Tarih

X
Filtre
Filtre
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Filtreyi Uygula
Sık kullanılan filtreler
 • Tümü
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Temizle
  • Yazar
  • Yayınevi
  • Fiyat
  • Savaş Sanatı
   34,90 TL
  • Ezbere Yaşayanlar - Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri
   79,90 TL
   Tükendi
  • 21. Yüzyıl İçin 21 Ders
   99,90 TL
   Tükendi
  • Hayvanlardan Tanrılara
   124,90 TL
   Tükendi
  • Uyanış - Altıncı Neslin Son Savaşı
   42,00 TL
   Tükendi
  • Zamanın Kültürel Tarihi
   49,00 TL
   Tükendi
  • Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
   95,00 TL
   Tükendi
  • İnsanın Hikayesi - Taş Devrinden Bugüne Tarihimiz
   39,90 TL
   Tükendi

  Tarih kitaplarında yazmaz ama insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en güzel hediyesi kitaplardır. Bunun bilincinde olan Muhiku, bu kıymetli hediyenin klişeler arasında kaybolmaması ya da rafa kalkmaması için yenilikçi çizgilerle günümüz hediye anlayışına uyarladı.

  Muhiku, kitap kategorisi içinde farklı türlerden pek çok esere yer veriyor. Tarih kitapları da bu türlerden yalnızca biri. Özellikle tarih meraklısı kitap kurtlarını mutlu edecek eserleri bu kategori altında rahatlıkla bulabilirsiniz.

  Yakın tarih kitapları, siyasi tarih kitapları, Osmanlı tarih kitapları ve daha pek çok konunun işlendiği eserler içinden sevdiklerinizin ilgi duydukları dönemi anlatan bir kitap alabilirsiniz. Aldığınız kitabı farklı hediyeliklerle süsleyebilirsiniz.

  Sevdiklerinize verebileceğiniz tarih kitaplarına geçmeden önce bu kitapların özelliklerine değinmek isteriz. Böylece onlara ne armağan ettiğiniz hakkında biraz bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece doğru bir seçim yapabilirsiniz.

  Tarih Kitapları Özellikleri Nelerdir?

  Bir olayın tarihi bir değer kazanabilmesi -tarih kitaplarında yer alabilmesi- için üzerinden 50 yıl geçmeli. Bu sebeple tarih kitapları geçmişte yaşanan olaylar üzerine ele alınan eserlerdir. Kimi zaman karanlık bir çağı, kimi zaman ise yakın geçmişi kendine konu edinmektedir.

  Tarihi kitaplar farklı türlerde olabilir. Örneğin; okuyucusuna bilgi vermek amacıyla yazılan objektif eserler ya da tarihi olaylardan ilham alarak yazılan kurmaca eserler. Ancak kurmaca metinler genel itibariyle “roman” ya da “edebiyat” kategorisi altında sunulmaktadır.

  Eğer tarihi bir roman ya da öykü arayışındaysanız aradığınızı roman ya da edebiyat kategorisinde bulabilirsiniz. Eğer kitabı okumaktaki ana amacınız bilgi sahibi olmak, tarihi çıplaklığıyla öğrenmek ise bu kategori altında yer alan eserler sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır.

  Hediyelik Tarih Kitabı Önerileri

  Muhiku’nun hediyelik tarih kitapları çeşitleri ile sevdiklerinize harika bir hediye hazırlamaya var mısınız? Tarih öğrencilerine, öğretmenlerine ve meraklılarına hazırlayacağınız hediye kutusu içinde onların sevebileceği eserlere yer verebilirsiniz.

  Sevdikleriniz için Muhiku’nun hazır kitaplı hediye setleri içinden dopdolu bir hediye seçebilirsiniz. Dilerseniz de onlara hitap eden ve tamamen onları yansıtan hediyeyi kendiniz de tasalayabilirsiniz.

  Kendi Kutunu Yap ile sevdiklerinizin beğenebileceği kitapları bir kutuda toplayabilirsiniz. Böylece onlar için adeta bir tarih kitabı seti oluşturabilirsiniz. Üstelik bu hediyelerin yanına gündelik hayatın akışında kullanabilecekleri lezzetli, şık ve kullanışlı hediyelikler arasından da ürün ilave edebilirsiniz.

  Kendi Kutunu Yap ile sevdikleriniz için hediyelik tarih kitabı seti oluşturma fikriniz mi var? O halde ekleyeceğiniz kitabın konusu hakkıda biraz bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Böylece onların sevebileceği eseri kolaylıkla seçebilirsiniz.

  Biz sizin için birkaç tarih kitabı seçtik. Siz de diğer tarih kitaplarının künyesini okuyarak sevdikleriniz için doğru eser olup olmadıklarını anlayabilirsiniz.

  James C. Davis – İnsanın Hikayesi

  Tarihe ilgi duyan yakınlarınıza, tarih öğrencilerine ya da tarih öğretmenlerine tarihi yeni baştan öğrenecekleri bir hediye vermek ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise James C. Davis’in İnsanın Hikayesi adlı eseri tercih edebileceğiniz bir hediyelik tarih kitabı diyebiliriz.

  James C. Davis Küçük yaşlardan bu yana öğrendiğimiz tarihi farklı bir şekilde sunuyor. Uzun, ayrıntılı ve yer yer de oldukça sıkıcı olan insanlığın hikayesini; yalın, özlü ve kısa şekilde sunuyor.

  Böylece tarih konusunda bilgili ya da bilgisiz olan herkesin kolayca okuyabileceği bir eser ortaya koyuyor. 21. yüzyıl okuru için özel olarak hazırladığı bu eserle sıkıcı tarihi olayları bir solukta okuyabileceğimiz maceralara dönüştürüyor.

  İnsanın hikayesini taş devrinden günümüze derinlemesine ele alıyor. Mağaralardan bozkırlara, göçebelikten yerleşik düzene, merkezi imparatorluklardan ulus devletlere uzanan hikayeyi tüm çıplaklığıyla 21. yüzyıl okurunun beğenisine sunuyor.

  Büyük resmi görmek, yapbozun eksik parçalarını tamamlamak ya da hafızasını tazelemek isteyen tüm tarih meraklılarının ilgiyle okuyabileceği bir baş ucu kitabı diyebiliriz.

  Yuval Noah Harari – 21. Yüzyıl için 21 Ders

  Günümüz tarih kitapları içinde oldukça popüler olan 21. Yüzyıl için 21 Ders adlı eser İsrailli yazar Yuval Noah Harari tarafından kaleme alınmıştır. 21. Yüzyılın en çok ses getiren yazarlarından biri olan Yuval Noah Harari’nin bu eseri toplam 3336 sayfadan oluşmaktadır.

  Eser Kolektif Kitap tarafından yayımlanmıştır. Yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş ekonomik ve teknolojik kırılmalarıyla yaşanan durmaksızın devam eden değişimlerle baş edebilmek için cevaplanması gereken soruları tartışmaya sunmaktadır. İsrailli yazar Yuval Noah Harari eserinde okuyucusuna ve insanlığa aşağıdaki gibi soruları yöneltiyor:

  • Tanrı geri mi dönüyor?
  • Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?
  • Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz?
  • Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz?
  • Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz?
  • Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü?
  • Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı?
  • Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi?
  • Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var?

  Yuval Noah Harari, yukarıda yer verdiğimiz gibi pek çok soruları -sorunları da diyebiliriz- 21 bölümde ele alıyor. Bölümlerin her biri birbirinden derin ve etkileyici. Ayrıca bu bölümler siyasi, teknolojik, toplumsal ve varoluşsal sancılara açıklık getiriyor.

  Anthony Aveni – Zamanın Kültürel Tarihi

  Amerikalı antropolog, astronom ve yazar Anthony Aveni özellikle arkeoastronomi alanında gerçekleştirdiği kapsamlı çalışmalarla tanınır.

  Zamanın Kültürel Tarihi adlı eserde Anthony Aveni’in “zaman” kavramını ele aldığı bir eserdir. Diğer taraftan eserinde farklı disiplinlerin zamanı algılama ve tanımlama biçimlerini de konu edinmiştir. Ketebe Yayınları’ndan çıkan eser toplam 336 sayfadır.

  Anthony Aveni Zamanın Kültürel Tarihi’nde, zamanın esasında hangi amaca hizmet ettiğini sorguluyor. Kadim zamanlardan bu yana doğayı gözlemleyen insan zamanı saatlere, günlere, haftalara, yıllara ve hatta asırlara ayırıyor.

  Hayatını kendi yarattığı bu programa karşı planlayan insan her seferinde zamanı anlamlamaya ve tanımlamaya çalışıyor. Yazar, astronomiden biyolojiye, teknolojiden mimariye kadar pek çok disiplinin zamana yaklaşımını eserinde ortaya koyuyor.

  Önemli isimlerin eser hakkında yaptığı yorumlar ise şu şekilde:

  • “Üst düzey bilim ve iyi üslubu bir araya getiren eşsiz bir eser. Hayatlarımız, hatta atalarımızın hayatları; ustalıklı takvimler tarafından düzenlendi. Yalnızca aynı zamanda antropolog ve arkeolog olan bir astronom, böyle karmaşık bir meseleyi bu derece iyi bir üslupla anlatabilirdi.” – Michael D. Coe (Antropoloji Profesörü – Yale Üniversitesi)
  • “Hiç kimse, bizlerin ve atalarımızın zamanın ipliğine bağladığı anlam düğümlerini çözme konusunda astronom Anthony Aveni’den daha donanımlı olamazdı. Bu kitap, tüm geçmişimizi ve akıp giden zamanın zihinlerimizde bıraktığı izi, bir kol saatinin saniyelik hareketinin ilgi uyandırıcılığı ve dijital bir okumanın netliği ile keşfediyor.” – E. C. Krupp (Griffith Gözlemevi ve Planetaryum Direktörü)

  Muhiku’nun tarih kitapları içinde bunlar gibi daha pek çok eser var. Tarih meraklılarını derinden etkileyecek, meraklarını giderecek bu kitaplar ile sevdiklerinize oldukça değerli bir armağan verebilirsiniz.

  Muhiku ile sevdikleriniz için hazırladığınız hediyeler aynı gün kargoda! 15.00’e kadar verdiğiniz tüm siparişler aynı gün kargolanmaktadır. İstanbul içi teslimatta ise saat 12.00’ye kadar verilen tüm siparişler aynı gün özel kurye ile teslim edilmektedir.

  S: 📘 Tarih kitapları nelerdir? Diğer kitap türlerinden farkı nedir?
  C: Tarih kitapları, üzerinden en az 50 yıl geçmiş olayları konu edinen kitaplardır. Tarih üzerine objektif gerçekliğe dayanan bir kitap, tarihi gerçekliğin kurgusal boyutta ele alındığı romanlar ve öyküler yer alabilir. Tarihi roman ve öykülerde objektiflik beklemek mümkün değil. Burada tutum tamamen yazarın insiyatifine kalmıştır. Tarih kitaplarını diğer kitaplardan farklı kılan ise tamamen ele aldığı konudur.
  S: 📘 Okunması gereken tarih kitapları hangileridir?
  C: Okunması gereken tarih kitapları; kişinin kitaptan beklentisine göre değişebilir. Kimileri objektif tarih kitaplarını sıkıcı bulurken, kimileri kurgusal tarih kitaplarını sevmeyebilirler. Ancak genel anlamda kişide tarih bilincinin oluşması, okuduğu kitabın kurgusal olup olmadığını anlayabilmesi için tarihin tüm objektifliği ile ele alındığı eserler okunmalıdır.
  S: 📘 Kimlere tarih kitabı hediye edebiliriz?
  C: Tarih bölümü okuyanlara, tarih öğretmenlerine ya da tarihe karşı ilgi duyan herkese tarih kitabı armağan edebilirsiniz. Hediyeniz onların ilgi alanlarına hitap edecek, kültürel gelişimlerini destekleyecek ve keyifle zaman geçirmelerine yardımcı olacak. Ancak yalnızca kitap hediye etmek basit gelebilir. Bu sebeple hediyenizi farklı hediyeliklerle destekleyebilir ve sıradanlıktan kurtarabilirsiniz.