Felsefe

X
Filtre
Filtre
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Filtreyi Uygula
Sık kullanılan filtreler
 • Tümü
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Temizle
  • Yazar
  • Yayınevi
  • Fiyat
  • İkna Sanatı
   39,90 TL
  • Kendime Düşünceler
   39,90 TL
  • İdeal Devlet
   39,90 TL
   Tükendi
  • Konuşmalar
   34,90 TL
   Tükendi
  • Sokrates’in Savunması
   39,90 TL
   Tükendi
  • Ruhun Tutkuları
   49,90 TL
   Tükendi
  • Hakikatin Anlamı
   37,00 TL
   Tükendi
  • Böyle Söyledi Zerdüşt
   44,90 TL
   Tükendi
  • Devlet
   44,90 TL
   Tükendi
  • Denemeler
   49,90 TL
   Tükendi

  Muhiku, sevdiklerimize verebileceğimiz en özel ve en anlamlı hediyelerden biri olan kitabı, bambaşka bir formda sevdiklerinize armağan etmemize yardımcı oluyor. Okuma ve çalışma saatlerine eşlik edecek ve okumaları daha da keyifli kılacak kitap yanı hediyeliklerle yepyeni bir hediye deneyimi yaşatıyor. Kitap kategorisinde farklı türden birçok esere veriyor. Felsefe de bu türlerden biri. Dolayısıyla felsefeye ilgi duyan bir yakınınıza hediye vermek istiyorsanız ünlü filozoflar tarafından kaleme alınan kitapları tercih edebilirsiniz.Hediyelik felsefe kitaplarına geçmeden evvel düşünce sanatı olarak bilinen felsefenin ne olduğuna, hangi konuları kapsadığına ve amacına değinmek isteriz. Bu konu hakkında bilgi sahibi olarak felsefeye ilgi duyan yakınlarınıza hitap eden hediyeyi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

  Felsefe Nedir?

  Felsefe, “bilgelik sevgisi” ve “hikmet arayışı” gibi farklı anlamlara karşılık gelen bir düşünce sanatıdır. Antik Çağ Yunan medeniyetinde ortaya çıkan bu sanat dalı, insanın kendini ve yaşadığı evreni anlamlandırma çabası sonucu ortaya çıkmıştır.

  Felsefe; varlık, bilgi, gerçek, doğruluk, adalet, akıl, dil ve güzellik gibi konularla ilgilenir. Hatta din gibi dogmatik konular dahi felsefenin ana problemlerinden biridir.

  Felsefeyle ilgilenen ve çeşitli düşünceler ortaya atan kişilere ise “filozof” adı verilmiştir. Filozof; daha öncekilerden farklı sonuçlar bulan, kendi düşüncesini ortaya koyabilen ve ortaya koyduğu düşüncelerle insanlara öğütücü bilgiler veriyor.

  Felsefenin Konuları ve Amaçları Nelerdir?

  Felsefe varlığı ve varlığa dair her şeyi kendine konu edinmektedir. Ancak konuları sınırlandırmak gerekirse felsefenin ilgilendiği ana konular arasında varoluş, varlık, ahlak, bilgi, gerçek ve güzellik yer alır. Diğer taraftan felsefenin ana omurgası varlık, bilgi ve değer üzerine şekil almaktadır.

  Felsefi düşüncenin ilk tohumları insanın kendini anlama çabasıyla toprağa atılmıştır. İnsan kendi varlığını, evrende kapladığı yeri merak etmiştir ve bunu öğrenmeyi amaçlamıştır.

  Zamanla bu merak genişlemiştir. Artık insan yalnızca kendi varlığını değil tüm varlığı merak eder hale gelmiştir. Felsefenin amacı varlık ve varlığa dair tüm sorulara cevap bulmak olmuştur.

  Felsefenin ana amacı sorgulamaktır. Ancak felsefede hiçbir sorunun kesin ve net bir yanıtı yok. Çünkü felsefe yanıt bulmayı değil yanıt aramayı amaçlar. Yani bu düşünce sanatında önemli olan varmak değil yolda olmaktır.

  Felsefe Meraklıları için Hediyelik Felsefe Kitabı Tavsiyeleri

  Felsefenin ne olduğuna değindiğimize göre sevdikleriniz için alabileceğiniz birkaç esere değinmek isteriz. Ünlü filozofların eserleri arasından sizin için birkaç kitap seçtik. Bu kitaplar içinden sevdiklerinizin ilgi duyduğu alana yönelik bir seçim yapabilirsiniz.

  İşte, Muhiku’nun hediyelik felsefe kitapları arasında yer alan ünlü eserler ve yazarları.

  Platon – Sokrates’in Savunması

  Antik Çağ Yunan felsefesinin önemli yazarlarından biri olan Platon (Eflatun olarak da bilinir), hocası Sokrates’in konuşmalarını diyaloglarla ele aldığı bir eserdir. Yazdığı bu eserle felsefeyi yazıta en iyi aktaran ustalardan biri olarak kabul edilmektedir.

  İnce kapaktan oluşan bu eser İş Kültür Yayınları’ndan çıkmıştır. Toplam 200 sayfa olan eser, felsefeye meraklı olan herkesin okuması gereken önemli eserler arasında yer alır.

  Eserin ilk diyalog bölümünde (Euhyphron), Sokrates’in yargılanışının öncesi anlatılır. Günümüzün önemli eğitim kurumlarından biri olan üniversitelerin atası lan Akademia’nın kurusucu ve hocası olan Sokrates dinsizlikle suçlanır. Halkı kötü yönde etkilediği iddia edilen Sokrates’in inançları hakkında bilgi verilir.

  Sokrates’in Savunması bölümde ise yargı süreci ele alınır. Suçunu kabul etmesi, susması ve felsefeyi bırakması beklenen Sokrates bunun yerine ölümü yeğler.

  Kriton’da ise verilen hükmün ardından yaşanan gelişmeler anlatılır. Bu bölümde bir yurttaşın saygı duyması gereken ilkeler derinlemesine tartışılmaktadır.

  Platon’un en şiirsel eserlerinden biri olarak kabul gören Phaidon’daysa Sokrates’in son günü ele alınır. Bunun yanı sıra ruh hakkındaki düşünceleri de yansıtılmaktadır.

  Farabi – İdeal Devlet

  İslam’ın Altın Çağı’nda yaşamış olan Farabi, Orta Çağ İslam aydınları arasında “Muallim-i Sânî” ve “Hace-i Sâni” olarak da tanınır. Yani “ikinci Üstad” olarak kabul edilmektedir.

  “Hace-i Evvel” yani “Birinci Üstad” ise Aristo’dur. Yani Farabi bilim ve felsefe dünyasında Aristo’dan sonra gelen isimdir.

  Yorumları ve incelemeleriyle çağının ötesinde olan ve bilime katkı sağlayan Farabi, yaptığı çalışmalarla bugün dahi bilime kaynaklık eden önemli isimler arasında yer alır.

  Batı dünyasında Alpharabius olarak tanınan Farabi bilim insanı kimliğinin yanı sıra bir filozoftur.

  Farabi yalnızca filozof da değildir. Diğer büyük filozoflar gibi çok yönlü bir insandır. O bir yazar, astronom ve aynı zamanda müzisyendir.

  Sözü fazla uzatmadan bu önemli bilim insanının filozof kimliğiyle yazıdığı “İdeal Devlet” eserini anlatalım. İş Kültür Yayınları’ndan çıkan eser ince kapaklı ve 192 sayfadır.

  Farabi’nin 103 eserinden sonuncusu olan İdeal Devlet, Farabi’nin felsefesini tüm açılarıyla yansıtır. Farabi eserinde; İlk Var Olan’ın niteliklerini, diğer varlıkların nasıl meydana geldiğini anlatmaya çalışmıştır. Diğer taraftan da varlıkların derecelerini, bunu organlardaki karışımını ele almıştır.

  Bir beden gibi işleyen toplumu yani devleti yönetecek kişide olması gereken nitelikleri sıralar. Bununla beraber toplum türlerini ele almaktadır. Ele aldığı toplumların her birinin zayıf ve güçlü taraflarını da anlatır.

  Konfüçyüs – Konuşmalar

  Konfüçyüs yani “Üstad Kong” Uzak Doğulu bir filozoftur. Çinli filozof “Kongzi” adıyla da tanınır. Diğer pek çok filozof gibi çok yönlü bir kimliğe sahiptir. Eğitimci, yazar ve filozof olan Uzak Doğulu Üstad, söylevleriyle ve düşünce sistemiyle yalnızca Uzak Doğu’ya değil tüm dünyaya ışık tutmuştur.

  Konfüçyüs’ün önemli eserleri arasında yer alan Konuşmalar, İş Kültür Yayınları’ndan çıkmıştır. Ciltsiz olan eser toplamda 180 sayfa.

  Eserde, 2500 yıl öncesine yani Çin’in kölelik sisteminden feodal devlet düzenine geçiş dönemi ele alınır. Uzunca bir süreci kapsayan bu dönüşüm evresinde Konfüçyüs’ün çağına göre oldukça ileride olan düşünceleriyle aydınlatıcı bir eserdir.

  Uzak Doğu’nun en denli filozoflarından biri olan Konfüçyüs’ün fikirlerinin yer aldığı bu eser her felsefe meraklısının başucunda olması gereken önemli bir eserdir.

  Sizler ve sevdikleriniz için Muhiku’nun hediyelik felsefe kitapları arasından Antik Çağ Yunan filozoflarından Platon’un, İslam felsefesinin önemli bilim insanlarından biri olan Farabi’nin ve Uzak Doğu’nun önemli düşünürü olan Konfüçyüs’ün eserlerine değindik.

  Hediyelik felsefe kitapları ile değer verdikleriniz için bilgece bir hediye hazırlayabilirsiniz. Ünlü düşünürlerin en önemli eserlerini okuma saatlerini daha da keyifli kılacak birkaç hediyelikle süsleyebilirsiniz.

  Hediyelik Felsefe Kitapları ile Kendi Kutunu Hazırla!

  Sevdikleriniz için seçtiğiniz hediyelik felsefe kitabını Kendi Kutunu Yap ile dilediğiniz hediyeliklerle özgürce buluşturabilirsiniz. Kendi Kutunu Yap ile;
  Kahveseverler için kahve ve kitap keyfini destekleyen hediyelikler; çay severler için ise çay ve kitap keyfini destekleyen hediyeliklerle ortaya benzersiz bir hediye kutusu çıkarabilirsiniz.

  Kahve ve çay keyfini destekleyen ürünler arasında;

  • Birbirinden şık kupa çeşitleri,
  • Bardak altlıkları,
  • Şık fincan takımları,
  • Dünyanın farklı yerlerinden seçilen çay ve kahve çeşitleri,
  • Demleme ekipmanları,
  • Kahve kokulu mum çeşitleri ve daha pek çok hediyelik yer alıyır.

  Hediye kutunuzu birbirinden şık ve kullanışlı defter, kalem, ajanda çeşitleriyle de süsleyebilirsiniz. Böylece bir taraftan okuma yapıp diğer taraftan önemli yerleri not alma keyfini sizin hediyenizle yaşamasına fırsat verebilirsiniz.

  S: 📚 Felsefe kitapları nelerdir? Diğer kitap türlerinden farkı nedir?
  C: Felsefe kitapları, ünlü filozofların; düşünceleri, eleştirileri ve felsefenin konuları hakkında gerçekleştirdikleri tartışmaların yazılı bir metne dönüştüğü kitaplardır. Eserin yazarının kullandığı dil yalın ya da süslü olabilir. Ancak metinler saf bilgi vermek için kaleme alınmışlardır. Bu sebeple roman, öykü ve şiirden farklıdır.
  S: 📚 Okunması gereken felsefe kitapları hangileridir?
  C: Felsefeye az ya da çok ilgisi olan herkes büyük filozoflar tarafından yazılmış önemli eserleri okumalılar. Özellikle Platon’un, Farabi’nin, Descartes’ın, Konfüçyüs’ün, Nietzsche’nin ve daha nice filozofun düşünce dünyasını keşfedebilecekleri eserleri okumalılar. Böylece farklı bakış açıları da kazanabilirler ve kendi görüşlerini geliştirebilirler.
  S: 📚 Kimlere felsefe kitabı hediye edebiliriz?
  C: Felsefe okuyan, felsefeyi meslek edinen ya da felsefeye ilgi duyan herkese hediyelik felsefe kitabı armağan edebilirsiniz. İlgi duydukları konular üzerine düşünce geliştiren ünlü filozofların eserleri arasından seçim yapabilirsiniz. Seçtiğiniz kitapları çay, kahve, kupa, defter ve kalem gibi farklı hediyeliklerle zenginleştirebilirsiniz.