Filtre Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

filtre-kahve-nedir-nasil-demlenir

Filtre kahve, genellikle orta kalınlıkta çekilen öğütülmüş kahve çekirdeklerinin kağıt, metal veya bez bir filtre yardımı ile filtrelenerek demlenmesi sonucunda ortaya çıkar. Filtre kahvede herhangi bir telve ya da posa bulunmaz. Suyun filtreden geçip kahveyle bir araya gelmesi ve bir filtreden süzülmesi nedeniyle bu yöntemle hazırlanan kahveye filtre kahve denir. Filtre kahve, süzüldüğü için farklı kahve çeşitlerinden daha akışkan bir haldedir.

Filtre Kahve, Filter Coffee

Filtre kahveyi ilk bulan kişi Alman Melitta Bentz olmuştur. Ağzına gelen kahve telvelerinden rahatsız olan Bentz, 1908 senesinde ev eşyalarından bir filtre yaratarak kahvesini süzülmüş halde içmeye başladı. Sonrasında bir filtre kahve aleti üreterek ürünün patentini aldı ve bunun üzerine şirket dahi kurdu. Bu şekilde günümüzde gelen filtre kahve, 3. nesil kahvelerin yaygınlaşması ile oldukça popüler hale gelmiştir. Şirket ise günümüzde hala faaliyet göstermektedir.

Filtre Kahve Demleme Yöntemleri Nelerdir?

Zaman geçtikçe filtre kahveyi çeşitli şekilde demleme yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu yöntemler kullanılan ekipmanlara, kullanılan filtre çeşidine, demleme süreleri ve demleme miktarlarına göre farklılık gösterir. Bu yöntemlerden bazıları:

 • French Press
 • American Press
 • Chemex
 • Aeropress
 • Sifon
 • Filtre Kahve Makinesi

French press ve American press gibi yöntemlerde metal filtreler kullanırken aeropress ve chemex gibi yöntemlerde kağıt filtre kullanılır. Sifon yönteminde ise bez filtre kullanılır. Yöntemlerden de anlaşılacağı gibi filtre kahve yapmak için çekilmiş kahve ile beraber ekipmana da ihtiyaç vardır.

Filtre kahve demleme yöntemleri, Filter coffee brewing methods

Bütün bu yöntemlerde genel prensip olarak kahveyi kaynama sıcaklığında su ile yakmamak oldukça büyük önem taşır. Bu yüzden kaynayan suyu direkt kahve ile buluşturmak iyi bir tercih olmayacaktır. Kaynamış su, biraz bekletildikten sonra kahveye dökülmelidir. Kullanılan kahvenin taze ve doğal olması da bir başka dikkat edilmesi gereken husustur. Kahvenin hava ile temas etmesini önleyerek ve sakladığınız yeri doğru seçerek daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

French Press İle Kahve Nasıl Demlenir?

French Press ile kahve demleme, Coffee brewing with French Press

 • Öncelikle french press ve kahveyi içeceğiniz fincanı sıcak suyla çalkalayıp ısıtmakta fayda vardır. Önce suyu kaynatıp sonrasında filtre kahveyi hazırlamaya başlamak daha doğru bir yöntem olacaktır.
 • Her fincan kahve için yaklaşık bir tatlı kaşığı kahve üst taraftaki filtre kısmına yerleştirilir. Daha yoğun bir tat için biraz daha fazla kahve ekleyebilirsiniz.
 • Kaynayan su, birkaç dakika bekletildikten sonra french press’e eklenir. Önerilen su miktarı 300 ml kadardır.Suyu hemen kaynadıktan sonra eklememek oldukça önem taşıyor çünkü 100 derecedeki su kahvenin acımasına sebep olabilir. 90-95 derecelik bir sıcaklık filtre kahve için ideal bir sıcaklıktır. Kapağı kapatmadan önce kahve yavaş bir şekilde karıştırılabilir.
 • French press’in kapağı kapağı kapatılır ve bekleme süresinin geçmesi beklenir. Bu süre boyunca süzme görevini yapan üst kısım bastırılmamalıdır. Bekleme süresi yaklaşık 4-5 dakika olmalıdır.
 • Süre geçtikten sonra french press kahveyi süzdürmek için yavaş yavaş bastırılır. Bastırma işlemi bittikten sonra french press’te süzülen kahveyi bardağa boşaltıp afiyetle içebilirsiniz.

American Press ile Kahve Nasıl Demlenir?

 • Kahve haznesine orta kalınlıkta öğütülmüş kahve eklenir. Önerilen miktar 20-25 gram kadardır.
 • Hazne, american press’in pistonuyla bir araya getirilir.
 • Su haznesine 300 ml kadar su eklenir ve piston haznenin üzerine kapatılır.
 • 4-5 dakika kadar beklenildikten sonra piston aşağı doğru indirilir ve kahve bu şekilde hazır hale gelir.

Kahve, filter coffee

Chemex ile Kahve Nasıl Demlenir?

 • Filtresine orta kalınlıkta öğütülmüş kahve eklenir. Önerilen miktar 15 gram kadardır.
 • Kahvenin üzerine sıcak su eklenir. Bu işlemi birden değil de yavaşça yapmak gerekir.
 • Belirli bir süre bekledikten sonra demlenen kahve, chemex’ten başka bir kaba yukarıdan dökülerek eklenir. Sonrasında kahve, kaptan tekrar chemex’e dökülür.
 • Bu işlem birkaç defa tekrarlanır ve kahve içmeye hazır hale getirilir.
 • Tekrarlanan bu işlem, kahvenin aromasını ortaya çıkarmaya yarar.

Sifon ile Kahve Nasıl Demlenir?

Sifon ile kahve demleme, Brewing coffee with siphon

 • Öncelikle üst kısımdaki hazne çıkarılır ve alt kısımdaki hazneye 300 ml kadar su eklenir. Suyun kaynamış olmasına gerek yoktur.
 • Su ısıtılmaya başlanır ve ısınırken üst hazne kapatılır. Alt haznedeki suyun üst hazneye ulaşması beklenir.
 • Su üst hazneye çıktıktan sonra, orta kalınlıkta öğütülmüş kahve eklenir. Önerilen miktar 20-25 gram kadardır.

Filtre Kahvenin Yararları Nelerdir?

Filtre kahve, içerdiği kafein nedeni ile düzenli tüketimde metabolizmayı hızlandırarak kalori harcamayı artırır. Böylelikle daha fazla yağ yakmayı sağlar. Ayrıca vücuda enerji vererek zinde kalmanızı sağlar.

Vücuttaki dopamin miktarını artırarak içen kişiye mutluluk verir. Depresyon yaşama oranını düşürdüğü yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca parkinson hastalığına yakalanma riskini de azaltır.

Hazır kahvelerin ne içerdiğinin bilinmemesine ve kimyasal işlemlerden geçmesine karşılık, filtre kahve içerken ne içtiğinizi hatta kahvenin nerede hangi koşullarda yetiştiğini bilirsiniz ve bu sayede doğal ve sağlıklı kahve içme zevkine ulaşabilirsiniz.

En Özel Filtre Kahve Çeşitlerini Sizin İçin Bir Araya Getirdik!

Kahve zincirlerinde veya kafelerde size sunulan sınırlı seçeneklerdense kendi damak tadınıza göre hazırladığınız filtre kahve, size hoş bir içim sunacaktır. Üstelik kahve tutlunu sevdiklerinizin de bu hazzı yaşamasını sağlayıp yüzlerindeki tebessümün sebebi olabilirsiniz. Hem kendinize hem de sevdiklerinize hediye edebileceğiniz Muhiku dünya kahveleri kutusu ile damak tadınıza uygun kahve çeşitlerini keşfedebilir ve en lezzetli kahve tadına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

Türk Kahvesi, Turkish Coffee
Daha Fazla

Türk Kahvesi Nereden Gelmektedir?

İçindekiler Gizle Osmanlı Devletinin Kahve ile TanışmasıTürk Kahvesinin Keşfi İle İlgili Anlatılan Diğer RivayetlerKahvenin Avrupa Tarafından Keşif SerüveniDünya…
Daha Fazla

Türk Kahvesinin 5 Mucizevi Faydası

İçindekiler Gizle  Zihinsel Rahatsızlıklara İyi GelirTürk Kahvesi Metabolizmayı Hızlandırır Kanser Hastalıkları İle SavaşırTürk Kahvesi Saç Ve Cilt Sağlığına YardımcıdırDünya…