Edebiyat

X
Filtre
Filtre
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Filtreyi Uygula
Sık kullanılan filtreler
 • Tümü
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Temizle
  • Yazar
  • Yayınevi
  • Fiyat
  • Hamlet
   34,90 TL
   Tükendi
  • Kumarbaz
   44,90 TL
   Tükendi
  • Dorian Gray'in Portresi
   44,90 TL
   Tükendi
  • Gurur ve Önyargı
   54,90 TL
   Tükendi
  • Suç ve Ceza
   74,90 TL
   Tükendi
  • Sisifos Söyleni
   64,90 TL
   Tükendi

  Muhiku, Türk ve dünya edebiyatının en popüler eserlerine hediye çeşitleri arasında yer veriyor. Edebiyat seven yakınlarınızı mutlu edebileceğiniz türlü alternatiflerle karşınıza çıkan Muhiku, en özel ve en anlamlı hediyeyi hazırlarken size destek oluyor.Çevrenizde bir şeyler karalamayı seven, kitap okuyan, öğrenci ya da edebiyatçı yakınlarınıza hem kültürel anlamda onları besleyecek hem de keyifle vakit geçirmelerine yardımcı olacak bir hediye hazırlayabilirsiniz.

  Ancak edebiyatseverlerin tutkusunu anlamak için öncelikle edebiyatın ne olduğuna eğilmemiz lazım. Böylece onlar için en doğru hediyeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

  Edebiyat Nedir?

  Literatür ve yazın gibi başka kavramlarla da ifade edilebilen edebiyat; duygu, düşünce, olay ve hayalleri dilin aracılığıla estetik bir biçimde ifade etme sanatıdır, denir. Bu edebiyatın en genel tanımı ve bu tanım edebiyatın tanımsızlığı karşısında pek çok kişi tarafından kabul edilmiştir.

  Ancak edebiyatın belli bir tanımının olduğunu söyleyemeyiz. Diğer bir deyişle onu belli kalıplar içinde ifade edemeyiz. Fakat edebiyat hakkında pek çok şey söyleyebiliriz.

  Edebiyat yalnızca kurgusal bir olayın ya da hayal dünyamızın süslü ve güzel ifadelerle ifade ediliş sanatı değildir. Edebiyatla ilgilenen ya da ilgilenmeyen birçok kişi edebiyatın kendini ya da bir şeyi ifade etmek için kullanılan bir ifade sanatı olarak düşünülüyor.

  Aksine edebiyat, bir şeyi ifade etmenin zorlaştığını idrak ettiğimiz noktada başlar. Diğer taraftan edebiyatçılara da kendilerini güzel ve etkili bir şekilde ifade edebilen insanlar gözüyle bakarız.

  Ancak edebiyatçılar, mevcut iletişim biçimlerini kendilerini ifade etmek için yeterli görmediklerinden başka bir arayış içine girerler. Bu sebeple duygularını, düşüncelerini ya da bakış açılarını yazarak anlatmaya çalışırlar.

  İlhan Berk’in bir sözü vardır: “Yazmak mutsuzluktur, mutlu insan yazamaz!” der. Aslında sanatçı bu sözüyle bize edebiyatın ne olduğu hakkında büyük bir ipucu verir.

  Hoşnutsuzluğun ya da mutsuzluğun olmadığı bir yerde -yani kişi hayatından şikayetçi değilse ve mevcut düzeninden hoşnutsa- insan okumak ya da yazmak gibi eylemlere yönelemez. Ancak bir şeylerden rahatsız olan ya da mevcut dünya düzeninden hoşnut olmayan insanlar yazarlar. Dolayısıyla edebiyat hakkında “bir başkaldırı sanatıdır” desek pek de yanlış olmaz.

  İşin özü; roman, öykü, hikaye ya da diğer edebi türlerde eserler vermek gerçeklikten kaçış değildir. İçinde bulunduğu zamana, duruma ve gerçeğe bir baş kaldırıdır. Bu sebeple edebiyatın kendi gerçekliğini yarattığını söyleyebiliriz.

  Son olarak ise edebiyatın diğer disiplinler ile arasındaki ilişkiye değinmek isteriz. Edebiyat; psikoloji ve felsefe gibi varlığı ya da insanı konu edinen disiplinlerden ayrı düşünülemez. Edebiyat tüm bu disiplinlerle ilişki içindedir.

  Muhiku’yla Sevdikleriniz için Hediyelik Edebiyat Kutusu Hazırlayın!

  Edebiyatseverleri kitaptan daha fazla ne mutlu edebilir ki? Elbette kitap kokan dopdolu bir hediye kutusu. Edebiyatseverlere sevdikleri bir yazara ait kitabın sayfaları arasında dolaşırken keyfine keyif katacak hediyeliklerle dolu dolu bir sürpriz hazırlayabilirsiniz.

  Sevdikleriniz için hazırlayacağınız hediyelik edebiyat kutusunun başrolü kitap. Bu sebeple onların sevdiği yazarların kitapları arasından seçim yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca hediye edeceğiniz kitabın konusu hakkında da biraz bilgi sahibi olmanızı öneririz. Çünkü eminiz arkadaşınız kitap hakkında birkaç soru soracaktır.

  Öyleyse Muhiku’nun edebiyat kategorisinde yer alan birkaç kitaba değinmek isteriz. Belki siz de bu kitaplar arasından yaptığınız seçimle hediyelik edebiyat kutunuzu hazırlayabilirsiniz.

  Hediyelik Edebiyat Kitapları

  Edebiyat uçsuz bucaksız bir deniz. Dolayısıyla burada tüm yazarları ele almamız imkansız. Bu sebeple iki yazar belirledik. İşte, edebiyat dünyasında eserleriyle ses getiren iki yazar ve eserleri:

  Dostoyevski – Suç ve Ceza

  Dünyaca ünlü roman yazarı Dostoyevski’nin en önemli eserlerinden biri olan Suç ve Ceza, yazıldığı dönemde büyük ses getirmekle birlikte günümüz edebiyat dünyasının da en önemli eserleri arasında yer alır. İş Kültür Yayınları’ndan çıkan eser, Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi içinde yer alıyor.

  Kitap ince kapak şeklinde basılmış. Ayrıca toplam 687 sayfadan oluşuyor. Sevdiklerinizi uzun bir yolculuğa çıkaracak olan Suç ve Ceza, Dostoyevski’nin olgunluk dönemin eserleri arasında ilk sırada yer alır.

  Gelmiş geçmiş tüm zamanların en çok konuşulan romanları arasında yer alan Suç ve Ceza’da:

  Saint Petersburg’da yaşayan fakir bir öğrenci yani Rodion Romanoviç Raskolnikov, parası için tefeci bir kadını öldürmeyi tasarlar. Ancak yazar eserde ölümden ya da cinayetten ziyade gencin yaşadığı manevi ıstırabı ve ahlaki ikilemleri okuyucuya geçirmek ister.

  Raskolnikov yaşlı kadını öldürmeden önce parayla yoksulluktan kurtulabileceğine ve büyük işler yapabileceğine inanır. Ancak tereddüt, şans ve karışıklık öldürme planını bulanıklaştırır.

  Dostoyevski – Kumarbaz

  Ünlü Rus roman yazarı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski tarafından kaleme alınan eser İş Kültür Yayınları’ndan çıkmıştır. Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi içinde yer alan önemli eserlerden biridir.

  Eser ince kapak basılmıştır. Ayrıca toplam 187 sayfadan oluşmaktadır.

  Kumarbaz, Dostoyevski’nin; gençlik yıllarını, dramatik aşk ve kumar tutkusunu tüm çıplaklığıyla anlatan en önemli eserlerinden biri. Dostoyevski büyük yankı uyandıran Suç ve Ceza romanının ardından bu eseri yayınevi ile yaptığı anlaşma sebebiyle yalnızca 25 gün içinde tamamlamıştır.

  Dostoyevski eserinde tutkulu bir aşkı ve kumar tutkusunu bir arada işler. Ancan bunu yaparken insan ruhunun derinliklerini büyük bir maharetle sergiler.

  Albert Camus – Sisifos Söyleni

  Sisifos Söyleni, Fransız yazar Albert Camus’nün deneme türünde bir eserdir. Eser II. Dünya Savaşı’nın ortalarına doğru yayımlanmıştır.

  Sisifof Söyleni, Can Yayınları’ndan çıkmıştır. Eser toplam 160 sayfadır. Ayrıca ciltsizdir.

  Albert Camus, Yunan Mitolojisi’nden aldığı ilhamla eserinin adını oluşturmuştur. Eserde yaşamı ve intiharı sorgularken saçmayı yani uyumsuzu anlatır.

  Roman türünden farklı bir türde ele alınan bu edebi eser eminiz ki Camus severlerin ilgisini çekecek. Keyifle okuyacakları bu eserden notlar alırken bu anlamlı hediyenizin yarattığı mutlulukla tebessüm edecekler.

  Hediyelik Edebiyat Kutusu İçine Konulabilecek Hediyelikler

  Muhiku’nun edebi eserlerle hazırladığı hazır hediye kutuları arasında arağınızı bulamadıysanız üzülmeyin! Çünkü Kendi Kutunu Yap ile onlar için seçtiğiniz eserleri, şık ve kullanışlı hediyelikleri hiç yorulmadan ve vakit kaybetmeden tek bir hediye kutusu içinde toplayabilirsiniz.

  Kendi Kutunu Yap ile hediyelik edebiyat kutusu hazırlamak için önce yazarlara ve eserlerine göz gezdirmelisiniz. Sevdiklerinizin seveceği türden eserleri belirlemelisiniz. Eğer okumayı sevdiği bir yazarın eserine denk gelirseniz muhakkak o eseri de kutuya eklemenizi tavsiye ederiz.

  Kitap seçiminin ardından kutuya kitap okurken iyi gidecek ya da kullanılabilecek hediyelikler arasından ekleme yapabilirsiniz. Örneğin; keyifle yudumlayabileceği bir çay ya da kahve çeşidi, kupa, defter, kalem ve ayraç bu kutuya çok yakışacak diyebiliriz.

  Bunlar dışında farklı kokularla hazırlanan mum çeşitleri, tütsü çeşitleri, bardak altlıkları, demleme ekipmanları ve daha pek çok ürün arasından kutunuzun içine hediye ekleyebilirsiniz. Son olarak ise hediye notu yazıp kutunuzu tamamlayabilirsiniz.

  Hediye kutunuzu saat 15.00’e kadar oluşturduğunuz takdirde aynı gün kargo avantajından faydalanabilirsiniz. Bunun dışında teslimatın yapılacağı adres İstanbul içindeyse aynı gün teslim hediye fırsatından da faydalanabilirsiniz.

  S: 📚 Edebiyat kitapları nelerdir? Diğer kitap türlerinden farkı nedir?
  C: Edebiyat kitapları; şiir, roman, öykü, deneme gibi farklı türden eserlerin kaleme alındığı kitaplardır. Türüne göre okuyucuyu kim okuyucuyu coşku dolu bir duygunun içine çeker, kimi zaman bir kahramanın peşi sıra heyecan dolu bir yolculuğa çıkarır, kimi zaman ise bir düşünce üzerine münakaşa etmeye davet eder.
  S: 📚 Okunması gereken edebiyat kitapları hangileridir?
  C: Edebiyata yeni yeni ilgi duymaya başladıysanız çerez tadında öykülerle ve romanlarla başlamanızı tavsiye ederiz. Zihninizi yormayacak bir kurguya sahip olan ve yalın bir dille yazılan eserler sizi okumaya teşvik edecek. Ancak zamanı gelince Dostoyevski, Tolstoy, Franz Kafka, George Orwell, Albert Camus ve Sabahattin Ali gibi usta isimlerin eserlerini okumalısınız.
  S: 📚 Kimlere edebiyat kitabı hediye edebiliriz?
  C: Edebiyat ve dil bölümünü okuyanlara, edebiyat öğretmenlerine ya da edebi okumalar yapmayı seven yakınlarınıza edebi kitaplar armağan etmenizi tavsiye ederiz. Özellikle onlar için hediyelik edebiyat kutusu hazırlayarak tutkularını destekleyebilir ve onları okumaya teşvik edebilirsiniz.