Connect with us

Çay

Mate Çayı Nedir? Nasıl Demlenir? Faydaları Nelerdir?

Kasım ayı Venüs kutusunda çay kategorisinde Güney Amerika’nın meşhur çayı Yerba Mate’yi seçtik. Yerba Mate bitkisi aslında bir ağaçtır. Yerba Mate’de Yerba bitki, Mate de kap anlamına gelmektedir. Bu ağaç, orta tropik iklimde yüksek sıcaklığa ve yıllık 1500 mm. üzerinde yağışa ihtiyaç duyar. Kuzey Arjantin, Paraguay, Uruguay, Güney Brezilya ve Bolivya gibi Güney Amerika ülkelerinde yerel tüketimde ve ticari amaçlı yetiştirilir.

Arjantin

Avrupalıların “yerlilerin yeşil altını” olarak nitelendirdiği bu çay, Mate bitkisinin öğütülmüş toz halinden hazırlanır. Genelde kendisine has kabında, mate tozunun üzerine sıcak su döküldükten sonra yine kendine has elekli pipeti ile içilmektedir. Aynı tozun üzerine defalarca (3-10) sıcak su döküp içmek de mümkündür. Tekrar demlenmede dem süresi 1 dakika artar.

Mate Çayı’nın faydaları nelerdir?

Güney Amerika’da çok popüler bir içecek olmasına rağmen kuzey Amerikalılar bu çayın kıymetine varamamışlardır, genelde kahve alışkanlıklarını bırakmak veya zayıflama çayı olarak kullanırlar/bilirler. Sütle karıştırıp içmek de mümkündür; genelde çocuklara bu şekilde verilmektedir.
Bu çay kafeinden uzak durmak isteyenler için uygun bir tercih değildir. Ama iştahımı bastırsın iç sesiniz daha yüksekse tam sizlik.
Şimdi en sevdiğiniz müziği açın ve çayınız demleyin. Eğer, olurda evinizde mate geleneksel kabı ve pipeti varsa tabi ki onlarda hazırlayabilirsiniz, bu şanslı kişiler için tarifimiz, bir bardak için bir tatlı kaşığı yeterli olacaktır. Daha demli isterseniz bu miktarı çoğaltabilir veya daha hafif olması için azaltabilirsiniz ama ikisinde de aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederim.
Mate’nin geleneksel kabı elimizde olmadığı için bu çayı kupada demleyeceğiz. Bir bardak için bir tatlı kaşığı çay yeterli olacaktır.  Çay demlendikten sonra dilerseniz tozunu süzebilirsiniz. Daha demli isterseniz bu miktarı çoğaltabilir veya daha hafif olması için azaltabilirsiniz ancak ikisinde de aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederiz. Eğer pipetle içmek isterseniz, cam pipetleri öneririz.
Son olarak, küçük bir tavsiye: bir kaşık balla da çayınızı deneyebilirsiniz.

Mate Çayı nasıl demlenir?


Demleme süresi: 3 dk.
Sıcaklık: 100 derece
Tekrar demleme: 3 defa
Afiyet olsun!
Yazar: Muhammed İkbal Öztürk

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çay

To Top