Öğretmene Mektup – Duygusal, Anlamlı ve Akademik Mektup Örnekleri

ogretmene-mektup-duygusal-anlamli-ve-akademik-mektup-ornekleri

Öğretmene mektup yazmak istiyorsunuz ama söze nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Sizin için öğretmene mektup yazmanın inceliklerini örneklerle birlikte ele aldık. Siz de bu örneklerden yola çıkarak kendi mektubunuzu yazabilirsiniz.

ogretmenler-gunu-hediyelerini-kesfedin

Öğretmenlik, dünya üzerindeki en kutsal meslek. Küçük yaşlardan itibaren hayata ve ilme dair pek çok konuda bize öğretilerde bulunan bu kıymetli insanlara ne kadar teşekkür etsek de az.

Öğretmeninize teşekkürünüzü, saygınızı veya danışmak istediğiniz mevzuları bir mektup aracılığıyla iletebilirsiniz. Peki, öğretmene neden mektup gönderilir ve bu mektup nasıl yazılır?

Öğretmene Neden Mektup Gönderilir?

Mektup, en eski ve samimi iletişim yollarından biri. Kimi zaman en yakınımızla, kimi zaman ise dünyanın öbür ucundan biriyle mektuplaşabiliriz. Mektup göndermekteki asıl amaç ise; duygularımızı ve düşüncelerimizi paylaşmaktır.

Dolayısıyla öğretmene mektup göndermenin de pek çok nedeni vardır. Bazen öğretmen sevgisini dile getirmek, bazen de teşekkür etmek için öğretmene mektup gönderilir.

Öğretmene mektup gönderme amaçlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öğretmeninize teşekkür etmek için mektup yazılabilirsiniz.
 • Okulda veya sınıfta yaşadığınız bir sorun varsa, bunu öğretmeninize iletmek için bir mektup yazabilirsiniz.
 • Öğretmeninizin belirli bir konuda sizi desteklemesini istiyorsanız bir mektup yazabilirsiniz.
 • Öğretmeninizle gelecek planlarınızı paylaşmak istiyorsanız, ona bir mektup yazarak bu konuda bilgilendirme yapabilirsiniz. Örneğin; mektubunuz üniversite ve staj başvuruları, kariyer hedefleri gibi konuları içerebilir.
 • Sınıf deneyimini iyileştirmek için önerilerde bulunabilirsiniz.
 • Öğrenme ihtiyaçlarınızı veya özel gereksinimlerinizi öğretmeninizle paylaşmanız gerekiyorsa bir mektup yazarak bu konuda iletişime geçebilirsiniz.
 • Uzun yıllardır görmediğiniz ve eğitim sürecinde size destek olan öğretmeninize özleminizi dile getirmek için mektup yazabilirsiniz.

Bu sebepler ve amaçlar kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Dolayısıyla sizin öğretmeninize mektup göndermek için bunlardan farklı sebepleriniz olabilir.

Öğretmene Mektup Nasıl Yazılır?

öğretmene-mektup-nasil-yazilir-muhiku-blog

Öğretmenler, eğitim hayatımız boyunca en az ailemiz kadar iletişim kurduğumuz ve görüştüğümüz kişilerdir. Kimi zaman bilimsel kimi zaman ise hayata dair bilgiler verirler.

Ancak öğretmenlerle aramızda saygıya dayalı bir iletim vardır. Onları her ne kadar çok sevsek de gerek söylediklerimize gerek ise davranışlarımıza dikkat etmemiz gerekir. Hiçbir zaman sınırı aşmamalı ve saygımızı korumalıyız.

Dolayısıyla öğretmene mektup yazarken de saygıya ve resmiyete dayalı bir dil kullanmaya özen göstermelisiniz. Mektubu yazdığınız kişinin öğretmeniniz olduğunu unutmamalısınız. Bu sebeple de mektubunuzda laubali ifadelere yer vermekten de kaçınmalısınız.

Öğretmeninize mektup yazarken dikkat etmeniz gerekenleri bir bir açıkladık. Siz de bunlara dikkat ederek öğretmeninize mektup yazabilirsiniz.

Öğretmene Mektup Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğretmeninize mektup yazarken dikkat etmeniz gerekenleri baştan sona anlattık. İşte, dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar:

 • Mektubunuza uygun bir hitabetle başlayın. Örneğin; “Sayın Öğretmenim” veya “Sevgili Öğretmenim” gibi uygun bir giriş yapabilirsiniz. Dilerseniz girişin ardından mektubu yazdığınız tarihi de belirtebilirsiniz.
 • Hitabın ardından mektubunuzu açan bir giriş paragrafı yazın. Örneğin, öğretmeninize bir teşekkür ifadesiyle başlayabilirsiniz ya da mektubu amacınıza göre özetleyebilirsiniz.
 • Gelişme kısmında mektubu yazmaktaki ana amacınızı açıklayabilirsiniz. Örneğin, derste gösterdiğiniz performanstan veya kişisel bir konudan bahsedebilirsiniz. Burada ana fikirlerinizi açıklayın ve gerektiğinde örnekler de sunmaya özen gösterin.
 • Mektubunuzu nazik ve saygılı bir dille sonlandırın. Örneğin, öğretmeninize minnettarlığınızı yineleyebilir ve gelecekteki iletişim için açık bir davet sunabilirsiniz.
 • Mektubunuzu imzanızla tamamlayın. İmzanızı attıktan sonra, adınızın altına “Saygılarımla” ya da “Sevgilerimle” gibi uygun bir kapanış ifadesiyle sonlandırın.

🎁 Mektubunuzu küçük bir hediyeyle tamamlamak ister misiniz? Muhiku’nun öğretmene hediye sayfasında bütçenize uygun güzel bir hediye bulabilirsiniz.

Öğretmene En Duygusal Mektup Örnekleri

Aşağıda size ilham verecek birbirinden güzel mektup örneklerini derledik. Siz de bu mektup örneklerinden faydalanarak öğretmeniniz için en güzel mektubu yazabilirsiniz.

Anaokulu Öğretmenine Mektup

anaokulu-ogretmenine-mektup-muhiku-blog

Okul öncesi çağında bir çocuk okuma yazma bilmeyebilir. Dolayısıyla bu yaştaki bir çocuğun mektup yazması çok da mümkün olmayacaktır.

Ancak velisi olarak onun cümlelerini mektuba siz aktarabilirsiniz. Sizin için aşağıda bir mektup örneğine yer verdik:

Sevgili (Öğretmenin Adı),

Ben (İsminiz), (Çocuğunuzun Adı)’nın velisiyim. Size, (Çocuğunuzun Adı)’nın bu dönemdeki ilerlemesi ve sınıftaki deneyimleri hakkında birkaç kelime yazmak istedim.

Öncelikle, (Çocuğunuzun Adı)’nın sınıfta ne kadar keyif aldığını ve öğrenmeye ne kadar istekli olduğunu belirtmek istiyorum. Onunla ilgili günlük paylaşımlarınızı ve fotoğrafları görmek, onun gelişimini izlemek beni gerçekten mutlu ediyor. Sınıfınızda sağladığınız destek ve sevgi için size teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca, (Çocuğunuzun Adı])’nın özellikle (belirli bir etkinlik veya konu) üzerinde ilerlediğini görmek beni sevindiriyor. Evde de onunla çalışırken gelişimini fark ediyoruz.

Bu noktada, (Çocuğunuzun Adı)’nın (belki öğrenme stilleri veya ihtiyaçları hakkında) sizin gözlem ve geri bildirimlerinizi almak istiyorum. Onun gelişimine yönelik herhangi bir öneriniz veya dikkatinizi çeken bir ilgi alanı hakkında bilginiz varsa, bunları bizimle paylaşmanızdan memnuniyet duyarım.

Son olarak, sınıfınızdaki çalışmalarınız için size teşekkür ederim.

Saygılarımla,

(İsminiz)

Ortaokul Öğretmenine Mektup Örnekleri

ortaokul-ogretmenine-mektup-muhiku-blog

Sevgili Öğretmenim,

Size, dersinizdeki deneyimlerim ve öğretme sürecim hakkında bilgi vermek adına bu mektubu yazmak istedim. Öncelikle derslerinizin çok verimli geçtiğini söylemek isterim. Rehberliğiniz ve bilgileriniz sayesinde öğrenmeye karşı isteğim gün geçtikçe artıyor.

Bazı konularda birtakım zorluklar yaşasam da sizin desteğiniz sayesinde bu zorlukların üstesinden gelmeyi başardım. Sınıf derslerinin haricinde bize öğrettiğiniz değerler ve hayat dersleri de benim için çok kıymetli.

Bir öğrenci olarak sizin öğrenciniz olduğum için çok gururluyum. Sizin gibi harika bir öğretmene sahip olduğum için de çok mutluyum. Desteğiniz ve sabrınız için çok teşekkür ederim öğretmenim.

Sevgililerle,

(İsminiz)

Lise Öğretmenine Mektup Örneği

lise-ogretmenine-mektup-ornegi-muhiku-blog

Sayın Öğretmenim,

Bu mektubu yazma amacım, size üniversite seçimi sürecimle ilgili birkaç konuda danışmak. Bu konu üzerine ne kadar eğilsem de bazı noktalarda neye karar vereceğimi bilemiyorum.

Bir süredir üniversiteleri araştırıyorum. Ancak kariyer hedefime uygun bir seçim yapmak beni biraz zorluyor. Sizin de desteğinizle hangi üniversitelerin bana en uygun eğitimi sağlayabileceğiniz ve geleceğim için hangilerinin daha iyi olacağını belirlemek isterim.

Ayrıca üniversite başvuru sürecinde de nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında da danışmanlığınıza ihtiyaç duyuyorum. Bilginizle, tecrübenizle ve sabrınızla bu süreçte bana destek olmanızdan memnuniyet duyarım.

Saygılarımla,

(Adınız)

Lise Öğretmenine Veda Mektubu Örneği

lise-ogretmenine-veda-mektubu-muhiku-blog

Sevgili Öğretmenim, 

Lise hayatımın sonuna yaklaşıyorum, bu sebeple de size teşekkür etmek adına bir mektup yazmak istedim. Öğrenciniz olduğum süre boyunca derslere ve hayata dair öğrettikleriniz ömür boyu aklımın bir köşesinde olacak.

Siz her zaman bizim için bir öğretmenden daha fazlası oldunuz. Kimi zaman anne ve baba gibi arkamızda durdunuz, kimi zaman ise en yakın arkadaşımız gibi tüm sıkıntılarımızı dinlediniz.

50 dakikalık ders saatine çok şey sığdırdınız. Bu sebeple de sizin dersinizde bir kere bile sıkılmadık. Her zaman sizi hayranlıkla, saygıyla ve sevgiyle dinledik.

Şimdi, liseyi geride bırakıp üniversiteye geçmenin heyecanını yaşarken sizden ayrılacak olmanın da kederi içindeyiz. Bize kattıklarınız, verdiğiniz ilham ve motivasyon için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Öğretmenimiz olduğunuz ve hayatımıza dokunduğunuz için minnettarım.

Sizi hiçbir zaman unutmayacağım.

Saygılarımla,

(Adınız)

Öğretmenler Günü Kutlama Mektubu Örneği

öğretmenler-gunu-kutlama-mektubu-muhiku-blog

Sevgili Öğretmenim, 

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü ve bu özel gün vesilesiyle size bir mektup yazmak istedim. Siz bizim için sadece bir öğretmen olmadınız. Aynı zamanda bir rehber ve ilham kaynağımız oldunuz.

Öğretmenler Günü, sizin gibi kıymetli öğretmenlerin önemini anlamak için bize bir fırsat sunuyor. Varlığınızla bize sadece ilmi bilgiler vermekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda hayatımızı şekillendirirken de yolumuzda bize fener oluyorsunuz.

Cesaret, çalışkanlık, özveri ve sabır gibi değerleri sizin sayenizde öğrendik. Her zaman bize destek oldunuz ve inandınız. 

Sizin gibi harika öğretmenler yalnızca bir gün değil, her gün kutlanmayı hak ediyor. Öğretmenler Günü’nüz kutlu olsun öğretmenim, iyi ki bizim öğretmenimizsiniz.

Sevgilerle,

(Adınız)

Öğretmene Kısa Özür Mektubu Örneği

ogretmene-kisa-ozur-mektubu-muhiku-blog

Sayın Öğretmenim,

Size bu mektubu yazmaktaki asıl amacım, son ders saatinize katılamamış olmam. Beklenmedik acil bir durumla karşılaştım, bu sebeple de size haber veremeden okuldan çıkmak zorunda kaldım.

Dün yaşadığım durum tamamen benim kontrolüm dışındaydı. Ancak sizi öğretmenler odasında ve bahçede göremedim. Bu durumun sizi ne kadar zor durumda bıraktığının farkındayım. Bu sebeple de sizden tüm kalbimle özür dilerim.

Diğer taraftan kaçırdığım dersin notlarını sınıf arkadaşlarımdan alarak konu eksikliğimi telafi etmeye çalışacağım. Bundan sonra daha dikkatli olacağımı da bildirmek isterim.

Tekrar özür dilerim ve anlayışınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

(Adınız)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir