Connect with us

Kitap

Kitap Özeti: Pembe Fili Düşünme

Pembe Fili Düşünme

Pembe Fili Düşünme, Kitap

Yazarı: Zeynep Selvili Çarmıklı
Türü: Kişisel Gelişim

Yazar Hakkında Bilgi

Zeynep Selvili Çarmıklı

26 Haziran 1987 yılında İzmir’de doğan Zeynep Selvili Çarmıklı, çocukluk yıllarında balerin olmayı istemiş ancak köpeği hastalanınca veteriner olmaya karar vermiştir. Ancak İzmir Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde okurken yaz dönemleri gittiği Princeton ve Georgetown üniversitelerinde Psikolojiye merak salmış ve annesinin her zaman “Her şey insanlar için.” sözünün de bu isteğinde etkili olabileceğini dile getirmiştir.

Oldukça başarılı bir eğitim hayatı olan Zeynep Selvili Çarmıklı, Miami Üniversitesi’nde Psikoloji ve sinema eğitimi almış; yüksek lisansını New York Üniversitesi’nde tamamlamıştır. “Bilinçli Farkındalık” ve “Öz-Şefkat” konularına odaklanarak “Kabul ve Kararlılık Terapisi”, “Şefkat Odaklı Terapi” ve “Öz-Şefkatli Farkındalık” konularında pek çok uluslararası eğitime ve seminerlere katılmıştır. 2017 yılında Türkiye’nin ilk “Öz-Şefkatli Farkındalık” eğitmeni olmaya hak kazanıp Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Öz-Şefkatli Farkındalık” eğitimini vermeye başlamıştır.

Kendi kendisinin en iyi ve en yakın arkadaşı olmaya devam eden Zeynep Selvili Çarmıklı, Psikolojik kuramların temeliyle kendi hikayesini harmanlayıp yazdığı Pembe Fili Düşünme isimli kitabı ile 2018 yılının en çok okunan yazarları listesinde yerini almıştır.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Pembe Fili Düşünme Konusu

Pembe Fili Düşünme

Pembe Fili Düşünme; bir kişisel gelişim kitabı değil, bir kişisel kabul kitabı. (Zeynep Selvili Çarmıklı)

Zeynep Gizem Çarmıklı kendi geçmişinden, biriktirdiği hikayelerden, bulunduğu çıkarımlardan ve aldığı eğitimlerden yola çıkarak yazdığı Pembe Fili Düşünme kitabında Kabul ve Kararlılık Terapisi’ olmak üzere, ‘Şefkat Odaklı Terapi’ ve ‘Öz-Şefkatli Farkındalık’ konularını işlemiştir. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin hangi bireye şunu “yapma”, “düşünme” denildiğinde; baskı yapıldığında veya engellendiğinde bireyin tek düşündüğü ve zamanla tek arzusu haline gelen şey ister istemez yasaklanan nesne veya eylem oluyor. Psikoloji’nin en temel konularını kendi hayat hikayesiyle harmanlayan Zeynep Selvili Çarmıklı , Pembe Fili Düşünme kitabını diğer kişisel gelişim kitaplarından farklı olarak tanımlıyor.

Pembe Fili Düşünme, okuyucuya yönlendirmede bulunmadan bireyin kendini keşfedip, tanıyıp kabullenmesine dayanıyor. Pembe Fili Düşünme; her zaman mutluluk, başarı, sevinç gibi pozitif duyguları doyasıya yaşarken; acı, üzüntü, kaygı, başarısızlık gibi düşünceleri zihnimizin en derin yerlerine atmaktansa hissedip, yaşayıp, kabullenmenin daha faydalı olacağını savunuyor. Ayrıca Pembe Fili Düşünme kitabının yapı taşlarından biri olan”her şey insanlar için.” sözüne de çoğunlukla vurgu yapıyor.

‘Deneyimsel Kaçınma, yazılımı hatalı bir sistem. Çünkü insan bastırdıklarının esiri olur. Şimdi bir deney yapalım.
Sizden 3 dakika boyunca istediğim tek bir şey var pembe bir fili düşünmemeniz . Tek bir talimat var: Pembe fili düşünme!
Nasıl geçti? Gözünüzün önünde pembe filler belirdi mi?
Eğer öyleyse aramıza hoş geldiniz. Fıtratımız gereği bu deneyde başarısız olmamız gerekiyor.’’ Wagner’in araştırmalarına göre zihin bir şeyi düşünmeme komutu aldığında iki şeyi aynı anda yapmaya çalıştığı için bocaladığını görüyor. Bize acı veren, rahatsızlık veren içsel deneyimlerimizi bastırmak, onlardan kaçmak işe yaramaz. ’’

Pembe Fili Düşünme oldukça rahat okunan bir kitap olup zaman zaman kendinizde daha önce fark ettiğiniz ancak adını koyamadığınız birçok duyguyu ve davranışı açığa kavuşturup kimliğimizi keşfedip kendimizi kabullenmemize olanak sağlıyor. Geçmişten günümüze insanoğlu daima bastırdıklarının esiri olmuştur. Bastırdığı duyguların, düşüncelerin, davranışların… Pembe Fili Düşünme kitabı ile bastırdığımız ne varsa onu gün yüzüne çıkarıp onunla yaşamayı öğreniyoruz ki buna Psikoloji’de Kabul ve Kararlılık Terapisi deniyor.

Benliğinizi olduğu gibi kabul edip hayattan gerçek anlamda tat almaya hazır mısınız?

En Sevilen Dünya Klasiklerini Sizinle Buluşturuyoruz!

Kitap okumak, yepyeni ufuklara yelken açıp bambaşka hikayelerin kahramanı olmaktır. Kitap okumak, bulunduğunuz ortamdan uzaklaşıp bambaşka evrenlerde can bulmaktır. Bu noktadan bakınca kitap, paha biçilemeyen en güzel hediye ve en güzel arkadaştır. Sizi ve sevdiklerinizi yepyeni hikayeler keşfedip unutulmaz maceralar yaşamaya davet ediyoruz! Muhiku olarak tasarladığımız kutularla sevdiklerinizin çayını ve kahvesini içerken dostu, kitap okurken yoldaşı, eğlencesinin ise mimarı olabilirsiniz. Bugün siz de Muhiku hediye kutuları ile hem kendinizin hem de sevdiklerinizin hayatına değer katabilirsiniz!

 

 

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kitap

To Top