Connect with us

Çay

Çay Cold Brew(Soğuk Demleme) Nasıl Demlenir?

Soğuk çay hazırlamanın birçok yöntemi vardır. Bunlardan birisi de Cold Brew’dir (soğuk demleme). Daha çok kahve dükkanlarında gördüğümüz ve yanında her zaman sınırlı sayıda yazan, akşama doğru biten demleme yöntemidir.
Cold Brew çay demlemek oldukça pratik ama uzun süren bir işlem. Çayımızı hazırlarken sıcak hiçbir şeye ihtiyacımız olmayacak. Tadını sevdiğiniz bir su ile soğuk olarak demleyeceksiniz. Demlemek için çaydanlık, sürahi veya kavanoz tercih edebilirsiniz. Tavsiyemiz ağzı hava almayacak cam bir nesnede demlemenizdir. Koyduğunuz her 3 su bardağı su için 2.5 yemek kaşığı çay koymanız gerekmektedir. Tabii daha az yoğun bir tat istiyorsanız daha az çay veya daha fazla su koyabilirsiniz, her zaman en önemlisi kişinin kendi damak zevkidir.
Çayımızı demledikten sonra buzdolabına koyuyoruz. İlk tadımımızı 12 saat sonra yapacağız. Tadını yoğun bulursanız su ile açabilirsiniz. Çayımız azaldıkça su ekleyerek demlenmeye bırakabiliriz. Her su eklemede en az 12 saat daha beklemeliyiz. Giderek çayımızın aroması azalacak ve zamanla bitecek.
Sizlerden bu ay deneyimlemenizi istediğimiz şey, çayımızı ilk 12 saat sonra tadımladıktan sonra su eklemeden 24 saat daha beklemeniz ve bir daha tadımlamanız daha sonrada 36 saat daha bekleyip bir de öyle tatmanız. Sonunda ise 12 saatlik Cold Brew mi daha çok hoşunuza gidecek yoksa 36 mı veya 72 mi? Buna karar vereceğiz ve çayımızın tadını çıkaracağız.

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çay

To Top