Biyografi & Otobiyografi

X
Filtre
Filtre
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Filtreyi Uygula
Sık kullanılan filtreler
 • Tümü
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Temizle
  • Yazar
  • Yayınevi
  • Fiyat
  • Tesla ve Edison: Akıl Savaşları
   119,90 TL
  • İmkansız Yalnızca Bir Kelimedir
   29,90 TL
   Tükendi
  • Leonardo Da Vinci
   95,00 TL
   Tükendi
  • Elon Musk: Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde
   %20 İndirim!
   Original price was: 125,00 TL.Current price is: 99,90 TL.
   Tükendi
  • Tim Cook-Apple'ı Bir Sonraki Kademeye Taşıyan Dahi
   42,00 TL
   Tükendi
  • Rüzgarı Dizginleyen Çocuk
   49,00 TL
   Tükendi
  • Ayakkabı Gurusu
   %20 İndirim!
   Original price was: 49,90 TL.Current price is: 39,90 TL.
   Tükendi
  • Steve Jobs
   %20 İndirim!
   Original price was: 60,00 TL.Current price is: 47,90 TL.
   Tükendi
  • Einstein - Yaşamı ve Evreni
   %24 İndirim!
   Original price was: 99,00 TL.Current price is: 74,90 TL.
   Tükendi
  • Stefan Zweig - Bilmek Değil Sadece Hayal Etmek İnsanı Mutlu Kılar
   84,90 TL
   Tükendi

  Edebiyat dünyasında ses getiren biyografi ve otobiyografi kitapları ile sevdiklerinize ilham verin! Önemli kişilerin hakkında kaleme alınan eserlerle sevdiklerinizin kütüphanelerini zenginleştirebilirsiniz. Aynı zamanda hayranı oldukları kişiyi yakından tanımalarını sağlayabilirsiniz.Muhiku’nun farklı türlerden birçok eserle zenginleştirdiği bir kitap kategorisi var. Bu kategori içinde biyografi ve otobiyografi türünde eserler de yer alıyor. Sevdikleriniz için seçeceğiniz eserle ya da eserlerle onlara küçük anlamlı bir yapabilirsiniz. Örneğin; onlara doğum günü hediyesi, yıl dönümü hediyesi, yılbaşı hediyesi ya da Sevgililer Günü hesiyesi verebilirsiniz.

  Biyografi ve Otobiyografi Nedir, Farkları Nelerdir?

  Biyografi diğer bir ifadeyle ise yaşam öyküsü, bir kişinin yaşamını tüm ayrıntılarıyla anlatan edebi bir türdür. Bu eser ünlü bir şairin, yazarın, bilim insanının, müzisyenin, ressamın ya da iş insanının hayatını ele alabilir.

  Biyografiyi diğer edebi türlerden ayıran en önemli nokta “kurgusal” olamayışıdır. Yazar ele aldığı kişinin yani öznenin hayatını, deneyimlerini, yaşamının çeşitli yönlerini ve kişiliğini samimi ayrıntılarla anlatır.

  Otobiyografi diğer bir ifadeyle öz yaşam öyküsü ise kişinin kendi hayatını kaleme aldığı edebi türe verilen isimdir. Yazarın burada en büyük kaynağı kendisi ve aile büyükleridir.

  Ancak otobiyografi yazmak biyografi yazmaya nazaran çok daha zordur. Çünkü biyografi ve otobiyografi arasındaki en büyük fark şu şekilde:

  Biyografi kişinin başka bir kişiyi anlattığı eserdir, otobiyografi ise kişi kendi hayatını ele alır. 

  Dolayısıyla biyografide nesnelliği yakalamak kolayken otobiyografide bir hayli zordur. Bu sebeple biyografi alanında verilen eserler otobiyografik eserlerden daha fazla olabilir.

  Eğer bir araştırma içindeyseniz ya da tez yazıyorsanız bu tarz eserlerden faydalanabilirsiniz. Çünkü özne hakkındaki en kapsamlı ve en ayrıntılı bilgileri bu eserlerde bulacaksınız.

  Biyografi ve Otobiyografi Kitapları

  Muhiku, kitap kategorisinde size ve sevdiklerinize ilham veren birçok önemli kişinin hayatına yer veriyor. İnsanlığa kendine kanıtlamış olan ünlü isimlerin biyografik ve otobiyografik eserleri kimi zaman dünyayı tanırlar. Kimi zaman ise hayallerinize ilk adımı atmanıza yardımcı oluyor.

  Walter Isaacson – Einstein

  Amerikalı gazeteci Walter Isaacson aynı zamanda ünlü isimlerin hayatını ve çalışmalarını kaleme alan önemli biyografi yazarıdır. Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Benjamin Franklin ve Steve Jobs gibi pek çok önemli kişiyi anlatan eserler kaleme almıştır.

  Walter Isaacson bu eserinde Albert Einstein’ın hayatını kaleme almıştır. Eserin tam adı ise Einstein: Yaşamı ve Evreni’dir. 20. yüzyılın en önemli isimlerinden biri olan Einstein, bilim dünyasını etkileyen önemli çalışmalar yapmıştır. Sıra dışı bir düşünce yapısına ve hayata sahip. Aynı zamanda da Albert Einstein yaşadığı yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisidir.

  Walter Isaacson, bu eserinde Albert Einstein’ın bilinmeyen dünyasını aydınlatmaya çalışmıştır. Eser aynı zamanda Einstein’ın insani taraflarını da ele alarak kapsamlı bir biyografi kitabı ortaya koymuştur.

  Walter Isaacson’un bu eserini benzersiz kılan diğer bir nokta ise büyük dahinin daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış fotoğraflarının da kitapta yer almasıdır. Bu eserin fiziğe meraklı olan ya da yaşadığı evreni tanımlamaya çalışan her okurun kütüphanesinde olması gereken bir eser.

  Walter Isaacson – Leonardo Da Vinci

  Amerikalı gazeteci ve biyografi yazarı olan Walter Isaacson’un diğer bir önemli eseri ise Rönesans döneminin önemli sanatçılarından biri olan Leonardo da Vinci’nin hayatını kaleme aldığı eserdir. Yazar toplam 334 sayfa olan eserde tüm dünyayı kendine hayran bırakan sanatçının yaratıcı yönünü derinlemesine ele almıştır.

  Walter Isaacson aynı zamanda eserinde usta ressam Leonardo da Vinci’nin zamanın ötesinde olan yenilikçi tavrını ve özgür düşünce sistemini de başarılı bir şekilde işlemiştir.

  Rönesans dönemine, resime ya da sanata meraklı herkes tarafından okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyoruz. Özellikle ressama ya da resim seven birine hediye arıyorsanız oldukça yerinde bir seçim olacak.

  Ashlee Vance – Elon Musk: Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde

  1977 yılında dünyaya gelen Ashlee Vance, dünyanın en çok konuşulan isimlerinden birinin hayatını kaleme aldı. 2015 yılında yayımlanan Elon Musk’un biyografisi, onun gerçekleştirdiği girişimlere ve kurduğu gelecek hayaline dayanıyor.

  Elon Musk, X.com ve PayPal’in kurucularındandır. Ancak Elon Musk’ı dünyaya asıl tanıtan şey teknoloji ve uzay alanında yaptığı çalışmalardır. Musk, Tesla ile sadece elektrik işe çalışan 600 km menzilli muhteşem ötesi bir otomobilin üretimine imza atmıştır.

  Saatte 100 km hıza yalnızca 2,3 saniyede çıkan bu muazzam otomobiller teknoloji ve bilim dünyasında ses getirdiler. Ancak Elon Musk bununla yetinmedi.

  SpaceX ile uzay taşımacılığının maliyetlerini büyük oranda azaltmıştır. Böylece dünya devlerine meydan okumuştur. Diğer taraftan Elon Musk’ın şirketinin Mars’a insan yollayabilecek en muhtemel şirket olduğu düşünülüyor.

  Kısacası bu eser, 1971 yılında dünyaya gözlerini açan genç girişimci Elon Musk’ın; uzay-havacılık, otomotiv ve enerji sektöründeki yerleşik düzene meydan okuyuşunun öyküsüdür. Bugün attığı tek bir tweetle piyasaların dengesini alt üst eden bir isim. Eminiz tarihin en çok konuştuğu isimlerden biri olacak.

  Phil Knight – Ayakkabı Gurusu

  Phil Knight, Amerikalı milyarder bir iş adamıdır. 23 Temmuz 2020 yılında Forbes tarafından dünyanın en zengin 24. Kişisi olarak tanımlandı. Nike, Inc.’in kurucu ortağı olan Phil Night daha önce şirketin başkanı ve CEO’suydu.

  Phil Knight, başarıyla dolu zengin dünyasını yalnızca 50 dolarla inşa etmiştir. Üniversiteden yeni mezun olduğu yıllarda babasından 50 dolar borç ister. Daha sonra bu para ile kendi şirketini kurar.

  Japonya’dan düşük maliyetli ancak yüksek kaliteli koşu ayakkabıları ithal eder. İlk etapta eski arabasının bagajında ithal ettiği ayakkabıları satar. İthalata başladığı ilk yılın sonunda 8 bin dolarlık bir kazanç elde eder. Bugün ise Nike’ın yıllık satışı otuz milyar doları buluyor.

  Hayal kuranlar, kendi dünyasını inşa etmek isteyenler ve bir türlü buna cesaret edemeyenler. İlham almak ve motivasyonunuzu yükseltmek için Phil Knigth’ın bu eserini kendinize başucu kitabı yapmanızı tavsiye ederiz.

  Eminiz birçok kişi başaramayacağınızı size söylemiştir. Ancak Phil Knight tam aksine inanırsanız ve gereken sabrı gösterirseniz yolunuzda hiçbir şeyin duramayacağını size kanıtlıyor.

  Sevdikleriniz için İlham Veren Hediyeler Tasarlayın!

  Muhiku, hediye kutusu tasarlarken farklı türden kitaplardan da faydalanıyor. Birbirleriyle uyumlu parçaları tek bir kutuda bir araya getirerek sevdikleriniz için en özel hediyeyi tasarlıyor.

  Sizlere özel günler için farklı alternatifler sunuyor. Ancak bu alternatiflerin yanı sıra size kendi hediyenizi tasarlama fırsatı da veriyor. Dolayısıyla sevdiklerinize biyografi ve otobiyografi kitabı vermek istiyorsanız Kendi Kutunu Yap ile onlar için en harika hediyeyi tasarlayabilirsiniz.

  Kendi Kutunu Yap kategorisinde yer alan yüzlerce ürün arasından onların ilgi alanlarına hitap eden hediyelikleri tek bir kutuda toplayabilirsiniz. Diğer taraftan bu kutuları hediyelik biyografi ve otobiyografi kitapları ile de süsleyebilirsiniz.

  Sevdiklerinize daha öncekilerden farklı bir hediye sunmak ister misiniz? O halde bu alternatiflere listenin en üst sırasında yer vermenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu tarz hediyeler tüm ayrıntılarıyla onları yansıtacak. Ayrıca hayatın inişli çıkışlı yolculuğuna keyifle eşlik edeceklerdir.

  Sevgiliniz, eşiniz, arkadaşınız, kardeşiniz, anneniz, babanız ya da bir başka yakınınız için en doğru hediyeyi seçmek istiyorsanız Muhiku’nun zengin hediye dünyasına doğru keyif dolu bir yolculuğa davetlisiniz.

  S: 📗 Biyografi ve otobiyografi kitapları nelerdir? Diğer kitap türlerinden farkları nedir?
  C: Biyografi ve otobiyografi kitapları; bir kişinin hayatını, tecrübelerini, yaptığı işleri, başarılarını ya da başarısızlıklarını ele alan eserlerdir. Diğer edebi türlere nazaran kurgusal değillerdir. Tam aksine nesnel bir gerçekliğe dayanırlar. Bu sebeple objektif bir bakış açısıyla ele alınan eserler olarak da değerlendirilebilirler.
  S: 📗 Okunması gereken biyografi ve otobiyografi kitapları hangileridir?
  C: Biyografi ve otobiyografi kitapları belli bir kişinin üzerine kurulu olduğu için okuyan kişinin düşüncelerine, hayallerine ve çalışmalarına göre okunması gereken eserler farklılık gösterebilir. Örneğin; fiziğe ve bilime meraklı olan kişiler Walter Isaacson tarafından kaleme alınan Einstein - Yaşamı ve Evreni adlı eseri ya da girişimci bir ruha sahip olan kişiler ise Phil Knight’ın Ayakkabı Gurusu adlı eserini kesinlikle okumalılar.
  S: 📗 Kimlere biyografi ve otobiyografi kitabı hediye edebiliriz?
  C: Kitap okumayı seven, merak eden, araştıran ve belli bir konu üzerine araştırma yapan herkese ilgilendiği konuyla alakalı bir biyografi ve otobiyografi kitabı armağan edebilirsiniz. Böylece onların kişisel ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayabilir ve bilgi konusunda doyuma ulaşmalarına yardımcı olabilirsiniz.
  S: 📗 Hediyelik biyografi ve otobiyografi kitabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
  C: Hediyelik biyografi ve otobiyografi kitabı seçerken dikkat etmeniz gerekenler arasında kişinin; ilgi alanları, mesleği, uğraşları ya da hedefleri yer alır. Eğer uzaya ve bilime meraklı bir kimseye bir sanatçıyı anlatan eseri armağan ederseniz kütüphanesinde kapağı açılmamış bir şekilde duracaktır. Elbette bu bilime ilgi duyanların sanata ilgi duymadığı anlamına gelmez. Burada altını çizmek istediğimiz asıl konu kişinin meraklı olduğu konular. Dolayısıyla hediyelik biyografi ve otobiyografi kitapları seçerken bunlara dikkat etmelisiniz.