Filtre Kahve Çeşitleri Nelerdir?

filtre-kahve-cesitleri

Filtre kahve çeşitleri her geçen gün hayatımıza girmekte ve sabahlarımıza lezzet katmaktadır. Kahve, günlük hayatımızda severek tükettiğimiz sıcak, soğuk, sütlü veya sade, aromalı, aromasız her türlü tercih edebileceğimiz hatta bazı tatlılarda bile kullanabildiğimiz muazzam bir çekirdektir.

dunya-kahvelerini-kesfedin

Filtre kahve kültürü ise ülkemizde birkaç yıl önce yaygınlaşmıştır. Suda çözünen granül kahvelere alışan insanların filtre kahveye alışması biraz zaman alsa da granül kahvelerin sağlıksız olduğu kanıtlandıktan sonra çoğu insan filtre kahve tüketimine yönelmiştir. Popülerleşmesinin ardından filtre kahve, günümüzde kolay ulaşılabilir hale gelmiştir.

Filtre kahvelerin birçok farklı çeşidi ve boyutu mevcuttur. Bu kahvelerin farkı nedir, filtre kahve çeşitleri nelerdir, öğütülme işleminde boyut neden önemlidir, filtre kahve en iyi hangisi? Bu soruları cevaplayarak Muhiku olarak size en uygun kahveyi seçmenize yardımcı olmak istiyoruz.

Kahve gurmesi olmaya ne dersin? İçerisinde özenle seçtiğimiz kahve çeşitleri bulunan Dünya Kahveleri Kutusu‘yla evinin konforunda mükemmel bir kahve deneyimi yaşayabilirsin!

Kahve Çekirdekleri Nelerdir?

kaliteli-kahve-çekirdekleri

Filtre kahve, kahve çekirdeklerinin öğütülmüş halidir. Çekirdek kahvelerin 3 farklı cinsi vardır. Excelsa de bir kahve çekirdeği türüdür. Fakat diğer üç kahve çekirdeğine nazaran daha az bilinmektedir.

En yaygın kahve çekirdeği türü Arabica’dır. Daha az tercih edilen Robusta ve sadece Filipinler’de az bir miktar yetiştirilen kahve çekirdeği ise Liberica’dır. Arabica çekirdekleri asiditesi yüksek, daha aromatik ve nispeten hafif bir kahvedir.

Robusta çekirdekleri ise koyu, asiditesi Arabica’ya nazaran daha düşük, meyve tatlarından ziyade topraksı ve acı bir aromaya sahiptir. Liberica çekirdekleri ise Robusta çekirdeklerine oldukça benzer.

Robusta çekirdekleri Hindistan’da yaygın olmakla birlikte harman dengeleyici olarak da Arabica çekirdekleri ile karıştırılmaktadır. Çünkü sadece Arabica çekirdekleri ile yakalayamayacağınız aromayı %10-20 Robusta çekirdekleri karıştırarak elde edebilirsiniz.

Kahve çekirdeği öğütülmeden önce kavrulur, çekirdek kavrumu asiditesini etkiler. Kavrum seviyesi arttıkça asidite düşer fakat kahvenin acılığı artar.

Kavrulmuş kahve çekirdekleri demleme yönteminize göre öğütülür. Filtre kahvenizi french press, kağıt filtre, filtre kahve makinesi, syphon, moka pot, chemex ve cold brew yöntemi ile demleyebilirsiniz.

Her demleme yöntemine göre tanecik boyutu değişmektedir, örneğin frecnh press ve kahve makinesi için kahve çekirdeğinin orta kalın öğütülmüş olması gerekmektedir fakat bu kahveyi kağıt filtrede kullanmanız güzel sonuç vermeyecektir.

Filtre Kahve Çeşitleri

dunya-kahveleri

Kahve çekirdekleri yetiştirildiği bölgenin yükseltisine ve toprak yapısına göre tat farklılığı gösterir, filtre kahve çeşitleri yetiştiği bölgeye göre belirlenir. En iyi filtre kahve çeşitleri aslında kahve çekirdeğinin yetiştirildiği gölgedir ve her kahvenin kendine has aroması vardır. Günümüzde ise kahve severlerin aklını kurcalayan en büyük sorulardan biri de filtre kahve seçimi nasıl olmalı sorusudur.

Muhiku’nun dünya kahveleri ile aşağıda yer verdiğimiz filtre kahve çeşitlerini ve daha pek çok kahve çeşidini tadabilirsiniz. Mithra Coffee kahveleri arasından özenle seçilen kahveler size yalnızca bir tık uzakta!

Kolombiya Kahvesi

En çok tercih edilen filtre kahve çeşitleri içerisindedir. Asiditesi ortadır, aroma olarak fındık, çikolata ve meyve notalarına sahiptir. Brezilya’dan sonra kahve üretiminde Kolombiya ikinci sırada gelmektedir. Colombia kahvesi 3 bölgeye ayrılır; Kuzey, Merkez ve Güney bölgeleri.

  • Kuzey bölgesinde yetiştirilen kahve çekirdeklerinde fındık ve çikolata notaları baskındır.
  • Merkez’de yetiştirilen çekirdeklerde meyve notaları hissedilir.
  • Güney’de yetiştirilen kahve çekirdeklerinde ise narenciye notaları baskındır.

Brezilya Kahvesi

Brezilya kahve çekirdeği üretiminde birinci sıradadır. Asiditesi düşük seviyededir ve tarçın notalarına sahiptir. En sevilen kahvelerden biri olan Brezilya kahvesinin 4 yetiştirme bölgesi vardır. Kahve yetiştiriciliği yapılan bölgeler Minas Gerais, San Paulo, Bahia ve Espirito Santo’dur.

Etiyopya Kahvesi

kahve-ve-cikolata

En lezzetli aromalı filtre kahve çeşitleri sıralamasının ilk sıralarına Etiyopya kahvesi girer diyebiliriz. Etiyopya’nın farklı bölgelerinde kahve yetiştiriliyor. Fakat en bilinenler; Kochere, Yirgacheffe ve Sidamo’dur.

  • Kochere kahvesi orta asiditeye ve dengeli sertliğe sahiptir. Kahveye narenciye ve karışık meyve notaları hakimdir.
  • Yirgacheffe kahvesi karışık aromalara sahip. Kahvede genel itibariyle çiçek, çay ve meyve notaları hissediliyor. Yirgacheffe kahvesi için tatlı ve çiçek aromaları baskın diyebiliriz.
  • Sidamo kahvesi asiditesi orta/yüksek, badem ve meyve notaları hissedilen hafif içime sahip bir kahvedir.

Guatemala Kahvesi

Guatemala kahvesi dünyada en çok tercih edilen kahve türlerinden biridir. Nemli topraklarda yetişen Guatemala kahvesinin doğal asidite değeri yüksektir. Kahvelerde baskın olarak çikolata, fındık ve acı kakao aromaları hissediliyor.

Kenya Kahvesi

Kenya sönmüş yanardağlar bakımından zengin topraklara sahip. Dolayısıyla toprağı mineral açısından oldukça zengin. Diğer taraftan Kenya kahvesi E (Elephant), PB (Peaberry), ve AA kahvesi olarak 3’e ayrılıyor. Kenya AA kahvesi en parlak kahve çeşitleri arasında. Ayrıca kahve uzmanları tarafından en çok tercih edilen kahvelerden biri. Güçlü asidiyle ve narenciye notalarına sahiptir.

Filtre kahve çeşitleri ve özellikleri saymakla bitmez! Muhiku en çok tercih edilen ve uzmanlar tarafından tam not almış olan filtre kahve çeşitlerini sizin için bir araya getirdi. Dünya kahveleri içinde farklı ülkelere ait filtre kahve çeşitleri yer almaktadır. Bu kahve çeşitleriyle kahve keyfinize lezzet katabilirsiniz.

Dünya kahveleri ile dilerseniz kahvesever yakınlarınızı da mutlu edebilirsiniz. Onlar için dünyanın farklı bölgelerinden seçilen kahveleri şık kupa ve French press çeşitleriyle birleştirebilirsiniz. Böylece onlara lezzet ve şıklık dolu bir kutu armağan edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir
turk-kahves-micao-muhiku-blog
Daha Fazla
Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?
İçindekiler Gizle Türk Kahvesi Pişirme YöntemleriTürk Kahvesinin Soğuk Su ile PişirilmesiTürk Kahvesinin Bakır Cezvede PişirilmesiTürk Kahvesinin Kumda PişirilmesiTürk…