Şebboy Çiçeği

X
Filtre
Filtre
 • Fiyat
 • Renk
 • Amaç
Filtreyi Uygula
Sık kullanılan filtreler
 • Tümü
 • Fiyat
 • Renk
 • Amaç
Temizle
  • Fiyat
  • Renk
  • Amaç
  • Mystic
   Original price was: 889,00 TL.Current price is: 809,90 TL.
   Çiçeği Keşfet
   Tükendi
   (3)
   Çok Satan
   İstanbul - Aynı Gün Teslimat
  • Merida
   Original price was: 775,90 TL.Current price is: 599,90 TL.
   Çiçeği Keşfet
   Tükendi
   (3)
   İndirim

  Şebboy çiçeği buketleri en şık tasarımlarla Muhiku’da! Muhiku’nun rengârenk şebboy çiçek buketleriyle sevdiklerinize özel günlerde mis kokulu bir sürpriz yapabilirsiniz.

  Şebboy Çiçeği Nedir?

  Latince’deki karşılığı Matthiola Incana olan şebboy çiçek türü, süs bitkisi olarak tercih edilen popüler bitki türlerinden biridir. Turpgiller familyasına ait olan bu çiçek türü farklı renkte çiçekleriyle dikkat çeker. Ayrıca çok yıllık ve dar yapraklı olmasıyla tanınır.

  Yoğun kokusuyla dikkat çeken şebboy çiçek, genel itibariyle parklarda ve bahçelerde yetiştirilir. Ancak bu çiçek türü evlerde de kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Diğer taraftan farklı renkleriyle çiçek buketlerine kattığı havasıyla aranjmanlar içinde de sıklıkla tercih edilmektedir.

  Muhiku’nun özenle hazırlanan çiçek buketleri içinde de şebboy farklı renkleriyle yer alıyor. Sevdiklerinize özel günlerde alışılmışın dışında çiçek buketleriyle bir sürpriz yapmak istiyorsanız şebboyun en güzel halinin yer aldığı aranjmanları tercih edebilirsiniz.

  Şebboy Çiçeği Hikayesi

  “Şebboy nedir?” sorusunun yanıtını yukarıda verdik. Şimdi ise şebboyun ardındaki gizli hikayeyi hep birlikte keşfedelim.

  Şebboy, Farsça kökenli bir kelimedir. Kelimenin Türkçe’deki karşılığı ise “gece kokusu”dur. Şebboy çiçeğinin adının ardında ise dillere destan kokusu yatmaktadır. Kokulu şebboy çiçeğinin kokusu özellikleri geceleri daha da artmaktadır. Ayrıca bu çiçeğin kokusu kapalı ortamlarda da baskın bir şekilde hissedilmektedir.

  Şebboy çiçeğinin oldukça kalıcı bir kokusu vardır. Bu sebeple kozmetik alanında da sıklıkla kullanılan bitkiler arasında yer alır. Uzun lafın kısası şebboy çiçeğinin adının hikayesi kokusuna dayanmaktadır.

  Şebboy Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

  Şebboy çiçeğinin dünya üzerinde 3700 türü ve 330 cinsi bulunmaktadır. Bu şebboy çiçeği çeşitleri arasında;

  • Beyaz şebboy çiçeği,
  • Mor şebboy çiçeği,
  • Pembe şebboy çiçeği,
  • Sarı şebboy çiçeği ve daha farklı renklerde pek çok tür ve cins bulunmaktadır.

  İnsanı kokusuyla mest eden bu çiçek türleriyle yaşam alanınıza baharın tatlı havasını taşıyabilirsiniz. Ofiste ya da evde, kısacası dilediğiniz her yerde şebboy çiçeğinin renginden, kokusundan ve güzelliğinden faydalanabilirsiniz. Hatta saksıda şebboy çiçeği bile yetiştirebilirsiniz. Eminiz kokusuyla sizi ve sevdiklerinizi her daim mest edecektir.

  Şebboy çiçeğinin bilinen diğer özellikleri ise şu şekildedir:

  • Tohumdan yetişen bir çiçek türüdür.
  • Dik bir gövdeye sahiptir. Çiçekler üst gövdede yoğundur.
  • Yaprakları 10-15 cm’e kadar uzayabilmektedir.
  • Nemi seven bir çiçek türüdür.
  • Çok yıllıktır.
  • Çiçekleri sene boyunca belli aralıklarla solar ve yeniden açar.

  Güzelliğiyle ve kokusuyla adından söz ettiren şebboy çiçeğinin özellikleri dışında bakımı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Ancak oldukça zahmetsiz bir bitki olduğunu söylemeliyiz. O halde şebboy bakımı nasıl yapılır, sorusunun cevabına da bir bakalım.

  Şebboy Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

  Şebboy çiçeğinin özellikleri arasında da yer verdiğimiz gibi bu çiçek türü nemi sever. Dolayısıyla belli bir sulama rutini oluşturmalısınız. Ancak toprağın çamurlaşmamasına dikkat etmelisiniz. Dolayısıyla drenajı iyi bir toprak karışımı almalı ya da oluşturmalısınız. Çiçeğin toprağı kurudukça sulamayı ihmal etmemelisiniz. Diğer taraftan ara ara yapraklarını da nemlendirmeniz çiçeğin çok daha iyi gelişmesine yardımcı olacaktır.

  Diğer taraftan bu çiçek türü doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı sevmez. Ancak karanlık odalarda da hızla solar. Dolayısıyla çiçeğin aydınlık fakat doğrudan güneşin yakıcı etkisine maruz kalmayacak bir bölgede kalmasına dikkat etmelisiniz. Bu koşullar altında çiçek adeta coşacak ve geliştikçe gelişecektir.

  Kış aylarında çiçeği kalorifer peteklerine yakın tutmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bu çiçek türü aşırı sıcaktan hoşlanmaz. İşte şebboy bakımı bu kadar kolay.

  Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde çiçek uzun süre yaşayacaktır ve büyümeye devam edecektir.

  Şebboy Çiçeği Hediye Etmenin Anlamları

  Gece artan kokusuyla tanınan şebboy ardında da derin bir anlam taşır. Güzelliğin, masumiyetin ve saf sevginin temsili olan bu çiçek türü özel günlerde anlamlı bir sürpriz yapmanıza yardımcı olacak.

  En Güzel Hediyelik Şebboy Çiçekleri Muhiku’da!

  Şebboy çiçeğinin en güzel buketleri Muhiku’da. Muhiku’nun birbirinden güzel şebboy buketleriyle sevdiklerinize özel günlerde en güzel ve en anlamlı sürprizi yapabilirsiniz. Dilerseniz annenize Anneler Günü’nde, sevgilinize doğum gününde ya da ablanıza Kadınlar Günü’nde şebboy buketi armağan edebilirsiniz.

  Şebboy çiçeğinin ayrıca en zengin buketleri de Muhiku’da! Farklı çiçek türleriyle harmanlanan aranjmanlarla sevdiklerinize unutamayacakları bir sürpriz yapacaksınız. O halde sevdiklerinize şımartacak ve mutlu edecek buketleri seçmek için şimdi Muhiku’un çiçek kategorisini inceleyebilirsiniz.

  S: Şebboy çiçeği neyi temsil eder?
  C: Şebboy çiçeği adını dillere destan kokusundan almaktadır. Farsça kökenli bu kelime Türkçe’de “gece kokusu” anlamına gelmektedir. Geceleri yayılan kokusuyla insanları kendine mest eden bu koku sevdiklerinize en güzel duygularınızı iletmenize aracı olacaktır. En güzel şebboy çiçeği buketlerine Muhiku’nun internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.
  S: Şebboy çiçeği kokar mı?
  C: Şebboy çiçeği dillere destan bir kokuya sahiptir. Özellikle kokusu gece vakti daha da belirgin bir şekilde hissedilmektedir. Diğer taraftan kapalı ortamlarda bu çiçek kokusuyla tüm alanı etkisi altına almaktadır. Dolayısıyla sevdiklerinize hoş kokulu bir çiçek buketi armağan etmek istiyorsanız şebboy ile tasarlanan aranjmanlar tercih edebilirsiniz.
  S: Sevdiklerimize hediyelik şebboy çiçeği alırken nelere dikkat etmeliyiz?
  C: Şebboy çiçeği yanında farklı türlerle hazırlanmaktadır. Dolayısıyla sevdiklerinize şebboy çiçeği armağan ederken onların sevdikleri çiçek türlerinden oluşan bir aranjman tercih edebilirsiniz. Diğer taraftan alacağınız çiçek buketinin yanına bir hediye notu eklemeyi de unutmayın. Böylece sürpriziniz çok daha özel ve anlamlı olacaktır.
  S: Hediyelik şebboy çiçeği çeşitleri nelerdir?
  C: Şebboy çiçek buketi aranjmanlarında gül, solidago, okaliptus, ruskus, ayçiçeği ve lale gibi birçok tür kullanılmaktadır. Her biri seralarda özenle yetiştirilen bu çiçeklerin tasarımları son derece özel ve modern. Muhiku’nun hediyelik şebboy çiçeği aranjmanları içinden sevdikleriniz için şık ve yenilikçi bir buket alabilirsiniz.