Kahve Falı Nasıl Bakılır? Kahve Falı Yorumları

kahve-fali-nasil-bakilir

Bir fincan Türk kahvesi içip de fincanı bir kez olsun çevirmeyen var mıdır? İşte, bu içeriğimiz içtiği 3 kahve fincanından en az birini ters çevirenler için. Çünkü sizinle kahve falı nasıl bakılır ve kahve falı bakma hakkında öğrendiğimiz küçük ipuçlarını paylaşacağız.

Kahve, Türk Kültürünün önemli bir parçası. Dünya çapında pişirme şekli ve içme tarzıyla Türk Kahvesi, adı ile ün salmıştır. Osmanlı Döneminde saray kadınları kahve saatlerinde sohbet etmek amacı ile kahve tüketirlermiş. Fincanın dibinde kalan telvenin benzediği hayvan ve cisimleri kendi hayatlarına uyarlayarak yorum yaparlarmış.

Asıl amacı birbirleri ile dertleşmek ve rahatlamak olan gerçek kahve falı, Osmanlı’dan kalan çizimlere bile konu olmuştur. Günümüzde kahve falı bakma eylemi günün yorgunluğunu atmak, arkadaş ortamlarının keyfini çıkarmak ya da sadece “ne çıkar acaba?” merakı ile bakılmaya devam etmektedir. Özellikle kadınların bir araya geldiği ortamlarda ve günlerde kahve falı bakma bir ritüel haline gelmiştir.

İyi Bir Kahve Falı Bakmak için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

turk-kahvesi-muhiku-blog

Kahve falının ilk aşaması iyi hazırlanmış bir Türk kahvesidir. Verimli bir gözlemleme ve yorumlama için kahvenin iyi pişmiş olması gerekir. Kahveye konan telvenin miktarı da çok önemlidir. Eğer telveyi fazla veya az koyarsanız kahvenin tadı hem kötü olur hem de şekillerde bozulmalar meydana gelir.

Ayrıca telvenin birbiri ile bütünleşmesi için az da olsa şeker ilave edilmelidir. Aksi halde telve fincan içinde dağılır. Bu yüzden kahve de biraz şeker olması ve köpüklü pişirilmesi gerekir.

Bir sonraki aşama kahve bittikten sonra fincanı kapatma faslıdır. Burada dikkat edilmesi gereken telvenin hala şekil alabilir olması için ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasıdır. Fincanı ters çevirirken  “Kahve-i pir kalbime gir, kalbimden çık falıma gir” diyerek dilek tutarak kapatılır.

Bu noktada tutulan dileklerin gerçekliğine inanmak işin temelini oluşturur. Fincanı kapattıktan sonra başparmağımız fincanın altlığında, diğer parmaklarımız ise fincanda olacak şekilde fincanı 3 kere saat yönünün tersine başımızın üstünde çevirip soğumaya bırakıyoruz.

İyi bir kahve falı için fincanın hızlı soğuması önemlidir. Sıcak fincan da kahve daha çabuk akar ve bakacak bir fal kalmayabilir. Bu yüzden fincanın üzerine yüzük gibi metal bir cisim koymak gerekir. Bu cisim fincanın daha hızlı soğumasını sağlar. Aslında fincan üzerine yüzük koymak zorunlu değildir.

Bozuk para, kolye, küpe gibi cisimler de koyabilirsiniz. Ulaşılabilir ilk yüzük olduğu için genelde yüzük koyarız. Eğer kahve fincanının üzerine metal bir şey koymazsanız parmağınızla soğuyup soğumadığını kontrol etmelisiniz.

Türk Kahvesi Kutusu ile Kahve Keyfi Çok Daha Güzel!

turk-kahvesi-hediye-kutusu-micao

Yukarıda da söylediğimiz gibi iyi bir kahve falının sırrı, iyi hazırlanmış bir fincan kahvedir. Muhiku’nun Türk Kahvesi Kutusu ise aradığınız lezzeti ve şık parçaları içeriyor. Kahve keyfinin olmazsa olmazlarının bir araya geldiği bu kutu ile falınız fallansın, keyfinin tatlansın!

Hem kendinize hem de kahve tiryakisi sevdiklerinize özel günlerde hediye seçmek artık çok kolay! Muhiku olarak özenle tasarladığımız Türk Kahvesi Kutusu size ve sevdiklerinize mükemmel bir kahve keyfi sunuyor.

Türk Kahvesi Kutusu içinde:

  • Selamlique Türk kahvesi,
  • Mi’CAO’nun pirinç patlağı & Türk kahveli karamel çikolatası,
  • İkili toprak fincan takımı,
  • El yapımı toprak cezve,
  • Hediye notunuz yer almaktadır.

En yakın arkadaşa, kız kardeşe, anneye doğum günü hediyesi olarak Türk Kahvesi Hediye Kutusu’nu gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz. Sevdiklerinize armağan edebileceğiniz diğer Türk kahveli hediye setleri için tıklayın!

Kahve Falının Yorumlanması

kahve-falinin-yorumlanmasi

Beş-on dakika arası soğuyan fincan fal bakmak için hazır hale gelir. ”Neyse halim çıksın falim” sözüyle fincanı tabaktan ayırabilirsiniz. Eğer fincan yapışmış ve zor ayrılıyorsa buna “Padişah Falı” denir. Kimilerine göre fincanın tabağa yapışması tutulan dileklerin kabul olacağına işarettir. Fincanı ters çevirdikten sonra yansımaların ve gölgelerin değişmemesi için ışığın ya tepenizden dik olarak vurması ya da arkanızdan geliyor olması gerekir.

Kahve falını yorumlamaya başlarken fincanın sapını başlangıç noktası kabul ediyoruz. Fincanın sapı saat on iki yününde olmalıdır. Falın yorumlanması saat yönünde ilerler. Ayrıca sapı dik tuttuktan sonra sol tarafta kalanlar kötüye sağ tarafta kalanlar ise hayra yorulur.

Fincan açıldıktan sonra ilk olarak dibine bakılır. Dipte yürek olduğu, dipte kalan telvenin ise yürek kabarmasına işaret ettiği söyleniyor. Fincanın dibinde telve yoksa yüreğin ferahlamasına işaret eder. Eğer telve hem tam dipte değil hem de tam akmamışsa kişinin yüreğine ay doğması ve rahatlaması olarak yorumlanır.

Kahve falı yorumlanırken fincanın dibine yakın yerinde olan şekiller uzun zaman sonra gerçekleşecek, ağız kısmına yakın yerlerde olan şekiller ise yakın zamanda gerçekleşecek şeyleri işaret eder. Ayrıca fal bakan ve baktıranın odaklanarak gönülden istemesi gerekir. Artık günümüzde bir olmazsa olmaz haline gelen kahve falı gelişen teknoloji ile sanal kahve falı haline dönüşmektedir. Bu sayede internet üzerinden de yorumlanabilen ücretsiz kahve falı, falsız yapamayanlar tarafından çok tercih edilir.

Kahve Falında Görülenler Ne Anlama Gelir?

hediyelik-turk-kahvesi-fincan-seti

Telvelerin ortaya çıkardığı şekiller bize kimi zaman bir harfi, kimi zaman bir rakamı, kimi zaman ise birtakım hayvanları çağrıştırır. Bu gördüğümüz şekillerin pek çoğunun genel anlamları vardır.

Kahve Falında Harfler

Eğer kahve falında harfler çıkıyorsa; A harfi alınganlığa, B harfi iktidar olmaya, C harfi yolculuğa, Ç harfi ayrılığa,  D harfi zarar ve ziyana, E harfi vicdan azabına, G harfi dua ihtiyacına, H harfi evliliğe, N harfi gerginliğe, P harfi yalana, S harfi birileri ile tanışmaya, V harfi ise mutsuz ve kederli olmaya işaret eder. Bu anlamlar harfin çıktığı yöne ve fincanda ki konumuna göre değişiyor.

Kahve Falında Yol

Falda yol görmek yeni bir başlangıca, uzun dönemeçli bir yol ise istediğiniz koşulların oluşmasının zaman alacağına işaret eder. Yolun kalın olması hayatınızı önemli derecede değiştirecek olaylar ve yolculuklar olmayacağına, yolun dar olması ise kısa sürede gerçekleşecek ve hayatınızı daha fazla değiştirecek olaylara işaret eder. Yolun etrafında semboller çıkıyorsa buna göre de yorumlar yapılıyor. Eğer falda yedi yol çıkmışsa evliliğe, yolun ucunda güvercin varsa uzaklardan haber geleceğine işarettir.

Kahve Falında Hayvanlar

Kahve falında at görmek asaleti, kuş haberi, balık parasal olarak gelen kısmeti gösterir. Kelebek kısa süreli mutluluğu, köpek ya da uluyan kurt zor bir durumdan kurtuluşu işaret eder. Düşman anlamına geliyor.

Uğur böceği uğurlu bir dönem yaşanacağına işaret eder. Arı görmek ise kişinin performans ve çalışmalarının hak ettiği değere yükseleceğini simgeler. Fincanda görülen fare güvenilmez bir kişiliği, maymun ikiyüzlülüğü, yırtıcı hayvanlar hırsı ve kötülüğü temsil ediyor.

Kahve Falında Sayılar

Genellikle bir olayla ilgili zaman dilimini gösterirken hayatınıza giren kişi sayısını da sembolize eder. Kahve falında sayılar iyi ve hayırlı işlere işaret eder. Varsa borçlarınızın kapanacağına, huzurlu günlerin yakın olduğu anlamına gelir. 0 beklentilerin gerçekleşmeyeceğine, 1 sevgiye, 2 hastalık ve uğursuzluğa, 3 başarıya, 4 hayattaki şansa, 5 gıybete, 6 evliliğe, 7 aile içi huzura, 8 tartışma ve 9 yeni kişilerle tanışmaya işaret eder.

Kahve Falı Yorumlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kahve falını baktığınız kişiyle ilgili bilinçaltınızı yoklamalısınız. Falda çıkan şekiller ile falını baktığınız kişi arasında en kısa zamanda ilişkilendirerek yorum yapmalısınız. Fincanda çıkan şekiller ile ne kendinizi ne de falını baktığınız kişiyi üzmemeli veya sevindirmemelisiniz. Netice de bunun fal olduğunun hem siz hem de falının baktığınız kişi bilincinde olmalıdır. Ancak yine de “Fala inanma falsız kalma.” demiş eskiler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir
Türk Kahvesinin Zararları, Losses of Turkish Coffee
Daha Fazla

Türk Kahvesi Zararları Nelerdir?

İçindekiler Hide Panik ve Kaygı Bozukluğu RiskiTürk Kahvesinin Bağımlılık Yapma İhtimaliKemik Erimesine Neden Olur Türk Kahvesi Ülser ve Böbrek…
Daha Fazla

Kahve Falında Kartal Görmek Ne Anlama Gelir?

Kahve falında kartal görmek, fal sahibinin başarıya ulaşmak istediği konularda kararlı olması gerektiğini simgeler. Rahata ulaşmak istiyorsanız odaklanmanız gerekir.…
Dibek Kahvesi, Turkish Dibek Coffee
Daha Fazla

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

İçindekiler Hide Türk Kahvesinin Metabolizmaya Faydaları Nelerdir?Türk Kahvesinin Hastalıklara Faydaları Nelerdir?Türk Kahvesi Telvesinin Faydaları Nelerdir?Türk Kahvesi Kutusu İle…
etiyopya-sidamo-kahvesi
Daha Fazla

Etiyopya (Ethiopia) Sidamo Kahvesi

İçindekiler Hide Etiyopya ve KahveEtiyopya Sidamo Kahve Özellikleri Nelerdir?Etiyopya Kahvesi Nasıl Demlenir? Etiyopya Sidamo kahvesi, kahvenin doğum yeri…