Connect with us

Deneyim

Seramik Hamuru ile Hayalinizdeki Dekoratif Ürünü Yapın!

Ağustos ayının kutusundan çıkan “Seramik hamuru ile hayalinizdeki dekoratif ürünü tasarlayın!” çalışması için yapılması gerekenleri adım adım aşağıya listeledik. Henüz kendi stüdyomuzu hayata geçiremediğimiz için başka çalışmaları örnek olarak sizlere sunuyoruz.
Orta zorlukta olan bu deneyimi yaptıktan sonra meydana gelen sonucu görünce yaptığınız seramik çalışmasının size vereceği mutluluk ve özgüven paha biçilemeyecek.

Adım 1) Düz bir zemine hamurunuzu koyup hamuru açabileceğiniz bir malzeme (oklava, merdane, cam şişe vb.) kullanarak istediğiniz kalınlığa getirebilirsiniz. Kolay şekil vermek ve kilin yumuşaması için hamuru öncesinde ıslak elle yoğurabilirsiniz.
Adım 2) Seramik hamurundan yapmak istediğiniz tasarımın şeklini verebilirsiniz. Vazo, kuş motifi, magnet, saksı, şamdan vb. günlük hayatınızda kullanabileceğiniz ürünler karşılaşabileceğiniz bazı örneklerdir.

Adım 3) Şekil verme işleminden sonra hamurun yüzeyinin pürüzsüz olması için yüzeyi ıslak elle düzeltebilirsiniz.
Adım 4) Hamuru kurumaya bırakabilirsiniz. Deneyimimizdeki seramik hamuru hava ile kuruyan bir hamurdur. Lütfen fırınlamayınız. 1 cm kalınlığında hamur ortalama 24 saatte kuruyacaktır.
Adım 5) Hamurun tam anlamıyla kuruduğundan emin olduğunuzda zımpara yardımı ile yüzeyde kalan son pürüzleri düzeltebilirsiniz.
Adım 6) Zımpara sonrasında seramiğin yüzeyindeki tozları bez veya fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz.
Adım 7) Hamurumuz kurudu, zımpara ile pürüzsüz hale getirdik ve tozları temizledik. Sırada tutkallamak var. Kutudan çıkan çiçek tutkalı ile çalışmanızı tutkallayabilirsiniz. Çiçek tutkalı seramiğinizi daha sağlam ve daha parlak bir görüntüye kavuşturacaktır.

Adım 8) Tutkal da kuruduktan sonra dilerseniz çalışmanızı boyayabilir, dilerseniz de üzerine çizimler yaparak daha renkli bir hale getirebilirsiniz. Tavsiyemiz ortaya çıkan çalışmanızı renklendirmeniz olur 🙂

Yapmış olduğunuz çalışmaları #muhiku ve #benimdeneyimim etiketi ile paylaşmayı unutmayın. Muhiku olarak sizin el emeği çalışmalarınızı paylaşmak ve ortaya çıkan güzellikleri başkalarının da görmesini isteriz 🙂
Bir sonraki deneyimde görüşmek üzere!

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Deneyim

To Top