Kediler Zeytin Yer mi? Kedi Beslenmesinde Zeytin, Zeytin Çekirdeği ve Zeytinyağı

kediler-yesil-zeytin-yer-mi-muhikublog

Kediler zeytin yer mi? sorusunun cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Sizler için kedi beslenmesinde zeytinin yerini araştırdık!

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez üyelerinden biri olan zeytin pek çoğumuzun severek tükettiği bir besindir. Zeytinin, zengin ve faydalı içeriği sayesinde sevgimizi oldukça hak ettiğini söylemeliyiz. Bu mutfağımızda önemli bir yer sahibi olan besinin birçok faydası bulunur.

evcil-hayvan-urunlerini-kesfet

Birçok çeşidi bulunan ve görüntüsüyle bile iştah kabartan zeytinlere kim hayır diyebilir? Kahvaltı sofralarımıza oldukça ilgi gösteren kedi dostlarımız da zeytinlere ilgi gösterebilmektedir. Bu nedenle kedi sahipleri tarafından kedi zeytin yermi? sorusu sıkça araştırılmaktadır.

Eğer siz de kedim zeytin yiyor ama onun için zararlı mı bilmiyorum diyorsanız bu içeriğimizde sizler için anlatacağız. Keyifli okumalar!

Kediler Neden Zeytin Yer?

Kedilerin yiyecekler konusunda ne kadar meraklı olduklarını bilmeyeniniz yoktur. Yemek sofralarında sıkça oradan oraya atladığını gördüğümüz kediler kahvaltı sofralarını bir başka severler. Rengarenk bir kahvaltı sofrası en az bizim kadar kedilerimiz için de ilgi çekici olabilmektedir.

Mutfağımızda önemli bir yeri olan zeytin ise kahvaltı sofralarının çoğu zaman baş tacıdır. Bu lezzetli besin kedilerin de keyifle yediği bir besin olabilmektedir. Peki kediler zeytin yer mi, kediler neden zeytin yer biliyor musunuz?

Kediler doğal beslenme alışkanlıkları gereği etoburdurlar. Bu nedenle zeytin gibi bitkisel kaynaklı besinleri tüketmeye ihtiyaçları yoktur. Ancak kedi dostlarımız merak ve yeme isteği sebebiyle zeytine ilgi gösterebilmektedir.

Kedilerin zeytinlere neden ilgi duyduğu ile ilgili kesin bilimsel bir bilgi yoktur. Ancak bazı varsayımlar bulunur. Bazı kedilerin zeytinin tadını sevdikleri için bazılarının ise yalnızca ödül olarak verildiyse sahipleri ile iletişim için zeytin yiyebildiği düşünülmektedir.

Kediler Siyah Zeytin Yer mi?

kediler-siyah-zeytin-yer-mi-muhikublog

Siyah zeytin besin içeriği bakımından zengin, sağlıklı bir beslenme diyetinin en önemli gıdalarından biridir. İçerdiği yüksek miktarda lif, sağlıklı yağlar, vitamin ve mineraller ile insan vücudu için birçok faydası bulunur. Birçok kültürde yaygın olarak tüketilen siyah zeytin pek çok kişinin sevdiği ve yemeklerde kullandığı bir besindir.

Bu lezzetli besin kediler tarafından da ilgi görebilmektedir. Eğer sizin de kediniz siyah zeytin istiyor ve Kediler siyah zeytin yer mi diye merak ediyorsanız bu içeriğimizde sizin için anlatacağız.

Kedi dostlarımız siyah zeytin yerler hatta bazıları fazlasıyla düşkündür. Bunun nedeni bazı kedilerin tadını sevmesi bazılarının ise meraktan ilgi göstermesi olabilir. Bunun yanında oyundan oldukça keyif alan kediler zeytinin yuvarlak görüntüsü ile de ilgilenebilir ve oynadıkları zeytinleri yiyebilirler. Peki kedilerin siyah zeytin yemesi zararlı mıdır?

Kedilerin etobur canlılar olduğunu unutmamak gerekir. Doğada yaşayan kedi dostlarımız günlük beslenmelerini protein içerikli besinlerle sağlarlar. Dengeli bir beslenme için zeytine ihtiyaç duymazlar. Evcil kedilerde ise iltihap önleyici özelliği ile karşımıza çıkan siyah zeytinin tuz oranının yüksek olduğunun unutulmamasında fayda vardır.

Kedinize siyah zeytin yedirmeden önce bolca yıkayıp tuzdan arındırmayı deneyebilirsiniz. Ancak bunun her zaman etkili olmayacağını unutmamak gerekir. Bu yüzden yedikleri miktara dikkat etmeyi ve en doğru bilgi için veterinerinize danışmayı unutmayın.

Kediler Yeşil Zeytin Yer mi?

kediler-zeytin-yer-mi-kedi-beslenmesinde-zeytin

Siyah zeytine göre olgunlaşmamış halde tüketilen yeşil zeytinler hafif ve ekşimsi tatları sayesinde oldukça sevilen bir besindir. Zengin besin içeriği sayesinde dengeli bir beslenme için önerilen bu gıda birçok çeşidi ile kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri olmaya adaydır.

Yeşil zeytinler birçok çeşidi ve renkli görüntüsüyle kedi dostlarımızın da ilgisini çekmektedir. Bu sebeple kedi sahipleri tarafından Kediler zeytin yer mi? Kedi yeşil zeytin yer mi soruları sıkça araştırılmaktadır.

Yeşil zeytinler kediler için toksik bir etki göstermezler. Ancak yeşil zeytinin tuz ve yağ oranının fazla olduğunu ve kedilerin kilo almasına ve obeziteye sebep olacağını unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle dengeli beslenmeleri için yüksek protein içeriği gıdaları tüketmeleri daha doğru olacaktır.

Kediler Zeytinyağı Yer mi?

kediler-zeytinyagi-yer-mi-muhikublog

Kedilerin zeytine olan ilgilerinden söz ettik. Peki kediler zeytinyağı yer mi? Kedilere zeytinyağı zararlı mıdır? Birlikte inceleyelim.

Zeytinyağı, insanların dengeli beslenmesinde önemli yağlardan biri olarak bilinmektedir. Mutfağımızda oldukça çok kullanılan ve lezzetli olan bu yağ yemekleri güzelleştirmektedir. Aynı zamanda sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

Lezzetli tadı ve kokusu sayesinde kedi dostlarımızın da ilgisini çeker. Bu nedenle zeytinyağı kedi sahipleri için merak konusudur. Bizim için oldukça faydalı olan bu gıda kedi dostlarımız için de ilgi çekici midir? Kediler zeytin yağı yer mi?

Sevimli dostlarımız en az bizim kadar zeytinyağını sevebilirler. Aynı zamanda az miktarda kullanıldığında sağlıklarına faydalı bir besin haline dönüşebilir. İşte zeytinyağının kedilere faydaları:

  • Zeytinyağı kedilerin cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Az miktarda zeytinyağını kedinizin cildine sürerek deri döküntülerini ve kepeği azaltabilirsiniz.
  • Zeytinyağı aynı zamanda kedilerin sindirim sistemi için de yararlı yağ asitleri içermektedir. Buna ek olarak kabızlık sorununu önlemede yardımcı olur.
  • Kedilerin bağışıklık sistemini güçlendirecek antioksidan içeriği sayesinde hastalıklara yakalanmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Zeytinyağı kedilerin tüy sağlığı için de faydalıdır. Tüylerin parlak ve sağlıklı olmasında etkilidir. Aynı zamanda tüy dökülmesine de engel olmaktadır.
  • Zeytinyağı kediler için iştah açıcı bir etkiye sahiptir. İştahı olmayan kedinizin mamalarına az miktarda ekleyerek mamanın daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında kedinize vereceğiniz miktarın önemli olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Fazla miktarda tüketilen zeytinyağının kedinize yararlı değil zararlı olacağı unutulmamalıdır.

Kediler Zeytin Çekirdeği yer mi?

Kedilerin zeytin sevebileceklerinden bahsetmiştik. Az miktarda yedikleri zeytin kediler için büyük bir tehlike oluşturmamaktadır. Ancak zeytinler çekirdekli bir meyve olmaları sebebiyle kedi sahipleri için endişe yaratmaktadır. Peki Kediler zeytin yer mi? Kediler zeytinyağı yer mi? Kediler zeytin yaprağı yer mi? Birlikte inceleyelim.

Kedinize zeytin verirken çekirdekli bir zeytin vermeniz durumunda kediniz bu çekirdeği yiyebilir. Sert ve yuvarlak yapısı yutması ve sindirimi oldukça zor olan zeytin çekirdeği kediler için çok tehlikeli olabilmektedir. Sindirimleri için çok zararlı olan çekirdek kedilerin bağırsaklarında çatlak ve tıkanıklıklara sebep olur.

Aynı zamanda içerdiği bazı bileşikler kediler için toksik bir etkiye sahip olabilmektedir. Bu nedenle kedinize asla zeytin çekirdeği vermemelisiniz. Kedinizin zeytin çekirdeği yediğini düşünüyorsanız onu gözlemlemelisiniz. İshal, kusma vb. etkiler gözlemlediğinizde vakit kaybetmeden bir veterinere başvurmalısınız.

Zeytin yaprağı da zeytin çekirdeğine benzer bir toksik etkiye sahiptir. Kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Sindirim sistemleri için uygun olmayan zeytin çekirdeği ve yaprağını kedilerinize yedirmemeniz daha yararlı olacaktır.

Kedi Zeytin Çekirdeğini Sindirebilir mi?

Zeytin çekirdeğinin sert ve yuvarlak yapısı sebebiyle kediler tarafından sindirilmesi oldukça zordur ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle kediler için önerilmemektedir. Kediniz zeytin çekirdeği yuttuysa veya şüpheleniyorsanız mutlaka kedinizi gözlemlemeli ve vakit kaybetmeden bir veterinere danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir