Connect with us

Kahve

Honduras Kahvesi Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Honduras, güney batısında El Salvador, güney doğusunda Nikaragua, batısında Guatemala ülkeleri olan bir Orta Amerika ülkesidir. Yönetim şekli demokratik cumhuriyettir. Belize olarak bilinen Britanya Hondurası’ndan farklı olarak İspanyol Honduras’ı olarak da bilinmektedir. Başkenti Tegisukalpa’dır. Yaklaşık olarak on milyon nüfusa sahiptir. Honduras tarihinde kahve üretimi önemli bir yer sahiptir. Muz ile Honduras kahvesi ülkenin en önemli ihracat ürünleri olmaktadır. Honduras kahvesi 2018 verilerine göre üretim olarak Orta Amerika’nın birincisi, Latin Amerika’nın üçüncüsü ve dünyada beşinci sırada yer alır.

2015 verilerine göre Honduras kahvesinin yıllık üretimi 5 milyon torbadan fazladır. Kasım ile nisan arası hasat zamanı olan Honduras Kahvesi, günümüzde yüz bin den fazla ailenin geçim kaynağı olmaktadır. Çiftçilerin %95’i 2 hektardan daha az bir alanda çiftçilik yapmaktadır. Buna karşın çiftçilik ülke ekonomisinde toplam üretimin %30’unu karşılamaktadır. Dünya kahve pazarının ise %4’üne hakimlerdir. Honduraslı çiftçilerin çoğunluğu tecrübe ve deneyim açısından aile büyüklerine güvenmektedir. Bunun yanında INCAFE, çiftçilere eğitim vermekte, fidanlık ve sera kurmada yardımcı olmaktadır. Teknik eğitimin yanında zararlı böceklere karşı erken uyarı sistemleri de kurmuştur.

Honduras, yağış oranları bakımından yüksek değerlere sahiptir. Honduras kahvesinin kurutulma işlemi birçok üretici bakımından sorun teşkil etmektedir. Ülkedeki yağışlı iklim kahvelerin fermantasyona aşırı yatkın hale gelmelerine sebep olmaktadır. Bu da kurutma verandalarını kullanmayı zorlaştırmaktadır. Bunun için üreticiler “domos” olarak bilinen çok kanallı kurutuculara veya INCAFE tarafından teşvik edilen güneş kurutucularına yönelmektedir.

En İyi Honduras Kahveleri Nasıl Yetişir?

Honduras Fltre Kahve, Honduras Filter Coffee

Honduras kahvesi, üretimi dağlarda yapılan bir kahvedir. Bin ile bin altı yüz metre arasında yetişmektedir. Bu kahvenin yüksek rakımlarda yetişmesi onu mineral ve besin kaynağı bakımından zengin, aroma bakımından sert bir kahve olmasını sağlamıştır. Oldukça yumuşak ve parlak bir görünüme sahip olan Honduras kahvesi yetiştiği bölgeye göre farklı tatlar alır. Ülkenin üretim alanları merkeze yakın olmakla birlikte güney ucunda pasifik ve karayip denizine bakan dağ sıraları ile batıya doğru Guatemala ve El Salvador sınırına doğru yetiştirilir.

Copan bölgesinde bin ile bin beş yüz metre arasında yetişen kahveler çikolata tadındadır.

Opalca bölgesinde bin yüz ile bin altı yüz metre arasında yetişen kahveler asit bakımından dengeli ve daha meyveli yapıdadır.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Montecillos bölgesinde bin iki yüz ile bin altı yüz metre arasında yetişen kahveler portakal ve şeftali kokusuna andıran bir yapıdadır.

Agalta bölgesinde bin yüz ile bin dört yüz metre arasında yetişen kahveler çikolata tadında tropik meyveler ile karamel tadını andırır.

El paraiso bölgesinde bin yüz ile bin dört yüz metre arasında yetişen kahveler asit bakımından dengeli ve narenciye aromasına sahiptir.

Comayagua bölgesinde bin yüz ile bin dört yüz metre arasında yetişen kahveler ise asidik olarak dengeli bir tada sahiptir.

Nasıl Hazırlanır?

Filtre Kahve, Filter Cofee

Honduras kahvesi hazırlarken farklı demleme yöntemleri kullanabilirsiniz. Honduras kahvesine özgü bir demleme yöntemi yoktur. Hario V60 demleme yöntemi ile demlemek için ihtiyacınız olan yirmi gram Honduras kahvesi ve üç yüz ml su. yirmi gram Honduras kahvesinin üstüne altmış ml kaynar su döküp otuz saniye karıştırın. bir dakikayı doluncaya kadar suyu yüz elli ml olacak şekilde tamamlayın. Birkaç kez karıştırdıktan sonra suyu üç yüz ml olacak şekilde tamamlayın. En son birkaç kez daha karıştırdıktan sonra demlenmeye bırakın. üç ile dört dakika arası demleme süresi için idealdir. Kahvenin demlenme süresini uzun tutmak kahvenin acımasına ve daha sert olmasına neden olur.

Dünya Kahveleri Kapınıza Gelsin!

Siz de Etiyopya (Ethiopia) Sidamo kahvesini tatmak isterseniz Muhiku hediye kutuları arasında bulunan “Dünya Kahveleri Kutusu” nu keşfedin. Dünya kahveleri kutusu size ve sevdiklerinize dünyanın 5 farklı ülkesinden kahveler sunar. Ethiopia Sidamo, Nikaragua, Kenya, Honduras, Colombia kahveleri ile enfes bir kahve tadım deneyimi yaşayabilirsiniz. Her bir paket 50 gramdır. Kargoya verilmeden önce sizler için taze çekilmektedir. Kullanım ömrü paket açıldıktan itibaren 12 aydır. Serin ve kuru yerde saklanması tavsiye edilir. Afiyet Olsun! 🙂

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kahve

To Top