Connect with us

Hediye

Tütsü Nedir, Tütsü Çeşitleri Nelerdir? Ne işe Yarar?

Tütsü Nedir?

Parfüm kelimesi eski taşra Fransızcasındaki ‘perfumar’ per, içindenfumar– duman– kökünden gelirBu Ortadoğu’da tütsünün yakılmasıyla başladığına inanılan parfümeri sanatını açıklamaktadır. TDK’da tütsü:  Dini törenlerde veya çevrenin güzel kokmasını sağlamak amacıyla yakılan kokulu madde, buhur olarak tanımlanmaktadır.

Tütsüler Tanrı ve Tanrıçaları onurlandırmak için kullanılmıştır. Rahipler tanrıları kutsamak ve onlara isteklerini iletebilmek için kutlamalar düzenlemiş bu törenlerde tütsüler  yakmışlardır.

tütsü, incense

Tütsünün Tarihi

Tütsü’nün kullanımı 1.yy.’a  kadar uzanır ve kaynağını dini seremonilerde kullanılması için Arabistan’dan ithal edilen aromatik ağaçlardan almaktadır. Yüzyıllar boyunca tütsüler meditasyon, ferahlama, kötü kokuları bastırma, bio enerji, çakra açma gibi nedenlerle kullanılmıştır. Tütsü kullanımı aynı zamanda bir tedavi yöntemi olarak da kullanılmıştır. Yapılan araştırmalarda tıbbın kökeninde büyü ve dini uygulamaların olduğunu açıklamaktadır. Tedavilerde dua, büyü ve muskalardan yararlanılmış, İslamiyetten önce Arap toplumları da kahinlere tedavilerinin yapılması için başvurmuşlardır. Çok tanrılı dinlerin ayinlerinde kullanılan tütsünün zaman geçtikçe kullanım alanı genişlemiş; değişen kültürler, yaşam tarzları ve dini inanışlar günlük kullanımda veya dini mimaride kullanılabilecek özel bir ihtiyaç doğurmuştur. Çok tanrılı ve tek tanrılı dinlerde tütsü kullanımı ne kadar farklı da olsa bu gelenek aslında dinleri ve kültürleri ortak bir kümede buluşturmaktadır.

Tütsü, incense

Tütsüler İslam kültüründe, Bizans kültüründe, Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu ile Osmanlı kültüründe de kullanılmıştır. İslam kültüründe camii ve türbelerde, saraylarda evlerde, Bizans döneminde kiliselerde ayin zamanı yakılmış ve Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu dönemine ait pek çok buhurdan sayesinde tütsü kullanıldığı ortaya çıkmıştır. ( buhurdan içinde tütsü yakılan özel kap, tütsülük) Osmanlı devleti, saraylarında Türk kahvesi, gül suyu ikramı esnasında tütsü yakmış ve çeşitli buhurdanlar kullanmıştır. Minyatür ve tablolar bunun varlığını kanıtlamaktadır. Günümüzde ise tütsülerin kullanımı evlerde günümüzde eskiye nazaran azaldı, yerini de oda spreyleri aldı diyebiliriz. 

Tütsü Çeşitleri ve Anlamları

Tütsülerin her birinin farklı kullanım alanı ve çeşitli anlamları vardır. Şimdi bir kısmına bakalım;
Sandal Ağacı
Sandal ağacı tütsüsü, yakıldıktan sonra güzel kokusuyla aromaterapi etkisi yapar. Motive olma gücünüzün artmasına ve rahatlamanıza yardımcı olur.
Ardıç
Her zaman yeşil renkte olan bu çalının çama benzer yaprakları bir araya getirilip kurutulduğunda, vücut ve zihin yorgunluğunu gidermeye yardımcı olur.
 Sedir
Birçok kültürde kutsal kabul edilen bir ağaç olan sedir, evinize yaydığı orman kokusuyla doğada  gibi hissettirir ve stresinizin azalmasına yardımcı olur. Sedir, hem olumsuz enerjiyi saflaştırmak hem de yok etmek için kullanılmıştır.


 Gül
Çok eski zamanlarda gül yaprakları kurutularak çoğunlukla taze başlangıçlar için yakılırdı. çoğu dini  gelenekde kutsal atfedilen bu bitki hem sevgiyi hem romantikliği temsil etmektedir.
Lavanta 
Lavantanın yandığı zaman ferah bir his veren etkisi bulunmaktadır. Lavanta, uykusuzluğu, üzüntü ve depresyonu gidermek için yakılmaktadır.
Ardıç 
Tapınakları arındırmak için yapılan ritüellerde kullanılan ardıç, hem yaygın olan vebadan korunmak hem de hastalıkların önüne geçmek için yakılmıştır. Ardıç eski türkler için kutsal bir nitelik taşımaktaydı, hem yılanları kovmak içim hem de simyacıların felsefe taşı yapımında kullandıkları söylenmektedir.
Reyhan 
Reyhan, negatif enerjilere karşı korunmak için kullanılmaktadır. Eskiden aşkla ilgili büyü çalışmalarında kullanılan en iyi tütsüler arasında reyhan gösterilmekteydi.
Vanilya 
Vanilya  huzur ve mutluluk hissettirir. Bazı yiyecekler vanilya ile yapıldığında kokusu insanda gevşeme etkisi yaratmaktadır. Vanilya refahlığı da temsil etmektedir.
Mint
Nane baharatından yapılan bu koku şifa kokusu olarak geçmektedir. Ağrı ve sızıların geçmesine yardımcı olur, burun ve boğaz enfeksiyon hastalıklarında nefes almayı kolaylaştırır ve tıkanıklığı giderir.

Muhiku’da Tütsü Deneyimi

Eylül 2018 kutumuzda abonelerimize 4 farklı çeşitte tütsü seçtik ve gönderdik. Bunlar; sandal, meditasyon, leylak ve hindistan cevizi idi. Anlamlarına bir bakalım;

Sandal ağacı tütsüsü
, yakıldıktan sonra güzel kokusuyla aroma terapi etkisi yapar. Motive olma gücünüzün artmasına ve rahatlamanıza yardımcı olur.
Meditasyon tütsüsü, ruhsal bir kokudur, uzak doğunun bu muhteşem kokusu ile yoga yapabilir, sakin kalmak ve odaklanmak için kullanabilirsiniz.
Leylak tütsüsü, güzel anıları anımsatan, sinirleri yatıştıran, ferahlık veren kokusuyla odanızı saracaktır.
Hindistan Cevizi Tütsüsü, rahatlama, ferahlık ve dinlendirici özelliği olduğu gibi uzak doğu alternatif tıbbında halsizlik konusunda yapılan terapilerde yardımcı olarak kullanılır.

Muhiku Hediye Kutuları ile sevdiklerinizle tarihin gizemli odalarında düzenlenen ritüellere katılırken aynı zamanda rahatlayıp geçmişin alternatif tıp yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Hediye

To Top