Bilim Kurgu

X
Filtre
Filtre
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Filtreyi Uygula
Sık kullanılan filtreler
 • Tümü
 • Yazar
 • Yayınevi
 • Fiyat
Temizle
  • Yazar
  • Yayınevi
  • Fiyat
  • Uzayda Piknik
   74,90 TL
   Tükendi
  • Fahrenheit 451
   289,90 TL
   Tükendi
  • Cesur Yeni Dünya
   89,90 TL
   Tükendi
  • Zamanaltı Kitaplaştırılmış Senaryo
   79,90 TL
   Tükendi
  • Dune Tanrı İmparatoru
   184,90 TL
   Tükendi
  • Yenilmez
   48,00 TL
   Tükendi
  • Kumsalda
   50,00 TL
   Tükendi
  • Resimli Adam
   69,00 TL
   Tükendi
  • Anlatış
   60,00 TL
   Tükendi
  • Artemis
   64,00 TL
   Tükendi
  • Yakın
   65,00 TL
   Tükendi
  • Kurtuluş Projesi
   72,00 TL
   Tükendi
  • Bir-Mars-Destani
   59,90 TL
   Tükendi
  • Değiştirilmiş Karbon
   75,00 TL
   Tükendi
  • Dune
   159,90 TL
   Tükendi
  • Bu Ölümsüz
   35,00 TL
   Tükendi

  Edebiyat farklı dallara ayrılan oldukça zengin bir sanat dalı. Zaman zaman eserler edebi değer konusunda tartışmaya maruz kalsalar da yazılan her bir eser güçlü bir hayal gücünün ve başarılı bir kurgunun ürünü. Bilim kurgu da edebiyatın en zengin dallarından biri. Kozmosun karanlık yüzü, gezegenlere yapılan heyecan dolu yolculuklar, kara delikler ve hatta uzaylılar yazarların güçlü hayal dünyasından çıkıp bizim dünyamıza konuk oluyorlar.Muhiku’da bu alanda kalemiyle ve yaratıcılığıyla nam salmış, bilim kurgu edebiyatına yön veren isimlerin eserlerine yer veriyor. Muhiku’nun bilim kurgu kategorisinde; bilim kurgu edebiyatında büyük yeniliklerin meydana gelmesini sağlayan Stanley G. Weinbaum, Stanislaw Lem, Richard K. Morgan, Octavia E. Butle, Roger Zelazny, Ray Bradbury, Nevil Shute, Andy Weir gibi pek çok ünlü yazarın eseri yer alıyor.

  Eğer bilim kurgu dünyasının gizemli, heyecanlı, şaşırtıcı ve yer yer gerilim dolu dünyasında sürükleyici bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız ünlü yazarların eserleri arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca bilim kurguya merak duyan sevdiklerinize de bu gizem dolu dünyadan heyecan verici bir hediye seçebilirsiniz.

  O halde sizin için bilim kurgu edebiyatına yön veren 3 önemli yazarın eserini size tanıtmak isteriz. İşte, eserleriyle okuyucuyu kendine hayran bırakan yazarlar ve eserleri.

  Bilim Kurgu Kitapları ile 3 Ünlü Yazar ve Eserleri

  Stanislaw Lem, Richard K. Morgan ve Stanley G. Weinbaum yazdıkları bilim kurgu romanlarıyla siz bilim kurgu tutkunlarına tanıtmak isteriz. Sizi olduğunuz yerden ve zamandan alarak bambaşka bir boyuta taşıyacak bu eserler şu şekilde:

  Stanislaw Lem – Yenilmez

  Yenilmez, Polonyalı felsefe ve bilim kurgu yazarı Stanislaw Lem tarafından kaleme alınmıştır. Bilim kurgu türünden bir eserdir. İthaki Yayınları’ndan çıkan bu eser 240 sayfa. Okuyucusuna heyecan dolu bir hikayeye katılma şansı veren Stanislaw Lem, bilim kurgu edebiyatının ciddiye alınmasını sağlayan önemli yazarlar arasında yer alıyor.

  Yenilmez’de bilinmeyen bir gezegene doğru yol alan uzay gemisinin dünya ile tüm bağlantısını kesmesi üzerine hikaye başlıyor. Dünya ile bağlantısı kesilen uzay gemisinin ardından başka bir mürettebat da kaybolan uzay gemisinin peşinden Regis III adlı gezegene gidiyor.

  Kaptan Rohan ve tüm mürettebatı şimdiye dek anlatılan en korkunç uzay yolculuklarından birinin parçası oluyorlar. Kurgusuyla okuyucuyu içine çeken Yenilmez, bilinmezin gerilimini derinden hissetmenizi sağlayacak.

  Hazır kitabın konusuna değinmişken birkaç alıntıya da yer vermek isteriz. Böylece bu gizem dolu bilim kurgu kitabında sizi nelerin beklediği hakkında az çok fikir sahibi olabilirsiniz.

  • “Hiçbir anlamı yok ki, diye düşündü. Onlar yok etmek istiyor, biz de, hepimiz bir şeyi yok etmek istiyoruz. Ama bu şekilde hiçkimseyi kurtarmıyoruz. Regis yerleşilmemiş bir yer, insanın burada hiçbir işi yok. O halde bu kemikleşmiş inat niye?”
  • “Burada kimin hatırı için durup adamlarımızı kaybediyoruz ki? Niçin stratejistlerimiz geceler boyunca en iyi yok etme yöntemlerini araştırıyorlar? İntikamdan söz etmek mümkün değil ki.”

  Richard K. Morgan – Değiştirilmiş Karbon

  İngiliz yazar Richard K. Morgan’ın kaleme aldığı Değiştirilmiş Karbon, İthaki Yayınları’ndan çıkan 496 sayfalık bilim kurgu romanıdır. Bilim kurgu edebiyatının önemli eserlerinden biri olan bu roman, distopik bir kurguya sahip.

  Romanda insanlık 25. yüzyılda insanlık BM’nin gözetimi altında tüm galakside hüküm sürüyor. Ancak ırk, inanç ve sınıf farklılıkları gelişmiş bir yüzyılda yaşanmasına rağmen hala devam ediyor.

  Teknolojinin oldukça ileri bir boyuta taşındığı 25. Yüzyılda insanlık bugün imkansız gözüyle bakılan pek çok şeyi başarabilir hale geliyor. Ancak asıl hikaye BM elçisi olan eski asker Takeshi Kovacs’ın son ölümünün ardından başlıyor. Evet yanlış anlamadınız “son ölümü”.

  Evinden 180 ışık yılı uzaklıkta başka bir bedende uyanan Kovacs’ın ölümünün ardındaki sır perdesini aralamak isteyen ve dünyanın en güçlü insanlarından biri olan Laurens Bancroft bu sırrı açığa çıkarmak için Kovacs’ı tutar.

  Diğer taraftan bilim kurgunun ve distopyanın bir arada işlendiği bu eser hakkında söylenen sözler de okuyucu esere daha çok çekiyor. O halde ünlü isimlerin eser hakkında yaptığı yorumlara hep birlikte bakalım.

  • Değiştirilmiş Karbon’un evreni özgün ve çarpıcı. Muazzam karakterler ve eşsiz bir gizem barındırıyor. Patrick Rothfuss
  • “Şahane bir iş. Mükemmel bir bilimkurgu. Değiştirilmiş Karbon, çok iyi bir giriş yapıyor ve hızını gittikçe arttırıyor. Eşit derecede merak uyandırıcı ve özgün bir eser; son sayfaya kadar elinizden düşüremiyorsunuz.” Peter F. Hamilton
  • “Zeka dolu bir kara noir, eşsiz bir kurgu ve hikâyesini dört gözle öğrenmek isteyeceğiniz bir karakter. Ken McLeod
  • “Bu hızlı okunan, etkileyici roman William Gibson’ın Neuromancer’ı ve Norman Spinrad’ın Deus X’inin merak uyandırıcı bir karışımı.” Publishers Weekly

  Stanley G. Weinbaum – Bir Mars Destanı

  Bilim kurgunun babası olarak nitelendirilen Stanley G. Weinbaum, bilim kurguda köklü değişikler meydana getirmiş ve “uzaylı” algısında bir devrim yapmıştır. Yalnıza bir buçuk yıllık yazarlık kariyerine rağmen ardında bir destan bırakan Stanley G. Weinbaum trajik ölümüne rağmen Altın Çağ’ın en başarılı yazarlarından biri olarak kabul edilir.

  Bir Mars Destanı da yazarın hem ilk hem de en önemli eseri olma özelliğini taşıyor. Eserde insanlığın Mars’a sefere çıkması ve mürettebatın en asi üyesi olan Dick Jarvis’in başından geçen beklenmedik olay anlatılıyor.  Dick Jarvis Mars’ta hiç bilinmeyen bir ırkla tanışır. Ancak Mars’ın sunduğu tek bir ırk yoktur. Jarvis, Bir Mars Destanı’nda daha pek çok yenilikle karşılaşır.

  Ünlü isimlerin Bir Mars Destanı’na yaptığı yorumlar ise şu şekilde:

  • “Weinbaum, Bir Mars Destanı’yla birlikte sempatik uzaylıyı icat etti. Bilimkurgu onunla birlikte bağnazlıktan uzaklaştı.” Ursula K. Le Guin
  • “Bilimkurgu alanında klişelerden kurtulup özgün hikâyeler üretebilen tek yazar. Büyük bir hayranıyım.” H. P. Lovecraft
  • “Weinbaum, var olmak için kendi sebeplerine sahip dünyadışılar yaratan ilk yazar.” Isaac Asimov
  • “Stanley G. Weinbaum, kısacık kariyerinde bilimkurguda bir devrim gerçekleştirdi. Biz de hâlâ onun bize kazandırdığı temaları keşfediyoruz.”Poul Anderson

  Bilim Kurgu Kitapları ile Heyecan Dolu Bir Hediye Tasarlayın!

  Muhiku ile hediyelerinize heyecan katmaya ne dersiniz? Sevdikleriniz için seçtiğiniz konsept hediye kutularını onlar için seçeceğiniz bilim kurgu eserleriyle zenginleştirebilirsiniz.

  Sevdikleriniz için doğum günü hediyesi, Sevgililer Günü hediyesi, yıl dönümü hediyesi seçerken konsept hediye kutuları arasından seçim yapabilirsiniz. Özellikle özel günler için tasarlanan bu şık hediye kutularına ünlü yazarların eserlerinden birini ekleyerek kutuyu tamamlayabilirsiniz. Böylece hediyenize farklı bir boyut katabilirsiniz.

  Dilerseniz Kendi Kutunu Yap ile sevdiklerinizin ilgi alanlarına ve zevklerine en çok hitap eden hediyeyi de hazırlayabilirsiniz. Bilim kurgu kitapları arasından en sürükleyici romanları seçebilirsiniz. Ayrıca kitap okuma keyfine keyif katacak hediyelikleri de kutunuza dahil edebilirsiniz.

  Dünyanın farklı bölgelerinde seçilen kahve çeşitleri, yöresel çay çeşitleri, kupalar, fincanlar, bardak altlıkları, defterler, kalemler ve aklınıza gelebilecek daha yüzlerce ürün arasından sevdikleriniz için en özel hediyeyi hazırlayabilirsiniz. Böylece onları yalnızca mutlu etmeyeceksiniz. Aynı zamanda keyifle geçirebilecekleri bir hafta sonunu onlar için tasarlayabilirsiniz.

  Ayrıca sevdikleriniz için hazırlayacağınız hediyelere aynı gün kargo ya da aynı gün teslimat seçeneğiyle sahip olabilirsiniz.

  S: 🤖 Bilim kurgu türü nedir? Diğer kitap türlerinden farkı nedir?
  C: Yakın ya da uzak gelecekte yaşanacak ve bugün olması mümkün olmayan olayları bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak ele alan eserlerdir. Bu açıdan diğer türlerden bariz bir şekilde ayrılır. Ancak zaman zaman fantastik eserlerle karıştırılırsa kurgusal ögelerin çoğunlukla doğa kanunları üzerine yapılmış bilimsel önermeler ve ispatlar dahilinde olması nedeniyle birbirlerinden oldukça farklılar.
  S: 🤖 En sevilen bilim kurgu kitapları nelerdir?
  C: Bilim kurgu alanında eser veren birçok ünlü yazar var. Fakat son zamanların en popüler eserleri arasında Ray Bradbury’nin Fahrenheit 451’i, Stanislaw Lem’in Yenilmez’i, Richard K. Morgan’ın Değiştirilmiş Karbon’u gibi pek çok ünlü eser yer alıyor.
  S: 🤖 Kimlere bilim kurgu kitabı hediye edebiliriz?
  C: Bilimin kurgusal boyutta ele alınışına ilgi duyan hemen hemen herkese bilim kurgu türünden eserler hediye edebilirsiniz. Diğer taraftan bilim türüne ilgi duyan sevdiklerinize de bu türden eserlerle küçük bir sürpriz hazırlayabilirsiniz.