Connect with us

Çiçek

Sevgiliye Alınabilecek Çiçekler ve Özellikleri Nelerdir?

Sevdiğimiz insanlara en özel, en anlamlı hediyeleri seçip mutluluklarını görmek isteriz. En geleneksel ve tabii ki akla ilk gelen seçeneklerden biri ise çiçektir. Peki sevgiliye çiçek alırken nelere dikkat etmeliyiz? Özel günlerde bu tercih bizi en çok zorlayan konu oluyor. Sevgililer gününde alınabilecek çiçek çeşitleri, yıl dönümü çiçekleri derken hepimizin dört gözle beklediği bu özel ve anlamlı günlerde sevgilimiz için hangi çiçeğin uygun olduğuna nasıl karar vereceğiz?

Sevgiliye Alınabilecek Çiçekler

Bilim adamları dünya üzerinde 400.000’e yakın bitki türü saptamışken kolay bir şekilde seçim yapmamız elbette ki zor olacak. Bu yazıda bulacağınız güzel ipuçları sayesinde gerek sevgililer günü gerekse diğer özel günlerde çiçek tercihi eskisi kadar zor olmayacak. Biz insanlar çok duygusal canlılar olduğumuz için hayatımızda her şeyin anlamı olsun isteriz. Hal böyle olunca sevdiğimiz kişiye alacağımız çiçeğin de anlam taşımasını, duygularımıza tercüman olmasını isteriz. Her çiçeğin farklı özellikleri vardır tıpkı insanlar gibi. Çiçeklerin o güzel anlamlarını sevginizle harmanlayıp sevgililer günü buketi oluşturabilirsiniz.

GÜL

Gül, Rose

Gül çiçeğinin kökeni Doğu Asya’dır ve Kuzey yarım küre bitkisi olarak bilinir. Gülün dünya üzerindeki varlığı yapılan fosil araştırmalarına göre 35 milyon yılı geçmekte olup çiçekler insanlar için 5000 yılı aşkın süredir önemli bir yere sahiptir. Gül; güzelliği, canlı renkleri, kokusu ve beslenmedeki yeri ile yüzyıllar boyunca efsanelere konu olmuştur. Fenikeliler, Romalılar ve Yunanlar gül bahçelerini buğday tarlaları kadar önemli görmüşlerdir.

Sevgiliye Gül Almak

Saksı Çiçeği çeşitleri arasında belki de en çok tercih edilen çiçek güldür. Özel günlerde sevdiklerimize gül hediye etmek aklımıza gelen ilk tercih oluyor.

Kırmızı gül en fazla tercih edilen gül çeşididir.  Özel günlerin her biri için kırmızı güllerin göz alıcı güzelliğini tercih edebiliriz. Aşkı, kutlamayı, saygıyı ve tutkuyu temsil etmesi sevgililer gününde en çok aranılan çiçek olmasını sağlıyor.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Beyaz gül ise kırmızı gülden sonra en çok tercih edilen gül çeşididir. Beyaz gül duru güzelliği saflığı, masumiyeti, samimiyeti ve sırdaşlığı temsil etmesi ile sevgiliye alınabilecek çiçekler listesinde üst sıralarda bulunuyor.

Bordo gül, kırmızı gül ile olan benzerliğinden çokça karıştırılsa da bordo gül sonsuz aşkı simgeler. Sevgilinize olan aşkınızın ebediyen süreceğini kelimeler yerine bordo güllerle söyleyebilirsiniz.

Mor gül, sevgilinizin ne kadar değerli ve önemli olduğunu simgeleyecektir. Mor renk tarihte hep saltanat ve gücü simgelemiştir. Mor renk aynı zamanda duygusallığın ve romantizmin rengi olarak bilinir.

Orkide

Orkide, Orchid

Orkidenin yeryüzünde bilinen 25.000 türü ve 10.000’e yakın melez türü bilinmekte olup orkide familyası bitki türlerinin %10’unu oluşturmaktadır. Orkidenin tarihi çok eskilere MS.206 yılına dayanıyor. Çin’de hüküm süren Han Hanedanlığına ait edebi metinlerde sıkça adı geçen orkide çiçeği, kusursuz güzelliği ile saraylarda yetiştirilen bir çiçek olarak anlatılıyor.

Sevgiliye Orkide Almak

Muhteşem görüntüsü ve güzel kokusu ile herkesi büyüleyen orkide tropikal bir bitki olsa da sıcak hava şartlarında olduğu kadar soğuk hava şartlarında da yetiştirilebilen bir bitkidir. Yapılan araştırmalara göre orkide dünyada en çok sevilen çiçek olarak birinci; en çok tercih edilen çiçek olarak ise ikinci sırada bulunuyor.

Uzun yıllar bakılabilen bitki olarak bilinmekle birlikte orkideler her yıl düzenli olarak çiçek açmaktadır. Orkide bakımı doğru yapılırsa eğer dayanıklı, uyumlu yapısı ve göz alıcı güzelliği ile sevgiliye alınabilecek çiçekler arasındadır.

Beyaz orkide, sevgiliye alınabilecek çiçekler arasında en çok tercih edilen türdür. Bakımı güzel yapılır ise çiçekleri kalıcı olur. Beyaz orkide zarafeti ve masumiyeti temsil ettiği için sevgiliye alınabilecek çiçeklerin başında gelmektedir.

Mavi orkide özle bir boya çektirme işlemi sonrasında mavi renge büründüğü için nadiren bulunan bir orkide çeşididir. Mavi orkidenin nadir bulunması, gösteri güzelliği ve dayanıklılığının yanı sıra aşkların en büyüğü anlamını taşımaktadır. Sevgililer günü çiçeklerinin en özeli olan bu çiçek sadece bir kez mavi renkli çiçeklere sahip olabildiği için sevgilinize olan hislerinizle birlikte yaşadığınız zamanın kıymetini de belirten bir çiçektir.

Mor orkide de nadir bulunan orkide çeşitlerindendir. Mor orkide asaleti simgelemektedir, ihtişam rengine sahip bu çiçek sevgiliye alınabilecek çiçeklerin en kıymetlileri arasındadır.

Daha birçok çeşidi ve rengi olan orkidenin anlamı ve duruşu gelecekte de en sevilen ve tercih edilen çiçek çeşitlerinde yerini alacağını gösteriyor.

Papatya

Papatya, camomile

Papatyadaki sarı beyaz renklerin ahengini ve mütevazi güzelliğini sevmeyen yoktur herhalde. Papatya da gül gibi güzellik, sağlık, gıda vb. kullanım alanları ile hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. Papatyanın sade güzelliğine bakmak bile bizde dinginlik hissi uyandırırken papatya çayının sakinleştirici etkisi ise yadsınamaz bir özelliktir.

Sevgililer Gününde Papatya Almak

Baharın habercisi olan papatya sevgiliye alınabilecek en özel çiçeklerden biridir. Papatya saf sevgiyi, temiz kalbi ve samimiyeti simgeler. Sevgililer gününde tercih edilebilecek en samimi çiçek bizce papatya olabilir.

Gerbera Çiçeği

Gerbera Çiçeği, Gerbera Flower

Gerbera çiçeğinin bilinen 30 çeşidi bulunmaktadır. Papatya familyasının en gösterişli çiçeklerindendir. Kökeni Güney Afrika olup Transvaal papatya ya da Barberton Papatya olarak bilinir.

Sevgiliye Gerbera Çiçeği Almak

Gerbera ihtişamlı görüntüsü ve güzel renkleri ile aranjmanların ve buketlerin vazgeçilmezidir. Güzelliğinin yanı sıra uzun ömürlü olması da çokça tercih edilmesini sağlamaktadır.

Beyaz gerbera çiçeği saflığı ve masumiyeti simgelerken; sarı gerbera çiçeği en yoğun duygu anlamını taşır. Fuşya gerbera çiçeği ise asalet anlamına gelir.

Sevdiklerinizi Mutlu Etmek İçin Geleneksel Hediyelerden Sıyrılın!

Özel günlerde çiçek hediye olarak sıkça tercih edilen bir seçenektir ve sevdiklerimize hediye olarak alabileceğimiz opsiyonların başında gelir. Ancak hediye araştırırken listenin üst sıralarında bulunması aynı zamanda sizin için dezavantaj da olabilir. Herkes hayatında birkaç defa hediye olarak gül, orkide, papatya vb. çiçek çeşitlerini almıştır. Araştırmalara göre tekrar eden hediyeler hatırlanmanın aksine üzerine düşünülmemiş veya vakit harcanmamış olarak izlenim bırakıyor. Bugüne kadar hediye için tercih ettiğiniz seçeneklerden sıyrılarak sevdiklerinize Muhiku hediye kutuları ile harika sürprizler yapıp mutluluklarına ortak olabilirsiniz!

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çiçek

To Top