Connect with us
Yemen Kahvesi, Yemen Coffee

Kahve

Yemen Kahvesi Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Yemen remi adı ile Yemen Cumhuriyeti olup Orta Doğu’da yer almaktadır. Umman Denizi, Aden Körfezi ve Kızıldeniz’e kıyısı vardır. Batısında Umman yer alırken güneyinde Suudi Arabistan vardır. Başkenti San’adır. 30 milyona yakın nüfusa sahiptir. Yemen kahvesi ülkenin önemli gelir kaynaklarından birisidir.

Yemen Kahvesinin Tarihte Yeri

Yemen’in kahve üretimi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Öyle ki ülke kendisini kahve endüstrisinin eski evi olarak görmektedir. Ülkede ilk kahveler 1450’li yıllarda Sufi rahipleri tarafından toplandığını gösterir. Yemen kahvenin keşfi ile herhangi bir kahve üretim santrali olmamasına rağmen ilk yıllarda zirveye tırmanmıştır. Yemen’in Mokeni Limanı veya Al Mokha pazarı, Yemen kahvesi için yıllarca merkez olma özelliğini korumuştur. 17. Yüzyıl Yemen kahvesinin zirveye ulaştığı dönem olmuştur. Günümüzde ise üretimi giderek düşmektedir. Bunu nedeni ise ülkedeki karışıklıklar ve salgın hastalıklardır. Kahve yetişen en ünlü bölgeler kolera salgını tehdidi altındadır. Bölgedeki kahve üretiminin düşmesinin bir diğer sebebi ise iç savaş tehlikesidir. Bu durum ülkenin insani kriz ile mücadele etmesi gerekliliğini doğurmuştur.

Devletin mücadelelerinin yanında kişisel mücadeleler de sürmektedir. Mokhtar Alkhanshali adlı kişi Port adlı kahve üretim şirketi kurarak Yemen’i asıl özüne döndürmek için mücadele vermektedir. Halkı uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan kurtarıp kahve yetiştirmeye yönlendirmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda çiftçileri eğitmektedir. Çiftçilerin mahsülleri %33 oranında artırarak başarı sağlamıştır.

Yemen Kahvesinin Özellikleri

Yemen kahvesi çekirdekleri genellikle organik olarak yetiştirilen kahve çekirdekleri anlamına gelen “Yemen Mocha” ismiyle adlandırılır. Kahve çekirdekleri çikolata ve baharat tadına sahiptir. Mikro klima bölgelerinde teraslı dağlık bölgelerde yetişir. Bitki türü arabicadır. Çiftlikler genelde küçük ve dar yapılıdır. Kasım ve aralık aylarında hasat edilen Yemen kahvesi evlerin çatılarında kurutulur. Bölgenin iklimi buna oldukça elverişlidir. Kahve taneleri diğer ülkelerin kahvelerine göre küçüktür. San’a da toplanan mahsüller az asitli yapısı ile Sanani adı ile bilinir.

Yemen Kahve Türleri

Yemen Kahvesi, Yemen Coffee

Yemen Ismaili Kahve

Yemen’in merkezinde yetişen popüler bir Yemen kahvesi türüdür. Ismaili bir Pazar adıdır. Kahve çekirdekleri bezelye tanesine benzemekle birlikte kendine özgü bir kahve bitkisinin adıdır.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Mocha Sanani Kahve

Yemen’in başkenti San’anın batısındaki kahve yetiştirme bölgelerine verilen kapsamlı bir Pazar ismidir. Sanani kahvesi, Yemen kahvesine nazaran daha düşük asitli bir gövdeye sahiptir. Yapısı itibari ile meyvemsi özellik taşır. Ayrca dengeli ve karmaşıklığı ile egzotik keskinliğe sahiptir. Mocha Sanani ve Arap Mocha Sanani olarak ikiye ayrılır.

Mocha Mattari Kahve

Yemen de yetişen en iyi kahve türlerinden biridir. Mattari kahvesi, klasik Yemen kahvesinden daha yüksek asitliğe sahiptir ve daha keskin karakteristik özellikler sergiler. Ağır bir gövdeye sahip olmakla birlikte çikolata tonlarına sahiptir. Bu kahve türü Yemen’in başkenti San’anın batısında bulunan Bani Mattar’da yetiştirilir.

Yemen Kahvesi Nasıl Demlenir?

Kahve Öğütücü, Coffee Grinder

Yemen kahvesini demlemek için; şeker, zencefil, küçük bir kap, yemen kahvesi çekirdekleri ve bir öğütücü gereklidir. İlk olarak kahve çekirdeklerini öğüterek toz haline getirin. Daha sonra kaba 6 çay kaşığı yemen kahvesi, 4-6 çay kaşığı arası şeker 2 çay kaşığı zencefil ve bir bardak su koyun. Karışımı ocakta kaynattıktan sonra dinlenmeye alın. Bir süre dinlendirip tekrar kaynatın ve dinlenmeye bırakın. Bu işlemi üç kere tekrarlayın. Daha sonra servis edin. Kahve karışımının birden fazla kez dinlenmeye bırakmak tat ve aroma bakımından daha zengin olmasını sağlar. Damak tadınıza göre şekeri azaltıp artırabilirsiniz veya tarçın, kakule gibi baharatlar ekleyebilirsiniz. Ayrıca süt ekleyerek yoğun bir krema elde edebilirsiniz. Bu demleme yöntemi ile kısıtlı kalmanıza gerek yok. Bir sürü demleme yöntemi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Dünya Kahveleri Kapınıza Gelsin!

Siz de Etiyopya (Ethiopia) Sidamo kahvesini tatmak isterseniz Muhiku hediye kutuları arasında bulunan “Dünya Kahveleri Kutusu” nu keşfedin. Dünya kahveleri kutusu size ve sevdiklerinize dünyanın 5 farklı ülkesinden kahveler sunar. Ethiopia Sidamo, Nikaragua, Kenya, Honduras, Colombia kahveleri ile enfes bir kahve tadım deneyimi yaşayabilirsiniz. Her bir paket 50 gramdır. Kargoya verilmeden önce sizler için taze çekilmektedir. Kullanım ömrü paket açıldıktan itibaren 12 aydır. Serin ve kuru yerde saklanması tavsiye edilir. Afiyet Olsun! 🙂

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kahve

To Top