Connect with us

Kahve

Nikaragua Kahvesi Özellikleri Nelerdir? Nasıl Demlenir?

Nikaragua Hakkında Kısa Bir Bilgi

Nikaragua, Nicaragua
Fotoğraf: https://gezimanya.com/nikaragua

Nikaragua Tarihçesi

1502 yılında Nikaragua kıyıları Colombus tarafından keşfedildiğinde ülkede Miskitolar gibi birçok yerli kabile vardı. 1523 yılında bir İspanyol kaptanı tarafından Garanada ve Léon’de yerleşme merkezleri kuruldu. İspanyollar, 17 ve 18. yüzyıllarda  Nikaragua’nın büyük bölümünü sömürge haline getirdiler. Nikaragua 1821’de İspanya’dan bağımsızlığını kazandıktan sonra, bir süre Meksika ile daha sonra da Orta Amerika Birleşik Eyaletleri ile birleşti ve 1838 yılında bağımsız ayrı bir cumhuriyet oldu. Nikaragua, başkanlık sistemine dayalı demokratik cumhuriyettir. Nikaragua üniter bir devlet olmasına rağmen 2 tane özerk bölgesi bulunmaktadır. Bunlardan biri Kuzey Atlantik Özerk Bölgesi (RAAN), diğeri ise Güney Atlantik Özerk Bölgesidir (RAAS).

Nikaragua, resmi adıyla Nikaragua Cumhuriyeti130.375 km²’lik yüzölçümü ile Orta Amerika‘nın en büyük ülkesidir. Kuzeyinde Honduras, güneyinde Kosta Rika, batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi bulunmaktadır. Yönetimsel açıdan 15 bölgeye ayrılan, 11 ile 14 derece kuzey enlemleri arasında bulunan ülkenin Başkenti Managua‘dır, 2016 yılında Nikaragua Nüfusu 6.217.796’dır (2016 nüfus sayım verilerine göre), resmi dili İspanyolcadır.

Nikaragua İklimi

Nikaragua iklimi, Climate in Nicaragua

Tropikal bir iklime sahip olan ülkede sıcak ve nemli bir hava hakimdir. Başkent olan Managua’da sıcaklık ortalaması aralık ayında 27 derece, haziran ayında ise 30 derece civarı sıcaklık görülmektedir.  Atlantik kıyıları, Pasifik kıyılarına nazaran daha çok yağış alır. Pasifik kıyısında yıllık ortalama yağış miktarı 3810 mm, Atlantik kıyısında ise yılda ancak 1140 mm yağış alan Managua hariç 2030 milimetredir. Yıl, biri kurak; diğeri yağışlı olmak üzere iki mevsime ayrılmaktadır. 130.375 kilometrekarelik yüzölçüme sahip olan Nikaragua arazisinin yaklaşık 62.400 kilometrekaresi  kereste ormanı ile kaplıdır. 50 çeşit civarı ağaç vardır. Bunların en önemlileri çam, meşe, mahun ve sedir ağaçlarıdır.

Nikaragua’nın Ekonomisi

Nikaragua’nın ekonomisi tarıma dayanmaktadır. 1978-1979’da yaşadığı iç savaşlar sebebi ile sanayi merkezleri yıkılmış ve tarım konusunda darbe alan bu ülke Orta Amerika’nın fakir ülkeleri arasında yer almaktadır fakat tarım alanında yaşanan olumsuzlukları aşabilmek için yatırım yapmaya çalışmaktadır.
İhtilal hükümeti tarafından girişilen zora dayalı reformların sonucu olarak ekonomi düzensiz hale gelmiştir. İhtilalden sonra birçok ülkeden alınan yardım ekonominin geliştirilmesinden çok ülkenin yeniden inşasına ayrılmaktadır. Çalışan nüfusun % 47,9’u tarımla, % 15’i imalat, inşaat, madencilik gibi işler ve % 35’i çeşitli hizmetlerde, ulaştırma ve ticaretle uğraşmaktadır. Tarım ve hayvancılık Nikaragua ekonomisinin en büyük bölümünü meydana getirmektedir. Pamuk, kahve, et, kimyevi ürünler ve şeker başlıca ihraç mallarıdır. Ekilen toprakların yarıdan fazlası pamuk ve pirince ayrılmıştır. Kalan topraklarda kahve, şeker kamışı, tahıl, süpürge darısı ve fasulye ekilmektedir.

Nikaragua’da başlıca altın, gümüş ve bakır madenleri işletilmektedir ve bunların çoğu ihraç edilmektedir. Nikaragua en çok ABD, Venezuela, Almanya, Japonya, Kostarika ve Guatemala ile ticaret yapmaktadır. Başlıca ithal malları, makina ve arabalar, kimya malzemeleri, ham petrol ve gıda maddeleridir.
Ülkede demiryollarının uzunluğu 300 km, karayollarının uzunluğu ise 14.997 km olup, bunun ancak % 10’u asfalttan oluşmaktadır. Ülkede bir tane uluslararası havaalanı vardır.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Nikaragua & Kahve

Kahve çekirdekleri, Coffe beans

Nikaragua’da kahve 19. Yüzyılın ortalarında yetiştirilmeye başlanmıştır. Nikaragua, taze kahve denilince ilk akla gelen ülkelerdendir. Kahve üreticiliği ve ticareti Nikaragua ekonomisi için önemli bir yer tutmaktadır. İklimden ve siyasal nedenlerden ötürü gereken önem verilmemiş olsa da dünya kahve üretim sıralamasında 13. sırada yer almaktadır.

Ülkedeki en önemli kahve bölgeleri; Matagalpa ve Jinotega ile Nicaragua’nın en çok aranan çekirdeklerin bulunduğu Nueva Segovia’dır. Nikaragua kahve çekirdekleri, Nikaragua’nın kuzeyinde, Dipilto-Jalapa dağlarının ve yağmur ormanlarının bulunduğu Nueva Segovia bölgesindeki küçük aile çiftliklerinden toplanmıştır. Yapılan üretim tamamen çiftçilerin emeklerinin bir ürünüdür. Zararlı tarım ilacı kullanılmadan yetiştirilen bu kahveler, içerdiği karışık tatlarla kahve severlere sıra dışı bir deneyim sunar.

Nikaragua Kahvesinin Özellikleri Nelerdir?

Nikaragua Kahvesi, Nicaragua Coffee

Çekirdek Tipi: Arabica
Bölge: Nueva Segovia
Tadım Notları: Tatlı, hafif bitkisel notalar, hafif mayhoşlukta, ahududu ve esmer şeker
Üretim Süreci: Yıkanmış
Asidite: Sitrik asit
Gövde: Orta
İçim – Sertlik: Dengeli

Nikaragua kahve çekirdekleri, Nikaragua’nın kuzeyinde Nueva Segovia bölgesindeki küçük aile çiftliklerinden toplanmıştır.Basit bir asit oranına sahip Nikaragua kahveleri en lezzetli kahveler arasındadır. Yumuşak ve asiditesi düşük olduğu için koyu kavurma ve harmanlamaya uygun kahvelerdir. Kahvelerin sınıflandırılması yetiştiği yüksekliğe göre yapılır. Ortalama 800-1900 metre yükseklikte yetiştirilmekte olan kahveler yetiştirildikleri bölgenin has aroma profilini sunmaktadır.
İçerdiği karışık tatlarla kahve severlere sıra dışı bir deneyim sunar.  Lezzetli ve hoş bir tada sahiptir, kırmızı meyve ve çikolata tatlarının birleşiminden oluşan dengeli bir içim lezzeti sunar. Kahve yudumlarında vanilyanın ve fındık lezzetinin de tonları bulunmaktadır. Hem espresso hem de filtre kahvelerde mükemmel sonuç verir.

Nikaragua kahvesi lezzetli ve hoş bir tada sahiptir, kırmızı meyve ve çikolata tatlarının birleşiminden oluşan dengeli bir içim lezzeti sunar. Kahve yudumlarında vanilyanın ve fındık lezzetinin de tonlarını bulabilirsiniz.
Kahve çekirdekleri 3 farklı yöntemle işlemden geçer ve sonrasında paketlenir. Bunlar; yıkanmış, yarı yıkanmış ve kuru( doğal) yöntemdir. Bu işlemler kahvenin aromasını etkilemede önemli bir rol oynar. Nikaragua kahvesinde kullanılan yöntem ise yıkanmış yöntem (washed/ wet process)’dir. Bu yöntemin amacı kahve meyvesini yapışkan zar olan zamktan ayırmaktır. Yıkanmış Arabica kahveler yumuşaktır, asiditesi düşüktür ve berraklığıyla dikkat çeker.

Kahve, Nicaragua Coffee

Nikaragua Kahvesi Nasıl Demlenir?

Nikaragua kahvesi hem espresso hem de filtre kahvelerde mükemmel sonuç verir. “Filtre kahve demleme yöntemleri” ile kahvenizi istediğiniz şekilde demleyebileceğiniz gibi;

French Press ile hazırlanışı: 22 gram kahve için, 360 ml su 95 C, 5 dk
Moka Pot ile hazırlanışı: 22 g kahve için, 300 ml su, 80-85 C, 3-3.30 dk yeterli olacaktır.

Dünya Kahveleri Kapınıza Gelsin!

Siz de Nikaragua kahvesini denemek isterseniz Muhiku hediye kutuları arasında bulunan “Dünya Kahveleri Kutusu” nu keşfedin. Dünya kahveleri kutusu size ve sevdiklerinize dünyanın 5 farklı ülkesinden kahveler sunar.  Nikaragua,Kenya, Ethiopia Sidamo, Honduras, Colombia kahveleri ile enfes bir kahve tadım deneyimi yaşayabilirsiniz. Her bir paket 50 gramdır. Kargoya verilmeden önce sizler için taze çekilmektedir. Kullanım ömrü paket açıldıktan itibaren 12 aydır. Serin ve kuru yerde saklanması tavsiye edilir. Afiyet Olsun! 🙂

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kahve

To Top