Kahve Ekipmanları

X
Filtre
Filtre
 • Kahve Ekipmanları
Filtreyi Uygula
Sık kullanılan filtreler
 • Tümü
 • Kahve Ekipmanları
Temizle
  • Kahve Ekipmanları
  • Siyah V60 Seramik Dripper
   %8 İndirim!
   Original price was: 349,00 TL.Current price is: 319,90 TL.
   Çok Satan
  • Beyaz V60 Seramik Dripper
   %8 İndirim!
   Original price was: 349,00 TL.Current price is: 319,90 TL.
  • Hario V60 Range Şeffaf Servis Sürahisi (600 ml)
   1.049,00 TL
  • Hario Mini Plus Seramik Kahve Değirmeni
   1.199,00 TL
  • Hario V60 02 Dripper Filtresi - 40 Adet
   %6 İndirim!
   Original price was: 190,00 TL.Current price is: 179,00 TL.
  • Hario V60 Drip Kettle
   1.849,00 TL
  • Theferruat Akıllı Tartı
   1.199,90 TL
  • Hario V60 Craft Coffee Maker
   929,00 TL
  • Hario V60 Mat Siyah Drip Kettle (1.2 Litre)
   2.900,00 TL
  • Gümüş Hassas Tartı
   299,90 TL
  • Kafiltro Chemex Filtre Kağıdı
   469,90 TL
  • Metal Dripper Standı
   %9 İndirim!
   Original price was: 209,00 TL.Current price is: 189,90 TL.
  • Klipsli Kahve Ölçü Kaşığı
   %12 İndirim!
   Original price was: 170,00 TL.Current price is: 149,90 TL.
  • Hario V60 02 Dripper Filtresi - 100 Adet
   %9 İndirim!
   Original price was: 320,00 TL.Current price is: 289,90 TL.
   Tükendi
  • Romano Moka Pot
   %18 İndirim!
   Original price was: 645,00 TL.Current price is: 529,90 TL.
   Tükendi
   Hızlı Teslimat
  • Adamante Moka Pot
   %18 İndirim!
   Original price was: 645,00 TL.Current price is: 529,90 TL.
   Tükendi
   Hızlı Teslimat
  • Coffee Kahve Filtresi 1×4 100 Adet
   %25 İndirim!
   Original price was: 39,90 TL.Current price is: 29,90 TL.
   Tükendi
  • Hario V60 02 Siyah Plastik Dripper
   %13 İndirim!
   Original price was: 230,00 TL.Current price is: 199,00 TL.
   Tükendi
  • Hario V60 02 Plastik Dripper
   %9 İndirim!
   Original price was: 110,00 TL.Current price is: 99,90 TL.
   Tükendi
  • V60 Drip Kettle Air 350 ml
   %10 İndirim!
   Original price was: 220,00 TL.Current price is: 199,00 TL.
   Tükendi
  • Hario V60 02 Beyaz Seramik Dripper
   %14 İndirim!
   Original price was: 269,00 TL.Current price is: 230,00 TL.
   Tükendi
  • Chemex 6-8 cup Filtre Kağıdı
   %11 İndirim!
   Original price was: 190,00 TL.Current price is: 169,00 TL.
   Tükendi

  Tarih boyunca kahvenin gelişimini üç farklı evrede inceleyebiliriz. Bu evreler birinci nesil kahve dalgası, ikinci nesil kahve dalgası ve üçüncü nesil kahve dalgası şeklindedir. Günümüzde üçüncü nesil kahve dalgası etkisini gösteriyor. Üçüncü nesil kahve dalgası beraberinde nitelikli kahve kavramını öne çıkarmıştır. Bu kavramla birlikte kahve ekipmanları da önem kazandı. Yıllardır kullanılan kahve ekipmanları ve demleme teknikleri nitelikli lezzete ulaşabilmek adına daha da öne çıktı.Kahveseverler ve nitelikli aromaya ulaşmak isteyenler tükettikleri kahve çeşitleri kadar kullanılan ekipmana da önem veriyor. Muhiku da ürünleri arasında nitelikli kahve çeşitlerinin yanı sıra kaliteli ve şık demleme ekipmanlarına yer veriyor.

  Muhiku ile evinizin rahatlığında nitelikli kahvenin tadına bakabilirsiniz. Böylece üçüncü nesil kahve dalgasının havalı atmosferini evinizde yaratabilirsiniz. Dilerseniz kahvesever yakınlarınıza da kahve ekipmanları ile şık ve kaliteli bir sürpriz yapabilirsiniz.

  Onlar için seçtiğiniz kahve ekipmanları ile onlara gerçek lezzeti yakalamalarında yardımcı olabilirsiniz. Peki, sözünü ettiğimiz üçüncü nesil kahve ekipmanları nelerdir? Kahve ile yeni tanışanlara ve bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmayanlara yardımcı olması adına yardımcı olmak isteriz.

  Üçüncü Nesil Kahve Ekipmanları Nelerdir?

  Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi günümüzde üçüncü nesil kahvecilik etkisini gösteriyor. Küçük ve salaş kahve dükkanlarıyla tanıştığımız bu dalga kendine evimizde de yer edindi.

  Üçüncü nesil kahve dalgasıyla öne çıkan ekipmanların ana amacı; kahvenin içindeki gizli notaları, asiditeyi ve gövde yapısını ortaya çıkarmaktadır. Kullanılan tekniklerle birlikte kahveden alınan verim de değişmektedir.

  Üçüncü nesil kahvecilikle önem kazanan en önemli teknik pour over demlemedir. Pour over, “kahve üstüne su dökmek” ve “elle demleme” tekniği olarak da biliniyor. Bu teknikte -adından da anlaşılacağı üzere- öğütülmüş kahve çekirdeklerinin üzerine belli bir yönteme göre su ilave edilir.

  Diğer taraftan şu konuya da açıklık getirmek gerekir. Pour over, tek bir ekipmana verilen isim değildir. Bu teknik için tasarlanan ekipmanlara verilen genel bir isimdir.

  Üçüncü nesil kahve dalgasıyla beraber popülerleşen pek çok kahve demleme ekipmanı, pour over tekniğine göre tasarlanmıştır. Fakat bu teknik dışında kalan ekipmanlar da mevcut.

  Diğer taraftan pour over tekniği genel itibariyle filtre kahve demlemek için kullanılıyor. En popüler pour over demleme ekipmanları arasında; Chemex, V60 ve origami dripper yer alır.

  Filtre Kahve Ekipmanları Nelerdir?

  Günümüzün popüler kahve çeşitleri arasında yer alan filtre kahve için farklı ekipmanlar geliştirilmiştir. Bu ekipmanlar sayesinde dışarıda içtiğiniz o lezzetli aromaları evinizin rahatlığında da hazırlayabilirsiniz.

  French Press

  Evde en çok kullanılan kahve demleme ekipmanıdır, desek yanılmayız. Çünkü diğer ekipmanlara nazaran çok daha uygun. Ayrıca kullanımı ve temizliği de oldukça pratik. Yapmanız gereken tek şey French pressin içine kahve doldurmak, kahveyi suyla buluşturmak ve birkaç dakika beklemek.

  French pressi soğuk kahve demleme ekipmanları arasında da sayabiliriz. Çünkü French press kahvenin su ile uzun süre temas halinde olmasına imkan verir. Dolayısıyla pahalı sürahilere bütçeniz yetmiyorsa French press ile de soğuk kahve yani cold brew demleyebilirsiniz.

  V60

  Ünlü Japon firması Hario ile dünyaya yayılan bu harika ekipman günümüz üçüncü nesil kahvecilerde sıkça kullanılmakta. Suyun kahve ile dans ettiği ve mükemmel aromanın ortaya çıktığı V60; 60 derecelik açıyla “V” şeklinde tasarlanmıştır.

  Bu sebeple ekipmana V60 adı verilmiştir. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde baristaların en çok tercih ettiği ekipmanlar arasında yer alır. Siz de kendi evinizin baristası olmak ve çekirdekten üst düzey verim almak için Hario V60 ile harika bir deneyim yaşayabilirsiniz.

  Chemex

  Bir ekipmandan ziyade şık bir vazo ya da biblo görünümüne sahip olan Chemex, kahveseverlerde hayranlık uyandırıyor. Çünkü kahve demlerken insana adeta bir sanat eseri icra ediyormuş hissiyatı veriyor. Ayrıca ortaya çıkardığı o mükemmel aroma ise insanın damağından uzun süre silinmiyor.

  Syphon

  Kendinizi adeta laboratuvarda deney yapıyormuşsunuz gibi hissettirecek olan bu ekipman daha çok kahve dükkanlarında kullanılmaktadır. Kendine has bir işleyiş tarzı vardır. Bir bütün halinde satılır. Ayrıca oldukça özel demleme yöntemlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

  Filtre Kahve Kağıdı Nedir ve Nasıl Seçilir?

  Kağıt filtre, adından da anlaşılacağı üzere filtre kahve demlemek için kullanılan bir üründür. V60, Chemex ve Origami dripper gibi ekipmanlarla kahve demlerken kullanılır. Ayrıca AeroPress için de kağıt filtre kullanılmaktadır.

  Kağıt filtreyi kullandığınız ekipmana göre seçmelisiniz. Çünkü özellikle kağıdın boyutu ve şekli ekipmanlara göre değişiklik göstermektedir. Hatta kağıdın boyutu, ekipmanının boyutuna göre de değişmektedir.

  Espresso için Kullanılan Kahve Ekipmanları Nelerdir?

  Espresso günümüzde de en sevilen kahve çeşitlerinden biri. İtalya’ya özgü olan bu lezzet Türk kahvesiyle benzer. Fakat Türk kahvesinden biraz daha kalın öğütülen çekirdeklerle hazırlanır. Ayrıca Türk kahvesinden daha kremamsı bir gövdeye sahiptir.

  Espresso filtre kahveden oldukça farklıdır. Bu iki kahve çeşidini birbirinden ayıran şeylerden biri ise demleme tekniğidir. Çünkü epsresso basınçla demlenir. Uygulanan basıncın etkisiyle kahve daha yoğun ve kremamsı bir form kazanır.

  Bu sebeple espresso demlemek için kullanılan ekipmanlar filtre kahveden farklıdır. Bir V60 ile ya da French press ile espresso demlemek pek de mümkün değil. Peki, espresso demlemek için kullanılan kahve ekipmanları nelerdir?

  Moka Pot

  İtalyan cezvesi olarak da bilinen bu ekipman en çok kullanılan espresso ekipmanlarından biridir. Çünkü diğer espresso ekipmanlarına nazaran çok daha uygun fiyatlıdır. Ayrıca kullanımı da oldukça basittir.

  Dışarıdan bakıldığı zaman küçük bir demliği andıran Moka pot üç farklı kısımdan oluşur. Bunlar; su haznesi (ateşle temas eden kısım), kahvenin konulduğu kısım ve kahvenin toplandığı hazne şeklindedir.

  Moka pot ile kahve demlemek için ise;

  Su haznesine ılık su doldurulur. Eğer soğuk su koyarsanız kahve daha uzun süre pişer ve yanar.
  Kahve haznesine demleyeceğiniz porsiyon miktarında kahve doldurun. Bir kaşık yardımıyla çok fazla bastırmadan kahveyi düzleyin.

  Tüm parçaları birleştirin ve orta ateşte ocağa koyun. Demlenen kahve basıncın etkisiyle üst haznede toplanacaktır. Suyun tamamı yani kahve üst hazneye geçince moka potun altını kapatın ve kahveyi servis edin.

  Moka pot ile kahve hazırlamak işte bu kadar basit. Dikkat etmeniz gereken tek şey suyun emniyet valfini geçmemesi. Aksi takdirde basınç ekipmanın patlamasına neden olur.

  AeroPress

  AeroPress; kamp, doğa ve kahve tutkunları için muhteşem bir ekipman. Çünkü plastik -sağlığa zararlı olan maddeler içermez- gövdesi kolay taşıma imkanı verir. Böylece çantanızdayken kilometrelerce yürüyebilirsiniz.

  Bu sebeple nitelikli kahve tutkunu kampçılar genel itibariyle tercihlerini bu ekipmandan yana yapıyorlar. Ayrıca bu ekipmanla demlediğiniz kahve de oldukça başarılı. Yalnızca kahvenin tadı espresso ve filtre kahve arasında bir yerde diyebiliriz.

  Kompresso

  Pratik ve kullanışlı espresso demleme ekipmanlarından bir diğeri olan Kompresso sistem olarak AeroPress ile çok benzer. Dolayısıyla bu tip bir ekipman almak istiyorsanız ikisinden birini seçebilirsiniz. Hangi ekipman bütçeniz için daha uygunsa o ekipmanı tercih edebilirsiniz.

  Kendinizi ve sevdiklerinizi şımartmak, üçüncü nesil kahve dalgasının kalitelini lezzetini evinizde hazırlamak için Muhiku’yu ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz birbirinden lezzetli kahve ve kupa çeşitlerinin yanına kahve ekipmanlarından birini ekleyerek harika bir hediye kutusu da tasarlayabilirsiniz.

  S: ☕ Kahve ekipmanları nedir, ne işe yarar?
  C: Kahve ekipmanları; kahve farklı şekillerde demlemek için belli tekniklere göre tasarlanan aletlerdir. Bu ekipmanlar kahveyi posasından ayırmaya yardımcı olur. Böylece temiz ve bir o kadar da lezzetli bir kahve deneyimi sunar.
  S: ☕ Kahve ekipmanı alırken nelere dikkat etmeliyiz?
  C: Kahve ekipmanı alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey hangi kahvenin hangi ekipmanla demlendiği. Filtre kahve demlemek için filtre kahve demleme ekipmanı; espresso için ise espresso demleme ekipmanı almalısınız. Dikkat etmeniz gereken diğer şeyler ise bütçeniz, zamanınız, tarzınız ve damak tadınızdır.
  S: ☕ Kahve ekipmanı kullanmanın avantajı nedir?
  C: Eğer kahve ekipmanı kullanmıyor olsaydık tek tip ve tek lezzet kahve içmekten öteye geçemezdik. Çünkü kullanılan kahve ekipmanlarına göre kahve çeşitliliği artmıştır. Ayrıca aynı türden kahveyi demlemek için kullanılan farklı ekipmanlar bile her kahvede farklı bir aromanın öne çıkmasını sağlar.
  S: ☕ Kahve seven birine hangi ekipmanı almalıyız?
  C: Kahve seven birine ekipman hediye etmek istiyorsanız dikkat edeceğiniz ilk şey onun ne tarz kahveler tükettiği olmalı. Örneğin filtre kahve içmeyi seviyorsa French press oldukça yerinde bir seçim olacaktır. Çünkü bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz hem de pratik ve kullanışlı bir kahve deneyimi yaşatabilirsiniz.