Connect with us
Phalaenopsis, orchid

Çiçek

Orkide Nasıl Çiçek Açtırılır? Nasıl Çoğaltılır?

Orkideler… İlk aldığımızda çiçekleri renkli renkli, mis kokulu, kocaman kocaman açmış güzeller güzeli çiçeklerimiz dökülme evresine giriyor. Çiçekleri dökülen orkidelerin zarafetinden, şıklığından eser kalmıyor ve tek gördüğümüz iki cılız dal oluyor.

Orkide nasıl çiçek açtırılır çoğumuz bilmiyor çiçekleri dökülür dökülmez canım bitkimizi çöpe atıyoruz. Bir çoğunuzun bildiği bilgiyi tekrarlamak isteriz orkideler bakımları doğru yapılır ise tekrar çiçek açabilir.

Orkide nasıl çiçek açtırılır açıklamaya başlamadan önce orkide bakımı ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Her çiçeğin bakımı farklı olduğu gibi her orkide türünün bakımında da ufak farklılıklar olacaktır bunu unutmayın ve orkidenizi satın alırken genel orkide bakımından farkı var mı, var ise nedir diye sormayı da unutmamalısınız.

Orkide nasıl çiçek açtırılır konusuna başlamadan orkidenin durumunu gözden geçirmekte fayda var. Orkideyi tohum olarak ekip de büyütmeye başladı iseniz hemen çiçek vermesini beklemek hayalperestlik olacaktır. Tohumdan ekilen orkidelerin çiçek vermesi bazen 5 yıla kadar sürebilir. Fakat orkidenizi çiçek açmış bir şekilde aldı iseniz dökülme evresinden sonra tekrar çiçek vermesi çok olasıdır.

orkide nasıl çiçek açtırılır

Orkide Nasıl Çiçek Açtırılır?

Sevgi olmazsa olmaz!

Neredeyse tüm çiçek bakımlarında dediğimiz gibi bitkinizi sevmeniz şart çünkü sevmediğiniz bir şey için harcayacağınız zaman vakit kaybı gelecek ve bitkinizin bakımlarını aksatacaksınızdır. Ya da gönülsüz yapacağınız bakım doğru şekilde yapılmadığı için bitkinize daha çok zarar verecektir.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Örneğin fazla suyun atılmadığı bir saksıda çiçeğinizi gereğinden fazla sulayarak bitkinizi bıraktığınızı hayal edin veya gelişimi için gübre vereceksiniz ama o kadar yorgunsunuz ve uğraşasınız yok ki oranına dikkat etmeden döküverdiniz gitti.

Sevgisiz yapılan hiçbir şey güzel sonuç vermez!

Orkide nasıl çiçek açılır? Sorusunun cevabı tabii ki sadece sevgi değil fakat sevginin etkisinin ne kadar büyük olduğunu göreceğinizi garanti ediyoruz. Bitkiler ilgilendiğinizde, onlarla konuştuğunuzda ve onlara müzik dinlettiğiniz zaman buna tepki veriyor. Etrafında canlılık olduğunu anlayan bitki çabuk gelişiyor ve bakımını cevapsız bırakmayıp hünerlerini sergilemekten geri kalmıyor.

Orkide nasıl çoğaltılır

Çiçeğinizin bulunduğu ortam nasıl olmalı?

Orkide nasıl çiçek açtırılır diyorsanız öncelikle çiçeğinizin bulunduğu ortamı kontrol etmeniz gerekiyor.

  • Orkidenin havasız kalmaması gerekiyor, çiçeğinizin en az bizim kadar temiz havaya ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız.
    Orkidenin üst kısmı olduğu kadar kökünün de hava alması gerekiyor bu sebeple toprağına dikkat etmelisiniz.
  • Orkidenin bulunduğu ortamda nem oranı %40’ın altına inmemeli ve nem oranı %70’i geçmemelidir.
  • Orkideniz soğukta kalırsa çiçek açmayacaktır, geceleri 10 derecenin altında sıcaklığa maruz kalmamalı gündüz ise 26 dereceyi geçmemesinde fayda vardır.
  • Işık görmeyen orkideniz hiç bir zaman çiçek açmayacaktır! Orkide ışık görmeli dedi isek güneş ışığının direkt altına da bırakılmamalıdır.
    Bu orkidenizin zarar görmesine sebep olacaktır. Orkidelerin şeffaf saksıda olması gerektiğini çünkü bitkinin olduğu kadar köklerinin de ışığa ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız.
  • Besin çok önemli, 15 günde bir orkide besini adında satılan ek besin ile sulamalısınız.
  • Orkidenizin yapraklarının toz tutmasını önlemeniz de fayda sağlayacaktır.

Orkide Çiçek Açtırma Yolları

Şimdi gelelim orkidenizin bakımının güzel yapıldığını var sayarak dökülme evresinden sonra orkide nasıl çiçek açtırılır sorusunun cevaplarına.
Bunun için genel olarak uygulanan iki yöntem vardır. Sıra ile bakalım.

Orkidenizin her iki yöntemde de boğumlarına çok dikkat etmeniz gerekiyor.
Orkidenizin boğumları daima yeşil olmalıdır eğer renk yeşil değil ise bu kısım artık sağlıksızdır ve çiçek vermeyecektir.

orkide çiçeği, orchid flower

1- Vaseline ile orkideye çiçek açtırmak

Orkidenin gövdesinin üst tarafından aşağıya doğru yeşil boğum bulunur ve bu boğumun bir parmak üzerinden steril bir makas ile kesilir. Orkidenin hastalık kapmaması için makası sterilize etmek önemli.

Orkideyi kestikten sonra kesilen bölgenin sterilizasyonunu sağlamak için kesim yapılan bölgeye toz tarçın sürebilirsiniz.

Orkide gövdesi sağlam duruyor kökünden gerekli besini alabiliyor olmalı bu sebeple ince bir çubuk ve gövdeye zarar vermeyecek mandal (örn mandal saç tokası) ile orkide gövdesi sabitlenmelidir. Mandalla sabitleme yapılırken mandalın boğumlara gelmemesi çok önemlidir.

Bakımı güzel yapılan ölü kısmı temizlenmiş toprağa sabitlenmiş orkidemizin çiçek açmasında yardımcı olmak için eldiven giydiğiniz elinizle yeşil boğumlara masaj yaparak vazalin sürmelisiniz. Orkideye hiçbir zararı olmayacak boğumları yumuşatıp çiçek açmaya yardımcı olacaktır. Üst taraflardaki boğumlar çiçek açmaya daha müsaittir.

orkide bakımı, orchid care

2- Budayarak orkideye çiçek açtırmak

Orkide nasıl çiçek açtırılır? sorusunun bir diğer cevabı da budamadır. Dökülme evresinden sonra ilkbahar geldiği zaman bitkinin kökünden yukarı doğru üç boğum sayılır ve çok az üzerinden steril bir makas ile budanır.

Budadığınız tıfıl orkide canınızı sıkmasın bakımına güzelce devam ettiğiniz zaman çok hızlı büyüdüğünü göreceksiniz. Budanan orkideler 8-12 hafta sonra çiçek açacaktır ve bu yenilenmiş orkide eskisinden daha güzel çiçek açacaktır.

Bazı orkideler ise maalesef hiç bir sebep yokken bir daha çiçek açmaya biliyor.

orkide, orchid

Orkide Nasıl Çoğaltılır?

Orkidenizi çoğaltmanın en yaygın şekli keikidir.

Keiki nedir?

Keiki orkidenin kendi oluşturduğu yeni bir orkide köküdür. Tüm canlılar doğar, büyür, ürer ve ölür. Orkide yaşamsal aktivitelerinin kötüye gittiğini hissettiği zaman varlığını devam ettirmek için kendi üzerinde bir yavru kök oluşturuyor bu köke keiki deniyor. Keiki sonucu oluşan orkide ana orkidenin klonudur.

Orkidenizin gelişiminin durduğunu yahut kötüye gittiğini gözlemliyorsanız onu karanlık bir yere koyabilir yahut sulama periyodunuzu uzatabilirsiniz. Hayata son kez tutunmak için keiki oluşumu sağlayacaktır. Keiki oluşumunu gözlemledikten sonra orkidenizin normal bakımına dönebilirsiniz,  keikide orkidenizin kök kısmında bulunan yaprakların en az iki tanesini gözlemledikten sonra steril bir makasla kesip toprağa ekebilirsiniz.

Yeni ekilen yavru orkide ilk bir kaç gün normalden fazla sulanarak ve serin muhafaza edilmelidir.

2018 Orkide Çiçeği Yılıydı! 2019’da Fark Yaratın!

Orkide Çiçeği günümüzde hediye olarak sıkça tercih edilen bir seçenektir. Özel günlerde sevdiklerimize hediye olarak alabileceğimiz seçeneklerin başında gelir. Ancak hediye araştırırken listenin üst sıralarında bulunması aynı zamanda sizin için dezavantaj da olabilir. Herkes hayatında birkaç defa hediye olarak orkide çiçeği almıştır. Yapılan araştırmalara göre tekrar eden hediyeler üzerine düşünülmemiş veya vakit harcanmamış algısına sebep oluyor. Muhiku olarak ise hediye seçeneklerine yenilikçi çözümler getiriyoruz. Geleneksel hediyelerden sıyrılarak Muhiku hediye kutuları ile bugün sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz!

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çiçek

To Top