Connect with us

Kahve

Kahve Türleri Nelerdir?

Kahve dünya üzerinde ilk yabani olarak tüketilmeye başlanmıştır. Bir efsaneye göre Etiyopyalı bir çoban tarafından keşfedilmiştir. Tanınırlığı arttıkça Araplar tarafından ticareti yapılmaya başlanmıştır. 16. Yüzyılda Anadolu coğrafyasında yayılmaya başlamasıyla kahvehaneler ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise her yaştan insanın tükettiği kahve, kültürümüzün ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde her damak tadına hitap eden kahve türleri vardır. Kimi insanlar sert kahve çeşitlerini severken kimi insanlar da tatlı kahvelere yönelmişlerdir. Şimdi bu kahve türlerine kısaca değinelim.

En Çok Tercih Edilen Kahve Türleri

Türk Kahvesi

Kahve Fakı, Coffee Horoscope

Kuru kahve çeşitleri arasında yer alır. Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin kavrulması ile oluşturulan geleneksel bir lezzettir. Türk kahvesi sert bir içecektir. Yapımında su kullanılır. Servis edilirken gelenek olarak yanında su verilir.

Latte

İtalya kökenli olup espresso üzerine sıcak süt ve köpük eklenmesi ile oluşturulan bir kahve türüdür. Sert kahve sevmeyenler için çok iyi bir seçenektir. İçine fındık, karamel ve vanilya gibi aromalar katılarak da servis edilebilir. Espresso üzerine dökülen süte verilen desenler Latte Art sanatını ortaya çıkarır. Bu da Lattenin hazır kahveler arasında oldukça popüler olmasını sağlamıştır.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Americano

Espressoya su ilave edilerek tadının yumuşatılması ile ortaya çıkan bir kahve türüdür. 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya da görevli Amerikan askerlerinin espressoya su ilave ederek kendi filtre kahvelerini elde etmeleri ile bulunmuştur. Kahvenin sertliğini ayarlamak için kahve ve su oranlarında değişiklik yapmak gerekir.

Espresso

Espresso öğütülmüş ve kavrulmuş kahve çekirdeklerinin 90 derecelik sıcaklığa sahip ve yüksek basınçlı sudan 15-20 saniye arasında geçirilmesi ile elde edilir. Kelime olarak İtalyanca da Express anlamına gelen sözcükten gelir. Kafein oranı oldukça yüksektir. Tadından dolayı sert kahve severler tarafından tercih edilir.

Mocha

Adını bir Yemen şehri olan Mocha’ dan alır. Espresso üzerine çikolata ve süt köpüğü eklenerek hazırlanır. Lezzetli olmasının yanında yüksek kalori içerir.İçine kattığınız aromalar ile farklı tatlar elde edebilirsiniz. Örneğin üzerine krema ve şurup ekleyerek White chocolate mocha hazırlayabilirsiniz.

Cappuccino

Latte’ye göre daha az süt ve köpük içerir. Köpüğü Latteye göre daha kıvamlıdır. Çikolata ile de servis edilebilir. Soğumaması için porselen fincanlar ile servis edilir.

Filtre Kahve Türleri

Cold Brew

Soğuk Latte, cold latte

Yapılışı bakımından oldukça zahmetlidir. Öğütülmüş kahve filtre yardımı ile soğuk su dolu hazneden geçerek damıtılır. Demlenmesi 12 saati bulabilir. Kahvenin sertliğine göre demleme süresi kısalabilir. Acı kahve sevmeyenler için bir alternatif olarak içine süt eklenerek tadı yumuşatılabilir.

Caffe Misto

Hafif bir kahve olduğu için sabahları tercih edilebilir. %50 süt ve %50 filtre kahveden oluşur.

Gaelic Coffee

Kahve türleri içerisinde, kahveye İskoç viskisi eklenerek hazırlanan bir kahve türüdür.

Soğuk Kahve Çeşitleri

Frappe

1957 yılında Selanik’te keşfedilip dünyaya yayılmıştır. Granül kahve çeşitleri ile hazırlanır. Yapımında bolca süt kullanılır. Soğuk kahve türleri içinde oldukça hafiftir. İçine farklı aromalar katılarak tüketilebilir. Özellikle yaz aylarında tercih edilmektedir.

Mazagran

Cezayir kökenli bir kahvedir. Adını Cezayirin başkentinde olan Mazagran kalesinden alır. Fransız askerlerin sıcakla mücadele etmek için kahve içine rom, limon ve buz atıp karıştırarak içmeleri ile bulunmuştur.

Palazzo

Mocha pot ve iki shot espresso ile hazırlanan bir soğuk kahve çeşididir. Güney Kaliforniya bölgesinde oldukça popülerdir.

Iced Coffee

 

İçimi oldukça sert olan soğuk kahve türüdür. Americano içine buz atılması ile yapılır.

Granita De Coffee

Espresso üzerine çırpılmış krema eklenerek hazırlanan soğuk bir kahve çeşididir.

Eiskaffee

Almanya kökenli soğuk bir kahvedir. İçerisine süt, tatlandırıcı ve vanilyalı dondurma eklenerek hazırlanır.

Dünyadan Kahve Türleri

Vietnam Yumurtalı Kahve

Vietnamlılara özgü bir kahve türüdür. İlk olarak yumurtanın sarısı ile beyazı birbirinden ayrılır. Ardından yumurta sarısı sütle köpürene kadar çırpılır. Daha sonra az miktarda filtre kahve ekleyip çırpma işlemi devam eder. Daha sonra fincanlara doldurulan kahvenin üzerine çırpılan malzeme eklenir.

Fas Baharatlı Kahve

Türk kahvesini andırsa da içine eklenen baharatlar yönünden Türk kahvesinden ayrılmakta. Kahve çekirdekleri öğütülme aşamasında karabiber, muskat ve susam ekleniyor. Kahve bu öğütülmüş karışım ile pişiriliyor.

İspanya Bonbon

Bu kahve inek sütü ve süt reçeli eklenerek hazırlanıyor. Kendiliğinden tatlı olduğu için şeker katmaya gerek yok.

Hong Kong Çaylı Kahve

Kahve çay bir arada paketlenmiş olarak satılır. Hazırlanışı Nescafe gibidir. Farkı sütlü çay ile karıştırılıyor olmasıdır.

Yunanistan Frappe

Malzeme olarak dondurulmuş süt kullanılır. Yunanlıları farklı kılan taraf kendilerine özgü bir süt çeşidi ile yapıyor olmalarıdır.

Almanya Pharisaer

Almanya’nın meşhur kahvesidir. Çırpılmış krema ve rom ile yapılır.

Cafe Cubano

Küba’nın meşhur kahve türüdür. İtalyan espresso şekerle tatlandırılarak elde edilir.

Kenya Kahvesi

Kahve türleri içinde lezzeti oldukça keskindir. Kahvenin içinde olan turunçgillerin ve üzümlerin tatları ayırt edilebilir.

Finlandiya Peynirli Kahve

Genellikle sabah kahvaltılarında tercih edilir. Filtre kahvenin el yapımı peynir ile birleşmesi sonucu elde edilir.

Senegal Cafe Touba

Bu kahve Senegal’e özgü bitki tohumlarını içinde barındırır.

Jamaika Portakallı Kahve

Kahve türleri arasında içinde portakal ve tarçın barındıran bir türdür.

Dünya Kahveleri Kapınıza Gelsin!

Siz de Etiyopya (Ethiopia) Sidamo kahvesini tatmak isterseniz Muhiku hediye kutuları arasında bulunan “Dünya Kahveleri Kutusu” nu keşfedin. Dünya kahveleri kutusu size ve sevdiklerinize dünyanın 5 farklı ülkesinden kahveler sunar. Ethiopia Sidamo, Nikaragua, Kenya, Honduras, Colombia kahveleri ile enfes bir kahve tadım deneyimi yaşayabilirsiniz. Her bir paket 50 gramdır. Kargoya verilmeden önce sizler için taze çekilmektedir. Kullanım ömrü paket açıldıktan itibaren 12 aydır. Serin ve kuru yerde saklanması tavsiye edilir. Afiyet Olsun! 🙂

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kahve

To Top