Kediler Maydanoz Yer mi? Maydanoz Kediye Zarar Verir mi?

kediler-maydanoz-yer-mi

Hepimizin de bildiği gibi kediler bizim tükettiğimiz her besini tüketemezler. Çünkü sindirim sistemleri bizimkine kıyasla oldukça farklıdır. Aslında bütün hayvanlar için bu durum geçerlidir. Ancak şöyle de bir durum vardır ki kediler bizimle yaşamaya başladıkları için bizim tükettiğimiz besinlere de ilgi gösterebilirler. Ancak bu noktada onların sağlığı için dikkat etmemiz önemlidir. Bu besinlerden biri maydanozdur. Eğer siz de evinizde kedi besliyorsanız ve kediler maydanoz yer mi diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

evcil-hayvan-urunlerini-kesfet

Kedilerinizin bazen maydanoza ya da diğer yeşilliklere ilgi gösterdiğini görebilirsiniz. Etobur canlılar da olsalar bazı yeşillik onlar için cezbedicidir.

Maydanoz da bu yeşilliklerden biridir. Kediler maydanoz yer mi sorusuna ise net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü az miktarda tüketilmesi bir sağlık problemine yol açmazken, fazla yenmesi zehirlenme gibi ciddi problemlere neden olabilmektedir. Gelin bu konuyu yazımızın devamında detaylıca inceleyelim.

Maydanoz Kediler için Zararlı mı?

Kediler doğaları gereği etobur canlılardır. Ve sindirim sistemleri her türlü yeşil bitkiyi sindirebilecek düzeyde gelişmemiştir. Daha tek tip beslenmeye müsait bir yapıları olduğundan dolayı beslenmeleri konusunda dikkatli olmak önemlidir.

Eğer maydanoz kedilere toksik mi ya da maydanoz kedilere zararlı mı diye düşünüyorsanız bu konuda oldukça haklısınız. Her ne kadar maydanozun zehirli olduğunu net bir şekilde söyleyemesek de tercih etmemeniz daha doğru olacaktır. Çünkü fazla tüketimi sonucunda kedilerde zehirlenme söz konusu olabilir. Bu yüzden de dikkatli olmanız oldukça önemlidir.

maydanoz-kedi

Eğer kedinizin sebzelerden vitamin almasını istiyorsanız bu noktada detaylı bir araştırma ve veteriner fikri daha doğru bir yöntem olabilir. Ya da içeriğinde kediler için faydalı olan sebzeler barındıran kuru mamaları da tercih edebilirsiniz. Bu mamalar konusunda dikkat etmeniz gereken husus ise kaliteli bir marka olmasıdır. İçeriği temiz ve kaliteli bir mama tercihi kedinizin sağlıklı bir ömür sürmesi için gereklidir.

Kısacası şunu söyleyebiliriz ki kediler için en güvenli beslenme yöntemi onlar için özel hazırlanmış mamalarla mümkündür. Eğer ilave bir besin vermek istiyorsanız da en doğru yol bir veteriner hekimle görüşmenizdir. Maydanoz ve benzeri yeşillikler vermeden önce mutlaka detaylı bir araştırmanın gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

Kedilere Hangi Sebzeler Verilir?

Bazı kedi mamalarının içerisinde sebze olduğunu görebilirsiniz. Bunun ana nedeni kediler için sağlıklı besinlerle daha faydalı bir içerik oluşturmaktır. Fakat bu durum her sebze için geçerli değildir. Kediler için yararlı ve zararlı sebzeler vardır. Bunlar içerisinde faydalı olanlar kuru mama içeriklerine eklenebilmektedir.

Bu sebzeler arasında başlıca verebileceğimiz örnek havuç, balkabağı ve brokolidir. Bu sebzeleri kuru mama içeriklerinde görürseniz şaşırmayın. Eğer siz de kedinize sebze vermek istiyorsanız onlar için sağlıklı olanlardan ara sıra olmak koşuluyla verebilirsiniz.

Yavru Kedi Maydanoz Yer mi?

Özellikle bir yavru kedi sahibiyseniz bu noktada çok daha hassas olmanızı öneririz. Yavru kediler yetişkin kedilere kıyasla çok daha hassas bir bünyeye ve sindirim sistemine sahiptir. Bu yüzden de onlar için zararlı bir besini çok az da yeseler hızlıca etkisini görebilirler. Bu noktada dikkatli olmak onların sağlığını korumak açısından oldukça önemlidir.

En net verebileceğimiz tavsiye yavru kedinize kesinlikle maydanoz vermemeniz gerektiğidir. Olası sağlık problemlerini önlemek için en güvenilir yöntem budur. Hatta şu şekilde belirtebiliriz ki yavru kedinize kaliteli bir kuru mama dışında ilave gıda vermenize de gerek yoktur. İçeriği temiz ve güvenilir mama beslenmesi için gayet yeterlidir.

Kediler Maydanoz Yiyebilir mi?

kediler-maydanoz-yiyebilir-mi

Maydanoz ara sıra tüketildiğinde genellikle kediler için bir problem yaratmamaktadır. Ancak bazı verilere göre de maydanoz tüketimi kedilerin zehirlenmesi sebep olabilir şeklindedir. Bu yüzden net bir bilgi olmadan kedinize maydanoz vermemenizi tavsiye ederiz. Eğer kediniz maydanoz yediyse ve kusma, halsizlik, ishal gibi semptomlar gösteriyorsa mutlaka bir veteriner hekime gitmelisiniz.

Sıklıkla ve belirli bir düzen içerisinde tüketilen maydanoz kedilerin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Şayet ufak bir zarar ihtimali dahi olsa bizce kedilerinizin sağlığını kesinlikle riske atmamalısınız. Eğer kedinize besleyici sebzeler vermek istiyorsanız da bunu onların sindirim sistemlerine uygun besinlerle de yapabilirsiniz. Bu yüzden en doğru tercih maydanoz tüketiminden kaçınmak olacaktır.

Maydanoz Kediye Zarar Verir mi?

Genel kanı neticesinde söylememiz gerekirse az tüketildiği takdirde maydanoz kediye zarar vermez. Ancak fazla tüketilmesi sonucunda kediler için zehirlenme durumu söz konusu olabilir.

Bu durumu yaşamamak ve olası sağlık problemlerinden kaçınmak için en doğru yöntem kedinize maydanoz vermemektir. Çünkü kediler doğaları gereği etobur canlılardır ve bir kısım sebzeler sindirimlerine müsait değildir.

Eğer kedinize sebze yediriyorsanız bu noktada öncelikli olarak araştırma yapmanız ya da veterinerinize danışmanız çok önemlidir. Üstelik şunu da unutmamalısınız ki kediler için üretilen mamalar onların vitamin ihtiyaçlarını zaten karşılamaktadır. Bu yüzden kedinizin vitamin alması için ekstra sebze vermenize gerek yoktur. Eğer güvenilir ve içeriği temiz bir mama tercih edersiniz bu kediniz için gayet yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

kediler-ceviz-yer-mi
Daha Fazla

Kediler Ceviz Yer mi?

İçindekiler Gizle Kedim Ceviz Yerse Ne Olur?Kediler Kuruyemiş Yer mi?Yavru Kediler Ceviz Yer mi?Ceviz Kedilere Zararlı mı?Kuruyemişler Kedilere…