Connect with us

Çay

Nar Çayı Nasıl Demlenir? Faydaları Nelerdir?

Aslında çay, ‘çay bitkisi’ dediğimiz camellia sinensis’den elde edilen içeceklere verilen isimdir. Bitki çayları olarak adlandırılan şeyler çay değil aslında infüzyon olarak isimlendirilirler. Ama zamanla diğer dillerde de bu kullanım azalmış ve insanlar camellia sinensis harici elde edilen sıcak içeceklere de çay demeye başlamışlardır. İngilizcede de Herbal Tea olarak adlandırılan ve Türkiye’de bitki çayı olarak sınıflandırdığımız bu kategoriden sizlere bu ay nar çayını seçtik.

Nar Çayı Tarihçesi

Nar (Punica granatum), kınagiller (Lythraceae) familyasından içinde küçük çekirdekleri ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşmuş, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen, bir meyve türüdür.
Nar, çoğunlukla İran ve Hint mutfağında kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise, Domatesin İran mutfağına geç girmesi, daha da doğrusu domates daha bilinmiyorken, nar şurubunun çok yaygın olarak kullanılmasıdır.
Fazlaca kendine yer bulan narın suyu da, Orta Doğu ülkelerinde çok tüketilen bir içecektir. 2000’li yıllardan itibaren ABD’de de popüler olmuştur. (Ülkeler arası nar üretim miktarı sıralaması ilk beş: 1.İran 2.Hindistan 3.Çin 4.Türkiye 5.ABD)
Nar mitolojide ve dinde de kendine geniş bir yer bulur: Yunan mitolojisinde Hades tarafından Yeraltı dünyasına kaçırılan Persephone birkaç nar tanesi yediği için bir daha ölüler dünyasını terk edip yeryüzüne insanlar arasında dönememiştir. Yahudi inancına göre nar, doğruluğu simgeler. Yahudi ve Hristiyan folkloruna göre, Adem ile Havva’ya yasak olan cennet meyvası elma değil, nardır. Bu yüzden, Hristiyanlar’ın dini süsleme sanatında nar, sıklıkla kullanılan bir motiftir.
Papaz giysilerinde, oda duvarlarına asılan dinsel süsleme amaçlı kumaşlarda ve metal işlerinde nar motifine rastlanır. Çingeneler, mevsimi gelmeden dalından nar koparmanın büyük günah olduğuna inanmakta olup nar hasadını ‘nar bayramı’ adıyla kutlamaktadır.
Kur’an’da nar sözcüğü 3 kez geçmektedir: Enam Suresi 99 ve 141, Rahman Suresi 68. Bunların ilk ikisinde nar, Allah’ın yarattığı güzel şeylerin bir örneği olarak verilmiştir, üçüncüsünde ise cennetteki bir meyve olarak anlatılmaktadır.

Nar Çayının Faydaları Nelerdir?

Narın başlıca faydaları, tansiyonu düşürmesi ve buna bağlı olarak kalp sağlığını korumasıdır. Ancak narın sağlığımıza faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Özellikle kış aylarında, vücudunuzu hastalıklara karşı güçlendirmek için, C vitamini bakımından oldukça zengin olan bu meyveyi tüketebilirsiniz.

Nar Çayı Nasıl Demlenir?

Narın mucizevi faydalarını çay keyfine dönüştürmek için hazırlanan bu özel çayımızı; 80 derecelik su ile, yaklaşık 5 dakika demleyeceğiz. Mutfağımızda kullandığımız demliğimize 1 tatlı kaşığı uygun miktar olacaktır. Demlendiğin de açık kırmızı bir renge sahip olacak bu çayı keyifle tüketebilirsiniz.
Muhammed İkbal Öztürk
Çay Uzmanı

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çay

To Top