Kolombiya Kahvesi Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Kolombiya Kahvesi, Colombia Coffee

Kolombiya, Güney Amerika’da yer alan bir Cumhuriyet devletidir. Sınır komşuları Panama, Ekvador, Peru ve Venezuela’dır. Başkenti ise Bogota şehridir. Kolombiya kahvesi yıllık olarak on bir milyon torba üretime sahiptir

Kahve yetişme bölgeleri üç bölüme ayrılır. Bu bölümler kuzeyden güneye doğru üç sıradağdan oluşmaktadır. Bu kahve üretim alanlarındaki en iyi kahveler merkez ve doğu dağlarında yetiştirilir. Bu kahveler Kolombiya Kahve Federasyonu tarafından ihraç edilmektedir. Bu kahveler ıslak işlenir ve küçük kaplarda öğütülür. Satılışı kalitesine göre yapılır. En kaliteli kahve çekirdekleri Supremo’dur.

Kolombiya kahvesi özellikleri;

Kahve İşlenen Tarım Alanı: 940 Bin hektar

Kahve Yetişme Yüksekliği: 1200-1800 metre

İdeal Sıcaklık: 8-24 derece

Toprak Kalitesi: Volkanik, Verimli

Çeşit: Arabica

İşleme Yöntemi: Islak

Tatma Notları: Asitli, meyveli, fındık, çikolata

Kolombiya Kahvesinin Tarihi

Kolombiya Kahvesi, Colombia Coffee

Kolombiya’nın kahve ile tanışması 1723’te gerçekleşir. İlk ihracat ise 1835 yılında ABD’ye olur. Yıl 1927’ye geldiğinde ise Kolombiya Kahve Üreticileri Federasyonu kurulur. Bu kar amacı gütmeyen kuruluş kahve üreten çiftçileri destekler ve verimi artırmak için çeşitli yöntemler araştırmaktadır.

1930 yılına gelindiğinde ise Kolombiya dünya kahve üretiminde Brezilya’dan sonra gelerek ikinci olur. Bu gelişmelerden sonra Kolombiya ekonomisi büyük oranda kahve üretimine kaymıştır.

ÖNEMLİ: Kolombiya kahvesi ideal yetişme koşullarıyla, lezzet profilleriyle ve işleme yöntemleri ile dünyanın en iyi kahve çekirdekleri arasındadır.

Kolombiya Kahvesinin Farkı Nedir?

Kolombiya kahvesinin üretimi %100 arabica olarak yapılır. Ancak verim yönünden bakılırsa robustadan daha az verim sağlar. Kahveler daha çok küçük çiftliklerde yetiştirilir. Bu arazilerin çoğu büyüklük olarak on iki dönümden daha azdır.

Kahve üreticileri hasat mevsimi geldiğinde kahve bitkilerini her on günde bir kontrol etmektedirler. Bu süreçte en iyi kahve çekirdekleri toplanmakta kalanlar ise olgunlaşmaya devam etmektedir. Bir diğer toplama yöntemi ise şerit toplamadır. Bu yöntemde olgunlaşıp olgunlaşmadığına bakılmaksızın tüm kahve çekirdekleri toplanır.

Bu kahveyi farklı kılan diğer etmen ise And dağlarının dik yamaçlarında yüksek irtifada güneş ile yetişmesidir.

Kahvenin Tadını Ayıran Etmenler

Kolombiya kahve üretimini üç ana olmak üzere yirmi iki ayrı yetişme bölgesine bölmüştür.

  • Kuzey: Çikolata ve fındık aromasına sahiptir. Daha az asit ve daha fazla gövdeli yapıya sahiptir.
  • Merkez: Meyveli tatlara sahiptir.
  • Güney: Güçlü asit yapısı ve narenciye tatları

Her kahve bölgesinin farklı tatlara sahip olmasında havanın yağmur veya güneşli olması, sıcaklık değerleri, yükseklik, topraktan kaynaklı farklılıklar etkili olmaktadır. Ayrıca her arabica kahve çekirdeği özenle toplanmaktadır.

Kolombiya şu anda dünyanın en büyük 3. kahve üreticisidir. Kaba taslak olarak  dünya kahve üretiminin %12’sini karşılamaktadır. Ancak son yıllarda yaşananlar Kolombiyalı çiftçilerde şüphe uyandırmaktadır. Yaşanan iklim değişiklikleri mahsul üzerinde etkili olmuş ve çoğu çiftçide yıkıcı etkileri olmuştur. Yıllık iki buçuk milyar dolarlık ihracat rakamına sahip olsalar da fiyat oynamaları ve çevresel etkiler endişe vermektedir.

Kavurma İpuçları

Hafif Kavurmalar: Zengin asitli yapısını ve narenciye tatlarını ön plana çıkarır. Kahve çekirdeklerinin tadını korurken kakao ve karamel lezzeti verir.

Orta ile Koyu Kavurmalar: Tat ve aroma olarak daha zengin ve yoğundur. Asitli yapısı daha azdır. Kakao tatlarına sahiptir.

Kolombiya Kahvesi Nasıl Demlenir?

Doğru demleme metodu kahve çekirdeklerinin nasıl kavrulduğuna bağlıdır.

Espresso: Yüksek asitli yapısı ve hafif tadı espresso ile yapılması için idealdir. Koyu kavrulmuş olabilir. Acı bir tat olmadan demlenebilir. Yüksek asidite ile cappuccino ve macchiatos gibi sütlü espressolar ile denenebilir.

Aeropress: kahve çekirdeklerinin dengeli bir tada ve pürüzsüz, tam gövdeli yapıda olması Aeropress ile demleme için idealdir. Kolombiya’nın başkenti Bogota’da her yıl Aeropress şampiyonası düzenlenmektedir.

Dünya Kahveleri Kapınıza Gelsin!

Siz de Kolombiya kahvesini tatmak isterseniz Muhiku hediye kutuları arasında bulunan “Dünya Kahveleri Kutusu” nu keşfedin. Dünya kahveleri kutusu size ve sevdiklerinize dünyanın 5 farklı ülkesinden kahveler sunar. Kolombiya Huila, Brezilya Bella Giana, Kenya AA, Etiyopya Kochere ve El Salvador Veracruz kahveleri ile enfes bir kahve tadım deneyimi yaşayabilirsiniz.

Her bir paket 50 gramdır. Kargoya verilmeden önce sizler için %100 Arabica kahve çekirdeklerinden taze çekilmektedir. Kullanım ömrü paket açıldıktan itibaren 12 aydır. Serin ve kuru yerde saklanması tavsiye edilir.

Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir