Tanzanya Kahvesi Özellikleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

tanzanya-kahvesi-ozellikleri-nelerdir-nasil-yapilir-muhiku-blog

Tanzanya kahvesi, zengin ve güçlü aromasıyla Kenya kahvesine benzer. Yoğun kremamsı gövdeye sahip bu kahve pek çok kahveseverin beğenisini kazanmıştır. Bu içeriğimizde sizleri Tanzanya kahvesinin egzotik lezzetiyle tanıştıracağız.

dunya-kahvelerini-kesfedin

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta-doğu bölgesinde yer alır. Ülkenin güneyinde Zambiya, Malavi, Mozambik; batısında Ruanda, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti; kuzeyde ise Uganda ve Kenya yer alır. Ayrıca ülkenin Hint Okyanusu’na da kıyısı var.

Tanzanya kahvesi, zengin lezzeti ile beraber hafif şarapsı bir asitliğe sahip. Ülke kahve üretiminde önemli bir yere sahip. Hatta en büyük on beş kahve üreticisinden biri. Tanzanya, dünya çapında üretilen kahvenin %0.6’sını karşılıyor. Çünkü, kahve Tanzanya’nın ekonomisi için önemli bir mahsül.

Tanzanya kahvesi, deniz seviyesinden 1400 ile 1800 metre yükseklik arasında yetiştiriliyor. Diğer taraftan üretiminin %70’ini Arabica, %30’unu ise Robusta çekirdekler oluşturuyor.

Tanzanya, kahve türü olarak %70 arabica ve %30 robusta yetiştirir. Kahve üretiminin çoğunluğunu küçük üreticiler yerine getirir. Genellikle muz ağaçlarının altında yetiştirilir.

1970’li yıllarda kahve ağaçlarının hastalanması üreticileri hastalıklara karşı dayanıklı olan türlere yöneltti. Ayrıca ülkenin kurak yapısı, küresel ısınma ile birlikte dağlardaki karların erimesi susuzluk sorununu ortaya çıkardı. KILICAFE (Kilimanjaro Özel Kahve Üreticileri Birliği) gibi susuzluk ve çevresel olumsuzluklarla mücadele için kuruluşlar ortaya çıktı.

Mithra Coffee ile Tanzanya kahvesinin Kilimanjaro ve Mbinga bölgelerinde yetişen kaliteli kahve çekirdeklerini deneyimleyebilirsiniz. Bu lezzetli kahve çekirdeklerinin taptaze aromalarıyla bambaşka notaları keşfedebilirsiniz.

Tanzanya Kahvesi Özellikleri

tanzanya-kahvesi-ozellikleri

Tanzanya kahvesi, elma meyvesi tadında tatlı bir pekmez kokusuna sahip. Üretim kalitesi Kenya kahvesine göre daha gerilerdedir. Ancak yine de dünya kahve piyasasında önemli bir yere sahip.

Tüm Tanzanya kahveleri ıslak işlenir. Diğer taraftan Kenya kahvesinde olduğu gibi Tanzanya kahvesinde de bir derecelendirme sistemi vardır. Bu derecelendirme sistemine göre kahveler kalitelerine göre belli sınıflara ayrılırlar. Tanzanya kahvesinin özellikleri ise şu şekilde:

 • Arabica Çeşitliliği: Kent, Bourbon, N&KP
 • Frezleme Süreci: Yıkanmış, kurutulmuş
 • Aroma: Yumuşak tütün
 • Asitlik: Parlak, sitrik, keskin
 • Vücut: İyi
 • Lezzet: Kivi, Limon, Böğürtlen, Çikolata, Siyah Çay
 • Hasat Dönemi: Temmuz-Ağustos(Kuzey Bölgeler), Nisan-Mayıs(Güney Bölgeler)
 • Rakım: Deniz Seviyesinden 1400-1800 metre

Tanzanya kahvesi Yetişme Bölgeleri

Tanzanya, Afrika’nın en çok kahve üreten 3. Ülkesi konumundadır. Dünyadaki Arabica kahvesinin de %1’ini üretmektedir. Tanzanya yeşil kahve çekirdeklerinin çoğunluğu brokerlar tarafından ihraç edilmektedir.

Diğer ülkelerdeki distribütör ve toptancılar tarafından satın alınmaktadır. Tanzanya Arabica kahveleri Kilimanjaro bölgesi ve güney yaylalarında yetişir. Tanzanya’nın yüksek puan alan kahve çeşitlerinin içinde Ruvuma ve Blackburn Estate of Ngorogoro bulunur.

Tanzanya’nın ana kahve yetişme bölgeleri içinde;

 • Arusha (Meru),
 • Oldeani (Arusha Bölgesinde),
 • Moshi (Kilimanjaro Eteklerinde),
 • Pare,
 • Taganyika Gölü,
 • Nyassa Gölünün yüksek platoları,
 • Güneydoğu bölgesindeki Mozambik ile sınır olan Ruvuma yer alıyor.

Tanzanya’nın kahve üretiminde geri kalmış bölgeleri arasında ise; Tanga, Mbeya, Morogoro, Mara, Iringa, Ruvuma, Mbinga, Mwanza, Bukoba, Kagera, Kigoma, Rukwa, Manyara bölgeleri yer alıyor.

Tanzanya’nın güneyinden gelen kahveler daha iyi kurutma ve daha iyi ulaşım şartlarına sahip. En kaliteli Tanzanya kahvesi yetişme bölgeleri Moshi, Kilimanjaro ve Arusha’dır.

Kilimanjaro bölgesi kalite olarak SHG yani en yüksek rakımda yetişen anlamındadır. Burada yetişen kahve çekirdekleri yavaş olgunlaştığı için besin değeri yüksek olur ve kahve çekirdekleri lezzetli yapıdadır. Ayrıca sağlıklı organik bileşenler içerir. Tanzanya da en çok yetişen kahve bitkisi türü Bourbon, Kent, Typica/Nyara.

Tanzanya Kahvesi Nasıl Yapılır?

french-press-kahve-demleme

Diğer tüm kahveler gibi Tanzanya kahvesini de farklı öğütme şekillerinde ve farklı ekipmanlarla demleyebilirsiniz. Ancak French press kullanımı daha yaygın olduğu için kahveyi bu ekipmanla nasıl demleyebileceğinizi anlatacağız.

French Press ile demlemek için bir yemek kaşığı Tanzanya kahvesine ve içme suyuna ihtiyacınız var. Kahveyi hazırlamak için;

 • İçme suyunu kahve için ideal sıcaklık olan 95 santigrat dereceye gelinceye kadar ısıtın.
 • Isıttığınız içme suyu ile önce French pressi çalkalayın.
 • Daha sonra pressin içine bir yemek kaşığı Tanzanya kahvesini ilave edin ve üzerine su ekleyin.
 • Son olarak ise kahveyi 4 dakika kadar demlenmeye bırakın.
 • Demlenen kahveyi süzüp servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Muhiku’nun Dünya Kahveleri Kutusu ile farklı yörelerden seçilen beş farklı kahve çeşidini evinizin rahatlığında deneyimleyebilirsiniz. Dilerseniz bu nefis tadım seti ile kahvesever yakınlarınıza küçük bir sürpriz de yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir