Connect with us

Çiçek

Orkide Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Bizler hayatlarımızda her şeyin anlamlı olmasını bir anlama sahip olmasını isteriz. Orkide çiçeği ise duygularımıza tercüman olmasının yanı sıra göz alıcı güzelliği ile kalbimizde o güzel duyguların uyanmasını sağlar. Güneşli bir bahar günü orkide çiçeğinin hoş kokusu ile güne başlayıp da hayattan nasıl keyif almaya biliriz ki?

Evimizde / iş yerlerimizde durduğu yeri güzelleştiren orkide çiçeği baharın gelmesi ile çiçek açarak hayatımızdaki stresleri yorgunlukları bir yana bırakıp hayatın ne kadar güzel olduğunu anlatmaya çalışıyor sanki.

İnce zarif yapısı ile zarif fakat tabiatı gereği dayanıklı olan orkide çiçeği bakımına dikkat edilirse uzun yıllar yaşayabilmektedir ve çiçekleri o kadar kalıcı olur. Orkide çiçeği cinsine ve bakımına göre 1-4 kez çiçek açar. Sanıldığının aksine çiçekleri dökülen orkide çiçeği ölü değildir.

Orkide, Orchid

Orkide Çeşitleri ve Orkidenin Anlamı

Orkide çiçeği zarafetin, şıklığın, aşkın ve sadakatin simgesidir. Bir çiçek nasıl bu kadar anlamlı olabilir diyorsanız orkide çiçeği ile daha tanışmamışsınız demektir. Orkide çiçeği açtığı zaman tüm dikkati üzerine çeken muhteşem görüntüsüyle birlikte mis kokusu ile de gönlümüzde taht kurmaktadır.

Beyaz Orkide, White Orchid

Beyaz Orkide: Saf sevgiyi temsil eder. Beyaz orkide çiçeği alınması tereddüt, şüphe, kin gibi duygularla kirlenmemiş temiz ve masum sevgi anlamına gelir. En çok tercih edilen orkide çiçeğidir. Son derece dayanıklı olması da taşıdığı anlamı güçlendirdiği gibi özel günlerin vazgeçilmez çiçeğidir.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Fuşya Orkide, fuchsia orchid

Fuşya Orkide: Son dönemlerde çokça tercih edilen bir orkide çiçeği çiçeği çeşididir. Sevecenliği ve samimiyeti simgeleyen fuşya orkide çiçeği , genellikle yeni çiftler tarafından hediye olarak tercih edilir. Canlı tonlarının güzelliği ve güzel kokusu bakımına bağlı olarak uzun süre kalıcı olabilir.

Mavi orkide, Blue Orchid

Mavi Orkide: Bu orkide çeşidi doğal olmamasına rağmen anlamının büyüklüğü ve muhteşem görüntüsüyle gönüllerimizde taht kurmayı başarmıştır. Mavi orkide çiçeği en büyük aşk anlamına gelir. Yapay renklendirme işlemi uygulandığı için nadirdir ve nadir olması da anlamını kuvvetlendirmektedir. Genellikle Sözlere dökülemeyen duyguları en güzel ifade ediş şekli olarak kullanılır.

Sarı orkide, yellow orchid

Sarı Orkide: Nadir rastlanan türlerden biri olan sarı orkide çiçeğinin anlamı; dostluk, sıcaklık ve ailedir. Sarı orkide samimiyeti pekiştirmenin en özel sembollerinden biridir.

Mor orkide, purple orchid

Mor Orkide: Mor rengi yüzyıllar boyunca kral ve kraliçelerin vazgeçilmezi olup özellikle asiller tarafından tercih edilmiştir. Orkide çiçeği kendi başına fazlasıyla zarif ve göz alıcı iken romantizmin, duygusallığın rengi mor orkide “asaleti” temsil eder. Tıpkı ifade ettiği anlam gibi nadir bulunan bir orkide türüdür.

Birçok türü bulunan orkide çiçeğinin anlamı renklerine göre değişiklik gösterse de özel günlerin vazgeçilmez üyesi olarak kimi zaman evimizde kimi zaman ise iş yerimizde yerini alır. Bulundukları ortamın havasını değiştirdikleri de tartışılmaz bir gerçektir.

Orkide Çiçeği Efsanesi

Orkide çiçeğinin efsanesi de en az anlamı kadar eşsiz ve güzeldir. Maraş’ın Geben yaylasında güzeller güzeli saçları mis kokulu prenses Orkis yaşarmış, Orkis sabahın ilk ışıklarında kimse uyanmadan kalkar dağ eteklerine koşarmış.

Orkis bir gün yemyeşil kırlarda otururken eteğine bir beyaz bir leylek konmuş. Leylek o kadar güzelmiş ki Orkis leyleği, leylek Orkis’i seyre dalmış derken havanın karardığını fark eden Orkis hızla yerinden kalkarken leyleğin kanadı kırılmış. Orkis bu duruma çok üzülmüş ve saçından bir tel koparıp yaralı leyleğin kanadını sarmış. O anda leylek yakışıklı bir delikanlıya dönüşmüş, Orkis’in şaşkınlıktan dili tutulmuş .

Yakışıklı delikanlı uzun yıllardır dağlarda taşlarda Orkis’i aradığını söylemiş ve havalar soğuyana kadar ayrılmamışlar. Ne var ki havalar soğuyunca delikanlı gitmesi gerektiğini ama ne olursa olsun geleceğini söylemiş. Böylece Orkis beklemeye başlamış, bir gözü sevdiğinin hasreti ile ağlar diğeri geleceğini ümit eder gülermiş.

Beklemeye dermanı kalmayan Orkis rüzgarın içinde toz olup dağa savrulmuş ve dağı orkisin mis kokusu sarmış. Orkis’in kendini rüzgara verdiği yerde ise bir çiçek bulmuşlar. Dünyada sadece Geben Yaylası’nda yetişen bu çiçeğe Maraş Orkide’si adını vermişler.

2018 Orkide Çiçeği Yılıydı! 2019’da Fark Yaratın!

Orkide Çiçeği günümüzde hediye olarak sıkça tercih edilen bir seçenektir. Özel günlerde sevdiklerimize hediye olarak alabileceğimiz seçeneklerin başında gelir. Ancak hediye araştırırken listenin üst sıralarında bulunması aynı zamanda sizin için dezavantaj da olabilir. Herkes hayatında birkaç defa hediye olarak orkide çiçeği almıştır. Yapılan araştırmalara göre tekrar eden hediyeler üzerine düşünülmemiş veya vakit harcanmamış algısına sebep oluyor. Muhiku olarak ise hediye seçeneklerine yenilikçi çözümler getiriyoruz. Geleneksel hediyelerden sıyrılarak Muhiku hediye kutuları ile bugün sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz!

 

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çiçek

To Top