Dünya Klasikleri

X
Filtre
Filtre
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Filtreyi Uygula
Sık kullanılan filtreler
 • Tümü
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Temizle
  • Yazar
  • Yayınevi
  • Fiyat
  • Genç Werther'in Acıları
   34,90 TL
   Tükendi
  • Hamlet
   34,90 TL
   Tükendi
  • Bir Delinin Hatıra Defteri
   39,90 TL
   Tükendi
   Yüksek Talep
  • Kumarbaz
   44,90 TL
   Tükendi
  • Dorian Gray'in Portresi
   44,90 TL
   Tükendi
  • Sineklerin Tanrısı
   49,90 TL
   Tükendi
  • Gurur ve Önyargı
   54,90 TL
   Tükendi
  • Suç ve Ceza
   74,90 TL
   Tükendi
  • Sisifos Söyleni
   64,90 TL
   Tükendi
  • Kızıl Veba
   54,90 TL
   Tükendi
  • Alice Harikalar Ülkesinde
   33,00 TL
   Tükendi
  • Küçük Şey Yoktur
   %28 İndirim!
   Original price was: 90,00 TL.Current price is: 65,00 TL.
   Tükendi
  • Memleketimden İnsan Manzaraları
   69,90 TL
   Tükendi
  • Nasıl Ölünür
   12,90 TL
   Tükendi
  • İnci
   24,00 TL
   Tükendi
  • Momo
   59,00 TL
   Tükendi
  • Aynanın İçinden - Alice Harikalar Ülkesinde
   33,00 TL
   Tükendi
  • Cennetin Doğusu
   69,00 TL
   Tükendi
  • Küçük Güzel Şeyler
   34,00 TL
   Tükendi

  En İyi Dünya Klasikleri Muhiku’da!

  Dünya klasikleri ve en ünlü yazarların eserleri Muhiku’da! Muhiku, dünya edebiyatında ses getirmiş isimleri ve onların eserlerini sizler için seçti. Sevdiklerinize kültürel bir zenginlik sunacağınız bu eserleri gerek hediye kutularında gerek kendi kutunu yap kategorisinde sizlere sunuyor.

  Dünya klasikleri, edebiyat dünyasında ses getirmiş eserlere verilen genel bir isimdir. Bu eserler hem ortaya çıktıkları yıllarda hem de sonraki yıllarda toplumlarda büyük ses getirmişlerdir. Bugün dahi okuyucuyu derinden etkileyen dünya klasikleri kitapları birer kült olmuşlardır.

  Çağının ilerisinde düşünen ünlü yazarların kaleme aldığı eserler kimi zaman bir tiyatro perdesinde kimi zaman ise beyazperde de yeniden can bulmuş. Bu açıdan bakıldığı zaman yalnızca edebiyatı değil sanatın diğer alanlarını da etkilediklerini görebiliriz.

  Kitap okumayı seven herkesin mutlaka okuması gereken dünya klasikleri, her okurun kütüphanesinde yerini almalıdır. Dolayısıyla bir kitap kurduna hediye bakarken uğramanız gereken ilk adres dünya klasikleridir.

  Dünya Edebiyatında Yankı Uyandıran Dört Eser ve Konusu

  Dünya klasiklerinin her birini ele almak ve konusuna değinmek elbette burada mümkün olmayacak. Bu sebeple siz kıymetli kitap kurtları için klasikler içinden seçtiğimiz dört eseri anlatmak istiyoruz.

  Muhiku’nun dünya klasikleri arasında yer alan dört önemli eser hakkında bilgi vereceğiz. Böylece hediyelik kitap seçerken de size biraz olsun fikir vereceğimizi umut ediyoruz.

  Emile Zola – Nasıl Ölünür

  Eğer dünya klasikleri okumaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Emile Zola’nın “Nasıl Ölünür” adlı eseri iyi bir başlangıç olacak. Dünya edebiyatının en ünlü yazarlarından biri olan Émile Zola’nın bu eseri toplam 48 sayfadır.

  Émile Zola bu eserinde ölüm beş farklı açıdan ele alınmıştır. Romanlarıyla tanıdığımız Émile Zola, bu eserinde ölümün tüm sınıfları ortadan kaldırıp herkesi eşit bir seviyeye getirip getirmediğini sorguluyor diyebiliriz.

  Aristokrat, burjuva, esnaf, köylü ve işçi ailelerin ölüm sürecini nasıl yaşadıklarını, ölüme verdikleri tepkiyi beş farklı öyküde ele alıyor. Zola, “Nasıl Ölünür” adını verdiği bu eserinde adeta toplumsal gerçekliği önümüze tüm gerçekliğiyle seren beş farklı tabloyu bizlere sunuyor.

  Johann Wolfgang von Goethe – Genç Werther’in Acıları

  Çok yönlü bir kişiliğe sahip olan ünlü yazar Goethe, edebiyatçı kimliğinin yanı sıra; ressam, siyasetçi ve aynı zamanda bir doğabilimcidir. Bu sebeple dönemin önemli hezarfenlerindendir. Yani farklı disiplinlerde engin bilgiye sahiptir.

  Goethe; şiir, drama hikaye, otobiyografi, edebiyat teorisi ve farklı türden pek çok eser kaleme almıştır. Genç Werther’in Acıları adlı romanı ise döneminde büyük yankı uyandırmıştır.

  Eserin piyasaya sürülmesiyle birlikte Almanya’nın sokakları adeta Werther salgınına uğramıştır. Bu salgınla birlikte pek çok genç tıpkı Genç Werther gibi mavi ceket, sarı pantolon giyer ve tüm duygularını açıkça dışa vururmuş.

  Ancak eserin etkisi bununla sınırlı kalmamış. Eser pek çok genci psikolojik açıdan etkilemiş. Bu sebeple birçok genç intihara meyletmiştir. Bu sebeple Genç Werther’in Acıları, bir dönem okunması yasaklı olan kitaplar arasında yer almıştır.

  Genç Werther’in Acıları, mektup tarzında ele alınan kısa bir roman. Eser toplam 138 sayfa. Bu yönüyle klasik okumaya yeni başlayanların tercih edebileceği diğer bir eser.

  Genç Werther’in Acıları, Werther adındaki genç bir hukuk stajyerinin dramatik aşk hikayesini konu alan bir eser. Kitapta Werther, Lotte adındaki nişanlı bir kadına aşıktır. Werther’in intiharına kadar kurmuş olduğu ızdırap dolu aşkı konu alan bu eserde, kahraman tüm duygularını hayali dostu Wilhelm’a anlatır.

  Jack London – Kızıl Veba

  Amerikalı yazar ve gazeteci Jack London, dünya edebiyatında ses getiren isimlerden bir diğeridir. Elliden fazla kitap yazan yazarın Kızıl Veba adlı kitabı 1912’de yayımlanan, roman türünde bir eserdir.

  Bu kitap, modern dünya edebiyatının ilk post-apokaliptik metinlerinden biri olarak kabul ediliyor. Jack London, romanında gerçekleşmesi muhtemel bir “yeni dünya” kurar. 2013’te yayılan bir hastalık insan ırkının neredeyse tamamını yeryüzünden siler.

  Bu sebeple insanlık eski ilkel yaşama geri dönmek zorunda kalır. Salgın sürecinde nüfus yoğunluğunun, izolasyonun, bencilliğin, kolektivizm ve bireyciliğin karşı karşıya gelişini; bilim insanlarının ise özverisini son derece gerçekçi bir şekilde işler.

  John Steinbeck – Cennetin Doğusu

  Cennetin Doğusu; İrlanda asıllı, Amerikalı yazar John Steinbeck tarafından kaleme alınmıştır. Gerçekçi yazar, eserlerinde işçi yaşamını ve toplumsal sorunları dile getirmiştir.

  Cennetin Doğusu ise John Steinbeck’in başyapıtıdır. Eserde olay yine yazarın gençliğinde çalıştığı Salinas Vadisi’nde geçer. Diğer taraftan eser, yazarı John Steinbeck’in kendi yaşamından da izler taşır.

  Kitapta, Samuel Hamilton -yazarın annesinin ailesi Hamiltonlar olarak bilinirler- yaşamını Salinas Vadisi’nde sürdüren İrlandalı bir göçmen. Maddi durumu iyi olmayan Samuel; bilgece tavırları ve açık görüşlülüğü sebebiyle çevresindeki insanlardan bir hayli farklıdır. Ayrıca bu özellikleri ve dünya ile alay edebilme yeteneği sayesinde paranın sebep olabileceği eksikliklerden mahrum kalmadan yaşayabilmektedir.

  Samuel’in dört oğlu ve dört kızı vardır. Çocukları zaman içinde kendilerine iyi bir yaşam kurarlar. Kızı Olive’dan olan torunun adı ise John Steinbeck’tir.

  Adam Trask ise Samuel ile hemen hemen aynı yaştadır. 1862 doğumlu olan Adam Trask ise kardeşi Charles ile Connecticut’taki bir bir çiftlikte büyür. Çocukluğunda büyük zorluklar yaşar ve İç Savaş’ın ardından ailesinden kalan yüklü mirasla çiftliği işletir.

  John Steinbeck, yolları bir noktada kesişen Hamilton ve Trask ailelerinin kuşaklara yayılan hikayesini büyük bir ustalıkla ele alır. Eserde suçluluk, sevgi, dostluk, nefret, bilgelik, özgürlük, bağlılık ve inanç gibi temel kavramlar çeşitli karakterlere yedirilerek ele alınmıştır.

  Dünya Klasikleri ile Kitap Kurtlarını Mutlu Edin!

  Kitap kurtlarına ne armağan edeceğiz diye kara kara düşünmeyin! Dünya edebiyatında kült olmuş klasiklerle onlara şahane bir hediye hazırlayın. Onlar için dünya klasikleri ile dolu bir kutu oluşturun.

  Oluşturduğunuz bu hediye kutusunu farklı hediyeliklerle zenginleştirin. Böylece ortaya dolu dolu bir doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi ya da iş hediyesi çıkarabilirsiniz.

  Peki kitap kurtları için hazırladığınız hediye kutusuna neler ekleyebilirsiniz?

  Öncelikle onların okuma zevklerine hitap eden bir dünya klasiği seçmelisiniz. Muhiku’nun dünya klasikleri içinde pek çok yazara ait eser var. Bu eserler içinden onların zevklerine uygun bir seçim yapabilirsiniz.

  Daha sonra seçtiğiniz dünya klasikleri kitaplarını farklı hediyeliklerle zenginleştirebilirsiniz. Örneğin, kitap kurtlarının sevdiği bir kahve kitap konsepti oluşturabilirsiniz. Dünyanın farklı yerlerinden ithal edilen filtre kahve çeşitleriyle kutunuzu zenginleştirebilirsiniz.

  Gelelim kutuya ekleyebileceğiniz diğer bir hediyeliğe. Eğer kahve ekleyeceksiniz bir de kupa eklemenizi tavsiye ederiz. Sevdiklerinizin mottosuna uygun kupa çeşitlerinden biriyle kutuyu zenginleştirebilir ve kitap okuma saatine harika bir detayın eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.

  Bu hediye kutusuna yakışacak diğer hediyelikler ise; kitap ayracı, kalem, not defteri şeklinde. Muhiku’nun kırtasiye ve ofis kategorisinde yer alan diğer hediyeliklerle ortaya dolu dolu bir kutu çıkarabilirsiniz.

  Kendi kutunu yap ile hazırlayacağınız bu harika kutuyu saat 14.00’dan önce sipariş verirseniz aynı gün kargo fırsatından faydalanabilirsiniz. Eğer İstanbul içine sipariş verecekseniz aynı gün teslimat fırsatından da faydalanabilirsiniz. Aynı gün teslimatta saat 12.00’a kadar verdiğiniz sipariş gün sona ermeden adrese teslim edilir.

  S: 📚 Dünya klasikleri nelerdir? Diğer türlerden farkı nedir?
  C: Dünya klasikleri, edebiyat dünyasında kült haline gelmiş ve her çağdan insanı etkilemiş eserlere verilen genel isimdir. Dünya klasiklerini diğer türlerden farklı kılan zamana karşı ortaya koyduğu savaştır.

  Dünya tarihinde pek çok yazar yaşamış ve pek çok eser kaleme alınmıştır. Ancak dünya klasikleri zamanın yıkıcı etkisine meydan okumuş ve yaşamaya devam etmiştir. Bu sebeple insanlık tarihini en çok etkileyen kitaplardır diyebiliriz.

  S: 📖 Mutlaka okunması gereken dünya klasikleri nelerdir?
  C: Dünya klasikleri içinde yer alan her eserin kıymeti farklıdır. Bu sebeple bu eser kesinlikle okunmalı şeklinde bir söylemde bulunarak yazarları ve kitapları birbirlerinden ayrı tutamayız. Ancak Dostoyevski, Tolstoy, Balzac, Emile Zola gibi dünya edebiyatını derinden etkilemiş isimlerin eserlerine öncelik verebilirsiniz.
  S: 🧐 Neden dünya klasikleri okumalıyız?
  C: Yaşadığımız çağı ve bizden önceki çağları çözümlemek; kültürel anlamda kendimizi geliştirmek, etkili bir konuşma becerisine sahip olmak, yeni bakış açıları kazanmak, düş dünyamızı geliştirmek ve daha pek çok sebep için dünya klasikleri okumalıyız.
  S: 🎁 Sevdiklerimize dünya klasikleri hediye etmenin avantajları nelerdir?
  C: Sevdiklerimize dünya klasikleri armağan ederek onların kütüphanelerini zenginleştirebilir, hayatın sıkıcı akışından uzaklaşmalarını ve durup dinlenmelerini sağlayabiliriz. Ayrıca kültürel gelişimlerine de destek olabiliriz. Böylece sıradan hediyelere nazaran onların hayatına dokunan sürprizler hazırlayabiliriz.