Bonsai

X
Filtre
Filtre
 • Fiyat
 • Amaç
Filtreyi Uygula
Sık kullanılan filtreler
 • Tümü
 • Fiyat
 • Amaç
Temizle
  • Fiyat
  • Amaç
  • Welfare
   Original price was: 799,00 TL.Current price is: 729,90 TL.
   Gönder
   (3)
   Çok Satan
   İstanbul - Aynı Gün Teslimat
  • Ficus Benjamin Bonsai - Saksı Çiçeği
   Original price was: 469,90 TL.Current price is: 389,90 TL.
   Gönder
   Tükendi
   (4)
   İndirim
   Hızlı Teslimat
  • Camino - Pachira Aquatica Saksı Çiçeği
   Original price was: 449,90 TL.Current price is: 349,90 TL.
   Gönder
   Tükendi
   (3)
   İndirim

  Son zamanların en popüler hediyelerinden biri olan bonsai ağaç şimdi Muhiku’da! Muhiku’nun farklı tasarımlarla sizin ve sevdiklerinizin beğenisine sunduğu bonsai çeşitleriyle sevdiklerinize unutulmayacak bir çiçek armağan edebilirsiniz.

  Bonsai Nedir?

  Bonsai, bir ağaç büyütme sanatıdır. Özel tekniklerle büyütülen bu ağaçlar, saksılar içinde budanarak ve bodurlaştırılarak geliştirilirler. Bu sebeple bonsai ağaç için minyatür ağaç terimi de kullanılır.

  Bonsai sözcüğü Türkçe olmadığı için birçok kişi bu kelimenin ne anlama geldiğini merak ediyor. Japonca kökenli olan bu kelime iki yarı kelimenin bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

  “Bon” kelimesi tepsi (tabak); “sai” kelimesi ise bitki anlamına gelir. Yani bonsai kelimesinin tam karşılığı “saksıdaki ağaç/bitki” şeklindedir.

  Japon ağaçları arasında yer alan bonsai esasında Japonya’ya Çin’den getirilmiştir. Bonsai sanatı Çin’de penjing adı ile anılmaktadır. Ancak Çinliler tarafından yapılan penjing (ağaç minyatürleştirme sanatı) bonsai bitkisinden biraz farklıdır.

  Penjing sanatında saksıda tek bir ağaç bulunmaz. Ayrıca bu sanatta yalnızca ağaç da kullanılmaz. Tek bir saksının içinde birden fazla ağaç ve bu ağacın gölgesinde oturan bir köylü tasvir edilmekteydi.

  7. ve 9. yüzyıllar arasında Japonya’ya getirildi. Japonlar bu sanatı yeni bir yorum kattılar. Böylece minyatür ağaç sanatında yeni bir oluşum gerçekleşti.

  Bonsai ağaçları ülkemizde yeni yeni popülerleşmeye başlamıştır. Ancak ağaç minyatürleştirme sanatı binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir.

  Bonsai Türleri Nelerdir?

  Japon minyatür ağaç sanatında farklı türden bitkiler kullanılır. Bu türler gövde ve yaprak şekli gibi çeşitli özellikleriyle birbirlerinden ayrılırlar. O halde Japonların minyatür ağaç sanatında kullandıkları türler nelermiş bir bakalım.

  Chokkan

  Chokkan ağaç türünde, gövde düz ve dikey bir şekilde yükselir. Dallar ise belli bir nizam içindedir. Bitkinin alt kısmından üst kısmına doğru boyları kısalır ve yapıları incelir. Kökler ise saksının üzerinde hafifçe görünürler.

  Ficus Bonsai

  Bu türün gövdesi dolgundur. Yaprakları ise birbirine yakın ve yuvarlak bir görünüme sahiptir. Görünüm olarak oldukça şıktır. Kökü ise ginseng olabilir. Dolayısıyla ginseng bonsai olarak da bilinir.

  Moyoghi

  Bu minyatür ağaç türünde gövde tam dik değildir, hafif kıvrımlı bir şekilde uzar. Ancak kök boğazından çıkan ilk gövde dik bir görünüme sahiptir. Chokkan türüyle benzer olarak gövde uzadıkça dallar incelir ve kısalır.

  Shakan

  Bu ağaç türünde ise gövde tamamen diktir. Ancak gövde kök boğazından kıvrımlı bir şekilde uzar ve daha sonra dikleşir. Yaprakları iğne şeklindedir ve gövdesi ise kabuklu yapıdadır.

  Kengai

  Kengai türünde dallar ve yapraklar sarkık bir şekilde görünür. Adeta nehir yatağı içinde büyüyen ve dallarını suya değdiren bir ağaç gibi görünür. Ancak minyatür ağaç ustaların bu türü oluşturma amaçları yamaçlardan sarkan eski ağaçları tasvir etmektir.

  Sokan

  Sokan diğer türlerden oldukça farklıdır. Çünkü minyatür ağaç ustaları bu türde doğal bir afetten kaynaklanan tahribatı tasvir ederler. Örneğin yıldırım çarpması sonucu gövdesi ikiye ayrılan bir ağaç bu usta tarafından incelikle tasarlanır. Diğer taraftan minyatür ağaç ustası ağacın gövdesinde eskitme ve yaşlandırma gibi farklı teknikler de uygular.

  Ishitzuki

  Ishitzuki türünde ağaç bir taş ya da kaya parçasıyla birlikte tasvir edilir. Kullanılan taşın yüzeyinde çatlaklar ve kırıklar bulunur. Bu kırık ve çatlaklar ise bitkinin köklerinin gelişmesini sağlarlar. Dolayısıyla bitki zamanla taşın ya da kayanın şeklini almaya başlar.

  Yose – Ue

  Bu minyatür ağaç türünde birden fazla ağaç gövdesi kullanılır. Ancak diğer türlerden farklı olarak her bir ağaç kendi kök sistemine sahiptir. Dolayısıyla ağaç kökleri birbirlerinden bağımsızdır diyebiliriz.

  Bu tekniğe grup dikimi adı verilir. Genel itibariyle kıllanılan gövde sayısı tek olur. Ayrıca gövdelerin tipoloji, yaş ve farklı özellikler ile birbirlerine benzer olmalarına dikkat edilir.

  Fukinagashi

  Minyatür ağaç ustaları bu metotta rüzgara kalmış bir ağacı tasvir ederler. Dolayısıyla ağacın gövdesi ve dallar tek bir yöne doğru eğimlidir.

  Bu türler dışında farklı metotlarla hazırlanan bir çok tür daha bulunmaktadır. Türlere baktığımız zaman dikkatimizi çeken doğada var olan bir ağacın görüntüsünün tasvir edildiğidir. Yaşayan ağaçlara saygı duymak amacıyla icra edilen bu sanatın doğanın en ücra köşesinde kalmış, yaralanan ya da ihtişamıyla bizi büyüleyen birçok ağacı tasvir ettiğini görebiliriz.

  Hediyelik Bonsai Ağaç Çeşitleriyle Sevdiklerinizi Mutlu Edin!

  Özel günlerde sevdiklerinize sıra dışı bir bitki türüyle sürpriz yapmaya ne dersiniz? Japon minyatür ağaç sanatı ile hazırlanan saksı ağaçları içinden onlar için son derece şık bir seçim yapabilirsiniz. Yaptığınız sürprizle yaşam alanlarında farklı bir dokunuş yapmalarına yardımcı olabilirsiniz.

  Yeni İş Hediyesi Bonsai Çiçeği

  Bu ağaç türü özellikle terfi ve yeni iş hediyeleri için en çok tercih edilen hediyelik bitkilerden biri. Kadın erkek fark etmeden tüm sevdiklerinize armağan edebileceğiniz bu bitki ile sevdiklerinizin kariyer yolunda attıkları yepyeni adımı kutlayabilir ve çalışma ortamlarını onlar için güzelleştirebilirsiniz.

  Ev Hediyesi Bonsai Çiçek

  Sıradan ev hediyelerini unutun. Çünkü klişeleşmiş ev hediyeleri ne heyecan yaratıyorlar ne de işlevseller. Onlara yaşam alanlarında farklı bir dokunuş yapabilecekleri bonsai ağaç armağan edebilirsiniz. Sevdiklerinize ev hediyesi olarak vereceğiniz bu ağaç ortamın dokusuna doğal bir hava katarken alanda pozitif bir enerjinin oluşmasına da katkı sağlayacak.

  Doğum Günü Hediyesi Saksıda Bonsai

  Bilindik doğum günü hediyelerinden sıkıldınız mı? O halde gelin partinin en sıra dışı hediyesi sizin olsun. Sevdiklerinize yaş günlerinde usta sanatçıların ellerinden çıkan bonsai ağaç türüyle sıra dışı bir armağan verin. Verdiğiniz bu doğum günü hediyesi yaşamları boyunca onlara eşlik etsin ve birlikte olgunlaşsınlar.

  Muhiku’nun saksı çiçekleri arasında yer alan saksıda bonsai ağacı ile sevdiklerinize dilediğiniz zaman sürpriz yapabilirsiniz. Bu sıra dışı bitki ile dilerseniz Anneler Günü’nde annenizi, Babalar Günü’nde ise babanızı mutlu edebilirsiniz.

  Hediyelik Bonsai Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

  Birçoğumuz bonsai türüyle hediye aracılığıyla tanışıyoruz. Yeni bir işe başladığımız zaman ya da yeni bir yaşa adım atarken sevdiklerimizden aldığımız bu çiçek türleri hakkında ne yazık ki yeterli bilgiye sahip değiliz.

  Bu sebeple sevdiklerimizin hediye ettiği çiçeğe gereken özeni gösteremiyoruz ve gözlerimizin önünde zamanla ölmelerine sebep olabiliyoruz.

  Bu sebeple size bu bitki türünün bakımıyla ilgili minik tüyolar vereceğiz. Böylece yaşam alanınızın bir köşesine ya da çalışma masanızın en güzel yerine yerleştirdiğiniz çiçeğiniz uzun süre aynı ihtişamıyla yaşamaya devam edecek.

  O halde size hediye gelen bonsai ağaç bakımının nasıl olması gerektiğine ve sırasıyla neler yapmanız gerektiğine geçelim.

  Tür Tespiti

  Doğadaki her bitki türü kendine ait gelişim özelliklerine sahiptir. Dolayısıyla size hediye gelen minyatür ağacın iyi bir şekilde yetişmesini ve gelişmesini istiyorsanız öncelikle türünü tespit etmelisiniz.

  Ancak hediye sektöründe ficus bonsai tercih edilmektedir. Dolayısıyla size gelen tür de büyük ihtimalle ficus olacaktır. Ancak siz yine de önce ağacınızın türünü tespit edin.

  Saksı ve Toprak Değişimi

  Size hediye gelen ağacın uzun süre yaşamasını istiyorsanız ilk fırsatta saksı ve toprak değişimi yapmanız gerekir. Bu ev bitkilerinin birçoğu için geçerli bir bilgidir.

  Bitkinin köklerinin rahat nefes alabilmesi için saksı değişimi son derece önemlidir. Burada altında delikler olan saksılar arasından seçim yapmalı ve ağacınızı böyle bir saksıya geçirmelisiniz.

  İkinci mevzu ise toprak. Ağacınızı yetiştireceğiniz toprağın suyu geçirebilme özelliği son derece önemli. Kullanacağınız su kolayca suyu süzebilmeli.

  Bitkiyi Yetiştireceğiniz Ortamda Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Ağacınızı büyüteceğiniz ortamın mutlaka nemli ve havadar bir ortam olması lazım. Aksi takdirde ağacınız nemsiz kalacak ve yapraklarını yeşil yeşil dökmeye başlayacaktır.

  Diğer taraftan çok soğuk ortamlardan da kaçınmalısınız. Aşırı soğuk hava bitkinize zarar verebilir. Işık gören bir ortamda sürekli odayı havalandırmak ve bitkiye gereken nemi vererek iyi bir şekilde yetişmesini sağlayabilirsiniz.

  S: 🪴 En güzel bonsai çeşitleri nelerdir?
  C: Bonsai kendi içinde pek çok türe ayrılır. Bu türler minyatür ağaç ustaların doğadan aldıkları ilhama göre şekillenmişlerdir. Ancak hediyelik minyatür ağaç çeşitleri içinde en çok tercih edilen ficus bonsai türüdür. Yaprakları diğer bonsai türlerine göre daha güzeldir. Gövdesi ise daha tok ve pürüzsüzdür.
  S: 🌿 Sevdiklerimize bonsai ağaç hediye ederken nelere dikkat etmeliyiz?
  C: Sevdiklerinize bonsai ağaç hediye ederken dikkat etmeniz gereken tek şey o kişinin bu bitkiyi sevip sevemeyeceği. Eğer odunsu gövdeli bitkilerden hoşlanıyorsa bonsai çiçeğinin tüm türlerini sevecektir. Ancak daha çiçekli bitkilerden hoşlanıyorsa taze çiçek çeşitlerine göz atabilirsiniz.
  S: 🌱 Bonsai ağaç bakımı nasıl olmalı?
  C: Bonsai ağacının uzun süre yaşaması için bakımı konusunda biraz özenli davranmak gerekiyor. Ağacın havadar bir ortamda bakılması gerekir. Ayrıca ihtiyaç duyduğu nemi sağlarsanız ağaç sağlıklı bir şekilde gelişecektir. Böylece sizin ya da sevdiklerinizin yaşam alanına huzur katmaya devam edecektir.