Sencha Tea – Yeşil Çay Özellikleri Nelerdir? Nasıl Demlenir?

sencha-tea

Sencha Tea, Japon kültürüne ait yılın ilk hasatları toplanarak elde edilen bir yeşil çaydır. İlkbahar aylarında Camellia Sinensis bitkisinin çay yaprakları toplanarak elde edilir. Hafif aroma ve tadı ile deniz yosununu andırmaktadır. Sencha Çayı çeşitleri;

Shincha: Yeşil çay olarak da bilinir. Tadı tatlıdır. İlkbahar mevsimi hasat zamanıdır.

Asamushi sencha: Hafif bir tada sahiptir. Çay buharda hafifçe pişirilir.

Fukamushi Sencha: Koyu renkli ve zengin bir tada sahiptir. Yaprakların tazeliği daha uzun süre korunur.

Chumushi sencha: Asamushi ve fukamushi çayının karışımından elde edilir. Yumuşak bir tada sahiptir.

Sencha Tea içeriğindeki maddeler ile sağlık açısından birçok yararı vardır. Bünyesinde antioksidanlar, kateşinler, folik asit, C vitamini, potasyum, fosfor ve kalsiyum vardır. Ayrıca içeriğinde kafeinde vardır.

Sencha Tea Faydaları Nelerdir?

Metabolizmayı Çalıştırır

Vücutta yağ yakmayı kolaylaştırır. Metabolizmayı düzene sokar. Kafein oranı bir bardak kahve kadar olmasa da diğer çay türlerinden fazladır. Ayrıca birçok diyet listesinde kendine yer bulmaktadır.

Enerji Verir

İçeriğinde olan kafein, mineral, vitamin ve antioksidanlar sayesinde enerji vermektedir. Zihnen uyanıklık sağlamaktadır.

Kan Basıncını Azaltır

Sencha çayı kan basıncını düşürerek kalpte oluşabilecek aşırı gerginliği önlemektedir.

Bilişsel Bozukluklara Yakalanma Riskini Azaltır

İçerdiği antioksidanlar sayesinde sinir yollarını uyararak beyinde oluşabilecek oksidatif stresi engelleyebilir. Yaşlılık evresinde zihnin keskin olmasını ve odaklanmayı kolaylaştırarak bilişsel kaynaklı hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltır.

Kolesterole İyi Gelir

Metabolizmayı çalıştırır. Düzenli tüketilen sencha tea kötü kolesterol düzeyinizin azalmasına yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemine Yardımcıdır

İçeriğindeki C vitamini ve antioksidanlar ile bağışıklık sistemini destekleyicidir. Beyaz kan hücrelerinin destekleyicisidir. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar ile de mücadele eder.

Cilt Bakımı

Sencha çayının içindeki C vitamini ve antioksidanlar cildin sivilcesiz ve genç görünmesini sağlar. Cilde parlaklık verir. Cildin nem ihtiyacını karşılar. Yaşlanmayı geciktirir. Kırışıklıkları azaltır.

Ağız Sağlığı

İçeriğindeki flor ile dişlerin güçlü olmasına yardım eder. Ağız içinde biriken mikropları engeller ve ağız kokusundan kurtarır.

Sencha Çayı Nasıl Demlenir?

Yapımı oldukça kolaydır. Stresli ve gergin bir gün geçirdiyseniz rahatlamak ve canlanmak için sencha çayı tüketebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İki su bardağı su
  • İki çay kaşığı sencha çay yaprağı

Hazırlanışı

  • Sencha çay yapraklarını kullanacağınız fincanın içine koyun.
  • Suyu ısıtın. Ancak kaynama noktasına gelmeden ocaktan alın. Aşırı kaynar su çaydaki lezzetin acılaşmasına neden olur. Suyun biraz ılık olması daha sağlıklı lezzetler yakalamanıza neden olur.
  • Suyu içerisine çay yapraklarını koyduğunuz fincanın içine dökün. Bir ile iki dakika demlenmesi için bekleyin.
  • Servis aşamasına geçmeden bir veya iki dakika dinlendirin. En iyi lezzetleri yakalamak için her fincana küçük miktarlarda çay dökün. Bütün demliğinizi bitirmeye özen gösterin. Kullandığınız çay yaprakları üzerine ek demleme yapmayın. Bu çayınızın lezzetinin bozulmasına neden olur.

Sencha Tea Yan Etkileri

  • İçeriğindeki kafein ne kadar az olsa da fazla tüketmek belli başlı sorunları beraberinde getirir. Kalp çarpıntısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı bunlardan bazılarıdır.
  • Çayın tüketimi çok nadir olarak alerjiye neden olmaktadır. Nefes darlığı, boğaz şişmesi, cilt tahrişi bunlardan bazılarıdır.
  • Aşırı çay tüketimi vücut için gerekli olan demir gibi besin maddelerinin emilmesini engelleyerek demir eksikliğine sebep olmaktadır. Günlük tüketim sınırınız bir veya iki bardak olmalıdır.
  • Hamile veya emzirme döneminde kafeinli içeceklerden uzak durulması gerekir. Tüketmek istiyorsanız öncelikle bir doktora başvurmalısınız.

En Sevilen Dünya Çaylarını Sizinle Buluşturuyoruz!

Dünyanın dört bir yanında yetişen çay bitkilerini deneyimlemek ister misiniz? Muhiku olarak sizi ve sevdiklerinizi her ay dünyanın çeşitli bölgelerinden özenle seçtiğimiz bitki çaylarıyla buluşturarak doğayla birlikte evinize misafir oluyoruz.  Gerek siz gerekse çay tutkunu sevdikleriniz için tasarladığımız kutularda geleneksel hediyelerden sıyrılıp hem kendinize vakit ayırabileceğiniz hem de onların hayatının farklı alanlarına dokunup kendilerini özel hissedecekleri yenilikçi çözümler geliştirdik. Muhiku ile bugüne kadar özel günlerde tercih ettiğiniz hediye seçeneklerinden sıyrılarak kendinize ve sevdiklerinize harika bir Dünya Çayları Kutusu hediye edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir