Connect with us

Kitap

Kitap Özeti: Simyacı

Simyacı – Paulo Coelho

Simyacı, Alchemist

İlk baskı:1988

Tür: Macera, roman

Simyacı, dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun üçüncü romanıdır. Paulo Coelho bu kitabı iki hafta içinde yazmıştır. Bunu da şöyle ifade etmiştir; ” Zaten ruhumda saklıydı, ben de bu yüzden kısa sürede yazdım”.  Bu kitap 80’den fazla dile çevrilmiştir. 

Mevlânâ’nın ünlü Mesnevisinde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde çocukluğunun çırpınışlarını taşıyan okurlar için bir “klasik” yapıt haline gelmiştir.

Paulo Coelho Kimdir?

Paulo Coelho

1947 yılında Brezilya‘da doğdu. Babası Pedro mühendis, annesi Lygia ise ev hanımı olan Coelho, San Ignacio‘da ilköğrenimine başladı. İlk edebi ödülünü okulundaki bir şiir yarışmasında aldı. Ablası Sonia‘nın kendi ödevi olarak teslim ettiği denemesi, Coelho’ya ikinci ödülünü getiriyordu. Yazarlıktan önce kendini ülkesinde şarkı sözü yazarlığında da kanıtlayan Coelho, Brezilya’nın meşhur şarkıcılarından Elis Regina ve Raul Seixas için şarkı sözleri yazdı.
1987 yılında yayımlanan Hac (Pilgrimage) adlı kitabında, 1986 yılında Hristiyanların Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya‘da Santiago de Compostela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu kaleme aldı.

1988 yılında yayınlanan Simyacı adlı kitabı  53 ayrı dile çevirisi bulunan tek kitap olarak, Simyacı, Guiness Dünya Rekorları Kitabı’na girdi.
1979 yılında tekrar karşılaştığı eski arkadaşı Christina Oiticica ile daha sonraki yıllarda evlendi ve Rio de Janeiro‘da yaşamaya başladı. Edebi hayatının yanı sıra karısıyla birlikte kurdukları Paulo Coelho Enstitüsü‘nde ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etti, 2002 yılında Brazilian Academy of Letters‘a üye kabul edildi, 1979‘daki İslami Devrim’den sonra İran‘a fikir alışverişi için davet edilen ilk Müslüman olmayan yazar oldu.
Bir dönem ailesi tarafından akli dengesi bozuk sanılan Coelho, üç kere akıl hastahanesine gönderildi. ”Veronika Ölmek İstiyor” adlı romanını da bu dönemdeki tecrübelerinden yola çıkarak yazdı.

Coelho’nun ünlü eserlerinden dünyanın en eski mesleği üzerine kurulu bir aşk masalı olan On Bir Dakika’nın film hakları Hollywood Gang Productions tarafından 2004 yılının Aralık ayında satın alındı. İlyas Peygamber’in romanlaştırılmış öyküsünün anlatıldığı Beşinci Dağ adlı kitabının film hakları ise Capistrano Productions tarafından 2004 yılında alındı. Senaryosu Antonio Soave tarafından uyarlanan filmde Joseph Finnes, Liam Neeson ve Julia Ormond rol alırken yönetmenliğini Le Var Burton üstlendi.

2005 itibari ile İsviçre‘nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu‘nu düzenleyen Schwab Vakfı‘nın yönetim kurulunda olan Paulo Coelho, aynı zamanda Unesco‘nun “Kültürlerarası Diyaloglar” programında danışman olarak görev yapmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Simyacı

Simyacı, Coelho’yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaparken, kitap da benzersiz bir başarıya ulaştı. Brezilya’daki küçük bir yayın evine giden Coelho, 1988’de “Simyacı” kitabını yayımlattı. Ancak Coelho’nun bu kitabı yalnızca 900 adet basıldı ve yayın evi ikinci basımı yapmadı. Amerika’nın büyük yayın evlerinden biri olan Harper Collins şirketiyle anlaşan usta yazarın “Simyacı” kitabı, 1994’te yeniden okuyucuyla buluştu ve dünya çapında ilgi gördü.

Yaşayan bir yazarın en çok dile çevrilen kitabı olduğu için Guinness Dünya Rekorları kitabına giren Coelho’nun kitabı, tarihin en çok satan kitaplarından biri oldu ve 81 dile çevrildi.

Simyacı, Paulo Coelho

Kitap Özeti

Simyacı, İspanya’dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamının felsefi öyküsüdür. Ama aynı zamanda bir “nasihatnamedir; “Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?” gibi sorulara yanıt arayan bir hayat ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin sırrı, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanmaktadır.
Simyacı’yı okumak, herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp güneşin doğuşunu izlemeye benziyor. Bazen aradığımız hazine yanı başımızdadır.

Çok önceden okuduğunuz ama kıymetini yıllar sonra anladığınız kitaplar vardır ya. İşte Simyacı öyle bir kitap. Birçoğumuzun lisede karşısına çıkan bu kitap şimdi bir kez daha okunduğunda çok farklı anlamlar kazanıyor, hiç okumamışım hissine kapılıyorsunuz.  Eğer siz de altını çizmeden bu kitabı okuduysanız tekrar bir şans verin. Kendi kişisel menkıbenizi bulabilmek için hemen arayış yolculuğunuzu başlatın.

Santiago, bir gün ilginç bir rüya gören ve rüyasının ne anlama geldiğini bulmaya çalışan bir çobandır. Günlerden bir gün tüm koyunlarını, yünlerini şehirdeki bir adama satmak için yola çıkar. Bu yolculuk esnasında bir kralla tanışır ve kral ona rüyasını yorumlar. Ona kişisel menkıbesini bulabilmesi için Mısır piramitlerinin eteklerine gitmesi gerektiğini söyler. Bu yolculukta başına birçok talihsiz olay  gelir ta ki Simyacı ile tanışana kadar… Kitapta sürekli vurgulanan düşünce; bir şeyi gerçekten istersen evren de harekete geçer, tek yapman gereken umudu kaybetmemek.

‘’ve bir şey istediğin zaman, bütün evren arzunun gerçekleşmesi için işbirliği yapar.’’

En Sevilen Dünya Klasiklerini Sizinle Buluşturuyoruz!

Kitap okumak, yepyeni ufuklara yelken açıp bambaşka hikayelerin kahramanı olmaktır. Kitap okumak, bulunduğunuz ortamdan uzaklaşıp bambaşka evrenlerde can bulmaktır. Bu noktadan bakınca kitap, paha biçilemeyen en güzel hediye ve en güzel arkadaştır. Sizi ve sevdiklerinizi yepyeni hikayeler keşfedip unutulmaz maceralar yaşamaya davet ediyoruz! Muhiku olarak tasarladığımız kutularla sevdiklerinizin çayını ve kahvesini içerken dostu, kitap okurken yoldaşı, eğlencesinin ise mimarı olabilirsiniz. Bugün siz de Muhiku hediye kutuları ile hem kendinizin hem de sevdiklerinizin hayatına değer katabilirsiniz!

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kitap

To Top