Connect with us
Kenya Kahvesi, Kenya Coffee

Kahve

Kenya Kahvesi Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Kenya, Afrika kıtasının doğusunda yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşuları; Güney Sudan, Uganda, Somali, Tanzanya ve Etiyopya’dır. Hint Okyanusu’na kıyısı olan ülkenin başkenti Nairobi’dir. Kenya kahvesi dünyada popüler olan kahve türlerinden birisidir. 1700 ile 1800 metre arasında yetiştirilir. Topraklar volkanik açıdan oldukça zengindir.160 Bin hektarlık büyüklüğe sahip bir alanda üretim yapılmaktadır. Arabica türünde olan Kenya kahvesi Kasım-Aralık aylarında hasat edilir. Kenya’nın yüksek yaylalarında yetişen kahve gövde olarak zengin ve ağır, asitlik açısından parlak ve kokulu bir aromaya sahiptir.

Ülkenin konumu yılda iki hasata izin verir. Hasat sırasında hastalıklı ve zarar görmüş kahve taneleri ayrılır. Sağlıklı mahsül otuz altı saate varan bir fermantasyon sürecinden geçirilir. Bu aşamanın amacı kahve tanelerinin üstünde biriken sümüksü ve şekerli tabakadan kurtulmaktır. Bu adımdan sonra mahsüller kurutularak öğütülmeye gönderilir.

Kenya dünyanın en gelişmiş kahve endüstrilerinden birisine sahiptir. Üretim, işleme, öğütme ve pazarlama gelişmiş Kooperatifçilik sistemi ile yürütülür. 20. yüzyıl da kahve ile tanışan Kenya günümüzde 100 milyon ton yıllık üretimle dünya 16.’sıdır. Ayrıca başarılarının anahtarı olduğunu düşündükleri Açık Artırma İhracatı sistemini sürdürmektedirler. Kahve üretiminden 150 Bin çiftçi ve yaklaşık 6 milyon Kenyalı gelir elde etmektedir. Üretimin üçte ikisini küçük ölçekli üreticiler sağlarken üçte birini büyük tarlalar karşılamaktadır. Kahvenin bu denli önemli bir ürün olmasına karşın Kenyalı kahve çiftçileri sosyo-ekonomik faktörler göz önüne alındığında dünyanın fakirleri kısmında yer alırlar.

Filtre Kahve, Filter Coffee

Kenya Kahvesi Hakkında Bilgi

Kenya kahvesi boyut olarak üçe ayrılır. Bunlar E(Elephant), PB(Peaberry), ve AA’dır. AA piyasada bulunan en yaygın Kenya kahvesi türüdür. Çapı 7.2 mm’dir. Kenya AA kahvesi dünyada genellikle en parlak kahve çekirdeklerinden biri olarak değerlendirilir. Ancak bu durum kahve severler arasında tartışılsa da kahve uzmanları tarafından en çok tercih edilen kahve türlerinden birisidir.

Kenya AA kahvesi yüksek talep alması ile iyi bir derecelendirmeye sahiptir. Kenya AA’nın kalitesi tek kökenli olarak satılmasından yani harmanlarda sık olarak kullanılmayışından gelir. Piyasadaki arz ve talep dengesine göre yılın belirli dönemlerinde fiyat dalgalanmaları görülebilir.

Kenya AA kahvesinde doğal bir parlaklık kazanması ve tat açısından kahvenin kavrulması dengeli olmalıdır. Koyu kavrulan kahve çekirdekleri aroma kaybına uğrasa da bu tüketim şeklini tercih eden kişiler de vardır. Kenya kahvesi de diğer tek kökenli Arabica kahvelerde olduğu gibi taze kavrulmuş olması eski olanlarına göre daha iyi tatlar vermektedir. Kenya kahvesi yapı olarak güçlü asiditeye sahiptir. Narenciye ve limon kabuğu tatlarını andırır.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

1950’lerde Scott Laboratoires tarafından melez türler piyasaya sürüldü. Bunların en bilineni SL28 ve SL34’tür. Bunların ikiside Bourbon çeşididirve büyük gövdelidir. Ayrıca aynı şirketin ürettiği Batian ve Ruiru11 gibi türleri de popülaritesini artırmaktadır.

Kenya Kahvesi Nasıl Demlenir?

Kahve Çekirdekleri, Coffee Beans

Kenya AA kahvesini French Press ile demlemek için;

Bir yemek kaşığı orta veya ince öğütülmüş Kenya AA kahvesi,

Damıtılmış saf su,

French Press

Kenya kahvesini French Press’e koyduktan sonra üzerine, bütün kahve parçaları ile temas edecek biçimde kaynamış suyu ilave edin. Burada suyun kaynamadan hemen önceki halini kullanmakta fayda var. Demlediğiniz kahveden zengin bir tat ve aroma almak için dört dakika demlenmeye bırakın. Bu süreyi kahve çekirdeklerinin boyutunu dikkate alarak ayarlayın. Eğer bu süreyi geçerseniz aromanızda acı tatlar oluşabilir.  Daha sonra French Press pistonunu iterek kahve parçalarından kurtulun. Kahvenizi servis edin. Kahvenize süt ekleyerek de içebilirsiniz. Farklı demleme yöntemleri ile de zengin ve lezzetli tatlar elde edebilirsiniz.

Dünya Kahveleri Kapınıza Gelsin!

Siz de Etiyopya (Ethiopia) Sidamo kahvesini tatmak isterseniz Muhiku hediye kutuları arasında bulunan “Dünya Kahveleri Kutusu” nu keşfedin. Dünya kahveleri kutusu size ve sevdiklerinize dünyanın 5 farklı ülkesinden kahveler sunar. Ethiopia Sidamo, Nikaragua, Kenya, Honduras, Colombia kahveleri ile enfes bir kahve tadım deneyimi yaşayabilirsiniz. Her bir paket 50 gramdır. Kargoya verilmeden önce sizler için taze çekilmektedir. Kullanım ömrü paket açıldıktan itibaren 12 aydır. Serin ve kuru yerde saklanması tavsiye edilir. Afiyet Olsun! 🙂

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kahve

To Top