Connect with us

Babalar Günü Hediyeleri

Babalar Günü Ne Zaman ve Hangi Gün Kutlanır?

Babalar günü hepimiz için çok önemli olsa da “Babalar günü ne zaman?” sorusunu çok sık duyarız.

Bizleri saygılı, çalışkan, iyi insanlar olarak yetiştirmek için canlarını dişlerine takan babalarımızı babalar günüde elimizden geldiğince sevindirmek gururlandırmak isteriz. Çoğu zaman bizim sağlığımızı bizim ihtiyaçlarımızı kendi sağlık ve ihtiyaçlarından önce düşünen babalarımız için en azından babalar gününde emekleri için ne kadar minnettar olduğumuzu gösterebiliriz.

Babalar çınar ağaçlarına benzetilir, çınar ağacının gücünü ve sağlamlığını düşününce çok yerinde bir benzetme olduğunu inkar edemeyiz.

Babalar Günü Ne Zamandır?

Babalarımıza bir gün kutlamak için bir gün asla yetmeyecektir babalar günü ne zaman kutlanır diye her düşündüğümüzde aklımıza babalarımızı her gün kutlamalıyız cevabı geliyor.

Babalar günü Haziran’da kutlanıyor bunun anneler gününün Mayıs ayında kutlanması ile bir ilgisi var mı diye düşünmeden geçemiyoruz.
Babalar günü ne zaman, anneler günü ne zaman kontrol edelim.

Babalar günü Haziran ayının 3. Pazar günü, anneler günü ise Mayıs ayının 2. Pazar günü kutlanıyor. Küçüklüğümüzden itibaren “Anneyi mi daha çok seviyorsun yoksa babayı mı daha çok seviyorsun?” sorusu ile büyüyen bir nesil olduğumuz için babalar gününün anneler gününden 1 ay 1 hafta sonra olması hemen dikkatimizi çekiyor.
Dikkatimizi çeken babalar günü ne zaman sorusunun cevabı aslında çok da düşündüğümüz gibi babalarımızın “Madem anneler günü var babalar günü de olsun.” demesi üzerine ortaya çıkmış bir gün değildir.

En Çok Tercih Edilen Hediyeler

Dünya Kahveleri Kutusu
89.00₺
69.00₺
(75)
Kutuyu İncele
Dünya Çayları Kutusu
159.00₺
89.00₺
(16)
Kutuyu İncele
Helen Kutusu
169.00₺
109.00₺
(18)
Kutuyu İncele
Flora Kutusu
179.00₺
129.00₺
(7)
Kutuyu İncele
Hera Kutusu
189.00₺
139.00₺
(9)
Kutuyu İncele
Türk Kahvesi Kutusu
189.00₺
149.00₺
(18)
Kutuyu İncele

Babalar günü Amerikalı bir vatandaş olan Sonora Smart Dodd annesi öldükten sonra kendi ve kardeşlerine bakmak için büyük çaba ve emek gösteren babalarına özel bir gün olması gerektiğini düşünmesiyle ortaya çıkmıştır.
Bir çok özel günün kutlandığı 1900’lü yıllarda annelerin, emekçilerin, doktorların ve bir çok şey için özel gün varken ailesi için canını dişine takan kendini ikinci plana atıp ailesi için çabalayan babalarımız için bir gün bulunmuyordu. Sonora Smart Dodd belki farkında olarak belki de farkında olmayarak tarihin en güzel sonuç doğuran özel gün çalışmalarından birini yapmış ve sonucunda Haziran ayının 3. Pazar gününü dünya üzerindeki tüm babalara armağan etmiştir.

Babalar Günü Hangi Gün Kutlanır?

Babalar Günü Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanır bunun hikayesi ise ilk bahsettiğimiz anneler gününe atıf değil, babalar gününün ortaya çıkmasını sağlayan Sonora Smart Dodd ile ilgisi vardır.
Sonora’nın babasının doğum günü 5 Haziran’dır. Kardeşleri ve kendisi için büyük emekler harcayan savaş gazisi babası için çok özel bir hediye tasarlayan Sonora aslında babasına 5 Haziran’da babalar gününü hediye etmek istiyordu. Fakat maalesef bürokrasi gelmiş geçmiş en güzel doğum günü hediyesi olacak bu jesti geciktiriyor, çalışmaların beklenenden uzun olması sebebiyle babalar günü 5 Haziran’da kutlanamıyor.
1910 Haziran ayının 3. Pazar günü 19 Haziran’a denk gelmekte idi.

19 Haziran 1910 ilk babalar gününün kutlandığı tarihtir.

Babalar Günü Kutlanması

Babalar günü ilk kez 19 Haziran 1910 yılında Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. Fakat bu tarihlerde Babalar günü resmi olarak ilan edilmemişti. Babalar günü için ilk kez 1966’da Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Lyndon Johnson bir bildiri yayımlamıştır, bu bildiriye göre Haziran ayının 3. Pazar günü Babalar günü olarak kutlanacaktır. Richard Nixon ise 1972 yılında Babalar gününü Amerika’da resmi tatil ilan etmiştir.

Babalar günü ne zaman? sorusuna ve nasıl ortaya çıktığına değinmek istedik. Cinsiyet fark etmeksizin babalar çocukları için rol model olurlar. Küçükken ağabeylerimin babam kadar uzun ve güçlü görünmek istediklerini hatırlıyorum, ben ise yemek yerken babam gibi yemeye çalışırdım.
Hayatı öğrendiğimiz ve bize her zaman destek olan oyun arkadaşlarımız, en büyük destekçimiz olan babalarımızı babalar gününde en çok şaşırtacak ve sevindirecek hediye fikirleri bulmak her zaman kolay değildir. Ancak size bir sürprizimiz var!

Babalar Günü Hediyesi Seçerken Geleneksel Hediyelerden Sıyrılın!

Babalar gününde babanıza onun kahramanınız olduğunu, varlığı için minnettar olduğunuzu ve onu düşünüp önemsediğinizi hissettirecek hediyeler seçmenin ne kadar güç olduğunu biliyoruz. Günümüzde babaya hediye denince ilk akla gelen ve en çok tercih edilen seçeneklerin tekstil ürünleri veya takım çantası olduğunu göz önünde bulunduracak olursak eğer bu seçeneklerle babamıza olan hislerimizi ifade etme istediğimiz ne yazık ki imkansız bir hal alıyor. Tam da bu noktada sizi ve babalarınızı sevindirecek bir haberimiz var! Muhiku olarak babanız için tasarladığımız babalar günü hediyeleri  ile babanıza yepyeni deneyimler yaşatıp yüzündeki tebessümün sebebi olabilirsiniz!

Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Babalar Günü Hediyeleri

To Top