Connect with us
Tanzanya Kahvesi, Tanzania Coffee

Kahve

Tanzanya Kahvesi Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta-doğu bölgesinde yer alır. Ülkenin güneyinde Zambiya, Malavi, Mozambik, batısında Ruanda, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, kuzeyde ise Uganda ve Kenya yer alır. Ülkenin doğusunda ise Hint Okyanusu kıyıları yer alır. Tanzanya kahvesi, zengin lezzeti ile beraber hafif şarapsı asitliğe sahiptir. Ülke kahve üretiminde dünyanın en büyük 15. Kahve üreticisi konumundadır. Dünya çapında üretilen kahvenin %0.6’sını oluşturur. 2015 yılı üretim miktarı yedi yüz elli bin torbadır. Deniz seviyesinden 1400 ile 1800 metre yükseklik arasında yetiştirilir.

Tanzanya, kahve türü olarak %70 arabica ve %30 robusta yetiştirir. Kahve üretiminin çoğunluğunu küçük üreticiler yerine getirir. Genellikle muz ağaçlarının altında yetiştirilir. Kahve, Tanzanya ekonomisi için önemli bir mahsuldür. 1970’li yıllarda kahve ağaçlarının hastalanması üreticileri hastalıklara karşı dayanıklı olan türlerle değiştirmeye zorladı. Ülkenin kurak yapısı, küresel ısınma ile birlikte dağlardaki karların erimesi susuzluk sorununu ortaya çıkardı. KILICAFE(Kilamanjaro Özel Kahve Üreticileri Birliği) gibi susuzluk ve çevresel olumsuzluklarla mücadele için kuruluşlar ortaya çıktı.

Tanzanya Kahve Çekirdekleri

Kahve Çekirdekleri, Coffee Beans

Arabica Çeşitliliği: Kent, Bourbon, N&KP

Frezleme Süreci: Yıkanmış, kurutulmuş

Aroma: Yumuşak tütün

Asitlik: Parlak, sitrik, keskin

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Vücut: İyi

Lezzet: Kivi, Limon, Böğürtlen, Çikolata, Siyah Çay

Hasat Dönemi: Temmuz-Ağustos(Kuzey Bölgeler), Nisan-Mayıs(Güney Bölgeler)

Rakım: Deniz Seviyesinden 1400-1800 metre

Tanzanya kahvesi, asidik yapısı ile Kenya kahvesine göre daha yumuşak gövdeli ve daha az tutarlıdır. Öğütülmüş kuru Tanzanya kahvesi, elma meyvesi tadında tatlı bir pekmez kokusuna sahiptir. Üretim kalitesi Kenya kahvesine göre oldukça gerilerdedir. Tüm Tanzanya kahveleri ıslak olarak işlenir. Kenya kahvesinde olduğu gibi bir derecelendirme sistemi vardır. En yüksek değere sahip olan Tanzanya AA kahvesidir.

Tanzanya Kahvesi Yetişme Bölgeleri

Tanzanya’nın ana kahve yetişme bölgeleri içinde,

Arusha(Meru),

Oldeani(Arusha Bölgesinde),

Moshi(Kilimanjaro Eteklerinde),

Pare,

Taganyika Gölü,

Nyassa Gölünün yüksek platoları,

güneydoğu bölgesindeki Mozambik ile sınır olan Ruvuma Bölgesi vardır.

Tanzanya’nın kahve üretiminde geri kalmış bölgeleri; Tanga, Mbeya, Morogoro, Mara, Iringa, Ruvuma, Mbinga, Mwanza, Bukoba, Kagera, Kigoma, Rukwa, Manyara.

Tanzanya’nın güneyinden gelen kahveler daha iyi kurutma ve daha iyi ulaşım şartlarına sahiptir. En kaliteli Tanzanya kahvesi yetişme bölgeleri Moshi, Kilimanjaro ve Arusha’dır. Kilimanjaro bölgesi kalite olarak SHG yani en yüksek rakımda yetişen anlamındadır. Burada yetişen kahve çekirdekleri yavaş olgunlaştığı için besin değeri yüksek olur ve kahve çekirdekleri lezzetli yapıdadır. Ayrıca sağlıklı organik bileşenler içerir. Tanzanya da en çok yetişen kahve bitkisi türü Bourbon, Kent, Typica/Nyara.

Tanzanya, Afrika’nın en çok kahve üreten 3. Ülkesi konumundadır. Dünyadaki Arabica kahvesinin de %1’ini üretmektedir. Tanzanya yeşil kahve çekirdeklerinin çoğunluğu brokerlar tarafından ihraç edilmektedir. Diğer ülkelerdeki distribütör ve toptancılar tarafından satın alınmaktadır. Tanzanya Arabica kahveleri Kilimanjaro bölgesi ve güney yaylalarında yetişir. Tanzanya’nın yüksek puan alan kahve çeşitlerinin içinde Ruvuma ve Blackburn Estate of Ngorogoro bulunur.

Kahve Demleme Yöntemi

French Press ile Kahve Demleme, Brewing coffee with French press

French Press

Tanzanya kahvesini French Press ile demlemek için;

Bir yemek kaşığı orta veya ince öğütülmüş Tanzanya kahvesi,

Mümkünse damıtılmış saf su,

French Press

Tanzanya kahvesini French Press’e koyduktan sonra üzerine su ilave edin. Bütün kahve parçaları ile temas etmesine dikkat edin. Burada suyun kaynamadan hemen önceki sıcaklıkta kullanmakta fayda var. Demlediğiniz kahveden zengin bir tat ve aroma almak için dört dakikaya yakın demlenmeye bırakın. Eğer dört dakikadan fazla demlerseniz aromanızda acı tatlar oluşabilir.  Daha sonra French Press pistonunu iterek kahve parçalarından kurtulun. Kahvenize süt ekleyerek de demleyebilirsiniz. Farklı demleme yöntemleri ile de lezzetli ve zengin tatlar elde edebilirsiniz.

Dünya Kahveleri Kapınıza Gelsin!

Siz de Etiyopya (Ethiopia) Sidamo kahvesini tatmak isterseniz Muhiku hediye kutuları arasında bulunan “Dünya Kahveleri Kutusu” nu keşfedin. Dünya kahveleri kutusu size ve sevdiklerinize dünyanın 5 farklı ülkesinden kahveler sunar. Ethiopia Sidamo, Nikaragua, Kenya, Honduras, Colombia kahveleri ile enfes bir kahve tadım deneyimi yaşayabilirsiniz. Her bir paket 50 gramdır. Kargoya verilmeden önce sizler için taze çekilmektedir. Kullanım ömrü paket açıldıktan itibaren 12 aydır. Serin ve kuru yerde saklanması tavsiye edilir. Afiyet Olsun! 🙂

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kahve

To Top