir.

Madde 9 – Ürün Görselleri

Muhiku’da yer alan ürün görselleri temsilidir. Sitede kullanılan görsellerin gönderileceği anlamına gelmez. Muhiku, sipariş aşamasında seçilen ürünlerin mevcut hallerini göndermektedir. Gönderilecek ürünlerin görselleri Muhiku web sitesinde yer alabilir, ancak üretici firmanın bu ürünlerin ambalajını değiştirmesi durumunda Muhiku sorumlu tutulamaz.

Madde 10 – Reklam

Muhiku web sitesinde ve kutuları içerisinde reklam yer alabilir. Ancak Muhiku, bu reklamlar için hiçbir kullanıcının bilgisini reklam sahibiyle paylaşmaz.Web sitesinde banner veya video olarak, kutular içerisinde de basılı bir şekilde reklam yer alabilir, kutu içerisinde promosyon ürünü çıkabilir.

Madde 11 – Sözleşmede Değişiklikler

Muhiku, sözleşme maddelerini tek taraflı olarak değiştirebilir. Yenilenmiş, güncel sözleşme her zaman Muhiku web sitesinde görünür bir şekilde yer almaktadır.

Madde 12 – Uyuşmazlık

Sözleşmedeki maddelerin uyuşmazlıkları durumunda Tüketici Hakem Heyetleri ile Alıcı ve Satıcı’nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir. Sipariş, elektronik ortamda onaylandığı için Alıcı bu sözleşmedeki tüm maddeleri kabul etmiş sayılır.