Connect with us
Türk Kahvesinin zararları, Turkish coffee losses

Kahve

Kahve Falı Nasıl Bakılır?

Kahve, Türk Kültürünün ayrılmaz parçalarından biridir. Dünya çapında pişirme şekli ve içme tarzıyla Türk Kahvesi, adı ile ün salmıştır. Osmanlı Döneminde saray kadınları kahve saatlerinde sohbet etmek amacı ile kahve tüketirlermiş. Fincanın dibinde kalan telvenin benzediği hayvan ve cisimleri kendi hayatlarına uyarlayarak yorum yaparlarmış. Asıl amacı birbirleri ile dertleşmek ve rahatlamak olan kahve falının Osmanlı’dan kalan çizimlere konu olduğu bile görülmüştür. Günümüzde kahve falı günün yorgunluğunu atmak, arkadaş ortamlarının keyfini çıkarmak ya da sadece “ne çıkar acaba?” merakı ile bakılmaya devam etmektedir. Özellikle kadınların bir araya geldiği ortamlarda ve günlerde vazgeçilmez bir ritüel olmaya devam etmektedir.

İyi Bir Kahve Falı Bakmak için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kahve Falı, Coffee Horoscope

Kahve falının ilk aşaması iyi hazırlanmış bir Türk kahvesidir. Verimli bir gözlemleme ve yorumlama için kahvenin iyi pişmiş olması gerekir. Kahveye konan telvenin miktarı çok önemlidir. Eğer telveyi fazla veya az koyarsanız kahvenin tadı hem kötü olur hem de şekillerde bozulmalar meydana gelir. Ayrıca telvenin birbiri ile bütünleşmesi için az da olsa şeker ilave edilmelidir. Aksi takdirde telve fincan içinde dağılır. Bu yüzden kahve de biraz şeker olması ve köpüklü pişirilmesi gerekir.

Bir sonraki aşama kahve bittikten sonra fincanı kapatma faslıdır. Burada dikkat edilmesi gereken telvenin hala şekil alabilir olması için ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasıdır. Fincanı ters çevirirken  “Kahve-i pir kalbime gir, kalbimden çık falıma gir” diyerek dilek tutarak kapatılır. Bu noktada tutulan dileklerin gerçekliğine inanmak işin temelini oluşturur. Fincanı kapattıktan sonra başparmağımız fincanın altlığında, diğer parmaklarımız ise fincanda olacak şekilde fincanı 3 kere saat yönünün tersine başımızın üstünde çevirip soğumaya bırakıyoruz.

İyi bir kahve falı için fincanın hızlı soğuması önemlidir. Sıcak fincan da kahve daha çabuk akar ve bakacak bir fal kalmayabilir. Bu yüzden fincanın üzerine yüzük gibi metal bir cisim koymak gerekir. Bu cisim fincanın daha hızlı soğumasını sağlar. Aslında fincan üzerine yüzük koymak zorunlu değildir. Bozuk para, kolye, küpe gibi cisimler de konabilir. Ulaşılabilir ilk yüzük olduğu için genelde yüzük konur. Eğer kahve fincanının üzerine metal bir şey koymazsanız parmağınızla soğuyup soğumadığını kontrol etmelisiniz.

Kahve Falının Yorumlanması

Beş-on dakika arası soğuyan fincan fal bakmak için hazır hale gelir. ”Neyse halim çıksın falim” sözüyle fincan tabaktan ayrılır. Eğer fincan yapışmış ve zor ayrılıyorsa buna “Padişah Falı” denir. Kimilerine göre fincanın tabağa yapışması tutulan dileklerin kabul olacağına işarettir. Fincanı ters çevirdikten sonra yansımaların ve gölgelerin değişmemesi için ışığın ya tepenizden dik olarak vurması ya da arkanızdan geliyor olması gerekir.

Kahve falını yorumlamaya başlarken fincanın sapı başlangıç noktası kabul edilir. Fincanın sapı saat on iki yününde olmalıdır. Falın yorumlanması saat yönünde ilerler. Ayrıca sapı dik tuttuktan sonra sol tarafta kalanlar kötüye sağ tarafta kalanlar ise hayra yorulur. Fincan açıldıktan sonra ilk olarak dibine bakılır. Dipte yürek olduğu, dipte kalan telvenin ise yürek kabarmasına işaret ettiği söylenir. Fincanın dibinde telve yoksa yüreğin ferahlamasına işaret eder. Eğer telve hem tam dipte değil hem de tam akmamışsa kişinin yüreğine ay doğması ve rahatlaması olarak yorumlanır.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Kahve falı yorumlanırken fincanın dibine yakın yerinde olan şekiller uzun zaman sonra gerçekleşecek, ağız kısmına yakın yerlerde olan şekiller ise yakın zamanda gerçekleşecek şeyleri işaret eder. Ayrıca fal bakan ve baktıranın odaklanarak gönülden istemesi gerekir.

Kahve Falında Görülenler Ne Anlama Gelir?

Kahve Falı, Coffee Horoscope

Kahve Falında Harfler

Eğer kahve falında harfler çıkıyorsa; A harfi alınganlığa, B harfi iktidar olmaya, C harfi yolculuğa, Ç harfi ayrılığa,  D harfi zarar ve ziyana, E harfi vicdan azabına, G harfi dua ihtiyacına, H harfi evliliğe, N harfi gerginliğe, P harfi yalana, S harfi birileri ile tanışmaya, V harfi ise mutsuz ve kederli olmaya işaret eder. Bu anlamlar harfin çıktığı yöne ve fincanda ki konumuna göre değişebilir.

Kahve Falında Yol

Falda yol görmek yeni bir başlangıca, uzun dönemeçli bir yol ise istediğiniz koşulların oluşmasının zaman alacağına işaret eder. Yolun kalın olması hayatınızı önemli derecede değiştirecek olaylar ve yolculuklar olmayacağına, yolun dar olması ise kısa sürede gerçekleşecek ve hayatınızı daha fazla değiştirecek olaylara işaret eder. Yolun etrafında semboller çıkıyorsa buna göre de yorumlar yapılır. Eğer falda yedi yol çıkmışsa evliliğe, yolun ucunda güvercin varsa uzaklardan haber geleceğine işarettir.

Kahve Falında Hayvanlar

Kahve falında at görmek asaleti, kuş haberi, balık parasal olarak gelen kısmeti gösterir. Kelebek kısa süreli mutluluğu, köpek ya da uluyan kurt zor bir durumdan kurtuluşu işaret eder. Düşman anlamında da kullanılır. Uğur böceği uğurlu bir dönem yaşanacağına işaret eder. Arı görmek ise kişinin performans ve çalışmalarının hak ettiği değere yükseleceğini simgeler. Fincanda görülen fare güvenilmez bir kişiliği, maymun ikiyüzlülüğü, yırtıcı hayvanlar hırsı ve kötülüğü sembolize eder.

Kahve Falında Sayılar

Genellikle bir olayla ilgili zaman dilimini gösterirken hayatınıza giren kişi sayısını da sembolize eder. Kahve falında sayılar iyi ve hayırlı işlere işaret eder. Varsa borçlarınızın kapanacağına, huzurlu günlerin yakın olduğu anlamına gelir. 0 beklentilerin gerçekleşmeyeceğine, 1 sevgiye, 2 hastalık ve uğursuzluğa, 3 başarıya, 4 hayattaki şansa, 5 gıybete, 6 evliliğe, 7 aile içi huzura, 8 tartışma ve 9 yeni kişilerle tanışmaya işaret eder.

Kahve Falı Yorumlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kahve falını baktığınız kişiyle ilgili bilinçaltınızı yoklamalısınız. Falda çıkan şekiller ile falını baktığınız kişi arasında en kısa zamanda ilişkilendirerek yorum yapmalısınız. Fincanda çıkan şekiller ile ne kendinizi ne de falını baktığınız kişiyi üzmemeli veya sevindirmemelisiniz. Netice de bunun fal olduğunun hem siz hem de falının baktığınız kişi bilincinde olmalıdır. Ancak yine de “Fala inanma falsız kalma.” demiş eskiler. 🙂

Dünya Kahveleri Kapınıza Gelsin!

Hem kendinize hem de kahve tiryakisi sevdiklerinize özel günlerde hediye seçmek artık çok kolay! Muhiku olarak özenle tasarladığımız Dünya kahveleri Kutusu size ve sevdiklerinize dünyanın 5 farklı ülkesinden kahveler sunar. Ethiopia Sidamo, Nikaragua, Kenya, Honduras, Colombia kahveleri ile enfes bir kahve tadım deneyimi yaşayabilirsiniz. Her bir paket 50 gramdır. Kargoya verilmeden önce sizler için taze çekilmektedir. Kullanım ömrü paket açıldıktan itibaren 12 aydır. Serin ve kuru yerde saklanması tavsiye edilir. Afiyet Olsun! 🙂

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kahve

To Top