Connect with us
orkide, orchid

Çiçek

Orkide Türleri Nelerdir? En Güzel Orkide Örnekleri

Orkide çiçeğinin güzelliği anlatmakla bitmez. Orkidelerin 25.000’e yakın türü olduğu bilinmekte olan orkidenin tarihçesi de yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Göz kamaştırıcı güzelliğe sahip olan orkidenin bakımı da oldukça önemlidir. Bu yazımızda Türkler’in en çok sevdiği çiçek olan orkide türlerinden bahsetmek istiyoruz.

Orkide Türleri

Phalaenopsis, orchid

Phalaenopsis
En çok bilinen orkide türüdür. Sıcak havayı seven bu cinsin kendi içerisinde 60 adet alt türü bulunmaktadır. Dekoratif ve şık duruşu ile orkide türlerinden evde bakım için en çok tercih edilendir.. Fuşya ve Beyaz renkleri bulunur.

Dendrobium
Değişik orkide türlerinden olan dendrobium epifitik ve litofitik orkidelerin bir cinsidir. En az diğer orkideler kadar değerli olan dendrobiumun turuncu, beyaz, fuşya ve mor renkleri bulunur.

Cymbidium
Asya ve Avusturalya’da bulunan 60 kadar türü vardır. Mumsu yapıda büyük çiçekleri bulunur ve bu sebeple melez türleri ile bahçecilikte gözdedir. Pembe ve sarı renkleri yaygındır.

Cattleya
İsmini Sir William Cattley’den alan bir orkide türüdür. Yolda bir, bir buçuk ay çiçek açar. Çiçekleri büyük olur ve çiçekçilikte sıkça tercih edilir.

Vanda, Orchid

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Vanda
Yaklaşık 80 türü olan Vanda orkide türlerinin en özeli sayılır. Çiçek yapısının güzelliği sebebi ile tür geliştirilmekte ve çok ilgi görmektedir.

Oncidium
Onc olarak kısaltılan bu çiçek 330 tire sahip bir cinstir. Bu orkide türleri hala geliştirilmektedir. Diğer orkide türlerinden farklı görüntüye sahip çiçekleri diğer türler kadar güzeldir.

Paphiopedilum
Bu cins bazı doğal melezleri ile birlikte 80 alt orkide türlerine sahiptir. Bu tür için genel olarak Venüs terliği ismi de kullanılır.

Miltonia, Orchid

Miltonia
Brezilya asıllı bir orkide türü olması ile birlikte sekiz doğal melezi on iki epifit türü bulunmaktadır. Çiçeklerinin yaprakları diğer orkide türlerine göre büyüktür.

Orchis
Orchis Avrupa ve Kuzeybatı Afrika’da yetişir. Benzer görüntüsü ile orkide efsanesindeki güzel prenses Orkis’e ismini vermiştir. Çiçek açma şekli Maraş Orkidesi ile benzerlik gösterir.

Epidendrum
Mega cins olarak tanımlanan bu orkidenin 1500’den fazla alt türü bulunmaktadır. Cins adı epifitik büyüme alışkanlığı anlamına gelir.

Sarı Venüs Çarığı Çiçeği
Asya ve Avrupa’ya ait olan bu tropikal orkide türü Cypripedium cinsinin cinsidir.

Catasetum
Gösterişli orkide türlerinden olan catasetum genel olarak beyaz yapraklı olarak bulunur. Bu orkide cinsi 166 alt  türe sahiptir.

Brassia Orchid, Orkide

Brassia
Oncidiinae alt türlerinde sınıflandırılan bir orkide türüdür. Meksika’dan Florida’ya uzanan geniş bir bölgede yetişmektedir.

Rhynchostylis Gigantea
John Lindley bu orkide türünü 1986’da tanımlamıştır. Çiçekleri salkımlar halinde bulunan bu orkide türlerinin özellikle pembe renkleri oldukça güzel gözükmektedir.

Zygopetalum
İsmini Yunanca “zygon” yani boyunduruktan alır. On dört tane orkide türlerinden oluşan familyaya ait bir orkide cinsidir.

Bulbophyllum
Orkide türleri arasında en büyük çiçeğe sahip cinstir. Bullbophyllum cinsi 2000 türe sahiptir.

Cypripedioideae
Bayan terliği adını alan orkide türlerindendir. Bu keseli gibi duran orkideler genel olarak sarı, yeşil ve kahverengi olarak bulunur.

Laelia
Ilıman hava şartlarını seven bu güzel orkide cinsi 25 türden oluşan familyanın minik bir cinsidir. Laelia cinsi bahçelerde yetiştirilmek için de çokça tercih edilmektedir. İki ayrı çiçeğin birleşimi gibi duran bu türün beyaz, pembe, turuncu, sarı gibi bir çok rengi bulunmaktadır.

Masdevallia Orkidesi, Masdevallia Orchid

Masdevallia Orkidesi
Adını III.Charles zamanında yaşamış olan İspanyol doktor ve botanikçi Jose Masdeval’den almıştır.
Bu geniş yapraklı orkide türünün 500’den fazla alt türü bulunmaktadır.

Arı Orkide
Adını açtığı zaman arıya benzeyen çiçeğinden alan bu orkide türü çok yıllık bir bitkidir.

Cypripedium
Bayan terliği olarak geçen orkide türlerindendir. Bu orkide cinsinin 58 türü bulunmaktadır. Yumru ve keseli yapısı ile bayan terlik familyasını oluşturan 5 orkide türünden biridir.

Odontoglossum
Yıldız şeklinde ve alaca desenleri bulunan bu orkide türlerinin 100 alt türü bulunur. İsmini Karl Sigismund Kunth 1816 yılında vermiştir.

Vanilya

Orkide türlerine mensup olduğunu öğrendiğimizde bizi hayrete düşüren cinstir. 110 türü vardır ve aromasından ötürü ticari olarak kullanılan vanilya yassı yapraklı vanilyadır.

Coelogyne
Yağmur ormanları ve tropikal ovaları seven bu orkidenin  200’ün üzerinde türü vardır.

Ludisia
Asya’da yetişen bu orkide türü tek türden oluşur. Tayland, Çin ve Endonezya’da çok ilgi görür. Büyük yeşil yaprakları olan bu orkide türü ince uzun sukulentlerin açtığı gibi çiçek açmaktadır.

Spathoglottis
Genel olarak mor renkli olan bu orkide türleri isim olarak da mor orkide olarak bilinmektedir. Bu orkide çeşidinin az yaprağı ve dik çiçek sapı olur, spathoglottis cinsi 50 türe sahiptir.

Rhynchostylis
Salkım şeklinde olan bu orkide cinsi  dört türe sahiptir. Bu orkide türü vanda orkidesi türlerindendir.

Güvercin orkidesi, Pigeon's Orchid

Güvercin Orkidesi
Güvercine çok benzeyen bu orkide türüne kutsal ruh orkide, kutsal ruh’un çiçeği de denilmektedir.

Stanhopea
55 tür ve 5 doğal melez içeren bu orkide çeşidi Orta ve Güney Amerika asıllı orkide ailesinin bir cinsidir.

Brassavola
Bu orkide 21 türün bir cinsidir. İsmi İtalyan asil ve doktor Antonio Musa Brassavola’dan geliyor.

Maxillaria
Alev orkide, örümcek orkide ve kaplan orkide olarak da bilinen büyük orkide türlerindendir.

Lycaste
Üçgen şeklinde duran, ince yapraklı bir orkidedir. Lycaste 30 türe sahip bir cinstir.

Bletilla Striata
Uzak Doğu’ya özgü bir  orkide çeşididir. Sümbül orkidesi yahut Çin orkidesi olarak da adlandırılır. Pembe çiçekleri ilkbaharda 50 santimetre uzunluğunda orkide öbekleri oluşturur.

Aerides
Asya’nın tropik iklimlerinde yetişen bu orkide türleri kedi kuyruğu orkide olarak da bilinir.

Ascocenda
Ascocentrum ile Vanda orkidelerinin insan yapımı melezidir.

Kaplan Orkidesi
Guinness Dünya Rekorları Kitabı tarafından 7.62 metre uzunluk ile dünyanın en uzun orkidesi olarak kaydedilmiştir. Endonezya’ya ait bu orkide türü şeker kamışı orkide, orkidelerin kraliçesi ve des orkide olarak da bilinmektedir.

Neofinetia Falcata
Çin, Japonya ve Kore’de yetişen bu orkide türlerine rüzgar orkide de denilmektedir.

Tavşantopuğu, Orchis Italica

Orchis Italica
Tavşan topuğu olarak bilinen bu orkide türü Akdeniz’e özgüdür. Besin açısından zengin toprakları sevmez, yarı gölgeden hoşlanır ve Nisan ayında çiçek açarlar.

Anguloa Uniflora
Kundaktaki bebeğe benzeyen bu çiçek ise orkide türlerinin cinsinin cinsidir.

2018 Orkide Çiçeği Yılıydı! 2019’da Fark Yaratın!

Orkide Çiçeği günümüzde hediye olarak sıkça tercih edilen bir seçenektir. Özel günlerde sevdiklerimize hediye olarak alabileceğimiz seçeneklerin başında gelir. Ancak hediye araştırırken listenin üst sıralarında bulunması aynı zamanda sizin için dezavantaj da olabilir. Herkes hayatında birkaç defa hediye olarak orkide çiçeği almıştır. Yapılan araştırmalara göre tekrar eden hediyeler üzerine düşünülmemiş veya vakit harcanmamış algısına sebep oluyor. Muhiku olarak ise hediye seçeneklerine yenilikçi çözümler getiriyoruz. Geleneksel hediyelerden sıyrılarak Muhiku hediye kutuları ile bugün sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz!

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çiçek

To Top