Connect with us

Çay

Dünya ve Türkiye Çay Üretimi İstatistikleri

Çay denince birçoğumuzun aklına simit veya kahvaltı sofrası gelebilir. Bazılarımız tatlının yanında severken bazılarımız yemek sonrası sever. Hayatımızda önemli yeri olan çayın kendine has bir tarihi ve birçok çeşidi bulunmaktadır.

Çay, dünya kültürlerinin yüzyıllardır vazgeçemediği ender bitkilerden biridir. Çay bitkisinin yapraklarını işledikten sonra hazırlanan içeceğin adına çay denmiştir. Çayın yaygınlaşması ise Çinli hükümdar Shen Nung ve Confucius ile olmuştur.

Tüketim alanı o kadar genişe yayılmıştır ki dünyanın hemen her yerinden insanlar ister sıcak ister soğuk içim olarak çayı tüketebilmektedir. Çeşitli istatistiklere göre çay tüketiminde orta doğu ülkeleri ve bazı Avrupa ülkelerinin başta geldiği görülmektedir. Peki tüketimi bu kadar çok olan çay, hangi coğrafyalarda ne kadar üretiliyor? Hangi ülke çay üretiminde başı çekiyor?

Çay Üretimi, Tea Production

Çay Üretim İstatistikleri

Çay tüketiminde Ortadoğu ve bazı Avrupa ülkeleri başı çekse de çay üretiminin en fazla olduğu ülkelerin başında doğu ülkeleri yer almaktadır. 2015 yılında yapılan istatistik çalışmalarındaki verilere göre; dünya çay üretimine en çok katkı sağlayan ülke 2 milyon ton ile Çin Halk Cumhuriyeti’dir. 1,17 milyon ton çay üretimiyle Çin’i takip eden ülke Hindistan’dır. Bu iki ülke dünya çay üretiminin %60’ını tek başlarına karşılarken, Kenya 399 bin ton, Sri Lanka 328 bin ton ve çay üretiminde bu ülkeleri takip eden Türkiye’de 256 bin ton çay üretmektedir. Türkiye çay tüketiminde dünya sıralamasında birinci olmakla beraber çay üretiminde beşinci sıradadır.

Çin: 2 Milyon Ton
Hindistan: 1,17 Milyon Ton
Kenya: 399 Bin Ton
Sri Lanka: 328 Bin Ton
Türkiye: 256 Bin Ton

Çay üretimi doğrudan bölgenin iklimine ve toprağına bağlıdır. Belli sıcaklıklar arasında ve belli bir oranda yağışın yılın tüm aylarında düzenli olması ve nem oranlarının da ortalamanın üzerinde olması çay bitkisinin yetiştirilmesinde çok önemli faktörlerdir. Ülkeler yıllar geçtikçe çay üretimi için kullanılan arazileri büyütmüş ve çay üretilen alanlar genişletilmiştir.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Çeşitli kültürlerde çayın sağlık, huzur ve mutluluk getirdiğine inanılmasına istinaden, ülkeler başlangıçta çay üretimini kendi ihtiyaçlarını karşılamak için yapmaktaydı. Doğu kültürlerinin yüzyıllardır çayın etkilerine inanmış olmasına karşın batı kültürleri birkaç yüzyıldır çayın faydalarıyla ilgilenmeye başlamıştır. Çeşitli türleri tüketilen çayın günümüzde bazı bilim adamları tarafından öne sürülen faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün: zayıflama, kolestrol kontrolüne karşı olumlu etkileri ve bazı ciddi hastalıklarda çay, engelleyici özelliklere sahiptir. Sağlık sektörünün de ilgi odağı haline gelen çayın üretimine ülkeler artık daha çok önem vermektedir. Dünya çay piyasasına yeni ürünlerin girmesi de farklı çay türlerinin tüketimini kolaylaştırmaktadır.

Türkiye’ye Çay Ne zaman Gelmiştir?

Çay, Tea

Doğuda yaygın olan çay üretimi Avrupalıların çayla tanışmasından sonra dünyaya yayılmıştır. Türkiye’de çay bitkisini yetiştirme girişimini ilk 1988’de yapmıştır. Çin’den çay fideleri ve çay tohumları getirilmiş ve ilk olarak Bursa’da yetiştirilmeye çalışılmıştır. Daha sonra yapılan çalışmalarla Karadeniz’in Doğusunda çay bitkisi için elverişli bir iklim olduğu saptanmıştır. Birinci Dünya Savaşından sonra ülkedeki istihdam sorununa istinaden çay, fındık ve narenciye yetiştirilmesine yönelik 407 sayılı kanun kabul edilmiştir ve çay bitkisinin Türkiye’deki serüveni başlamıştır.

Genel Hatlarıyla Çay

Dünya tarihinde farklı dönemlerde, farklı coğrafyalarda, farklı kültürlerde farklı anlamları olan çay günümüzde (özellikle ülkemizde) insanların büyük bir kısmının vazgeçilmezidir. Çayın hazırlanışı içeriğini oluşturan baharatlara ve diğer katkı maddelerine göre kültürden kültüre değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelerde süt katılarak içiliyorken bazı ülkelerde süt katılmadan içiliyor olması bunun bir örneğidir.

Çay Türleri, Tea Types

Çay Türleri

Çay bitkisi bazı kategorilere ayrılmış ve en yaygın olan çay türleri şu şekilde belirlenmiştir: Yeşil Çay, Beyaz Çay, Oolong Çayı, Siyah Çay, Puerh Çayı ve fermante çaylar. Kategorilerine ayrılan bu çaylar çayın oksitlenme oranına göre birbirinden ayrılmışlardır. Günümüzde çay bitkisinin dışında farklı bitkilerden de çay yapılabilmektedir. Bunlar çok çeşitli olmakla birlikte kimisinin uyku bozukluklarına iyi geldiği, kimisinin mide rahatsızlıklarına iyi geldiği, bir kısmı rahatlama etkisi yaratırken bir kısmının da yorgunluğu aldığı çeşitli uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bugün aromalı çaylar olarak da bilinen ve çay bitkisinin dışında çeşitli bitki ve meyvelerden yapılan çaylar mevcuttur. Bunlardan bazıları melisa çayı,papatya çayı, nar çayı, kiraz çayı vb.

En Özel Dünya Çaylarını Sizinle Buluşturuyoruz!

Biliyoruz ki çay kültürü henüz kahve kadar yaygınlaşmış değil ancak birçoğumuzun hayatının vazgeçilmezi olmuş durumda. Gerek çay tutkunu olan size gerek sevdiklerinize harika bir haberimiz var! Muhiku olarak, kimi zaman Batı Avrupa kıyılarında kimi zaman ise Afrika’nın çöllerinde kendinizi bulurken Asya’nın eşsiz manzarasına karşı derin bir nefes alır gibi huzurla dolmanızı sağlayacak, dünyanın dört bir yanından özenle seçilmiş dünya çaylarını sizinle buluşturuyoruz! Çay tutkunu sevdikleriniz için tasarladığımız kutularda geleneksel hediyelerden sıyrılıp onların hayatının farklı alanlarına dokunup kendilerini özel hissedecekleri yenilikçi çözümler geliştirdik. Muhiku ile bugüne kadar özel günlerde tercih ettiğiniz hediye seçeneklerinden sıyrılarak sevdiklerinize harika bir Dünya Çayları Kutusu hediye edebilirsiniz.

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çay

To Top