Bebek Kediler Ne Yer? – Gelişim Evrelerine Göre Beslenme Tablosu

bebek-kediler-ne-yer-gelisim-evrelerine-gore-beslenme-tablosu

Eminiz ki hiçbirimiz bebek bir kediye hayır diyemeyiz. Ne yazık ki yetişkin kediler çeşitli sebeplerden dolayı bebeklerini bırakabiliyorlar. Ve bu tarz bir durumla karşılaştığımızda da sorumluluk bizde oluyor. Eğer siz de şu anda bir bebek kedi bakıyorsanız ve bebek kediler ne yer diye merak ediyorsanız detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

evcil-hayvan-urunlerini-kesfet

Bebek kediler ne yer sorusu kimi zaman karmaşık olabilmektedir. Çünkü tüm kediler 12 aylık olana kadar yavru sayılır. Ve yavru kedilerin de beslenmeleri aylara göre değişiklik gösterir.

Ancak kediniz henüz 1 aylıksa ya da gözleri yeni açıldıysa yiyebileceği tek şey anne sütüdür. Elbette anne sütü bulamayacağınız için ne yapacağınızı düşünüyor olabilirsiniz.

İlk olarak bir veteriner hekime danışmanızı tavsiye ederiz. Veteriner hekim kedinizi muayene ettikten sonra size anne sütü tozu verecektir. Bu sütü belirli saat aralıklarında hazırlayarak kedinize içirebilirsiniz.

Bu sütü hazırlamak için ise tek ihtiyacınız özel toz ve sudur. İkisini belirtilen ölçüde karıştırarak bebek kedinize verebilirsiniz. Ancak en doğru kullanım yöntemi için hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Bebek kedileri tıpkı bizler gibi düşünebilirsiniz. 2 aylık olana kadar anne sütü dışında başka hiçbir şey tüketmemeleri gerekir. Başka besin yemeleri onlar için hayati tehlikeye sebep olabilmektedir.

Bu yüzden de beslenmelerine oldukça hassas bir şekilde yaklaşmalıyız. Kaliteli bir süt tozu bu noktada en ihtiyacımız olan şeydir. 2 aylığı geçtikten sonra ise veterinerizin yönlendirmesiyle yavaştan yavru kedi mamalarına geçiş yapabilirsiniz.

Sütten Kesilmemiş Yavru Kedi Ne Yer?

sutten-kesilmemis-yavru-kedi-ne-yer

Bebek kediler ne yer sorusu tüm evcil hayvan sahiplerinin merak ettiği bir sorudur. Eğer kediniz henüz sütten kesilmediyse ek hiçbir gıda vermemeniz gerekir. Annesi olan kedi yalnızca anne sütüyle beslenmelidir.

Eğer annesi olmayan bir yavru kediniz varsa onlar için de yalnızca özel süt tozlarından kullanmanız gerekir. Bu süt tozları veterinerlerden ya da petshoplardan temin edebilirsiniz.

İyi bir marka olmasına özen göstermeniz çok daha iyi olacaktır. Paket arkasında belirtilen oranlar ölçüsünde sütünü hazırlayarak uygun saat aralıklarında verebilirsiniz.

Ancak bunu kendi başınıza yapmadan önce kedinizi bir veterinere göstermeniz çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Annesiz bir yavru kedinin genel sağlık durumu her zaman iyi olmayabilir. Bu amaçla da önlem almak son derece önemlidir diyebiliriz.

2 Aylık Yavru Kedi Ne Yer?

Eğer kediniz 2 aylık olduysa artık yavaştan kuru mamaya geçme zamanı gelmiş demektir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta yetişkin kedi maması vermemeniz gerektiğidir.

Yetişkin kedi mamalarının taneleri yavru kediler için oldukça büyüktür. Bu yüzden de bu mamaları yiyemezler. Ayrıca bundan daha önemli bir nokta daha vardır.

Yetişkin mamalarıyla yavru kedi mamalarının içeriği birbirinden farklıdır. Bu sebeple yavru kedilerin bu mamaları tüketmeleri onlar için iyi değildir. Eğer 2 aylık bir yavru kediniz varsa veteriner kontrolünün ardından kuru mamaya geçmenizde bir sakınca yoktur.

2 Aylık Kedi 1 Yaş Kedi Maması Yer mi?

Bu soruya kesinlikle hayır yanıtını verebiliriz. Çünkü bebek kedilerin ihtiyaç duydukları besinler yetişkin kedilere göre çok daha farklıdır. Ve yetişkin kedi mamaları bu ihtiyacı karşılamaz.

Bu yüzden de yavru kediniz 12 aylık olana kadar yalnızca yavru kedi maması yemelidir. Ancak bu 12 aylık süreç içerisinde genel sağlık muayenesi açısından bir veteriner hekime göstermeniz de oldukça önemlidir diyebiliriz.

Ancak yeniden belirtmemiz gerekir 2 aylık kedi 1 yaş kedi maması yer mi sorusuna net bir şekilde hayır yanıtını vermemiz gerekir. Bu noktada dikkatli ve hassas davranmanız kedinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.

3 Aylık Kedi Yetişkin Maması Yer mi?

Eğer bir yavru kediniz varsa ve henüz 12 aylık olmadıysa kesinlikle yetişkin kedi maması yiyemez. Yavru kedilerin en doğru beslenme şekli yavru kedi mamalarıdır.

Yetişkin kedi mamaları onların ihtiyaçlarını karşılamaz ve ayrıca sindirim sistemlerine uygun değildir. Bu yüzden de 12 ay öncesinde hiçbir şekilde başka mama tüketemezler.

Bu noktada kullandığınız mamanın kalitesi ve yavru kediler için üretilmiş olması en önemli noktalardır. Bu noktada en detaylı bilgiyi yine de veteriner hekiminizden almanızı tavsiye ederiz.

Yavru Kediler Ne Zaman Yetişkin Maması Yiyebilir?

yavru-kediler-ne-zaman-yetiskin-mamasi-yiyebilir

Bir yavru kedinin yetişkin maması yemesi için 12 ay geçmesi gereklidir. 12 ayı doldurmamış her kedi henüz yavru olarak değerlendirilir. Ve yetişkin mamaları onlar için uygun değildir.

Bu noktada dikkatli davranmak kedinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bir bebek kedi ortalama 2-3 aylık olana kadar anne sütüyle beslenebilir.

Ardından ise 12 aylık olana kadar yalnızca yavru kediler için özel hazırlanmış kuru mamalarda beslenmelidir. Bunun dışında bir ek gıda ya da yetişkin maması onlar için uygun değildir.

Çünkü yavru kedilerin sindirim sistemleri oldukça hassastır. Sindirim sistemlerine uygun şekilde bir beslenme düzeni oluşturmak genel sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

Bu sayede sağlıklı bir gelişim sürecini takip etmiş olurlar. Unutmayın ki sağlıklı bir büyüme süreci en doğru mamayla mümkündür. Bu yüzden de veteriner hekim muayenelerinizin yanı sıra beslenme düzeni de oldukça önem arz etmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir