Kedi Yılan Yer mi, Yerse Ne Olur?

kedi-yilan-yer-mi-yerse-ne-olur

Kedi yılan yer mi, yerse ne olur anlatacağımız yazımıza hoş geldiniz!

Kedilerin yılan yemesi pek sık rastlanan bir durum değildir. Çünkü gün geçtikçe evde yaşayan kedi sayısı artıyor. Sokaklardaki kedilerin ise yılan görme olasılığı gittikçe azalıyor. Ancak yılan yiyen kediler yok da diyemeyiz. Bu yazımızda kedi yılanı yermi, kedi yilani oldururmu gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Ancak bu soruların yanıtlarına geçmeden önce size Muhiku hakkında bilgi vermek istedik. Muhiku; özenle hazırlanan hediye kutusu seçenekleri ile size geleneksellikten uzak bir hediye deneyimi yaşatıyor.

En güzel evcil hayvan ürünleri ile tasarlanan kedi hediye kutusu seçeneklerini kedinizi şımartmaya ne dersiniz? İçinde tasma, ödül maması ve birbirinden farklı oyuncak türlerinin bulunduğu bu kutular özenle hazırlandı.

Dostunuzu da mutlu ettiğinize göre artık yazımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz. Kedi yılan yer mi sorusuna cevap bulacağınız bu yazıda size dopdolu bir içerik sunduk. Tüm okuyucularımıza keyifli okumalar dileriz.

Kediler Yılan Yer mi?

kediler-yilan-yer-mi

Kedilerin çok meraklı hayvanlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Doğaları gereği kedilerin gözlerine bir hayvanı kestirmesi ve avlamaya çalışması normaldir. Peki kedi yılan yer mi, yılan kedilerin avladığı hayvanlar arasında mıdır?

Şunu gayet rahatlıkla söyleyebiliriz ki dışarıda doğada yaşayan kediler, evimizde bize dostluk eden kediler kadar narin değildir. Doğada kediler için tehlikeli olan pek çok şey vardır. Kediler de bu nedenle sürekli tetiktedir. Özellikle yemek bulma konusunda sıkıntı çeken kediler için tek çare buldukları hayvanları avlamalarıdır.

Zorunlu etobur olan kediler için hayvan yemekte herhangi bir sorun yoktur. Pençeleri ile buldukları hayvanları öldürüp onları yiyebilirler. Kedilerin yılan yediğine de rastlanmıştır. Bu yüzden yılan da kedilerin yediği görülen hayvanlar arasında yerini alır.

Ancak bu kedilerin her zaman yılanlarla uğraşacağı ve onları yemek isteyeceği anlamına gelmez. Kedi eğer kendini avından daha güçlü görmezse oradan uzaklaşmayı tercih eder. Yani bir kedinin yılanı öldürmeyi ve yemeyi tercih etmesi için kendisinin ondan daha güçlü olduğunu düşünmesi gerekir.

Yılan, zehri ile canlıların ölümüne sebep olan bir hayvandır. Bir kedinin yılan yemesi pek de zor değildir. Ancak olur da kedi yılanı yiyemezse ve yılan kediyi sokarsa bu durumda kedi zehirlenir. Bu da ne yazık ki kedinin ölümü ile sonuçlanır.

Kedi Yılanı Öldürür mü?

Biz pek bu görüntüye tanıklık etmesek de kedi yılanı öldürüyor. Günlük yaşantımızda, özellikle de şehirlerde artık kediler daha çok evlerde yaşıyor. Yılanlar ise daha çok kırsal alanlarda karşımıza çıkıyor. Bu da bizim böyle bir ana şahit olmamızı önlüyor.

Kediler genel anlamda yılanı öldürebilecek güce sahiptir, pençeleri ile pek çok hayvanı öldürürler. Kuş, fare gibi hayvanlar kedilerin birincil avlarıdır. Ancak şunu rahatlıkla söyleriz ki kediler için önemli olan avlanma eyleminin kendisidir.

Kedilerin sağlıklı olmaları için sık sık avlanmaları mühimdir. Ev kedilerine de onlara avlanmayı hatırlatan oyunlar oynatılması bu yüzden önemlidir. Çünkü bu doğalarında var. Bahçeye çıkıp hayvan avlamasa dahi bunu bir aktivite olarak yapması gerekir.

Peki kedi yilani oldururmu? Kediler avlanmaktan çok hoşlanır ancak bu dikkatli olmadıkları anlamına gelmez. Kediler çok dikkatli hayvanlardır ve çoğu kedi yılanın kendisi için zararlı olduğunu anlayabilir Ancak bazı kedilerin yılanı öldürdüğü ve hatta yediği görülmüştür.

Bazı kediler için ise yılan yalnızca bir oyun aracıdır. Sıkılana kadar pençeleri ile yılanla oynar. Sonrasında ise yemeden bırakır ve gider. Ancak nadiren de olsa kedinin yılanı yediği de görülmüştür.

Kedi Yılan Yerse Ne Olur?

kedi-yilan-yerse-ne-olur

Kedi yılan yer mi sorusuna cevap vermiş olduk. Kedilerin genel anlamda yılan görünce temkinli davrandığı ancak kendini avından daha güçlü hissettiğinde ona saldırdığı bilinir. Yılanla oynayıp sıkıldıktan sonra kimi zaman yılanı yer kimi zaman ise yemez.

Ancak bu kedilerin yılan yemesi gerektiği anlamına gelmez. Çünkü yılan kedilerin sağlığını tehdit eder. Bu nedenle yılanları evinizden ve çevreden uzak tutmak için kedinize bel bağlamamalısınız.

Kedilerin yılanla oyun oynamasının bile tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü daha kedi yılanı öldüremeden yılanın kediyi sokma ihtimali vardır. Zehri ile birçok canlının ölümüne neden olan yılan kedilere de zarar verir.

Zehri dışında yılanın vücudunda bulunan bakteri ve parazitler de kedilerin sağlığı için oldukça zararlıdır. Kusma ve ishal gibi belirtilerle karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir. Kediniz yılan yemişse bir an önce veterinere gitmelisiniz.

Yılan Kediler için Zararlı mı?

Kedilerin özellikle zehirli olan yılanları yemesi ya da yılanın kediyi sokması çok tehlikelidir. Bu nedenle bir kedinin yılana yaklaştığına dahi şahit olsanız da kediyi veterinere götürmeniz gerekir. Kediyi yılan sokması ihtimaline karşı dikkatli olmalısınız. Çünkü yazımızın ilk kısımlarında da değindiğimiz gibi zehirli bir yılanın kediyi sokması kedinin ölümü ile sonuçlanabilir.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kediler genel anlamda avlarını avlayabileceklerinden emin değilse uzak durmayı tercih eder. Bu sayede de zehirli olan yılanlardan uzak dururlar. Peki yılan kediyi sokarsa ne olur? Kediyi yılan sokması belirtileri nelerdir?

  • Titreme
  • Uyuşukluk
  • İştahsızlık
  • Kusma
  • Gözbebeklerinde irileşme

Kedi yılan yer mi yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yılan hem insanlar için hem de kediler için uzak durulması gereken bir hayvandır. Kedinizin yılanla iletişime geçmeyeceğinden emin olmalı, böylece güvende olmasını sağlamalıyız.

Kediler hakkında daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Kedi Bakımı yazılarımıza bir göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir