Connect with us
Kafeinsiz Kahve, Decaffeinated coffee

Kahve

Kafeinsiz Kahve Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Kahve, dünya üzerinde en çok tüketilen içeceklerden birisidir. Kahve barındırdığı kafein ile sinir sistemini uyarıcı etkiye sahiptir. Bir bardak kahvede(250 mililitre) 50-150 mg kafein bulunur. Bu da insan vücudunda uykusuzluk ve kalp ritminde bozukluk gibi sorunları tetikler. İnsanlar kahvenin tadı ne kadar güzel olursa olsun bu tip sorunları yaşamamak için kafeinsiz kahveye yönelmektedirler.

Kafein, 19. Yüzyılda Alman kimyacı Friedlien Ferdiand Runge tarafından keşfedildi. Alman şair Goethe ise ünlü kimyacının çalışmalarından haberdardı. Kendisine hediye edilen kahve çekirdeklerini incelemesi için Runge’ye yolladı. Böylece modern dünyanın en çok tüketilen maddesi olan kafein keşfedildi. Kafein, kahvenin yanında çay ve çikolata gibi gıdalarda da bulunur. İştah kesici özelliği vardır. Özellikle uyanık kalmak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilir.

Kafeinin ilk kez ayrılma işlemi Kaffee Hag adlı şirketin sahibi Alman Ludwig Roselius tarafından yapılır. 1903 yılında kahve çekirdekleri ithal ederken gemisine deniz suyu sızmış ve kafeinin ayrışmasına neden olmuştur. Roselius bunu yaparken kahve çekirdeklerini bazı asitlerle birlikte buharda bekletmiş ve son olarak benzen kullanıp kafeinden arıtmıştır. Bunun sonucunda da kafeinsiz kahve ortaya çıkmıştır. Ancak benzenin kanserojen üreten yapısı ortaya çıkınca farklı ayrıştırma yolları aranmaya başlanmıştır.

Kafeinsiz Kahve, Decaffeinated coffee

Kafeinsiz Kahvenin Vücuda Faydaları

 • Beyin başta olmak üzere vücuda enerji verir. Yaşlanmayı geciktirmeye yardımcıdır
 • Alzheimer ve Parkinson gibi dejeneratif ve bilişsel hasara yol açan hastalıklara karşı faydalıdır.
 • İçerdiği potasyum sayesinde kan basıncını dengeler ve kalp problemlerini önler.
 • Kolesterolün düşmesinde önemli rol oynar.
 • Romatizma, diyabet ve eklem iltihabı gibi hastalıkları önler.
 • İçerdiği B3 vitamin ile vücuttan toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur.
 • Uykusuzluk ve sinirsel hastalık gibi rahatsızlıkları tedavi etmede yardımcıdır.
 • Yapısındaki fosfor sayesinde hafızayı güçlendirir.
 • Mutluluk verir.
 • Yapısındaki B2 vitamin ile kanser, baş ağrısı ve kataraktı engeller. Akne gibi cilt sorunlarını geçirir ve bağışıklık kazandırır.
 • İçerdiği demir ile kan hücrelerini yeniler ve kan dolaşım sitemine destek olur.
 • Kemik ve diş oluşumunu yapısındaki kalsiyum ile destekler ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları tedavide yardımcıdır.

Kafeinsiz kahve, kahvenin yapısındaki tüm doğal özellikleri korumaktadır. Temel olarak sağlık amacı ile tüketilir. Ancak her şey de olduğu gibi orantılı tüketmek gerekir. Günde bir ya da iki fincan tüketmek yeterlidir. Kafeinsiz kahve de kararında tüketildiği takdirde hastalıkları önlemede ve sağlıklı yaşam için faydalıdır.

Kahve Ayrıştırıcı, Coffee Seperation

Kafeinsiz Kahve Ayrıştırma Yöntemleri

Karbondioksit ile Ayrıştırma

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Bu yöntem de kahve çekirdekleri çelik bir kap içinde suya yatırılır ve üzerine sıvı karbondioksit püskürtülür. Karbondioksit(CO2) molekülleri kafein moleküllerine yapışarak kahveden ayrılmasını sağlar. Ancak oldukça pahalı bir ayrıştırma yöntemidir. Ticari kullanımı sınırlıdır. Sıcak su ve toz kahve ile yapılan hazır kahveler yaygınlaştıkça kafeinden ayırma işlemi de yaygın hale geldi. Kafelerin yaygınlaşması ile hazır kafeinsiz kahvelerin lezzeti de belirginleşti. Ancak kafeinsiz kahve hangi işlemden geçirilirse geçirilsin çok az miktarda kafein kalmaya devam eder.

Çözücülerle Ayrıştırma

Bu yöntemde kahve çekirdekleri kavrulmadan ve yeşilken yapılır. Farklı yöntemleri olmakla beraber en yaygın olanları yeşil kahve çekirdeklerinin metilen klorür veya etil asetat gibi sıvıların içinde çözülmesidir. Etil asetat sirkenin temel maddesi olan doğal meyve eteridir. Metilen klorür ise boya ayrıştırıcı olarak kullanılan bir bileşiktir.

Kahve çekirdekleri suda ıslatılıp bu sıvıların içerisine alınır. Bu aşamada kafein kahve çekirdeklerinden sızar. Kafeinden ayrıştırılan bu sıvı tekrar tekrar kullanılarak kahveye tadını veren bileşiklerle yoğunlaşır. Bu işlemde kullanılan çözücüler sağlık açısından bir risk barındırmaz. 1979 yılında suda bekletilen kahve çekirdekleri aktif karbondan süzülerek kafeinden ayrıştırılmıştır. Ticari olarak ilk kez uygulanmıştır.

Dünya Kahveleri Kapınıza Gelsin!

Siz de Etiyopya (Ethiopia) Sidamo kahvesini tatmak isterseniz Muhiku hediye kutuları arasında bulunan “Dünya Kahveleri Kutusu” nu keşfedin. Dünya kahveleri kutusu size ve sevdiklerinize dünyanın 5 farklı ülkesinden kahveler sunar. Ethiopia Sidamo, Nikaragua, Kenya, Honduras, Colombia kahveleri ile enfes bir kahve tadım deneyimi yaşayabilirsiniz. Her bir paket 50 gramdır. Kargoya verilmeden önce sizler için taze çekilmektedir. Kullanım ömrü paket açıldıktan itibaren 12 aydır. Serin ve kuru yerde saklanması tavsiye edilir. Afiyet Olsun! 🙂

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kahve

To Top