Connect with us

Çay

Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir? Hangi Bitki Çayı Neye İyi Geliyor?

Bitki çayları bir çok toplumda yüzyıllardır rahatlatıcı ve şifa verici etkileri doğrultusunda tüketilmiştir. Sıcak suda veya tercihen kaynamış suda demlenmesiyle hazırlanan bitki çayı vücudun bir çok vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamasıyla birlikte dolaylı olarak bazı fizyolojik problemlere de iyi gelmektedir. Bitki çaylarının şifa verici özellikleri bir hayli önemliyken aşırı tüketimi insan vücuduna zararlar verebilir. Bu yazımızda bitki çayı türlerini, bitki çaylarının faydalarını ve hangi bitki çayı neye iyi geliyor bunlara değineceğiz.

Bitki Çayı Türleri ve Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda bitki çayı türlerini, bitki çaylarının faydalarını ve hangi bitki çayı neye iyi geliyor bunlara değineceğiz.

Yeşil Çay

Yeşil Çay, Green Tea

Yeşil çay yoğun antioksidan içeren bir bitki çayı olup antioksidan insan vücudunda bulunan ve takviye yoluyla alınabilen bir maddedir. Vücudu dışarıdan ve içeriden tehdit eden zararlı durumlara karşı koruyan antioksidanlar, bizi hastalıklardan korumakla birlikte yaşlanmayı da geciktirir. Bu nedenle yeşil çaylar  kalp ve damar hastalıklarına karşı kalkan görevi görür,

Kan basıncını dengeler, diş ve diş eti problemlerinde olumlu etkiler yaratır, kilo problemlerinde etkilidir, metabolizmayı daha hızlı çalıştırır ve güçlü bir bağışıklık sistemine zemin oluşturur.

Papatya Çayı

Papatya çayı, Chamomile tea

Papatya çayı halk arasında genellikle rahatlatıcı ve uyku problemlerindeki olumlu etkileriyle bilinen bir bitki çayıdır. Bu faydalarının yanında romatizma rahatsızlıklarına, cilt ve deri problemlerine, alerjik durumlara, stres ve kaygıya, bağırsak sorunlarına, kramplara, diş eti rahatsızlıklarına, karaciğerin çalışmasına, adet dönemi kasılmalarına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine iyi gelmektedir.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Rezene Çayı

Rezene çayı ilaç etkisi yaratan ve halk arasında şifa deposu olarak bilinen bir bitki çayı olup fazla tüketimi çeşitli yan etkilere sebep olabilmektedir. Rezene çayının faydalarına gelecek olursak hazımsızlığa iyi gelir, mide ağrılarına, sindirim problemlerine iyi gelir.

Mısır Püskülü Çayı

Mısır bitkisi Amerika’dan dünyaya tanıtılmış ve gıda olarak tüketilmesi dışında kaynatılıp sıcak içim olarak da tüketilmesi Amerikan yerlileri tarafından dünyaya tanıtılmıştır. Mısır bitkisinin püskülleri kaynatılarak elde edilen bitki çayı ile enfeksiyon hastalıklarına ve diyabete karşı çeşitli faydalar görülmüştür. Bu faydalarının yanında mesane yolları enfeksiyonlarına, prostata, böbrek taşına karşı vücuda direnç kazandırır. Kalp rahatsızlıklarında, kronik yorgunluğa, yüksek tansiyona iyi gelir.

Isırgan Otu Çayı

Isırgan otu çayı, Stinging nettle tea

Isırgan otu çayı idrar sökücü özelliğiyle bilinir, demir oranı yüksektir, sindirim sisteminin ve diğer organların temizlenmesinde etkilidir, karaciğeri ve böbrekleri temizler, öksürük sökmesiyle bilinir, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, soğuk algınlığına, sindirime faydalıdır.

Ada Çayı

Ada çayı Latincede ‘İyileştirmek’ anlamına gelmektedir. Çağlar boyu varlığını korumuş bu bitki hayatımıza çeşitli faydalar sunmaktadır. İnsan vücudunu olumsuz etkileyen toksinlerin vücuttan atılmasına, zihinsel fonksiyonların gelişmesine, terlemeye, strese, menapoz dönemi sonrasında yaşanan belirtilerin azaltılmasına, belleğin kuvvetlenmesine, alzheimer ve demans hastalıklarına yardımcı olan bir bitki çayıdır. Bunların yanında yükselen kan şekerini düşürür, ağız yaralarına iyi gelir, sinire bağlı baş ağrılarına iyi gelir.

Biberiye Çayı

Biberiye çayı hazımsızlığa, kabızlığa, iyi gelir ve bellek güçlendirme özelliğiyle meşhur olan bir bitki çayıdır. Bunların dışında konsantrasyon problemleriyle baş etmeye, zararlı maddelerin vücuttan atılmasına, kan dolaşımının hızlanmasına, stres azaltmaya yarar.

Hibiskus Çayı

Hibiskus çayı, Hibiskus Tea

Her derde deva adeta şifa olan hibiskus çayı kafein içermemektedir ve tam bir C vitamini deposudur. Tansiyon düşürücü özelliğinin yanında, kolesterolün düşürülmesine, mide rahatsızlıklarına, sindirim problemlerine, kilo problemlerine olumlu etkileri vardır.

Melisa Çayı

Melisa Çayı, Lemon Balm Tea

Halk tarafından uyku problemlerine karşı tüketilen melisa çayı bu faydasının yanında sinirleri yatıştırmaya, stresin azaltılmasına, sindirim problemlerine, ter atmaya ve mide rahatsızlıklarında yaşanan ağrının hafifletilmesine yarar.

Kekik Çayı

Kekik çayı hemen hemen üç yüz elli farklı türe sahip tam bir antioksidan kaynağına sahip olan bir bitki çayıdır. Öksürük sorunlarına, hazımsızlığa, boğaz ağrılarına, soğuk algınlığına, stres azaltılmasına, romatizmaya, baş ağrılarına iyi gelir.

Maydanoz Çayı

Maydanoz çayı demir eksikliğine, gribal enfeksiyona, nezleye, adet sancılarına iyi gelen ve idrar yollarının temizlenmesinde büyük fayda sağlayan bir bitki çayıdır.

Sarımsak Çayı

Sarımsak çayı en şifalı bitki çayı olarak bilinir. Tansiyon hastalıklarına iyi gelir, güçlü bir antibiyotiktir, vücut hastalıklarla mücadele verirken kalkan görevi görür. İçeriğindeki allicin maddesi kanserle mücadelede önemli bir role sahiptir. Bilhassa mide, kolon, göğüs, prostat vb. kanser türlerinde etkilidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine, gribe, kan şekerinin dengelenmesine, cilt problemlerine özellikle sivilce ve akne problemlerine, saç dökülmesine, bronşite, kilo problemlerine ve saymakla bitirilemeyecek daha nice şekilde vücuda iyi gelmektedir.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayı, rosehip tea

Kuşburnu Çayı kan basıncının dengelenmesine, romatizma ağrılarına, kolesterole, şeker hastalığına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, soğuk algınlığına, mesane problemlerine iyi gelen bir bitki çayıdır.

Ihlamur Çayı

Yapılan araştırmalara göre en sevilen ve en çok tüketilen bitki çayı olan ıhlamur, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca ateş düşürmeye, gribe, nezleye, öksürüğe, migren ve sinüzite, kaygı ve strese, ishale, karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına fayda sağlar.

Lavanta Çayı

Lavanta çayı, Lavender Tea

Lavanta çayı uykusuzluğa, ateş düşürmeye, migren ağrılarına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve ağız kokusunu gidermeye yarar. Lavanta çayının depresyon dönemlerinde ruhsal açıdan insana iyi geldiği söylenen bir bitki çayıdır.

Beyaz Çay

Son yılların en çok tüketilen bitki çayı olan beyaz çay, kilo problemlerinde tüketilen beyaz çay sindirimi kolaylaştırır, cildin yaşlanmasını geciktirir ve tahribatını önler, sivilce ve iltihap problemlerine olumlu etkiler yaratır, hafızayı kuvvetlendirir ve saç dökülmesine karşı da etkilidir.

Nane Çayı

Nane Çayı, Mint Tea

Nane insan vücudunda önemli etkiler yaratan bitkilerden biridir. Nane çayı tüketildiğini antioksidan etkisi görmektedir. Yeşil çayın faydalarında antioksidandan bahsetmiştik yukarıda. Vücudu rahatlatmaya, zararlı bakterileri atmaya, boğaz kuruluğuna, nefes açmaya, vücudun dinç olmasına fayda sağlar.

Bitki çaylarını saymakla bitiremeyiz, faydalarını ise sıralasak cilt cilt Kitaplar yazılır. Ancak bitki çayları bilinçli tüketilmediğini taktirde örneğin aşırı tüketilen sarımsak bitkisi çayı insan vücuduna olumsuz etkiler verebiliyor. Sağlığınıza yararlı olacağını düşünerek aşırı tüketim yaptığınız bu şifa bitkiler bünyenize fazla gelip size zarar verir hale gelebiliyor. O yüzden hatırlatmakta fayda var; bitki çayları belli oranlarda belli miktarda içilmelidir.

En Faydalı Bitki Çaylarını Sizinle Buluşturuyoruz!

Size ve sevdiklerinize özel tasarladığımız kutular sayesinde bir fincan şifa verirken; yalnızca fizyolojik iyi oluşunuza değil psikolojik iyi oluşunuza da olumlu etkilerde bulunmak istiyoruz. Gerek çay tutkunu dostlarınız gerekse sizin için hazırladığımız Muhiku Dünya Çayları Kutusu ile dünyanın dört bir yanından özenle seçilmiş en faydalı bitki çaylarını ister bir kaşık balla, ister sütle ister sade içim halde tüketebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çay

To Top