Connect with us

Çay

Bitki Çayı Çeşitleri Ve Tarifleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Öyle bir içecek düşünün ki hem soğuk havalarda hem sıcak havalarda içilebilsin, rahatlatsın, yorgunluğunuzu alsın, sohbetinize katılsın ve sizi dünyanın her yerinde farklı aromalarla karşılasın. Farklı bitkilerle hazırlanabilen çay kahvaltı sofralarının, akşam yemeğinden sonra aile meclisinin, arkadaşlar arasında bir sohbet başlangıcının ve saymakla bitmeyen ortamların vazgeçilmezi olmuş ve hayatımızın baş köşesine yerleşmiştir.

Çeşitli bitkilerin kaynatılmasıyla hazırlanabilen çaylar doğanın biraz önce bahsettiğim ortamlara eli boş gelmeyen bir misafir gibi bize hediye ettiği eşsiz bitkilerdir. Peki bu bitkiler nelerdir? Bu bitkilerle ağzınızın tadına uygun çaylar nasıl demlenir? Bitki çaylarının faydaları nelerdir? Biraz bunlara değinelim.

Bitki Çayı, Herbal Tea

Bitki Çayı Çeşitleri Ve Faydaları Nelerdir?

Sizin için en faydalı ve en sevilen bitki çayı çeşitlerini bir araya getirdik.

Anason: Anason bitkisinin tohumunun kaynatılmasıyla hazırlanan anason çayı, yemek yemeden önce beş on dakika bir iki gram tohumun kaynatılmasıyla hazırlanır ve öksürmeye, balgam sökmeye ve hazımsızlığa iyi gelir.

Cihan Perçemi: Çiçekli toprak üstü kısımlarının, günde iki üç defa bir buçuk iki gram on ila on beş dakika arasında kaynatılmasıyla hazırlanır. Etkileri; ödem giderme, adet dönemlerinde ağrı ve sancıyı azaltma. Hamile kadınların ve tansiyon hastalarının kullanma durumlarını bir uzmana danışmaları gerekmektedir.

Dereotu: Dereotu bitkisinin toprak üzerinde kalan tohumlarının üç ila dört gramının on Nobel dakika demlenmeliyiz hazırlanır. Hazımsızlığa, gastride ve ülsere iyi gelir.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Ekinezya: Ekinezya bitkisinin toprak üzerinde kalan köklerinin maksimum bir gramının günde beş altı defa on ila Nobel dakika kaynatılmasıyla hazırlanır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli etkileri vardır.

Gingko: Farklı bitkilerle karıştırılıp kaynatılarak günde üç ila dört defa içilebilir. Kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir etkisi olmakla birlikte, pıhtılaşmayı önleyici etkisi de vardır.

Kişniş: Günlük üç dört gram kişniş tohumunun on beş dakika kaynatılmasıyla hazırlanır. Hazımsızlığın giderilmesine ve iştah kaybının önlenmesine yardımcı olur.

Karanfil: Karanfil bitkisinin çiçeğinin tomurcuklarının on ila on beş dakika kaynatılmasıyla hazırlanır. Ağı ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir.

Kekik: Bir ila 2 gram keskinin on beş dakika kaynatılmasıyla hazırlanır. Kekik çayı boğaz ve baş ağrısına, bronşite, hazımsızlığa, öksürüğe, romatizma ağrılarına iyi gelmesiyle bilinir. Vitamin ve mineral değerleri çok yüksek bir bitki olan kekik çayını kurutulmuş kekikle veya taze kekikle hazırlayabilirsiniz.

Zerdeçal: Bir çay kaşığı toz zencefil ve bir çay kaşığı toz zerdeçalın on beş dakika kaynatılmasıyla hazırlanır. Soğuk algınlığına ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir.

Zerdeçal Bitkisi, Turmeric

En Çok Tercih Edilen Bitki Çayları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Adaçayı: Adaçayı bitkisi doğada yabani ortamlarda bulunur ve bu bitkinin yapraklarının kaynatılmasıyla hazırlanır. Ortalama on dakika demlenerek , günde iki ila üç defa içildiğinde mide şikayetlerine, soğuk algınlığına, boğaz yanmasına ve bakteri temizliğine iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Böğürtlen: Tadı açısından ağzınızda hoş bir tat bırakan böğürtlen çayı, iki gram böğürtlen yaprağının günde iki ila üç feda kaynatılmasıyla hazırlanır. Böğürtlen çayı ishale ve diş eti kanamalarına iyi gelmesiyle bilinir.

Kuşburnu Bitkisi, Rosehip

Karabiber: Fincana üç ila altı gram karabiber bitkisinin meyveleri atılarak on ila on beş dakika demlenmesiyle hazırlanan karabiber çayı günde bir buçuk gram kullanılmalıdır. Karaciğere olumlu etkilerinin olduğu bilinmekle birlikte sindirimi ve metabolizmanın çalışmasını destekler.

Kuşburnu: Kuşburnu bitkisinin meyvelerinin günde üç defa on ila on beş dakika kaynatılmasıyla hazırlanır. İdrar artırıcı özellikleri olmakla beraber böbrek taşı düşürmede önemli bir etkisi vardır. C vitamini içermesi ve tadının hoş olması kuşburnu çayının ekstra özellikleridir.

Rezene: Bir ila iki çay kaşığı rezenenin beş ila on dakika demlenmesiyle hazırlanır. Hafif içim bir çay olmasıyla bilinir. Kalın bağırsak sancılarına, gaz ve şişkinliğe, mide bulantılarına iyi gelir.

Ihlamur: Ihlamur bitkisinin insanı rahatlatan kokusuna sahip çiçeklerinin on beş dakika kaynatılmasıyla hazırlanır. Soğuk algınlığına, öksürüğe iyi gelir ve balgam sökmeye yardımcı olur. Mutfağınızın kokusunu değiştirmesi de psikolojik açıdan bir hayli önemlidir.

Kakule: Kakule bitkisinin tohumunun on ila on beş dakika kaynatılmasıyla hazırlanır. Solunum rahatlatmaya, iştahsızlığa ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur.

Ihlamur Bitkisi, Linden

Doğanın bize sunduğu daha nice bitki vardır ki vücudumuza olan etkilerini görmek için yapılması gereken tek şey on beş dakika kaynatıp düzenli bir şekilde tüketmek. Bir kısım bitkilerin insan vücuduna etkileri kuvvetli olmakla birlikte bazı bitkiler zayıf etkiler yaratır. Kuvvetli bitki çaylarında aşırı kullanım vücutta tahribata sebep olabiliyorken kullanımında dikkatli olunmalıdır. Bu etkileri dışında türlü bitkiler çeşitli vitaminleri bize sunmaktadır. Yüzünüzü doğaya, demliğinizi de doğanın sunduklarına çevirirseniz eğer çayın fizyolojik ve psikolojik etkilerini görmeniz uzun sürmeyecektir.

Kendinize ayırdığınız bir yarım saat düşünün. Sizi rahatlatacağını düşündüğünüz bir müzik eşliğinde çayınızı demliyorsunuz; çayınız demlenirken kokusunu içinize çekiyorsunuz. Hazırlanışı on beş dakika sürerken berrak suyla dansı sonucunda beliren rengin güzelliği sizi çayınızı içmek için biraz daha sabırsızlandırıyor. Evet artık çayınız hazır! Afiyetle içebilir ve kendinize özel bu yarım saati her gün tekrarlayıp en değerli şey olan vaktinizi bir kat daha değerli kılabilirsiniz. Bitki çayı demlemek hiç bu kadar güzel ve özel olmamıştı.

En Faydalı Bitki Çaylarını Sizinle Buluşturuyoruz!

Dünyanın dört bir yanında yetişen çay bitkilerini deneyimlemek ister misiniz? Muhiku olarak sizi ve sevdiklerinizi her ay dünyanın çeşitli bölgelerinden özenle seçtiğimiz bitki çaylarıyla buluşturarak doğayla birlikte evinize misafir oluyoruz.  Gerek siz gerekse çay tutkunu sevdikleriniz için tasarladığımız kutularda geleneksel hediyelerden sıyrılıp hem kendinize vakit ayırabileceğiniz hem de onların hayatının farklı alanlarına dokunup kendilerini özel hissedecekleri yenilikçi çözümler geliştirdik. Muhiku ile bugüne kadar özel günlerde tercih ettiğiniz hediye seçeneklerinden sıyrılarak kendinize ve sevdiklerinize harika bir Dünya Çayları Kutusu hediye edebilirsiniz.

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Çay

To Top