Connect with us

Kahve

Guatemala Kahvesi Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Gutemala, Orta Amerika’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin güneyinde El Salvador, doğuda Honduras, kuzeyinde ise Meksika vardır. Başkenti Guatemala’dır. Ayrıca karayip denizi ve büyük okyanusa kıyısı vardır. Guatemala kahvesi 2017 verilerine göre yıllık 3.3 milyon torba üretime sahiptir. Dünyadaki kahve üretiminde onuncu sıraya sahiptir. Ürettikleri kahvenin yarısından fazlası ABD’ye ihraç edilmektedir. Bu denli güçlü bir pazarı elinde bulundurmasına rağmen halkını büyük çoğunluğu yoksuldur.

Guatemala, 1700’lerin başında kahve ile tanıştığında ilk süs bitkisi olarak kullanılıyordu. Ülke doğal boya endüstrisini sentetik boyaya kaptırması ile yeni bir sektör arayışına girdi. 1860’lı yıllarda hükümet kahve tarlalarını teşvik ederek kahveyi bir sektör haline getirdi. 1960 yılında kurulan Anacafe (Asosiacion Nacional Del Cafe) ile mevcut ve yeni çiftçilere finans, araştırma ve pazar desteği sunmaya başladı. Ayrıca yüz yirmi beş binin üzerindeki üreticilerin yaşam standartlarını iyileştirmeye yönelik çalışmalar da yapmaktadır.

Guatemala’nın farklı iklimli yapısı guatemala kahvesinin farklı tatlar almasına neden olmuştur. Guatemala kahvesi yedi ana bölgede büyümektedir. Bunların içinde Antigua, Huehuetenango ve Atitlan ön plana çıkan bölgelerdir. Her bölge kendi yetişme koşullarını ve mikro iklimini içinde barındırır. Antigua kahveleri, yanardağ eteklerinde az yağmur alan ve çok güneş gören yerlerde yetiştirilir. Huehuetenango kahveleri ise Meksika sınırının eteklerinde en yüksek rakıma sahip yerlerde yetişir. Atitlan kahveleri ise volkanik topraklarda yetiştirilir. Bu kahveler ilaç kullanılmadan doğal gübre ile korunur. Bu bölgenin kahveleri lezzeti açısından ceviz ve çikolatayı andırır. Guatemala’nın iklimi çok yağış almakta ve nem oranı yüksektir. Bu yüzden çiftçiler kahveleri ıslak işlem yöntemi ile işlemektedirler. Bu da kahvenin doğal asitliğini ortaya çıkarmaktadır. Guatemala kahvesi acı kakao, sütlü çikolata, fındık tatlarını içinde barındırır.

Bölgelere Göre Guatemala Kahvesi

Nuevo Oriente Kahve Bölgesi

Doğu Guatemala ile Honduras sınırında yer alır. Killi ve volkanik topraklar açısından zengindir. 1300 metre ile 1600 metre arasında yetişir. Yıllık ortalama 1900 mm yağış alır. Sıcaklık değerleri 18 ile 25 derece arasındadır. Kahve hasadı aralık ayından mart ayına kadar sürmektedir.

Atitlan Kahve Bölgesi

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Pasifik okyanusunu gören, üç yanardağla çevrili ve Atitlan Gölü’nün çevresindedir. Her ay ortalama 50 mm yağış alır. Bölge zengin aromatik lezzetleri ile tanınır. Tarlaların gübrelenmesi organik maddeler ile yapılır. Kahve çekirdeklerini ıslak işlemden geçiren çiftçiler Atitlan Gölü’nün suyunu kullanır. 1200 ile 1700 metre arasında yetişen kahvelerde zararlı böcek ve hastalıklara çok az rastlanmaktadır.

Fraijanes Kahve Bölgesi

Ermita Vadisi’ni çevreleyen bölgede yetişir. 1200 ile 1500 metre arasında yetiştirilir. Bölgedeki toprağın volkanik yapısı kahvenin tadının mükemmel olmasını sağlamıştır. Bölgenin potasyum değeri yüksek toprağından birinci sınıf Strictly Hard Bean dereceli kahveler üretilir.

Antigua Kahve Bölgesi

Bölgede yetişen kahveler sert çekirdeklidir. Yıllık sıcaklığı 19 ile 22 derece arasındadır. Bölgenin geçirdiği kuru ve yağışlı dönemler kahvenin olgunlaşmasını sağlar. Ocak ayından mart ayına kadar hasat edilebilir.

Huehuetenango Kahve Bölgesi

1500 ile 1800 metre arasında yetiştirilir. Meksika sınırında bulunmasından ötürü, Meksikanın Tehuantepec ovasından gelen sıcak ve kuru rüzgarlar kahve bitkilerini donmaya karşı korur. Ocaktan nisana kadar hasat edilir.

Rainforest Çoban Kahve Bölgesi

Ülkenin kuzeyinde nemli ve subtropikal ormanlarla kaplı bir bölgededir. Bölgenin kahveleri sert çekirdeklidir. 1300 ile 1500 metre arasında yetiştirilir. Hasat dönemi mart ile aralık arasıdır. Bölgedeki toprak kil ve kireçtaşı ile kaplıdır.

Volcan San Marcos Kahve Bölgesi

Guatemala kahvesi üreten bölgeler içinde ilk hasada başlayan yerdir. Hasat dönemi aralık ayından mart ayına kadar sürer.

En İyi Demleme Yöntemleri

Guatemala kahvesi demlenirken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Kahvenin asitliği ve lezzeti noktasında üzerine dökerek demlemek doğru olacaktır. Bu yöntem hafif kavrulmuş kahve ile daha sağlıklı sonuçlar verir. Eğer daha koyu kavrulmuş kahve taneleri tercih edilirse French Press kullanmak daha iyi sonuçlar verir. Tercih ederseniz soğuk demleme yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Dünya Kahveleri Kapınıza Gelsin!

Siz de Etiyopya (Ethiopia) Sidamo kahvesini tatmak isterseniz Muhiku hediye kutuları arasında bulunan “Dünya Kahveleri Kutusu” nu keşfedin. Dünya kahveleri kutusu size ve sevdiklerinize dünyanın 5 farklı ülkesinden kahveler sunar. Ethiopia Sidamo, Nikaragua, Kenya, Honduras, Colombia kahveleri ile enfes bir kahve tadım deneyimi yaşayabilirsiniz. Her bir paket 50 gramdır. Kargoya verilmeden önce sizler için taze çekilmektedir. Kullanım ömrü paket açıldıktan itibaren 12 aydır. Serin ve kuru yerde saklanması tavsiye edilir. Afiyet Olsun! 🙂

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kahve

To Top