Deve Tabanı Çiçeği

X
Filtre
Filtre
 • Fiyat
 • Renk
 • Amaç
Filtreyi Uygula
Sık kullanılan filtreler
 • Tümü
 • Fiyat
 • Renk
 • Amaç
Temizle
  • Fiyat
  • Renk
  • Amaç
  • Monstera
   Original price was: 795,00 TL.Current price is: 729,90 TL.
   Çiçeği Keşfet
   Tükendi
   Hızlı Teslimat
   İndirim

  Günümüzün en popüler çiçeklerinden biri olan monstera ile sevdiklerinizi mutlu edin! Muhiku’nun kaliteli ve bakımlı deve tabanı çiçeği çeşitleriyle sevdiklerinize ev ve ofis hediyesi gönderebilirsiniz.

  Muhiku’nun deve tabanı fiyat bakımından da size hitap edecek. Bütçenize uygun deve tabanı çeşitleri arasından dilediğinizi kendiniz ya da sevdikleriniz için alabilirsiniz.

  Deve Tabanı Çiçeği (Monstera) Nedir?

  Monstera çiçeği, tropikal ormanlarda yetişen bir bitki çeşididir. Bu bitki, yapraklarının ortasındaki büyük delikleriyle tanınır. Evlerde sık kullanılan bu bitki, özellikle; evlerde ve iş yerlerinde tropikal bir atmosfer yaratmak için tercih edilmektedir.

  Deve Tabanı Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

  Monstera çiçeği, tropikal ormanlarda yetişmesi sebebiyle nemi seven bir bitki çeşididir. Ayrıca çok parlak ışığa maruz kalmayı sevmez. Dolayısıyla deve tabanı çiçeği bakmak isteyenler ona uygun yaşam koşullarını sunmalılar.

  Devetabanı çiçeğinin bilinen diğer bir özelliğiyse yavaş gelişmesi. Bu bitki diğer bitkilere nazaran daha yavaş büyümekte ve gelişmektedir. Ancak doğru bakıldığı takdirde uzun yıllar yaşayabilmektedir.

  Deve Tabanı Çeşitleri Nelerdir?

  Monstera bitkisi, ağaç kökünü kullanan çok yıllık bitkilerden oluşan bir familyadır. Delikli deve tabanı olarak da bilinen bu çiçek türü dünya çapında popüler olan süs bitkileri arasında yer almaktadır. Bu sebeple evlerde, ofislerde ve iş yerlerinde sıkça yetiştirilirler.

  Bilinen pek çok deve tabanı türü bulunmaktadır. Bazı monstera türleri şu şekildedir:

  Monstera Deliciosa

  Bu çeşit, en yaygın olarak yetiştirilen monstera bitkisi çeşididir. Yüksek nem ortamlarını tercih eder. Genellikle evlerde ve ofislerde yetiştirilir ve sıkça su verilmesi gerekir. Bu çeşit, yüksek nem ortamlarında hızlı büyüyebilir ve evlerde bile 10 metre yüksekliğine ulaşabilir.

  Monstera Adansonii

  Bu çeşit deve tabanı bitkisi, daha küçük boyutlara sahiptir ve yükseklikleri genellikle 3-4 metre arasındadır. Aynı zamanda daha az su isteyen bir çeşittir ve nem oranının düşük olduğu ortamlarda da rahatça yetiştirilebilir.

  Monstera Borsigiana

  Monstera türleri arasında yer alan bu tür daha yüksek nem oranlarına ihtiyaç duyar ve genellikle evlerde yetiştirilir. Bu çeşit, yüksek nem ortamlarında hızlı büyüyebilir ve evlerde bile 6 metre yüksekliğine ulaşabilir.

  Monstera Standleyana

  Bu çeşit, daha küçük boyutlara sahiptir ve yükseklikleri genellikle 2-3 metre arasındadır. Aynı zamanda daha az su isteyen bir çeşittir ve nem oranının düşük olduğu ortamlarda da rahatça yetiştirilebilir.

  Monstera Obliqua

  Monstera türleri arasında obliqua da yer alıyor. Bu türden bitkiler daha büyük ve daha düzgün yapraklara sahiptir ve genellikle evlerde saksıda yetiştirilir.

  Bu beş tür dışında, monstera bitkisi ailesine daha birçok tür daha dahil olabilir. Hatta bu türlerin arasında albino deve tabanı çeşidini de duymuşsunuzdur. Albino deve tabanı koyu yeşil yaprakların üzerinde açık yeşil lekeleriyle dikkat çeker. Bu ve bunun gibi pek çok monstera türleri tropikal ortamlarda doğal olarak yetişir ve genellikle evlerde saksıda yetiştirilir.

  S: Deve tabanı çiçeğinin bakımı nasıl olmalı?
  C: Deve tabanı yani monstera tropikal bir bitki türüdür. Tropikal iklimleri seven bu bitki doğası gereği nemi sever. Dolayısıyla bu bitkiye evinizde ya da iş yerinizde bakacaksınız düzenli sulamalısınız. Ayrıca bu bitki doğrudan vuran güneş ışığını sevmez ancak aydınlık bir ortamda olmayı çok sever. Dolayısıyla çiçeği aydınlık bir ortamda bakmalısınız. Diğer taraftan bu bitkinin kökleri çok çabuk gelişir ve saksıyı kaplar. Bu sebeple çiçeğin saksısını ve toprak değişimini belli aralıklarla yapmalısınız.
  S: Deve tabanı nasıl hızlı büyür mü?
  C: Deve tabanı çiçeği yavaş gelişen bitki çeşitleri arasında yer alır. Ancak kök gelişimi oldukça hızlıdır. Hatta köklendirme işlemleri sırasında bu büyümeye pek çok kişi şahit olmuştur. Ancak türünün imkan verdiği miktarda büyür ve gelişir. Yani çiçeğin ulaşacağı uzunluk ve büyüklük türüne göre değişiklik gösterecektir. Bunun dışında çiçeğin hızlı büyümesi için besin takviyesi kullanılabilir.
  S: Deve tabanı çiçeği (monstera) evde zararlı mı?
  C: Günümüzde evlerde ve iş yerlerinde en çok bakılan süs bitkileri arasında deve tabanı yani monstera yer alıyor. Ancak evcil hayvanı ve küçük çocuğu olan birçok kişi bu çiçeğin evde bakımının zararlı olup olmayacağını merak ediyor. Eğer çocuğunuzun ya da evcil hayvanınızın evdekileri bitkileri yemek gibi bir alışkanlığı varsa deve tabanı çiçeği bakmayı bir müddet erteleyebilirsiniz. Çünkü deve tabanı çiçeği yenildiği zaman dilde ve boğazda şişmeye neden olabilir. Bunun yerine farklı çiçek türleri bakabilirsiniz. Muhiku’nun çiçek çeşitleri arasında pek çok şık çiçek türü bulunuyor. Dilerseniz bu çiçekleri inceleyebilirsiniz.
  S: Hediyelik deve tabanı çiçeği çeşitleri nelerdir?
  C: Deve tabanının her çeşidi oldukça şık ve gösterişli. Bulunduğu ortamda adeta tropikal bir etki yaratan bu çiçek, sevdiklerinize verebileceğiniz en güzel ev ve iş yeri hediyesi olabilir. Eğer sevdiklerinize en güzel deve tabanı çiçeği çeşitleriyle sürpriz yapmak istiyorsanız Muhiku’nun çiçek çeşitliliğini inceleyebilirsiniz. Deve tabanı çiçeği sayfası üzerinden dilediğiniz çiçeği seçebilirsiniz.