Connect with us

Kahve

Filtre Kahve Kağıdı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğru filtre kahve kağıdı almak için bir sürü seçenek vardır. Dikkat etmeniz gereken ilk nokta kişisel tercihleriniz ve kullandığınız demleme yöntemidir. Ayrıca tadı, kullanım rahatlığı, maliyeti, lezzeti ve sağlığa zararlı olmaması tercih edeceğiniz diğer önemli faktörlerdir.

Doğru Filtre Kahve Kağıdı Nasıl Seçilir?

Maliyet

Kağıt kahve filtreleri tek kullanımlık için üretilmiştir. Yeniden kullanılabilir kahve filtrelerine göre daha pahalıdır. Ancak filtre kahve kağıdınızı toplu alarak birim başına maliyeti düşürebilirsiniz.

Kolaylık

Yeniden kullanılabilir kahve filtreleri kullandıktan sonra temizlenmesi gerekir. Kağıt kahve filtreleri ise tek kullanımlık üretildiği için kullanıp atılmaya uygundur. Tekrar kullanım için yıkamaya gerek yoktur.

Tat

Kahvenin süzülmesi tadın son halini almasında etkilidir. Kağıt kahve filtreleri emici lifli yapıya sahip malzemeden yapılır. Bu durum kahveye lezzetini veren yağların kahveye geçmesini engelleyebilir. Eğer bu yağların kahveye lezzet katmasını istiyorsanız metal veya plastik filtreleri de tercih edebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Çevresel Etki

Filtre kahve kağıdı biyolojik yapısından dolayı parçalanabilir. Tek kullanımlık için dizayn edilmiştir. Beyaz filtre kağıtları alırken onların kimyasal aşamalardan geçtiğini unutmamak gerekir. Kağıt kahve filtresi için tercihinizi kahverengi olan filtrelerden yana kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca yeniden kullanılabilir filtreler tercih ederseniz uzun ömürlü ve yüksek kaliteli olmasına dikkat edin.

Beyaz Ve Kahverengi Filtre Kahve Kağıdı

Beyaz filtre kahve kağıdı elde etmek için, iki farklı yoldan birisi kullanılarak kimyasal aşamadan geçirilir. Birinci yol klor kullanılarak kahverengi renk beyazlatılır. Toksit atık su ve hava kirliliğini artırır. Çevreye olumsuz etkisi vardır. İkinci yol ise oksijen kullanarak beyazlatma işlemidir. Bu yöntemin çevreye zararı ilk yola göre daha azdır.

Kahverengi filtre kahve kağıdı ise herhangi bir aşamadan geçmemiş doğal rengindedir. Bu filtre kağıdı ile demlenen kahvelerde biraz kağıt tadı gelebilir. Bundan kurtulmak için;

Kağıt filtreyi yerleştirin,

Üzerine sıcak su dökerek fitre kağıdını iyice ıslatın ve bu suyu atın.

Daha sonra kahve ekleyerek demleme işlemine devam edin.

Filtre Kahve Kağıdı Stilleri

Koni Kahve Filtreleri: Bu tip alttan dar olup üste doğru genişler.

Sepet Tarzı Filtreler: Bu tip geniş ve düz bir tabana sahiptir.

Kahve Filtre Torbaları: Bu tip popüler olmamakla birlikte kullanışlıdır. Fincanın kenarına takılabilen iki tutamaca sahiptir. French Press için uygundur.

İçeceğiniz fincana göre farklı boyutlarda filtre kahve kağıdı çeşitleri vardır;

2 ¼  inç ile bir fincan kahve,

3 ¼ inç ile iki veya üç fincan kahve,

4 ¼ inç ile dört ve altı bardak arası kahve,

5 ¼ inç ile sekiz ile on iki bardak arası kahve demleyebilirsiniz.

Hario V60 ve Chemex Kağıt Kahve Filtreleri

Bu kağıt filtreler oldukça kalındır. Esnektir ve yırtılma riski yoktur. Farklı tipteki demleme yöntemlerinde sorunsuz kullanılabilir.

Evde Kahve Filtresi Nasıl Yapılır?

Evde filtre kahve demlemek istediğinizde filtre kağıdınızın olmayışı bir engel değildir. Günlük hayatınızda sürekli kullandığınız kağıt havluyu kullanarak filtre kağıdı yapmak mümkündür. Kağıt havluyu el yapımı bir filtre kağıdına dönüştürmek için ilk olarak çapraz olarak ikiye katlayın ve üçgen oluşturun. Ardından aynı işlemi üçgen oluşacak şekilde tekrarlayın. Daha sonra kahve makinenize yerleştirin ve fazlalıklar varsa onlardan keserek kurtulun. Burada önemli olan kağıt havlunun yeterince kalın olduğundan emin olmak. Aksi takdirde ince olacağı için kolay yırtılır. Ayrıca kokusu olan ve üzerinde şekiller barındıran kağıt havluları kullanmamaya özen gösterin.  Bu tip havlular kimyasal aşamalardan geçtiği için kullanılmaması gerekir.

Kullanacağınız kahve filtrelerini avantajlarını ve dezavantajlarını bilerek, tek seferlik veya yeniden kullanılabilir filtreleri kişisel zevk ve tercihlerinize, bütçenize, rahatlık ihtiyacınıza uygun olarak belirledikten sonra almanız sizin yararınıza olacaktır.

Dünya Kahveleri Kapınıza Gelsin!

Siz de Etiyopya (Ethiopia) Sidamo kahvesini tatmak isterseniz Muhiku hediye kutuları arasında bulunan “Dünya Kahveleri Kutusu” nu keşfedin. Dünya kahveleri kutusu size ve sevdiklerinize dünyanın 5 farklı ülkesinden kahveler sunar. Ethiopia Sidamo, Nikaragua, Kenya, Honduras, Colombia kahveleri ile enfes bir kahve tadım deneyimi yaşayabilirsiniz. Her bir paket 50 gramdır. Kargoya verilmeden önce sizler için taze çekilmektedir. Kullanım ömrü paket açıldıktan itibaren 12 aydır. Serin ve kuru yerde saklanması tavsiye edilir. Afiyet Olsun! 🙂

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kahve

To Top