Roman

X
Filtre
Filtre
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Filtreyi Uygula
Sık kullanılan filtreler
 • Tümü
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Temizle
  • Yazar
  • Yayınevi
  • Fiyat
  • İnsan Neyle Yaşar?
   34,90 TL
   (1)
   Çok Satan
  • Bir Kuzey Macerası
   34,90 TL
   Yüksek Talep
  • Otomatik Portakal
   44,90 TL
  • Kürk Mantolu Madonna
   34,90 TL
  • Siddhartha
   109,90 TL
  • İçimizdeki Şeytan
   49,90 TL
  • Bir İdam Mahkûmunun Son Günü
   34,90 TL
   Tükendi
  • Elite - Arka Sıradakiler
   37,00 TL
   Tükendi
  • Yeraltından Notlar
   39,90 TL
   Tükendi
  • Romeo ve Juliet
   39,90 TL
   Tükendi
  • Kumarbaz
   44,90 TL
   Tükendi
  • Beyaz Diş
   44,90 TL
   Tükendi
  • Vadideki Zambak
   44,90 TL
   Tükendi
  • Dorian Gray'in Portresi
   44,90 TL
   Tükendi
  • Ölü Canlar
   48,90 TL
   Tükendi
  • Milena’ya Mektuplar
   54,90 TL
   Tükendi
  • Balıkçı ve Oğlu
   54,90 TL
   Tükendi
  • Gurur ve Önyargı
   54,90 TL
   Tükendi
  • Suç ve Ceza
   74,90 TL
   Tükendi
  • La Casa De Papel Profesör'ün Akıl Oyunları
   69,90 TL
   Tükendi
  • İlber Ortaylı Seyahatnamesi
   69,90 TL
   Tükendi
  • İnsan Olmak
   74,90 TL
   Tükendi
  • Karamazov Kardeşler
   74,90 TL
   Tükendi
  • Gece Yarısı Kütüphanesi
   169,90 TL
   Tükendi

  Roman, bir kişi ya da bir grup insanın başından geçen ya da geçebilme ihtimali yüksek olan olayları ve konuları öyküleyen uzun kurgusal anlatılardır. Romanı diğer türlerden ayıran en önemli nitelik uzunluğudur. Dolayısıyla hikaye/öykü ile kolay kolay karıştırılmaz.

  Ancak hem dünya edebiyatında hem de Türk edebiyatında uzun öykü olarak nitelendirilen pek çok eser bulunmaktadır. Bu eserlerin kimileri tarafından roman olarak nitelendirildiğini görebiliriz.

  Ruslar edebi alanda gösterdikleri başarıyla dünyaya nam salmış bir millet. Ancak dünya edebiyatında romanın ilk örneğine Japon edebiyatında rastlıyoruz. Japon edebiyatının başyapıtlarından biri olan Genji’nin Hikayesi dünyanın ilk romanı olarak kabul ediliyor.

  Roman Nedir?

  Roman genel itibariyle düzyazı şeklinde yazılmaktadır. Ancak yer yer paragrafların arasına belli bir ölçüyle ya da ölçüsüz yazılan nazımların da dahil olduğunu görebiliriz. Bu bize Türk edebiyatındaki halk hikayelerini çağrıştırıyor.

  Fakat romanda yalnızca kahramanlık öyküleri anlatılmıyor. Olaylar ya da durumlar saray gibi önemli şahısların yaşadığı mekanlardan ya da kahramanların destansı başarılarından sıyrılıyor ve topluma ayna tutuyor.

  Roman; sokağın, insanın ve toplumun her halini yansıtıyor. Romanda masallarda olduğu gibi her zaman iyiler kazanmaz. Diğer taraftan bir kazanan da olmak zorunda değil.

  Roman, bugün yanından geçtiğiniz o ışığı yanan, bacası tüten bir evde yaşayan sıradan insanın oldukça sıradan hayatını konu edinir. Bu sebeple midir bilinmez, insana en yakın türdür.

  Muhiku’da da sıradan insanın, sıradan öyküsünün usta isimlerce kaleme alındığı pek çok eser yer alıyor. Bir anlığına bizi dünya telaşından ve dertlerinden çekip alan, bizi bize tanıtan bu eserler hediyelerinize kimlik kazandırıyor.

  Rus edebiyatından Fransız edebiyatına kadar dünyanın en ünlü yazarlarının eserleri Muhiku’da! Yazdığı romanlarla kendi milletinin dışında dünya milletini de derinden etkileyen usta kalemler Muhiku hediyelerinin vazgeçilmezi arasında.

  Siz de dünyanın en ünlü yazarlarının eserleri arasından yapacağınız seçimle sevdiklerinize anlamlı bir sürpriz yapabilirsiniz. Yılın en anlamlı doğum günü, yıl dönümü, Sevgililer Günü ya da yılbaşı hediyesini verebilirsiniz. Hediye kutunuza Dostoyevski’nin, Tolstoy’un, Franz Kafka’nın, George Orwell’ın, Albert Camus’nün, Jean Paul Sartre’ın, Marquez’in ve daha pek çok ünlü yazarın dünya edebiyatına damga vurmuş eserlerini ekleyebilirsiniz.

  Türk Edebiyatında Roman

  Edebiyatımızda roman türünün ilk örnekleri 19. yüzyılda verilmeye başlanmıştır.Tanzimat dönemiyle başlayan batılılaşma hareketiyle birlikte sanatçılar yüzünü batının eserlerine dönmüşlerdir. Dolayısıyla batılı yazarlardan etkilenerek bu yeni türe dair eserler ortaya koymaya başlamışlardır.

  Dolayısıyla romanın Türklere özgü bir tür olduğunu söyleyemeyiz. Atılan yenilikçi adımlarla birlikte halk hikayeciliğinden romana hızlı bir geçiş yaşandığını söyleyebiliriz.

  Diğer taraftan “roman” kelimesi de Türkçe’ye olduğu gibi geçen Fransızca kökenli bir kelime. Çevirilerle tanıştığımız bu türe özgü ilk örnek ise Şemseddin Sami’nin Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat adlı eseri diyebiliriz.

  Türk edebiyatında verilen ilk roman örnekleri gerek karakter kadrosu, gerek ise olay örgüsü yönünden çok da başarılı örnekler değillerdir. Ancak yazarların bu alanda oldukça acemi olduklarını düşünürsek bu alandaki ilk eserlerin başarılı olmasını da bekleyemeyiz.

  Ancak yıllar içindeki gelişim yazarların roman türünde oldukça başarılı örnekler ortaya koymasını sağlamıştır. Özellikle Milli edebiyat dönemiyle beraber yazarlar toplumsal konulara yönelmeye başlamışlar. Cumhuriyet döneminde ise roman gerçek kimliğini kazanmıştır. Böylelikle halkı ve halkın sorunlarını dile getiren eserler kaleme alınmıştır.

  Dolayısıyla Türk edebiyatında romanın gelişimine baktığımız zaman her dönemde farklı yaklaşımlarla ele alınan eserlerin olduğunu söyleyebiliriz. Hazır Türk edebiyatında romana değinmişken son zamanların en ünlü yazarlarından biri olan Sabahattin Ali’nin eserine ve eserinin konusuna da değinmek isteriz.

  Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna

  Türk edebiyatının ünlü isimlerinden biri olan Sabahattin Ali, farklı türlerde eserler veren bir isim. Kürk Mantolu Madonna adlı eseri ise 1943 yılında yayımlanan roman türünde bir eseri. Bu eser ilk kez Hakikat gazetesinde bölümler halinde yayımlanmaya başlamıştır. Ayrıca eser Türk okurları derinden etkilemiş tiyatro sahnelerinde sergilenmiştir. Ayrıca beyaz perdeye de aktarılmıştır.

  Kürk Mantolu Madonna’da oldukça dokunaklı bir aşk hikayesi anlatılıyor. Kitabının baş karakterleri Alman asıllı bir kadın olan Maria Puder ve Havranlı Raif Edendi’dir. Sabahattin Ali Bu ikilinin aşkını ortaya koyarken halk hikayeciliği geleceğinden de beslenmiştir. Örneğin; Sabahattin Ali eserinde “kahramanın resmine bakarak aşık olma” geleneğini devam ettirmiştir.

  Raif Efendi içine kapanık, sessiz ve dış dünyayla pek de iyi anlaşamayan bir karakter. Kendi hayatında söz sahibi olamayan bu melankolik kahraman sevmediği bir kadınla evlenmiştir. Bu evliliğinden çocukları da olmuş.

  Raif Efendi hayatının yalnızca bir döneminde gerçekten yaşadığını ve damarlarından akan o taptaze kanın akışını o dönemde hissetmiştir. Bu dönemi de günlüğüne aktarmıştır. İşte, Kürk Mantolu Madonna hikayesi de Raif Efendi’nin günlüğüne aktardığı 20’li yaşlarında Maria Puder’e hissettiği o masumane aşk ile başlar.

  Türk edebiyatında Sabahattin Ali gibi kalemiyle nam salmış pek çok usta yazar yer almaktadır. Siz de hediyelerinizi usta yazarların ünlü eserleriyle taçlandırabilirsiniz. Böylelikle sevdiklerinize bir ömür sizi anacakları bir hatıra bırakabilirsiniz.

  Belki de sevdiklerinize armağan ettiğiniz bu eser yıllar sonra sahaflar çarşısından çıkarak başka birinin hayatına dokunur.

  Hatıranızla ve hediyenizle yaşadığınız çağın dışına dışmak ister misiniz? Öyleyse hediyelerinize Türk edebiyatının en güzel eserlerinden biriyle can verebilirsiniz.

  Sevdikleriniz için Hediye Roman Önerileri

  Sevdiklerinize yılın en anlamlı hediyesini vermek ister misiniz? Öyleyse hediyelik eşyalar içinde yerini ve önemini asla yitirmeyen kitapların gücünden faydalanabilirsiniz. Yılın en güzel zamanlarını bu ölümsüz hediyelerle taçlandırabilirsiniz. Tabii ki klişelerden sıyrılarak!

  Sevdiklerinize yalnızca bir kitap hediye etmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu hediyenizin oldukça sıradan olduğunu mu düşünüyorsunuz? Üzülerek söylemeliyiz ki bu düşüncenizde oldukça haklısınız.

  Sevdiğiniz ya da sevdiklerinizin sevdiği yazarların hediyelerini birkaç hediyelikle bir araya getirebilirsiniz. Böylece sürprizinizi sıradanlıktan kurtarabilirsiniz. Diğer taraftan da daha önce yaşanmamış bir hediye deneyimi yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

  Bunu yaparken Muhiku’nun dünyada ve Türkiye’de ün kazanmış roman çeşitleriyle süslediği hediye kutularından faydalanabilirsiniz. Dilerseniz sevdikleriniz için seçtiğiniz kitaplarla kendi hediyenizi de tasarlayabilirsiniz. Kendi Kutunu Yap ile sevdikleriniz için en özel hediyelikleri özgürce bir araya getirebilirsiniz.

  Sevgiliye Hediye Edilebilecek Roman Türleri

  Sevgilinize yılın en romantik sürprizini yapmak ister misiniz? Bunun için aşkı ve aşka dair her şeyi konu edinen roman çeşitlerinden faydalanabilirsiniz.

  Türk ve dünya edebiyatında yer alan ünlü eserlerle hediye kutularınızın donanımlı olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca hediyenizin romantik bir hava kazanmasını sağlayabilirsiniz.

  Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sı ve Franz Kafka’nın Milena’ya Mektuplar’ı gibi edebiyat dünyasına damga vuran eserlerle hediyenizi zenginleştirebilirsiniz. Bu eserler aşkı ve aşığı farklı bakış açılarıyla ele alıyorlar. Dolayısıyla bu eserler her aşkın benzersiz olduğunu ve birlikteliğinizin de oldukça özel olduğunu bir kez daha gösterecek.

  Kısacası sevgiliye hediye edilecek roman türü her şeyden önce romantik olmalı. Ancak partnerinizin romantizmle ya da romantik eserlerle pek ilgisi yoksa onun dikkatini çeken türler arasından da seçim yapabilirsiniz. Örneğin; polisiye, tarihi, biyografik roman türlerinden biriyle hediyenizi partnerinizin ilgi alanlarına ve zevklerine yönelik şekillendirebilirsiniz.

  Partnerinizin ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına yönelik tüm hediyeler Muhiku’da! Muhiku’nun sevgiliye hediye koleksiyonunda yer alan farklı tasarımlara sahip yenilikçi hediye kutuları aşkınıza tercüman olurken özel günlere anlam katacak!

  S: 📚 Roman nedir? Diğer türlerle arasındaki farklar nelerdir?
  C: Roman; gerçekleşmiş bir olayın ya da gerçekleşmesi muhtemel olan bir olayın sanatsal bir şekilde kaleme alındığı anlatılardır. Düzyazı şeklinde kaleme alınan bu eserler benzerlik gösterdiği hikaye türüne nazaran oldukça uzundur. Bu yönleriyle diğer türlerden kolaylıkla ayrılabilir.
  S: 📚 En çok satan romanlar nelerdir?
  C: Döneme damga vuran yazarlar ve romanlar farklılık gösterebilir. Ancak son zamanların en çok okunan roman yazarları arasında George Orwell, Albert Camus, Franz Kafka, Marquez, Virginia Woolf, Sabahattin Ali, Yusuf Atılgan yer alıyor. Bu isimler dışında her dönem popülerliğini koruyan yazarlar arasında Dostoyevski, Balzac, Tolstoy gibi isimleri de sayabiliriz.
  S: 📚 Neden roman okumalıyız?
  C: Hepimiz farklı bir sebeple kitaplara sığınırız. Kimimiz günlük hayatın telaşından ve dertlerinden biraz olsun sıyrılmak, kimimiz kendi hikayemizi bir başkasından dinlemek, kimimiz ise bambaşka hayatlarla bambaşka tecrübeler edinmek isteriz. Dolayısıyla roman okumak için herkesin başka bir sebebi vardır. Soruya soruyla karşılık vermek gibi olmasın, sizin roman okuma sebebiniz ne?
  S: 📚 Sevdiklerimize roman hediye etmenin avantajları nelerdir?
  C: Sevdiklerimize roman hediye ederek onları hem mutlu edebilir hem de kültürel gelişimlerine katkı sağlayabiliriz. Diğer taraftan sevdiklerinize armağan edeceğiniz romanı siz de okuyabilirsiniz. Böylece belli bir konu üzerinde fikir alışverişinde bulunma ve kültürel anlamda birbirinizi doyurma fırsatı elde edebilirsiniz.