Connect with us

Çiçek

Orkide Rehberi – Orkide Hakkında Her Şey

Orkide Çeşitleri ve Orkidenin Anlamı

Orkide çiçeği zarafetin, şıklığın, aşkın ve sadakatin simgesidir. Bir çiçek nasıl bu kadar anlamlı olabilir diyorsanız orkide çiçeği ile daha tanışmamışsınız demektir. Orkide çiçeği açtığı zaman tüm dikkati üzerine çeken muhteşem görüntüsüyle birlikte mis kokusu ile de gönlümüzde taht kurmaktadır. Salepgiller familyasına ait orkide çok yıllık bir bitkidir.

Salepgiller Familyası Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere kışlarımızın olmazsa olmazı salebin ham maddesi, mis kokusu ve lezzetiyle vanilyayı ve gözlerimizi bayram ettiren güzelliğiyle orkideleri barındıran familyadır. Sıcak ve tropikal bölgelerde yetişen salepgiller uzun ömürlü bitkilerdir. Türkiye’de Anadolu’nun pek çok yerinde yetişir.

Orkide Çiçeği Efsanesi

Orkide çiçeğinin efsanesi de en az anlamı kadar eşsiz ve güzeldir. Maraş’ın Geben yaylasında güzeller güzeli saçları mis kokulu prenses Orkis yaşarmış, Orkis sabahın ilk ışıklarında kimse uyanmadan kalkar dağ eteklerine koşarmış.

Orkis bir gün yemyeşil kırlarda otururken eteğine bir beyaz bir leylek konmuş. Leylek o kadar güzelmiş ki Orkis leyleği, leylek Orkis’i seyre dalmış derken havanın karardığını fark eden Orkis hızla yerinden kalkarken leyleğin kanadı kırılmış. Orkis bu duruma çok üzülmüş ve saçından bir tel koparıp yaralı leyleğin kanadını sarmış. O anda leylek yakışıklı bir delikanlıya dönüşmüş, Orkis’in şaşkınlıktan dili tutulmuş .

Yakışıklı delikanlı uzun yıllardır dağlarda taşlarda Orkis’i aradığını söylemiş ve havalar soğuyana kadar ayrılmamışlar. Ne var ki havalar soğuyunca delikanlı gitmesi gerektiğini ama ne olursa olsun geleceğini söylemiş. Böylece Orkis beklemeye başlamış, bir gözü sevdiğinin hasreti ile ağlar diğeri geleceğini ümit eder gülermiş.

Beklemeye dermanı kalmayan Orkis rüzgarın içinde toz olup dağa savrulmuş ve dağı orkisin mis kokusu sarmış. Orkis’in kendini rüzgara verdiği yerde ise bir çiçek bulmuşlar. Dünyada sadece Geben Yaylası’nda yetişen bu çiçeğe Maraş Orkide’si adını vermişler.

Orkidenin Özellikleri Nelerdir?

Orkide çiçeği asaletin ve özenin simgesidir. Bu tropikal iklim sever çiçeklerin küçük yaprakları ve uzun gövdeleri vardır. Orkide çiçeklerinin ince uzun gövdeleri narin oldukları hissini uyandırsa da fazlasıyla dayanıklı uzun ömürlü bitkilerdir. Ülkemizde en sevilen çiçek olarak ve en çok satılan 3 çiçek arasında geçmektedir. Orkideler yılda 2, bakımı güzel yapılırsa 3-4 kez çiçek açarlar. Sulama yapılacak su çok önemlidir musluk suyu yerine içme suyu kullanmanız daha sağlıklı olur. Orkideler ışığı ve havadar yerleri sever. Işığı sevseler de orkide çiçeği güneş ışığına direkt maruz kalmamalıdır.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Orkide Türleri Nelerdir?

Cymbidium

Orkide, Cymbidium

Gün ışığını çok sevmese de gövdesi güneş ışığına doğru eğilir bunun için düzenli olarak çevrilip güneş ışığının orkidenin her yerine eşit geldiğinden emin olunmalıdır. Fazlasıyla dayanıklı ve uzun ömürlü olması sebebiyle ev ve iş yerlerinde çok tercih edilir.

Miltonia

Orkide, Miltonia

Yetiştirilmesi ve bakımı diğer orkide türlerine göre daha kolaydır. Her mevsimde oda sıcaklığını sever ve yaprakları diğer orkide türlerine göre daha uzundur. Bu tür hava akımından çok kolay etkilenir bu sebeple rüzgarda kalmamalıdır.

Phalaenopsis

En bilinen orkide türüdür ve bakımı en kolay olan orkide olarak geçer. Bu orkide yılda iki kez çiçek açar. Beyaz, pembe ve mor en çok bilinen renkleridir.

Paphiopedilum

Orkide, Paphiopedilum

Bu orkide türü gölgeyi sever ve güneş ışığını direkt alır ise yapraklarında koyu renkli lekeler oluşur. Terlik orkide olarak da bilinen bu cins kendi içerisinde yaklaşık 80 orkide türü bulundurmaktadır.

Oncidium

Orkide, Oncidium

Onc olarak kısaltılan bu çiçek 330 tire sahip bir cinstir. Bu orkide türleri hala geliştirilmektedir. Diğer orkide türlerinden farklı görüntüye sahip çiçekleri diğer türler kadar güzeldir.

Orchis

Orchis Avrupa ve Kuzeybatı Afrika’da yetişir. Benzer görüntüsü ile orkide efsanesindeki güzel prenses Orkis’e ismini vermiştir. Çiçek açma şekli Maraş Orkidesi ile benzerlik gösterir.

Laelia

Orkide, Laelia


Ilıman hava şartlarını seven bu güzel orkide cinsi 25 türden oluşan familyanın minik bir cinsidir. Laelia cinsi bahçelerde yetiştirilmek için de çokça tercih edilmektedir. İki ayrı çiçeğin birleşimi gibi duran bu türün beyaz, pembe, turuncu, sarı gibi bir çok rengi bulunmaktadır.

Vanilya

Orkide türlerine mensup olduğunu öğrendiğimizde bizi hayrete düşüren cinstir. 110 türü vardır ve aromasından ötürü ticari olarak kullanılan vanilya yassı yapraklı vanilyadır.

Kaplan Orkidesi

Orkide, Tiger Orchid

Guinness Dünya Rekorları Kitabı tarafından 7.62 metre uzunluk ile dünyanın en uzun orkidesi olarak kaydedilmiştir. Endonezya’ya ait bu orkide türü şeker kamışı orkide, orkidelerin kraliçesi ve des orkide olarak da bilinmektedir.

Orchis Italica


Tavşan topuğu olarak bilinen bu orkide türü Akdeniz’e özgüdür. Besin açısından zengin toprakları sevmez, yarı gölgeden hoşlanır ve Nisan ayında çiçek açarlar.

Ludisia

Orkide, Ludisia


Asya’da yetişen bu orkide türü tek türden oluşur. Tayland, Çin ve Endonezya’da çok ilgi görür. Büyük yeşil yaprakları olan bu orkide türü ince uzun sukulentlerin açtığı gibi çiçek açmaktadır.

Rhynchostylis Gigantea

Orkide, Rhynchostylis Gigantea


John Lindley bu orkide türünü 1986’da tanımlamıştır. Çiçekleri salkımlar halinde bulunan bu orkide türlerinin özellikle pembe renkleri oldukça güzel gözükmektedir.

Dendrobium

Orkide, Dendrobium


Değişik orkide türlerinden olan dendrobium epifitik ve litofitik orkidelerin bir cinsidir. En az diğer orkideler kadar değerli olan dendrobiumun turuncu, beyaz, fuşya ve mor renkleri bulunur.

 

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

orkide bakımı, orchid care

Orkidenin Yeri

Orkide bakımı için öncelik çiçeğinizin yeridir. Orkideniz cereyanda kalmamalı yahut güneş ışığına direkt olarak maruz kalmamalıdır. Orkide çiçeğiniz filtrelenmiş gün ışığını ihtiyacı olduğu kadar alabiliyor olmalıdır.

Nem

Orkideler % 40-70 arasındaki nem oranını severler. Eğer orkidenizin bulunduğu ortamın nem oranının yeterli olmadığını düşünüyorsanız saksı tablasına çakıl taşı dizip taşların üst seviyesine çıkmadan su doldurup saksıyı çakıl taşlarının üstüne yerleştirebilirsiniz. Çiçeğinizi günde bir kez fısfısla nemlendirmeyi de unutmamalısınız.

Orkide Sulama

Okide Bakımı, Orchid care

Orkide bakımının en çok kafa karıştıran konusu ise orkide sulamasıdır. Orkideler duyu sevmeyen çiçekler olarak bilinir fakat bu yanlıştır. Orkide sulamada dikkat etmeniz gereken şey orkideler ne çok suyu ne de susuz kalmayı sever. Orkide sulama işlemini ne sıklıkla yapmalıyız?

Orkide sulama işlemini ne sıklıkla yapmalıyız? orkide sulama işlemi saksı büyüklüğüne, saksı malzemesine ve ortam nem durumuna göre değişmektedir. Bir de orkidenizin yetişkin yahut yavru orkide olması da sulamayı etkileyecek bir başka faktördür. Yavru orkideler devamlı nemli kalmak isterler.

Orkide sulama işlemi saksı tercihinize ve orkide çiçeğinizin türüne göre farklılık gösterecektir. Birazdan anlatacağımız orkide sulama işleminde küçük rötuşlar yaparak orkide çiçeğiniz için mükemmel sulama yöntemini geliştirebilirsiniz.

Orkideleri kışın 7 günde bir sulamanız yeterli olacaktır. Yazın ise bu süreyi 4 günde bir olacak şekilde revize edebilirsiniz.Orkide sulama işlemini sabahları sıcaklık seviyesinin düşük olduğu zaman yapmanız verimli sonuç almanızı arttıracaktır. Orkide çiçeğinizi her zaman aynı saatte ve düzenli periyotlar halinde sulamayı ihmal etmemelisiniz. Yazın hava şartları çok fazla değiştiği için kış aylarına nazaran sulama işlemi için daha dikkatli olunmalıdır. Eğer bitkinizin nemsiz kaldığını, toprağının kuruduğunu gözlemliyorsanız orkide çiçeğinizin sulama periyodunu kısaltabilirsiniz.

Sulama işlemi saksıyı bir lavaboya koyarak toprağı tamamen ıslatarak yapılmalıdır. Eğer musluk suyunuz çok sert değilse (kireç oranı çok değil ise) musluk suyu ile de orkide sulama işlemi yapabilirsiniz. Orkide çiçeğinizin tüm toprağı ıslanmalı ve fazla su saksının altından süzdürülmelidir. Orkide sulamada dikkat etmeniz gereken bir diğer etken ise sulamadan 15 dakika sonra saksı tablasında biriken suyun dökülmesidir. Eğer fazla su saksı tablasında kalır yahut saksınızdan atılmazsa bu orkide çiçeğinizin köklerini çürütecektir.

Malum küresel ısınma sebebiyle yazları orkide bakımı biraz daha zor olmaktadır. Toprağın çok çabuk kuruduğunu, bitkinizin hemencecik boynunu büktüğünü gözlemlerseniz saksı büyüklüğüne göre toprağın üst tarafına bir iki tane buz koyabilirsiniz. Bu buzlar yavaş yavaş eriyerek orkide çiçeğinizi nemlendirecek ve ferahlatacaktır.

Orkide Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Orkide Bakımı, Orchid care

Orkideler normal bitki topraklarında yaşayamazlar. Orkide bakımında bitkinizin köklerinin hava almasına izin verecek toprak seçimi yapmanız önemlidir. Orkide topraklarında genel olarak Hindistan cevizi lifleri, çam kabukları sphagnum yosunu ve pomza bulunur. Ekstra eklenen bu ürünler suyu sünger vazifesi görerek çeker ve orkide köklerini ihtiyaç duyacağı şekilde nemlendirir. Bu özel toprak karışımı orkide çiçeği toprağı olarak hazır bir şekilde satılmaktadır.

Orkide bakımında göz ardı etmemeniz gereken bir unsur da gübrelemedir. Orkidelere ek besinlere ihtiyaç duyarlar ve çiçek malzemeleri satan yerlerden orkide gübresi edinebilirsiniz. Bu gübreyi sadece orkidenizin köklerine değil fısfıs yardımı ile yapraktan da besleme yapabilirsiniz. Yaz aylarında orkide bakımının biraz daha özen istediğini söylemiştik dilerseniz nemlendirme için yaptığımız buzlu yöntemi gübreli suyu dondurarak da yapabilirsiniz.

Saksı Değişimi

Orkide Bakımı, Orchid Care

Orkidelerde sık sık saksı değişimi bitkiye zarar verdiği için önerilmez. Ancak yanlış gübreleme, toprağın kirlenmesi, köklerin çürümeye başlaması yahut saksı ile ilgili problemler sebebi ile saksı değişimi yapabilirsiniz. Saksı değişiminden 2-3 gün önce orkide sulama işlemini normalden fazla nemli kalacak şeklide bol su ile yapmalısınız. Saksı değişimi esnasında köklerin dirençli olması ve orkide çiçeğinizin saksıdan kolay çıkmasını sağlayacaktır. Orkidenizi saksıdan çıkarırken bitkiyi ters çevirerek çıkarmalısınız aksi takdirde orkidenin gövdesine zarar verebilirsiniz. Saksıdan ayırdığınız orkidenizin hasarlı kökleri var ise sağlıklı olanlara zarar vermeden steril bir makas ile temizleyebilirsiniz. Orkidenizi yeni saksısına dikerken toprağını bastırmadığınıza ve köklerin hava alabildiğinden emin olmalısınız.

Orkideniz nem, ışık ve sıcaklığını sevdiği ortamda yeni saksısı ile sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

Orkide bakımı özen isteyen işlemlerden oluşuyor, günlük hayatın yoğunluğunda ve yorgunluğunda bu bazen bize çok daha yorucu gelebilir fakat orkide çiçeğimiz o güzel çiçeklerini açıp gözlerimizi bayram ettirmesinin yanında bu işlemlerin hepsi nefes alıp su içmek kadar basit gelecektir.

Orkide Budama

Orkide budama çok dikkatli yapılmalı zira çok kolay hasar görebilir ve orkidenize hasar vermek istemezsiniz. Orkide budama için orkidenizin çiçeklerinin dökülmesini beklemelisiniz. Çiçekleri döküldükten sonra orkidenizin kök kısmından yukarı doğru boğumlarını sayın üçüncü boğumdan sonrası kesilecektir. Üçüncü boğumu kendinize sınır kabul edip steril (steril olması çok önemli) bir bahçe makası ile keserek orkide budama işlemi yapılır. Orkidenizin boyunun kısalması sizi korkutmasın orkide bakımı özenli ve doğru yapılırsa kısa sürede tekrar büyümeye başladığını göreceksiniz.

 

Orkide Nasıl Çiçek Açtırılır?

Sevgi olmazsa olmaz!

Neredeyse tüm çiçek bakımlarında dediğimiz gibi bitkinizi sevmeniz şart çünkü sevmediğiniz bir şey için harcayacağınız zaman vakit kaybı gelecek ve bitkinizin bakımlarını aksatacaksınızdır. Ya da gönülsüz yapacağınız bakım doğru şekilde yapılmadığı için bitkinize daha çok zarar verecektir.

Sevgisiz yapılan hiçbir şey güzel sonuç vermez!

Çiçeğinizin bulunduğu ortam nasıl olmalı?

Orkide Bakımı, Orchid Care

Orkide nasıl çiçek açtırılır diyorsanız öncelikle çiçeğinizin bulunduğu ortamı kontrol etmeniz gerekiyor.

  • Orkidenin havasız kalmaması gerekiyor, çiçeğinizin en az bizim kadar temiz havaya ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız.
    Orkidenin üst kısmı olduğu kadar kökünün de hava alması gerekiyor bu sebeple toprağına dikkat etmelisiniz.
  • Orkidenin bulunduğu ortamda nem oranı %40’ın altına inmemeli ve nem oranı %70’i geçmemelidir.
  • Orkideniz soğukta kalırsa çiçek açmayacaktır, geceleri 10 derecenin altında sıcaklığa maruz kalmamalı gündüz ise 26 dereceyi geçmemesinde fayda vardır.
  • Işık görmeyen orkideniz hiç bir zaman çiçek açmayacaktır! Orkide ışık görmeli dedi isek güneş ışığının direkt altına da bırakılmamalıdır.
    Bu orkidenizin zarar görmesine sebep olacaktır. Orkidelerin şeffaf saksıda olması gerektiğini çünkü bitkinin olduğu kadar köklerinin de ışığa ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız.
  • Besin çok önemli, 15 günde bir orkide besini adında satılan ek besin ile sulamalısınız.
  • Orkidenizin yapraklarının toz tutmasını önlemeniz de fayda sağlayacaktır.

1- Vaseline ile orkideye çiçek açtırmak

Orkidenin gövdesinin üst tarafından aşağıya doğru yeşil boğum bulunur ve bu boğumun bir parmak üzerinden steril bir makas ile kesilir. Orkidenin hastalık kapmaması için makası sterilize etmek önemli.

Orkideyi kestikten sonra kesilen bölgenin sterilizasyonunu sağlamak için kesim yapılan bölgeye toz tarçın sürebilirsiniz.

Orkide gövdesi sağlam duruyor kökünden gerekli besini alabiliyor olmalı bu sebeple ince bir çubuk ve gövdeye zarar vermeyecek mandal (örn mandal saç tokası) ile orkide gövdesi sabitlenmelidir. Mandalla sabitleme yapılırken mandalın boğumlara gelmemesi çok önemlidir.

2- Budayarak orkideye çiçek açtırmak

Orkide nasıl çiçek açtırılır? sorusunun bir diğer cevabı da budamadır. Dökülme evresinden sonra ilkbahar geldiği zaman bitkinin kökünden yukarı doğru üç boğum sayılır ve çok az üzerinden steril bir makas ile budanır.

Budadığınız tıfıl orkide canınızı sıkmasın bakımına güzelce devam ettiğiniz zaman çok hızlı büyüdüğünü göreceksiniz. Budanan orkideler 8-12 hafta sonra çiçek açacaktır ve bu yenilenmiş orkide eskisinden daha güzel çiçek açacaktır.

Bazı orkideler ise maalesef hiç bir sebep yokken bir daha çiçek açmaya biliyor.

Keiki nedir?

Keiki orkidenin kendi oluşturduğu yeni bir orkide köküdür. Tüm canlılar doğar, büyür, ürer ve ölür. Orkide yaşamsal aktivitelerinin kötüye gittiğini hissettiği zaman varlığını devam ettirmek için kendi üzerinde bir yavru kök oluşturuyor bu köke keiki deniyor. Keiki sonucu oluşan orkide ana orkidenin klonudur.

Orkidenizin gelişiminin durduğunu yahut kötüye gittiğini gözlemliyorsanız onu karanlık bir yere koyabilir yahut sulama periyodunuzu uzatabilirsiniz. Hayata son kez tutunmak için keiki oluşumu sağlayacaktır. Keiki oluşumunu gözlemledikten sonra orkidenizin normal bakımına dönebilirsiniz,  keikide orkidenizin kök kısmında bulunan yaprakların en az iki tanesini gözlemledikten sonra steril bir makasla kesip toprağa ekebilirsiniz.

2018 Orkide Çiçeği Yılıydı! 2019’da Fark Yaratın!

Orkide Çiçeği günümüzde hediye olarak sıkça tercih edilen bir seçenektir. Özel günlerde sevdiklerimize hediye olarak alabileceğimiz seçeneklerin başında gelir. Ancak hediye araştırırken listenin üst sıralarında bulunması aynı zamanda sizin için dezavantaj da olabilir. Herkes hayatında birkaç defa hediye olarak orkide çiçeği almıştır. Yapılan araştırmalara göre tekrar eden hediyeler üzerine düşünülmemiş veya vakit harcanmamış algısına sebep oluyor. Muhiku olarak ise hediye seçeneklerine yenilikçi çözümler getiriyoruz. Geleneksel hediyelerden sıyrılarak Muhiku hediye kutuları ile bugün sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz!

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çiçek

To Top