Filtre Kahve Kağıdı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

filtre-kahve-kagidi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Doğru filtre kahve kağıdı almak için bir sürü seçenek vardır. Dikkat etmeniz gereken ilk nokta kişisel tercihleriniz ve kullandığınız demleme yöntemidir. Ayrıca tadı, kullanım rahatlığı, maliyeti, lezzeti ve sağlığa zararlı olmaması tercih edeceğiniz diğer önemli faktörlerdir.

dunya-kahvelerini-kesfedin

Kağıt filtre kadar önemli olan bir şey var ki o da kullandığınız kahvenin kalitesi. Hatta filtre kahve kağıdından çok daha önemli diyebiliriz. Zira dünyanın en kaliteli kağıdını kullansanız dahi kahveniz kaliteli değil ise istediğiniz sonucu elde edemezsiniz.

Muhiku, Mithra Coffee kahveleriyle harika kutular tasarlıyor. Özellikle Dünya Kahveleri Kutusu, en özel lezzetlere yer veren bir kutu. İçinde yer alan beş farklı kahve çeşidi ise kahveseverlere harika bir tadım fırsatı sunuyor. Dilerseniz bu özel kutu ile kahvesever yakınlarınıza en lezzetli sürprizi de yapabilirsiniz.

Muhiku’nun nitelikli kahve çeşitleriyle hazırlanan kutuları yalnızca bununla da sınırlı değil. Farklı hediyeliklerle süslenen pek çok hediye kutusu ile sevdiklerinize sıra dışı bir sürpriz yapabilirsiniz.

Doğru filtre kağıdı nasıl seçilir başlığına geçmeden önce meraklıları için filtre kahve kağıdı ne işe yarar sorusuna yanıt vermek isteriz. Böylece kağıt filtre hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan okuyucularımız bilgi sahibi olabilirler.

Filtre Kahve Kağıdı Nedir?

v60-kahve-nasil-demlenir

Dünya üzerinde kahve demlemek için pek çok yöntem ve ekipman bulunmaktadır. Bu ekipmanlar kahve çekirdeğinin aromasının pürüzsüzce süzülüp fincana ulaşmasını sağlarlar. Dolayısıyla ekipmanların ana amacının kahve çekirdeğinin içindeki o lezzeti suyla buluşturmak olduğunu söyleyebiliriz.

Bu tekniklere ve ekipmanlara göre de farklı kahve çeşitleri ortaya çıkmıştır. Türk kahvesi, filtre kahve ve espresso bunlara verilecek en iyi örneklerdendir. Bu kahve çeşitleri demlerken kullanılan yöntem de ekipman da birbirlerinden farklıdır. İşte, kağıt filtre de kahveyi filtrelemek için kullanılan özel bir araçtır.

Filtre Kahve Kağıdı Ne İşe Yarar?

Bu araç kahve çekirdeğinin içindeki lezzetin ve aromanın pürüzsüzce suyla buluşmasını sağlar. Kullanımındaki ana amaç ise kahve tortullarının fincana ulaşmasını engellemektir.

Yani filtre kahve kağıdı ne işe yarar sorusuna verilecek en net cevap: temiz bir kahve lezzeti elde etmeye yardımcı olur, olacaktır.

Doğru Filtre Kahve Kağıdı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

dogru-filtre-kahve-kagidi-nasil-secilir

Filtre kahve kağıdı seçerken farklı noktalara dikkat etmelisiniz. Bu noktalar size, bütçenize ve damak tadınıza göre değişmektedir. Kağıt filtre seçerken dikkat edeceğiniz noktaları sizin için aşağıda sıraladık.

Muhiku’nun kahve ekipmanları arasında ihtiyacınıza ve bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Maliyet

Kağıt kahve filtreleri tek kullanımlıktır. Yeniden kullanılabilir kahve filtrelerine göre daha pahalıdır. Ancak filtre kahve kağıdınızı toplu alarak birim başına maliyeti düşürebilirsiniz.

Kolaylık

Yeniden kullanılabilir kahve filtrelerin kullandıktan sonra temizlenmesi gerekiyor. Kağıt kahve filtreleri ise tek kullanımlık üretildiği için kullanıp atılmaya uygundur. Tekrar kullanım için yıkamaya gerek yoktur.

Tat

Kahvenin süzülmesi tadın son halini almasında etkilidir. Kağıt kahve filtreleri emici lifli yapıya sahip malzemeden yapılıyor. Bu durum kahveye lezzetini veren yağların kahveye geçmesini engelleyebiliyor. Eğer bu yağların kahveye lezzet katmasını istiyorsanız metal veya plastik filtreleri de tercih edebilirsiniz.

Çevresel Etki

Kağıt filtre biyolojik yapısından dolayı parçalanabiliyor. Tek kullanımlık için dizayn edilmiştir. Beyaz filtre kağıtları alırken onların kimyasal aşamalardan geçtiğini unutmamak gerekir. Kağıt kahve filtresi için tercihinizi kahverengi olan filtrelerden yana kullanmanız tavsiye ederiz. Eğer uzun ömürlü filtreleri tercih edecekseniz uzun ömürlü ve yüksek kaliteli olmasına dikkat edin.

Beyaz ve Kahverengi Filtre Kahve Kağıdı

Beyaz filtre kahve kağıdı elde etmek için iki farklı yol kullanılıyor. Filtreler kimyasal aşamadan geçiriliyor. Birinci yolda; filtrenin rengi klorla beyazlatılıyor. Bu yöntem toksit atık su ve hava kirliliğini artırır. Çevreye olumsuz etkisi vardır.

İkinci yol ise oksijen kullanarak beyazlatma işlemidir. Bu yöntemin çevreye zararı ilk yola göre daha azdır.

Kahverengi kahve filtresi ise herhangi bir aşamadan geçmemiş doğal rengindedir. Bu filtre kagidi ile demlenen kahvelerde biraz kağıt tadı gelebilir. Bundan kurtulmak için;

 • Kağıt filtre yerleştirin,
 • Üzerine sıcak su dökerek fitre kağıdını iyice ıslatın ve bu suyu atın.
 • Daha sonra kahve ekleyerek demleme işlemine devam edin.

Bu adımları uyguladığınız takdirde kağıdın tadının kahvenin aromasını kötü yönde etkilemesine engel olabilirsiniz.

Kağıt Filtre Stilleri

filtre-kahve-kagidi-stilleri

Piyasada farklı özelliklerde pek çok filtre kahve kağıdı bulunmaktadır. Filtre kahve kağıtları genel itibariyle ölçüye göre birbirinden ayrılıyor. Fakat filtre çeşitleri ekipmanlara göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple kağıt seçerken ekipmanınızın modeline ve hacmine uygun seçim yapmalısınız.

 • Koni Kahve Filtreleri: Bu tip alttan dar olup üste doğru genişler.
 • Sepet Tarzı Filtreler: Bu tip geniş ve düz bir tabana sahiptir.
 • Kahve Filtre Torbaları: Bu tip popüler olmamakla birlikte kullanışlıdır. Fincanın kenarına takılabilen iki tutamaca sahiptir. French Press için uygundur.
 • İçeceğiniz fincana göre farklı filtre kahve kağıdı boyutları vardır;
  • 2 ¼  inç ile bir fincan kahve,
  • 3 ¼ inç ile iki veya üç fincan kahve,
  • 4 ¼ inç ile dört ve altı bardak arası kahve,
  • 5 ¼ inç ile sekiz ile on iki bardak arası kahve demleyebilirsiniz.
 • Hario V60 ve Chemex Kağıt Kahve Filtreleri: Bu kağıt filtreler oldukça kalındır. Esnektir ve yırtılma riski yoktur. Farklı tipteki demleme yöntemlerinde sorunsuz kullanılabiliyor. Ayrıca V60 filtre kağıdı da farklı boyutlarda satılmaktadır. V60 filtre kağıdı boyutları ise;
  • 2 numara kahve filtresi,
  • 4 numara kağıt filtre şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

Eğer V60 filtre kağıdı alacaksanız dripper numaranıza bakmalı ve bu numaraya göre seçim yapmalısınız. Dripper boyutu 1 ise 2 numara kahve filtresi; 2 ise 4 numara kağıt filtre almalısınız. Bu ekipman için sunulan en iyi filtre kahve kağıdı ise Hario markasına aittir.

Kağıt Filtre Gerektirmeyen Kahve Makinesi

harry-potter-kupa-ve-french-press

Kahve demleme ekipmanları genel itibariyle belli araçların bir araya getirilmesiyle kullanılır. Bu araçlardan biri de elbette kahve filtre kağıdı. Ancak filtre kagidi ya da herhangi ekstra bir araç kullanımı gerektirmeyen ekipmanlar da mevcuttur.

Özellikle kahve filtre kağıdı tek kullanımlık olması sebebiyle bittikçe yenisinin alınması gereken araçlardan. Dolayısıyla bütçesi kısıtlı olan okurlarımızı zorlayabilir. Peki onlar kağıt filtre olmadan kahve demlemek için hangi ekipmanı ya da ekipmanları kullanabilirler?

Kağıt filtre gerektirmeyen kahve makinesi içinde en uygun fiyatlı ekipman French press. Bu ekipmanda kahve filtre kağıdı olmadan kahvenizi demleyebilir ve pürüzsüz bir lezzet deneyimleyebilirsiniz. Dolayısıyla French press kağıt filtre almak için sürekli bütçe ayıramayan kahveseverlerin işini büyük ölçüde kolaylaştıracak diyebiliriz.

Elbette bazı kahve gurmeleri French press ile kahve demlerken de kağıt filtre kullanmayı deneyimlemişlerdir. Ancak French press filtre kağıdı bilindiği üzere yoktur. Bu ekipmanda AeroPress filtresi kullanılabilir.

Kağıt Filtre Hakkında Merak Edilen Diğer Konular

v60-kahve-demleme-nedir-nasil-yapilir.JPG

Filtre kahve filtresi hakkında merak edilenleri genel itibariyle yukarıda anlattık. Ancak kahveseverlerin kağıt filtre hakkında merak ettikleri bazı sorulara da bu başlık altında yanıt vermek istedik. O halde başlayalım.

Bir filtre kahve kağıdı kaç kez kullanılır?

Kahve filtresi kağıt ise yalnızca bir defa kullanılabilir. Çünkü kağıt suyun etkisiyle yumuşar ve formunu kaybeder. Dolayısıyla alacağınız kahve filtresini yalnızca bir defa kullanmanızı tavsiye ederiz.

Filtre kağıdı yerine ne kullanılabilir?

Kağıt filtre yerine daha uzun ömürlü olan metal ve bez filtreler kullanabilirsiniz. Bu filtreler sürdürülebilir oldukları için hem doğanın geleceği için faydalı olacak hem de bütçenizi zorlamayacaklardır.

Filtre kahve kağıdı numaları ne ifade ediyor?

Kağıt filtre numaları, kağıdın kullanılacağı kahve ekipmanının hacmine göre üretiliyor. Dolayısıyla filtre kahve kağıdı numaraları esasında o kahvenin kaç fincanlık demleme yapabileceği hakkında da bize bilgi veriyor. Yani kağıt filtre alırken bu numalara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Filtre kahve kağıdı 2 mi 4 mü alınmalı?

Esasında bu sorunun yanıtını yukarıda verdik sayılır. Eğer kahve filtresi kağıt boyutu konusunda kararsızsanız size yol gösterecek olan en önemli şey ekipmanınız. Dripper üzerinde yazan numaraya ya da kahve demleme ekipmanınızın boyutuna uygun seçim yapabilirsiniz. Elbette bu ölçüler Chemex ve V60 filtre kağıdı için değişmektedir. Kullandığınız ekipman için üretilen kağıt filtre almalısınız.

Kahve Aroması Nasıl Korunur?

Kağıt filtre kullandığınız zaman kahvenin aromasını kaybettiğini mi düşünüyorsunuz? Aslında pek de haksız sayılmazsınız. Çünkü suyla temas eden kağıt kahvenin aromasını baskılayabilir.

Eğer kahveyi demlemeden önce sıcak suyla ıslatırsanız bunun önüne geçebilirsiniz. Böylece kağıt kahvenin aromasını etkilemeyecektir.

Filtre kahve filtresi hakkında merak edilenleri kahve tutkunu okurlarımız için sıraladık. Şimdi ise filtre kahve kağıdı kullanımı hakkında bilgi sahibi olmayanlar için hazırladığımız başlığa geçebiliriz. Bu başlık altında filtre kagidi kullanarak kahve demleme örneğine yer vereceğiz.

Filtre Kahve Kağıdı Nasıl Kullanılır?

en-iyi-filtre-kahve-nasil-yapilir

Evde kağıt filtre ile kahve demlemek için öncelikle bir ekipmana ihtiyacınız var. Bu ekipmanlardan en popüleri de V60 dripper. V60 ile filtre kagidi kullanarak kahve demlemek için;

 • Kağıt filtreyi dripperın içine yerleştirin.
 • Daha sonra sıcak suyla önce dripperı ıslatın.
 • Ardından için demlemek istediğiniz miktarda kahveyi ekleyin ve üzerine suyu yavaş yavaş ilave edin. İşte filtre kahve kağıdı kullanımı bu kadar kolay.

Evde filtre kahve demlemek istediğinizde filtre kagidi olmayışı bir engel değildir. Günlük hayatınızda sürekli kullandığınız kağıt havluyu kullanarak filtre kağıdı yapmak mümkündür. Kağıt havluyu el yapımı bir filtre kağıdına dönüştürmek için;

 • Kağıt havluyu ilk olarak çapraz olarak ikiye katlayın ve üçgen oluşturun.
 • Ardından aynı işlemi üçgen oluşacak şekilde tekrarlayın.
 • Daha sonra kahve makinenize yerleştirin ve fazlalıklar varsa onlardan keserek kurtulun. Burada önemli olan kağıt havlunun yeterince kalın olduğundan emin olmak. Aksi takdirde ince olacağı için kolay yırtılır. Ayrıca kokusu olan ve üzerinde şekiller barındıran kağıt havluları kullanmamaya özen gösterin.  Bu tip havlular kimyasal aşamalardan geçtiği için kullanılmaması gerekir.

Kullanacağınız kahve filtrelerini avantajlarını ve dezavantajlarını bilmelisiniz. Bu sebeple tek seferlik veya uzun ömürlü filtreleri; kişisel zevk ve tercihlerinize, bütçenize, rahatlık ihtiyacınıza uygun olarak belirledikten sonra almanız sizin yararınıza olacaktır.

4 yorum

 1. Ölçüler için fincan kahve diye tarif etmişsiniz. Fakat, bahsettiğiniz fincan türk kahvesi ölçüsünde 50ml kadarlık bir fincandan mı bahsediyorsunuz yoksa, büyük çay fincanı olan 150-200 ml fincan mı demek istediniz. Ayırt edemedim.
  Yazınız için teşekkürler.

 2. merhabalar, filtre kahve kâğıdı kullanımı için kahvenin kalın mı ince mi öğütülmesi gerekir?

  1. Merhaba, filtre kağıdı kullanırken ince ya da kalın öğütülmüş kahve kullanabilirsiniz. Kalın öğütülmüş kahve french press için de uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

chemex-demleme-nedir-nasil-yapilir-muhiku
Daha Fazla

Chemex Demleme Nedir, Nasıl Yapılır?

İçindekiler Gizle Chemex Nedir ve Demleme Özellikleri Nelerdir?Chemex Demleme Özellikleri Chemex ile Nasıl Kahve Demlenir?Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar…
latin-amerika-kahve-cesitleri
Daha Fazla

Latin Amerika Kahvesi Hakkında Her Şey

İçindekiler Gizle Latin Amerika Kahve ÇeşitleriBrezilya KahvesiKolombiya KahvesiGuatemala KahvesiMeksika KahvesiHonduras KahvesiEl Salvador KahvesiNikaragua KahvesiDünya Kahvelerini Evinizde Deneyimleyin! Her…
turk-kahves-micao-muhiku-blog
Daha Fazla

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

İçindekiler Gizle Türk Kahvesi Pişirme YöntemleriTürk Kahvesinin Soğuk Su ile PişirilmesiTürk Kahvesinin Bakır Cezvede PişirilmesiTürk Kahvesinin Kumda PişirilmesiTürk…