Connect with us

Çiçek

Saksı Çiçekleri Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Çiçekleri çok sevmemizin nedeni duygusal olmamız mı yoksa canlı renkleri, mis kokuları mı bilmiyoruz fakat yaşam alanlarımızda bitki bulunması bize huzur vermektedir. Buket çiçeklerde bu canlı renkler ve güzel koku maalesef uzun süre kalıcı olmuyor ve çok beğendiğimiz çiçeğimiz kısa sürede bozulmakta peki bitkilerimizin rengarenk görüntülerini ve mis kokularını nasıl muhafaza edebiliriz? Burada saksı çiçek çeşitleri bizi bu sıkıntılı durumdan kurtarıyor.

Hepimiz bahçe ve balkonlarımızı renk renk çiçeklerle bezemek isteriz, maalesef şehir hayatında bu durum pek mümkün olmasa da evlerimizde, ofislerimizde saksı çiçekleri yetiştirebilmekteyiz. Size bu yazımızda saksı çiçeği isimlerini ve özelliklerini paylaşmak istedik. Umarız size yardımcı olabilecek keyifli bir yazı olur.

Saksı Çiçekleri Çeşitleri

Sizin için derlediğimiz saksı çiçeği çeşitlerine ve onların özelliklerine kısaca göz atalım:

Orkide Çiçeği

Orkide, Orchid

Saksı çiçeği çeşitlerine tabii ki en sevilen çiçek orkide ile başlamak istedik. Orkide Anadolu’da ve farklı türleri Kıbrıs’ın Beş Parmak Dağlarında yetişmektedir, buna rağmen sera ve saksı çiçeği olarak yetiştirilebilir. Orkide zarif ve şık görüntüsü ve muhteşem kokusunun yanı sıra bakımı zor bitkiler arasındadır.

Orkide alımında uzun süreli yetiştirilmek isteniyorsa güzel görünüşünden ziyade dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Orkide alırken büyük olan orkideler tercih edilmelidir, büyük olan orkideler eve daha kolay uyum sağlayabilmektedir. Çiçeklerinin yaprakları leke ve benekli olan orkideler hasta olabileceği için tercih edilmemelidir. Tercih ettiğiniz saksı çiçeği çeşidi orkide ise satın almadan önce köklerini kontrol etmeniz gerekmekte kökleri siyah yahut koyu kahverengi ise ölü köktür ve alınmamalıdır. Orkidenizi seçerken çiçekleri olgun olanlardan ziyade tomurcuklu olan orkideleri tercih etmelisiniz çünkü tam açmış yapraklar dökülme evresine girecektir. Orkideler ile ilgili ayrıntılı bilgiye Orkide Rehberi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Menekşe

Menekşe, Violet

Menekşeler bir çok yerde yetiştirilebilmekte olup en çok kuzey yarım kürede yetişir. Menekşenin 400 ile 500 arası türü bulunur. Evlerimizde baktığımız menekşeler Afrika menekşesi olarak geçmektedir. Bir başka bilinen menekşe çeşitleri ise Hercai menekşe, dağ menekşesi ve Cezayir menekşesidir. Menekşeler otsu bitkiler olmasının yanı sıra harikulade pembemsi ve mor renkli kalp şeklinde yapraklara sahip çiçekleri ile evlerde en çok tercih edilen saksı çiçeği çeşididir. Bakımı güzel yapılır ise uzun yıllar yaşayabilen bir saksı çiçeğidir.

Menekşeler ışığı severler fakat güneş ışığını direkt almamalı havadar ve nemli bir ortamda bakılmalıdır. Menekşe bize nostaljik gelen bir bitkidir, çocukluğumuzda annelerimiz balkonda, mutfak camlarının kenarlarında menekşe yetiştirirlerdi. Mutfakta yetişen menekşelerin çiçeklerinin ne kadar sağlıklı olduğunu düşünmüş müydünüz? Mutfakta pişen yemeklerin ve çaydanlıktan çıkan buharın havayı nemlendirmesi menekşemizin sağlıklı bitki olmasında büyük etken olmakta. Menekşeler suyu severler, kireçsiz su ile toprağı daima nemli kalacak şekilde sulanmalı fakat yaprak ve çiçekleri asla ıslatılmamalıdır. Menekşe ve menekşe yetiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğine Menekşe Rehberi ulaşabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Gül

Gül, Rose

Güller zarafetleri, nefes kesen güzellikleri ile bahçe ve balkonda yetiştirilebilen saksı çiçeği çeşitlerindendir. Yıllarca hayatta kalmayı başarabilen güller yüzyıllardır aşkı simgeleyip efsanelere, şarkılara, şiirlere konu olmuştur.

Güller gün ışığını çok sever ve direkt olarak güneş ışığı alsa bile zarar görmez. Sulama yapılırken çiçek yaprakları hariç gövde ve dikenler de ıslatılarak sulanmalıdır. Güllere ait budama/çoğaltma gibi ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kılıç Çiçeği

Kılıç Çiçeği, Paşa Kılıcı

Ana vatanı Batı Afrika olan kılış çiçeğinin diğer adı da “Peygamber kılıcı” şeklindedir. Estetik şık görüntüsünün yanında bakımının çok zahmetsiz olması ile kılıç çiçeği en çok tercih edilen iç mekan saksı çiçeği çeşitlerindendir. Havasız, susuz, ışıksız kalma durumunda bile hayatta kalabilen kılıç çiçeği uzun yıllar yaşayabilmekte ve kolay bir şekilde çoğaltılabilmektedir. Kılıç çiçeği gün ışığını direkt görmeyi ve nemli havayı sever, yeterince ışık alır ise hızlı büyür. Sulama işleminde ise yaz mevsiminde çok sıcak ise haftada 2 kışın ise haftada 1 sulama yapmak yeterli olacaktır. Kılıç çiçeği yeterince geliştiği zaman beyaz/yeşil ve kırmızı tonlarda küçük hoş kokulu çiçek açarlar.

Karanfil

Karanfil, Carnation

Rengarenk çiçekleri ve hoş kokusu ile vaz geçilmez saksı çiçeklerindendir. 80’den fazla cinsi olan karanfil açık hava çiçeği olarak bilinse de yetiştirmesi kolay bir bitki olduğu için evlerde de sıkça tercih edilir. Karanfiller çok sıcağı sevmez ve ışığı sever. Sıcaklık karanfilin büyümesini, çiçek oluşumunu, yaprak sap şekillerini ve rengini direkt etkiler. Suyu seven saksı çiçeği karanfilin toprağı kurudukça su verilmeli, yaprak ve çiçekleri düzenli nemlendirilmelidir. Karanfiller ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Begonya

Begonya, Begonia

Hayallerin çiçeği begonyalar da çok tercih edilen saksı çiçeği çeşitlerindendir. Sadece yapraktan oluşan begonya cinsleri de bulunmaktadır ve bu cinsler de iç mekanlarda sık tercih edilen saksı çiçekleridir. Begonyalar ışığı direkt almamalı ve rüzgara maruz kalmamalıdır. Begonyalar yazın rengarenk çiçek açarlar.

Sukulent

Sukulent, Succulent

Sukulent son yıllarda hayatımıza hızla giren, şık ve şirin görüntüsü ile evlerimize, ofislerimize yerleşmiş saksı çiçeği çeşididir. Sukulent kaktüsgiller familyasına ait bir saksı çiçeği olup anlamı “özü ve suyu olan” dikensiz kaktüs olarak geçmektedir. Bakımının son derece kolay olması ve her ortamda yetiştirilebilmesi ile çok tercih edilen saksı çiçekleridir. Sukulentler ışığı çok severken suya çok ihtiyaç duymazlar. Sukulentinizi haftada bir sulamanız yeterli olacaktır. Sukulent çeşitleri ve sukulent yetiştirme ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bonsai Ağacı

Bonsai

Bonsai uzak doğu bitkisi olup minyatür bir ağaçtır. Bonsai kelime anlamı olarak da “saksıdaki ağaç” anlamına gelir. Bonsai bitkisi yapısı boyutlarına rağmen normal boylarda ağaçlar ile aynıdır. Bu minyatür ağaçlar direkt güneş ışığı sevmezken soğuk ve rüzgardan da korunmalıdır. Nemli havayı seven bonsai bitkisinin sulamasına çok dikkat edilmeli ve toprağının kurumasına izin verilmemelidir. Bonsai ağacı ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Saksı çiçekleri günümüzde hediye olarak sıkça tercih edilen bir seçenektir. Özel günlerde sevdiklerimize hediye olarak alabileceğimiz opsiyonların başında gelir. Ancak hediye araştırırken listenin üst sıralarında bulunması aynı zamanda sizin için dezavantaj da olabilir. Herkes hayatında birkaç defa hediye olarak saksı çiçeği almıştır. Raporlar gösteriyor ki tekrar eden hediyeler hatırlanmanın aksine üzerine düşünülmemiş veya vakit harcanmamış olarak izlenim bırakıyor. Mesela yeni işe giren bir arkadaşınız için gönderilen hediyelerin ne kadarı çiçektir? Oldukça fazla bir kısmı. Muhiku olarak ise hediye seçeneklerine yenilikçi çözümler getiriyoruz. Bugüne kadar hediye için tercih ettiğiniz seçeneklerden sıyrılarak sevdiklerinize yapabileceğiniz harika sürprizlere göz atabilirsiniz.

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çiçek

To Top