Connect with us

Kahve

Papua Yeni Gine Kahvesi Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Papua Yeni Gine, Okyanusya kıtasında yer alan bir ülkedir. Ülke Yeni Gine adasının doğusu ve civar adaların bir kısmından oluşur. Yeni Gine adasının batı kısmı ise Endonezya’ya aittir. Papua Yeni Gine Kahvesi ülke için önemli geçim kaynaklarından biridir. Kahve, Waghi nehrinin ortalama 1200 metre yükseklikteki bölgelerinde yetiştirilir. Papua Yeni Gine Kahvesi, tat olarak yumuşak ve dengelidir.

Papua Yeni Gine Kahvesinin Özellikleri

Kahve Çekirdekleri, Coffee Beans

Papua Yeni Gine kahveleri büyük oranda yıkanmış Arabica, Bourbon, Arusha ve Mundo Novo’dan oluşmaktadır. Kahve profil olarak; Tabbaco, Torpical, Spiced, Woody, Low/Medium Acidity, Tight Texture sunmaktadır. Değişken asitliğe sahip güzel kokan ve temiz bir kahvedir. Üretimi bir milyon iki yüz bin torbadır. Ağırlıklı olarak geniş arazilerde üretilir. Küçük üretim bahçelerinin yanında devletin pay sahibi olduğu üretim çiftlikleri de vardır. Dünya kahve üretiminin 0.7’lik bir oranını karşılamaktadırlar. Nisan ile Eylül ayları arası hasat dönemidir.

Papua Yani Gine Kahvesinin Durumu

Papua Yeni Gine, kahve ile tanışma serüveni 19. Yüzyılda gerçekleşir. 1930’lu yıllara kadar kahve endüstriyel bir ürün olmaktan çok uzaktı. Dünyadaki kahve üretim rekabeti ülkenin inişli çıkışlı bir tablo yaşamasına neden oldu. Ancak yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ülke kahve üretmeye devam etti. 20. Yüzyıl başlarında kahve üretiminde kendine bir temel edindi. Buna karşın onlarca yıl çeşitli faktörlerden zarar görmeye devam etti. Altyapı eksikliği ve hırsızlık gibi durumlar piyasayı tehdit etmeye devam ediyor. Topraklarının çok verimli olması gıda üretiminde ciddi sorunların yaşanmamasını sağlıyor. Artık ülke fonları kendine çekmeyi başarıyor. Farklı eğitim veren kuruluşlar sayesinde üretim ve işlemede gözle görülür iyileşmeler meydana geliyor.

Kahve Yetişme Bölgeleri

Papua Yeni Gine Kimel Kahvesi

Islak(yıkanmış) işlem görmüş bir kahvedir. Orta parlaklıkta asiditeye sahip ve gövdelidir. Çikolata ve kuş üzümü tadını ipuçlarını taşır. Aroması yoğundur. Papua Yeni Gine Kimel kahvesi, lezzet ve aroma yönünden Jamaika Mavi Dağına benzemekle birlikte Endonezya kahvesinin ağır gövdesine sahiptir. Papua Yeni Gine kahve bitkileri, ülkenin doğu kısmındaki yaylalarda yetiştirilir. Kahvenin hafif yapısı ve asitliğini korumak için orta derecede kavrulma veya orta ile daha koyu arasında kavrulma önerilmektedir.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Papua Yeni Gine Arona Kahvesi

En seçkin Papua Yeni Gine kahvelerinden birisidir. Meyvemsi aromaya sahiptir. İyi dengelenmiş, oldukça zengin bir tada sahiptir. Yeni Gine kahvesi, Sumatra kahvesi kadar olmasa da tam gövdeli yapıda ve bazen de topraklıdır. Sulawesi Toroja kadar aromatik, asitlik ve meyveli yapıya sahip olmasa da hoş bir egzotik tada sahiptir. Papua Yeni Gine kahveleri ıslak işlenmiş(yıkanmış) kahvelerdir. Arona kahvesi çoğunlukla dağlık alanlarda, köylü yamaçları olarak adlandırılan küçük tarlalarda yetiştirilir. Bu tarlalar köylüler tarafından işletilir.

Papua Yeni Gine Sigri Kahvesi

Papua Yeni Gine Sigri kahvesi, meyvemsi aromaya sahiptir. Zengin bir lezzet sunar. En seçkin Papua Yeni Gine kahvelerinden biridir. Batı Papua Yeni Gine tarafında Vanuatu yakınlarında bir adada yetiştirilmektedir. Sigri kahve, Sumatra kahvesi kadar gövdeli ve aromatik olmasa da Sulawesi kahvesi gibi meyveli bir tada sahiptir.

Papua Yeni Gine Kahve Pişirme Yöntemi

Espresso ve French Press kullanılacak en iyi yöntemler içinde yer alır. French press ile kahvenin meyve aromaları ve asidik yapısı kahve çekirdeklerinden ayrılır. Kahve çekirdeklerindeki yağlar bu demleme tekniği ile açığa çıkar. Papua Yeni Gine kahvesinde en iyi tada ulaşmak için kahve çekirdeklerinin taze olmasına, öğütülmüş olmasına ve taze kavrulmuş olmasına dikkat etmek gerekir.

Dünya Kahveleri Kapınıza Gelsin!

Siz de Etiyopya (Ethiopia) Sidamo kahvesini tatmak isterseniz Muhiku hediye kutuları arasında bulunan “Dünya Kahveleri Kutusu” nu keşfedin. Dünya kahveleri kutusu size ve sevdiklerinize dünyanın 5 farklı ülkesinden kahveler sunar. Ethiopia Sidamo, Nikaragua, Kenya, Honduras, Colombia kahveleri ile enfes bir kahve tadım deneyimi yaşayabilirsiniz. Her bir paket 50 gramdır. Kargoya verilmeden önce sizler için taze çekilmektedir. Kullanım ömrü paket açıldıktan itibaren 12 aydır. Serin ve kuru yerde saklanması tavsiye edilir. Afiyet Olsun! 🙂

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kahve

To Top